تیرگی یا کبودی زیر چشم را چطور از بین ببریم؟

1

کبودی زیر چشم یک مشکل رایج در زنان و مردان است که به روی زیبایی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. وجود تیرگی زیر چشم موجب می‌شود پیرتر، خسته و بیمار به نظر برسید. اگر نسبت به از بین بردن آن اقدامی نکنید ممکن است به قدری عمیق شود که درمان آن برایتان دشوار شود.

هرچند این مشکل معمولا بدون نیاز به مصرف دارو برطرف می‌شود فقط کافیست دلایل کبودی زیر چشم را بدانید و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.

چه دلایلی موجب بوجود آمدن تیرگی زیر چشم می‌شود؟

 • خستگی

خستگی، خوابیدن بیش از حد و مهم‌تر از همه خوابیدن کمتر از حد معمول یا بیخوابی می‌توانند از دلایل بوجود آمدن کبودی زیر چشم باشند.

کم خوابی موجب می‌شود پوست شما رنگ پریده و بی روح شود، در نتیجه بافت‌های تیره و رگ‌های زیر پوست نمایان می‌شوند که به شکل تیرگی زیر چشم می‌بینیم. کمبود خواب همچنین با ایجاد مایع زیر چشم‌ها موجب پف زیر چشم می‌شود.

بنابراین داشتن خواب کافی در طول روز برای جلوگیری از بوجود آمدن کبودی زیر چشم بسیار مهم است.

 • سن و سال

در هر حال بالا رفتن سن هر فردی به روی پوست او تاثیرگذار است. این یک امر طبیعی است. اما با استفاده از کرم‌های دور چشم و مراقبت‌های ویژه می‌توانید از بوجود آمدن تیرگی زیر چشم در سنین بالا جلوگیری کنید.

 • خستگی چشم

خیره شدن به تلویزیون یا صفحه کامپیوتر برای مدت طولانی موجب خسته شدن چشم می‌شود. این خستگی چشم می‌تواند به روی رگ‌های خونی زیر چشم تاثیر گذاشته و موجب بزرگ شدن آن‌ها شود.

در نتیجه، پوست اطراف چشم شما تیره به نظر می‌رسد. بنابراین، بسیار مهم است که حتی هنگام انجام کارهایتان نیز زمانی به چشمانتان استراحت بدهید و آن‌ها را ببندید تا دچار کبودی زیر چشم نشوید.

تیرگی یا کبودی زیر چشم را چطور از بین ببریم؟
خیره ماندن به صفحات موبایل یا کامپیوتر و همچنین تلویزیون موجب خستگی چشم می‌شود و ممکن است به مرور زمان منجر به تیرگی زیر چشم شود.
 • آلرژی

برخی از آلرژی‌های فصلی ممکن است موجب اشک آمدن چشم و یا خشکی چشم شوند.

خشکی چشم خود یکی از دلایل اصلی کبودی زیر چشم است. وقتی به آلرژی عکس العمل نشان می‌دهید، بدن در پاسخ به باکتری‌های مضر، هیستامین آزاد می‌کند. علاوه بر علائمی همانند قرمز شدن و خارش چشم یا پف زیر چشم که در اثر همین مساله بوجود می‌آید، هیستامین موجب می‌شود رگ‌های خونی اطراف چشم گشاد شده و بیشتر زیر چشم نمایان شوند که ما آن را با تیرگی زیر چشم مشاهده می‌کنیم.

یک مشکل دیگری که آلرژی برای ما بوجود می‌آورد، خارش اطراف چشم است که اغلب نمی‌توانیم از آن جلوگیری کنیم و شروع به مالیدن چشم‌ها می‌کنیم.

این حرکت ما اغلب این علائم را شدید‌تر می‌کند و در نهایت به التهاب و ورم منجر می‌شود. همچنین دست زدن دائم به چشم‎ها و پوست اطراف آن، کبودی زیر چشم را تشدید می‌کند.

 • کم آبی بدن

کم آبی بدن یکی از مشکلات رایجی است که منجر به پدید آمدن کبودی زیر چشم می‌شود. وقتی بدن شما به اندازه کافی آب نداشته باشد، پوست زیر چشم خشک و رنگ پریده می‌شود. همین مساله به مرور زمان تیرگی زیر چشم را بیشتر می‌کند.

تیرگی یا کبودی زیر چشم را چطور از بین ببریم؟
نوشیدن آب فواید بسیاری برای بدن دارد و از سوی دیگر کمبود آن به شکل‌های مختلفی در بدن و بخصوص پوست نمایان می‌شود. بهتر است نوشیدن ۸ لیوان آب را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب

قرار گرفتن زیاد در معرض نور مستقیم خورشید منجر به تولید بیش از حد ملانین در بدن می‌شود. ملانین رنگدانه‌ای است که رنگ پوست شما را مشخص می‌کند.

نور مستقیم خورشید می‌تواند موجب تولید ملانین بیش از حد معمول در پوست شود. به همین دلیل است که وقتی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرید رنگ پوستتان تغییر می‌کند. برای جلوگیری از این تغییر رنگ، بخصوص کبودی زیر چشم، همیشه بخصوص در روزهای آفتابی همانند تابستان، حتما از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

تیرگی یا کبودی زیر چشم را چطور از بین ببریم؟
نه تنها نور مستقیم خورشید ممکن است به چشمان شما آسیب بزند بلکه منجر به تیرگی زیر چشم نیز خواهد شد. بنابراین مهم است که از یک عینک آفتابی خوب برای جلوگیری از این مشکل استفاده کنید.
 • ژنتیک

یکی از دلایل عمده کبودی زیر چشم، ژنتیک است. برخی از افراد به طور خانوادگی تیرگی دور چشم دارند که حتی از زمان کودکی آن‌ها اینچنین است. بیماری‌هایی نظیر مشکلات تیروئید نیز می‌تواند این مساله را تشدید کند. در چنین شرایطی حتما برای رفع تیرگی زیر چشم خود به پزشک متخصص مراجعه کنید.

چگونه تیرگی و کبودی زیر چشم را از بین ببریم؟

روش برطرف کردن کبودی زیر چشم اغلب به دلیل پدید آمدن آن بستگی دارد. هرچند، این درمان‌های خانگی می‌توانند در بیشتر مواقع به شما کمک کنند تیرگی زیر چشم را از بین ببرید.

 • استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد می‌تواند کمک کند ورم و پف زیر چشم از بین برود. همچنین با جمع کردن رگ‌های گشاد زیر چشم، تیرگی زیر چشم را نیز کم می‌کند. چند تکه یخ را در یک کیسه فریزر تمیز بریزید و  زیر چشمتان قرار دهید.

همچنین یک پارچه تمیز را با آب سرد خیس کنید و به مدت ۲۰ دقیقه زیر چشمتان قرار دهید. می‌توانید صبر کنید تا از یخ آب شده در کیسه فریزر در این مرحله نیز استفاده کنید.

تیرگی یا کبودی زیر چشم را چطور از بین ببریم؟
می‌توانید از یک تکه یخ به طور مستقیم زیر چشمتان استفاده کنید تا نتیجه سریع‌تری بگیرید. درباره فواید یخ برای پوست بیشتر بدانید.
 • استراحت کردن

همانطور که گفته شد، تیرگی زیر چشم در اثر کم خوابی و همچنین خستگی چشم نیز رخ می‌دهد. بنابراین باید خواب کافی داشته باشید و استراحت کنید تا پوستتان تنفس کرده و مشکلات آن از جمله کبودی زیر چشم برطرف شود.

 • بالاتر قراردادن سر

به خواب و استراحت اشاره کردیم اما گاهی نحوه خوابیدن شما نیز تاثیرگذار است. بالاتر قرار دادن سر می‌تواند موجب جلوگیری از جمع شدن آب زیر چشم‌ها و پف کردن آن‌ها شود.

هنگامی که می‌خواهید بخوابید سعی کنید از بالشی که کمی سرتان را بالاتر نگه می‌دارد استفاده کنید یا اگر بالشتان خیلی صاف است از چند بالش روی هم استفاده کنید. دقت داشته باشید که سطح بالش را به قدری بالا نبرید که موجب گردن درد یا کتف درد شما شود.

 • استفاده از چای کیسه‌ای

چای کیسه‌ای که استفاده شده است را در یک ظرف بگذارید تا کمی خنک شود. می‌توانید چند دقیقه آن را در جا یخی بگذارید تا کاملا سرد شده و همانند کمپرس سرد نیز عمل کند. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است و به روی جریان خون تاثیرگذار است.

بنابراین قرار گرفتن آن روی پوست و جذب شدن چای به داخل پوست زیر چشم می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و کبودی زیر چشم را از بین ببرد. چای سبز را فراموش نکنید چرا که تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. چای کیسه ای مصرف شده و سرد شده را به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه زیر چشمان خود قرار دهید سپس چشمانتان را با آب سرد بشویید.

تیرگی یا کبودی زیر چشم را چطور از بین ببریم؟
چای کیسه‌ای بخصوص از نوع چای سبز خاصیت آنتی اکسیدان داشته و می‌تواند به رفع تیرگی زیر چشم کمک کند.
 • استفاده از خیار

خیار هم خاصیت آبرسانی دارد هم ریلکس کنندگی، چند حلقه خیار را در یخچال بگذارید تا کاملا سرد شود. سپس به مدت ۱۰  دقیقه روی چشمانتان قرار دهید تا به خوبی جذب پوستتان شد و آن را تغذیه کند. این کار را سه بار در هفته انجام دهید تا تیرگی زیر چشم از بین برود.

تیرگی زیر چشم را چطور از بین ببریم؟
خیار می‌تواند پوستتان را مرطوب کرده و به آبرسانی پوست کمک کند.
 • پنهان کردن با آرایش

گاهی تحت شرایطی قرار می‌گیرید که مجبور می‌شوید نسبت به پنهان کردن تیرگی زیر چشم خود اقدام کنید.در این صورت باید به سمت لوازم آرایشی همانند کانسیلر دور چشم بروید. کانسیلر به خوبی می‌تواند تیرگی زیر چشم را بپوشاند و موجب شود چشمان شما شاداب‌تر و سرحال‌تر دیده شود. اما در نظر داشته باشید، استفاده از کانسیلر فقط روشی برای پنهان این مشکل است و آن را درمان نمی‌کند. بنابراین به جای اینکه همیشه سعی در پوشش دهی کبودی زیر چشم خود داشته باشید، اگر دیدید روش‌های ارائه شده نتیجه نداد، برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

تیرگی یا کبودی زیر چشم را چطور از بین ببریم؟
فراموش نکنید، کانسیلر فقط روشی برای پنهان کردن کبودی زیر چشم است اما آن را درمان نمی‌کند. بنابراین مهم است که نسبت به درمان کبودی زیر چشم خود اقدام کنید.

سخن پایانی

برای اغلب افراد، کبودی زیر چشم یک مساله موقت است که در اثر بی خوابی یا خستگی بوجود آمده است. هرچند باید مراقبت‌های ویژه از پوست بخصوص استفاده از کرم دور چشم را نیز در برنامه روزانه خود قرار دهید تا از به وجود آمدن هر گونه چین و چروک یا تیرگی زیر چشم در سنین بالاتر جلوگیری کنید. اگر با امتحان کردن روش‌های ارائه شده نتوانستید مشکل کبودی زیر چشم را برطرف کنید بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع :Healthline

1 نظر
 1. مصطفی می گوید

  سلام بسیار عالی
  تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + ده =