راهنمای کامل ترکیب رنگ مو های مختلف با هم

1

در کاتالوگ‌های رنگ مو با رنگ‌های متنوعی مواجه می‌شویم. برخی از برندهای معتبر حتی چند رنگ ترکیبی نیز در کاتالوگ خود قرار می‌دهند. اما اگر بخواهیم کمی مبتکرتر باشیم و رنگی جدیدتر و متنوع به روی موهایمان بزنیم، احتمالا ما نیز تصمیم می‌گیریم همانند آرایشگران حرفه‌ای، چند رنگ را با یکدیگر ترکیب کنیم. اما ترکیب رنگ مو به سادگی ریختن دو رنگ مو در کاسه و هم زدن آن نیست. پس چطور باید دو یا چند رنگ را با یکدیگر ترکیب کنیم تا رنگی جدید داشته باشیم؟ ما شما را در مسیر ترکیب کردن رنگ مو راهنمایی خواهیم کرد.

پیش از هر چیزی باید ابتدا با کدهای رنگ مو آشنا باشید تا بهتر بتوانید برای ترکیب رنگ مو از رنگ‌های مناسب استفده کنید. همچنین لازم است به این نکته نیز دقت داشته باشید که بهتر است ترکیب رنگ مو را از رنگ‌های یک برند انجام دهید تا ترکیب بهتری بدست بیاورید.

برای ترکیب رنگ مو باید به نسبت رنگ مو و اکسیدان دقت داشته باشید. این نسبت همیشه ۱ به ۱ است. یعنی مثلا اگر شما ۶۰ میلی لیتر رنگ مو داشته باشید باید با ۶۰ میلی لیتر اکسیدان ترکیب شود. حالا اگر رنگ موی شما ترکیبی است باید به میزان تیرگی و روشنی و یا رنگ غالبی که می‌خواهید داشته باشد این مقدار را کم و زیاد کنید.

راهنمای مرحله به مرحله ترکیب رنگ مو

  1. ابزار مورد نیاز را آماده کنید

پیش از هر چیزی باید ابزاری که برای ترکیب رنگ مو نیاز دارید را آماده کنید. این وسایل شامل یک کاسه (ترجیحا پلاستیکی) برای ترکیب رنگ مو، یک جفت دستکش برای جلوگیری از رنگ گرفتن پوست دست، ابزاری برای هم زدن (بهتر است به جای برس رنگ مو از ابزاری همانند همزن دستی برای هم زدن رنگ موها استفاده کنید). این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رنگ کردن مو همیشه ممکن است با لکه‌هایی به روی پوست یا لباس شما همراه باشد. بنابراین دانستن نکاتی برای از بین بردن لکه رنگ مو می‌تواند برایتان مفید باشد.

راهنمای کامل ترکیب رنگ مو های مختلف با هم
کاسه مخصوص رنگ مو معمولا کاسه‌ای پلاستیکی است که به راحتی می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم آرایشی تهیه کنید.
  1. رنگ موهای مورد نظرتان را انتخاب کنید

اگر چند رنگ موی متنوع در خانه دارید که می‌خواهید با هم ترکیب کنید آن‌ها را انتخاب کنید. یا رنگ‌های مورد نظرتان را از فروشگاه‌ها تهیه کنید. اگر موهایتان تا روی شانه‌هایتان بلند است، یا موهای بسیار پر و ضخیمی دارید، احتمالا به بیش از یک رنگ مو نیاز خواهید داشت. یعنی اگر می‌خواهید از دو رنگ استفاده کنید بهتر است محتوای هر دو بسته را کامل ترکیب کنید و اگر فقط از یک رنگ استفاده می‌کنید ممکن است به بیش از یک تیوب رنگ نیاز پیدا کنید. پس هنگام خرید رنگ مو به این نکته دقت داشته باشید که هنگام رنگ زدن موهایتان با کمبود رنگ مو مواجه نشوید.

راهنمای کامل ترکیب رنگ مو های مختلف با هم
برخی رنگ‌های ترکیبی در کاتالوگ‌های رنگ موجود هستند بنابراین اگر رنگی در ذهنتان است ابتدا در کاتالوگ رنگ برندهای مختلف به دنبال آن بگردید اگر نبود نسبت به ترکیب کردن رنگ مو اقدام کنید.
  1. رنگ‌ها را در کاسه با یکدیگر ترکیب کنید

همانطور که گفته شد با توجه به نسبت رنگ مو با اکسیدان، ترکیب رنگ مو را انجام دهید. مثلا تصور کنید که دو رنگ ۶N و ۷D را به یک اندازه با هم ترکیب می‌کنید. برای اینکار می‌توانید ۳۰ml رنگ ۶N و ۳۰ml رنگ ۷D را با ۶۰ml اکسیدان ترکیب کنید. از این ترکیب رنگ مو اغلب برای هایلایت یا لولایت مو نیز استفاده می‌شود. مثلا اگر پایه موهایتان رنگ ۵ باشد برای اینکه یک هایلایت مو در همین طیف به روی موهایتان داشته باشید می‌توانید به همان نسبتی که گفته شد این رنگ را با رنگی روشن‌تر ترکیب کنید. یا حتی رنگ روشن‌تر را بیشتر از رنگ پایه در ترکیب رنگ مو برای هایلایت استفاده کنید.

مثلا این ترکیب می‌تواند اینچنین باشد: ۴۰ میل رنگ ۵N + 20 میل رنگ ۶C + 60 میل اکسیدان

راهنمای کامل ترکیب رنگ مو های مختلف با هم
ترکیب رنگ مو معمولا برای هایلایت مو کاربرد دارد، می‌توانید رنگ تیره‌تر را برای کل موها و ترکیب رنگ تیره و روشن را برای هایلایت موهایتان استفاده کنید.

همانطور که گفته شد، برای اینکه بهتر بتوانید رنگ دلخواهتان را از این ترکیب رنگ مو بدست بیاورید باید بیشتر با کدهای رنگ مو آشنا باشید. دانستن اینکه هر کد و حروف چه معنایی دارد به شما راهنمایی خواهد کرد چطور رنگ‌های تیره و روشن را با هم ترکیب کنید و رنگی با عمق بیشتر بدست بیاورید.

  • هنگام ترکیب رنگ مو به این نکته نیز دقت داشته باشید که بهتر است از دو رنگ مکمل برای ترکیب استفاده کنید. رنگ‌های مکمل همانند قرمز و قهوه‌ای، با یکدیگر ترکیب بهتری ایجاد می‌کنند. اما رنگ‌های متضاد، مثلا بلوند و مشکی، خیلی نتیجه خوبی به روی موهایتان نخواهند داشت چرا که اغلب رنگ تیره‌تر بر رنگ روشن غالب می‌شود.
  • رنگ‌هایی که برای ترکیب استفاده می‌کنید باید به یک اندازه روی موهایتان بمانند. زمان رنگ گرفتن مو برای هر رنگ مو را بررسی کنید تا به اشتباه دو رنگی که زمان متفاوتی برای رنگ گرفتن مو دارند با هم ترکیب نکنید. مثلا اگر یک رنگ مو بعد از ۲۰ دقیقه رنگ باز کند و دیگری بعد از ۵۰ دقیقه، این ترکیب مناسب نخواهد بود. بهتر است ترکیب رنگ مو بین دو رنگی باشد که این مدت زمان در آن‌ها به یک اندازه یا حداقل ۵ دقیقه متفاوت باشد.
راهنمای کامل ترکیب رنگ مو های مختلف با هم
رنگ‌ها برای اینکه به روی موهایتان خودشان را نشان دهند نیاز به مدت زمان خاصی دارند، بنابراین بهتر است از دو رنگی در ترکیب رنگ مو استفاده کنید که به یک مدت زمان برای رنگ باز کردن نیاز دارند.
  • اگر فکر می‌کنید بعدا دوباره به این ترکیب رنگ مو نیاز پیدا می‌کنید، مثلا برای رنگ ریشه، بهتر است هنگام ترکیب کردن میزان و رنگ‌هایی که ترکیب کرده‌اید را یادداشت کنید تا بعدا دوباره بتوانید همین رنگ را بدست بیاورید.
  • اگر می‌خواهید ترکیب رنگ مو خیلی طبیعی باشد بهتر است از رنگ‌های روشن‌تر و تیره‌تر از رنگ موی طبیعی خود استفاده کنید. مثلا یک رنگ یک درجه تیره‌تر از رنگ موهایتان با رنگی که دو یا سه درجه روشن‌تر از رنگ طبیعی موهایتان است ترکیب مناسبی خواهد بود.

سخن پایانی

اغلب مواقع ترکیب رنگ مو می‌تواند رنگی جدیدتر و متفاوت‌تر ایجاد کند یا به رنگ موهایمان عمق بیشتری بدهد. اما بهتر است ترکیب رنگ مو را فقط زمانی انجام دهید که رنگ دلخواهتان را در کاتالوگ رنگ نمی‌یابید. چرا که در اغلب مواقع رنگ‌های ترکیبی همانند قهوه‌ای-قرمز یا بلوند-قهوه‌ای در کاتالوگ رنگ‌ها موجود است و دیگر نیاز نخواهید داشت دو رنگ را با هم ترکیب کنید تا به این رنگ‌ها برسید. اما با تمام این اوصاف، برای رسیدن به رنگ موی دلخواهتان حتما به نکاتی که گفته شد دقت داشته باشید.

منبع: wikihow

1 نظر
  1. رنگ مو می گوید

    من موهامو با شماره ۵ رنگ کردم اما سفیدی موهامو نگرفت چه شماره ای باید بزارم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − سه =