روشهای پاکسازی پوست بدون شستشو و خیس کردن آن

0

دوش گرفتن برای بسیاری از افراد تقریباً به یک قاعده‌ی کلی روزانه تبدیل‌شده است، آن‌ها این کار را برای پاکسازی پوست و موهای خود از آلودگی و رعایت هر چه بیشتر بهداشت انجام می‌دهند. درست است که رعایت بهداشت و دوش گرفتن مسئله‌ای ضروری است، اما آیا واقعاً انجام دادن آن به‌صورت روزانه ضروری است؟ آیا شستشوی بیش از حد پوست و مو موجب آسیب به آن نمی‌شود؟ حقیقت این است که جز در مواردی که به‌صورت مستمر مشغول کار فیزیکی سختی هستید و یا تمرین‌های منظم ورزشی دارید، نباید بیش از هفته‌ای ۳ بار دوش بگیرید!

همچنین اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب‌وهوای خشکی دارد دلایل بیشتری برای حذف دوش گرفتن‌های غیرضروری خواهید داشت! چراکه این کار می‌تواند به پوست و موی شما آسیب بزند. اگر تصور می‌کنید نمی‌توانید این شستشوی غیرضروری را حذف کنید در اشتباه هستید! در ادامه‌ی مطلب چند راهکار به شما ارائه می‌دهیم تا بدون استفاده از آب و مواد صابونی بتوانید پوست و موی خود را پاکسازی کنید.

روش های طبیعی پاکسازی پوست و مو بدون شستشو:

  • استفاده از جوش‌شیرین یا پودر بچه‌ی ارگانیک به‌عنوان شامپوی خشک
  • استفاده از روغن زیتون برای پاکسازی منافذ پوست و حفظ رطوبت آن
  • استفاده از سرکه سیب طبیعی برای بوزدایی و پاکسازی زیر بغل
  • استفاده از یک حوله‌ی تمیز و مرطوب یا دستمال مرطوب کودک برای پاکسازی نواحی تناسلی
  • تعویض لباس‌ها و لباس زیر و استفاده از لباس‌هایی با الیاف طبیعی

پاکسازی پوست بدون شستشو
پاکسازی پوست بدون شستشو

روش های طبیعی پاکسازی پوست و مو بدون شستشو

۱. استفاده از جوش‌شیرین یا پودر بچه‌ی ارگانیک به‌عنوان شامپوی خشک

باور کنید یا نه شما واقعاً می‌توانید بدون شستشو موهای خود را تمیز کنید و ظاهر چرب آن را تغییر دهید! یک راه عالی برای مقابله با چربی موجود در ریشه‌ی موها استفاده از مقداری پودر بچه یا جوش‌شیرین در این نواحی چرب است، این کار ممکن است به کمی تمرین نیاز داشته باشد تا بتوانید به بهترین شکل آن را انجام دهید و نقاط سفید را بر روی موهای خود باقی نگذارید. بالای وان یا ظرف‌شویی بایستید و مقدار کمی از پودر بچه یا جوش‌شیرین را کف دستتان بریزید و آن را به‌آرامی روی ریشه ی موها بپاشید و با استفاده از یک فرچه یا شانه آن را در بین موها پخش‌کنید.(دقت کنید که برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب به‌هیچ‌وجه نباید از مقدار زیاد پودر استفاده کنید)

شامپوی خشک طبیعی
شامپوی خشک طبیعی

۲. استفاده از روغن زیتون برای پاکسازی منافذ پوست و حفظ رطوبت آن

شستشوی صورت به‌منظور پاکسازی پوست با یک پاک کننده‌ی معمول راه آسانی است، اما راه‌های دیگری نیز وجود دارند؛ مثلاً استفاده از روغن زیتون (و یا سایر روغن‌های طبیعی مثل روغن کرچک یا روغن آفتابگردان) که برخلاف پاک‌کننده‌های معمول، این روغن‌ها سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان هایی هستند که می‌توانند چربی ایجادشده توسط پوست را که سبب بسته شدن منافذ پوست می‌شود، در خود حل کنند و به پوست شما اجازه‌ی تنفس بدهند! به‌عبارت‌دیگر اگر از این روغن‌ها برای پاکسازی پوستتان استفاده کنید ممکن است بعد از مدتی از اسکراب های شدید پوست، ماسک ها و یا حتی مرطوب‌کننده هایی که به‌طور معمول برای تنظیم چربی طبیعی پوستتان استفاده می‌کنید بی‌نیاز شوید.
به‌آرامی مقدار کمی از روغن را روی صورتتان با حرکت دورانی ماساژ دهید، سپس یک حوله‌ی گرم و مرطوب را برای حدود یک دقیقه روی صورتتان قرار دهید از حوله برای پاک کردن روغن اضافه استفاده کنید. در صورتی که پوست شما از نوع چرب است برای جلوگیری از چرب شدن پوستتان با این روش می‌توانید از روغن کرچک استفاده کنید و آن را با مقدار خیلی کمی از روغن درخت چای یا روغن نعناع مخلوط و استفاده کنید.

روغن های پاک کننده ی طبیعی
روغن های پاک کننده ی طبیعی

۳. استفاده از سرکه سیب طبیعی برای بوزدایی و پاکسازی زیر بغل

گذشته از موی چرب و صورت چرب، بوی بد نواحی زیر بغل یکی از دلایل بزرگ اکثر ما برای دوش گرفتن است. سرکه سیب به خاطر خواص آنتی باکتریال و توانایی تعادل pH سطوح پوست می‌تواند به‌جای دئودورانت معمولی استفاده شود.
می‌توانید ابتدا با یک حوله‌ی مرطوب و یک صابون طبیعی زیر بغل خود را تمیز کنید و یا اینکه بدون استفاده از صابون مستقیماً سراغ سرکه سیب بروید. مقداری پنبه را درون سرکه سیب فرو برده و نواحی زیر بغلتان را با آن تمیز کنید.

سرکه سیب یک دئودورانت طبیعی
سرکه سیب یک دئودورانت طبیعی

۴. استفاده از یک حوله‌ی تمیز و مرطوب یا دستمال مرطوب کودک برای پاکسازی نواحی تناسلی

به‌طور معمول زمانی که دوش می‌گیریم تمام قسمت‌های بدن با استفاده از صابون یا شوینده‌های دیگر پاکسازی می‌شوند، اما وقتی قصد دوش گرفتن نداریم هم باید تمام قسمت‌های بدن را تمیز کنیم. برای پاکسازی پوست در نواحی تناسلی می‌توانید از یک حوله‌ی تمیز و مرطوب و یا دستمال مرطوب مخصوص کودک استفاده کنید.(به‌طور خاص برای خانم‌ها استفاده از صابون حتی در زمان دوش گرفتن هم توصیه نمی‌شود زیرا موجب به هم خوردن تعادل باکتری‌های موجود در نواحی تناسلی آن‌ها می‌شود.)

حوله تمیز

۵. تعویض لباس‌ها و لباس زیر و استفاده از لباس‌هایی با الیاف طبیعی

بعد از انجام موارد فوق لباس‌هایتان را عوض کنید و مطمئن باشید که توانسته‌اید پاکسازی پوست و موهایتان را به‌درستی انجام دهید. سعی کنید برای جلوگیری از ایجاد باکتری و بوی بد از لباس‌هایی با الیاف طبیعی یا پنبه‌ای استفاده کنید.

لباس تمیز

سخن پایانی:

همه ما درنهایت به دوش گرفتن احتیاج داریم و موظفیم که در فواصل مناسب برای رعایت بهداشت فردی و اجتماعی این کار را انجام دهیم، اما موارد فوق می‌تواند به ما در حذف دوش‌های غیرضروری و زیاده‌روی در شستشوی پوست کمک کند. همچنین می‌تواند بهترین راه برای پاکسازی پوست، در مواقعی که زمان کافی برای دوش گرفتن نداریم و یا در شرایطی مثل سفر باشد.

منبع : care2

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =