راهنمای کاربردی جلوگیری از پیری پوست

پیری امری ناخوشایند برای اکثر قریب به اتفاق انسان‌هاست، به همین سبب است که بسیاری از انسان‌ها درصدد برمی‌آیند که از راه‌های مختلف سرعت رسیدن به آن را کم کنند (چراکه می‌دانند در حال حاضر هیچ روشی وجود ندارد که کاملاً از سر رسیدن پیری جلوگیری کند). در این بین، جلوگیری از پیری پوست می‌تواند گامی مهم برای کاهش روند پیر شدن به طور کلی باشد.

در این مطلب از مجله استادکار به روش‌هایی که می‌توانند سرعت پیر شدن پوست را کم کنند می‌پردازیم. از جمله‌ی این روش‌ها می‌توان به پیروی از رژیم غذایی سالم، استفاده از ماسک‌های طبیعی، عدم استعمال سیگار و دوری از استرس و فشارهای روانی اشاره داشت. اگر یکی از دغدغه‌های‌تان پیری پوست است همراه ما باشید.

جلوگیری از پیری پوست با تغذیه

نمی‌شود از سلامت و جوانی هیچ‌یک از اعضای بدن سخن گفت و نامی از تغذیه نبرد. یک رژیم غذایی صحیح و استاندارد عاملی مهم در داشتن پوستی جوان و شاداب است. بنابراین چه بهتر که اولین گام برای جلوگیری از پیری پوست بهبود وضعیت رژیم غذایی باشد. اما چگونه؟

پاسخ این است که یک سری مواد غذایی به سبب ترکیبات‌شان موادی مفید برای کاهش سرعت پیری پوست هستند که باید این مواد غذایی را به طور صحیح به سبد غذایی روزانه اضافه کرد. از جمله‌ی این مواد غذایی می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱- بلوبری

بلوبری سرشار از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها است. این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند با فعالیت رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و از پیری پوست پیشگیری کنند. بنابراین سعی کنید بلوبری را در زمره‌ی مواد غذایی مصرفی روزانه‌تان قرار دهید.

راهنمای کاربردی جلوگیری از پیری پوست
آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بلوبری از طریق مبارزه با فعالیت‌های رادیکال‌های آزاد می‌توانند در پیشگیری از پیری پوست مفید باشند.

 

۲- چای سبز

اگر انسان‌ها می‌خواستند که یک ماده‌ی مفید برای سلامتی خود مصرف کنند، بهتر بود که از چای سبز به جای بسیاری از نوشیدنی‌های مضر استفاده می‌کردند. چای سبز فواید زیادی برای بدن دارند که یکی از آن‌ها جلوگیری از پیری پوست است. پلی‌فنول‌ها و کاتچین‌های موجود در چای سبز از پوست در برابر آسیب‌های رادیکال‌های آزاد و همچنین نور خورشید محافظت می‌کنند.

راهنمای کاربردی جلوگیری از پیری پوست
کاتچین‌ها و پلی‌فنول‌های موجود در چای سبز برای پیشگیری از پیری پوست مفید اند.

 

۳- سبزیجات برگ‌سبز

سبزیجات برگ‌سبز، مانند اسفناج، کلم، بروکلی و کاهو منابعی غنی از انواع مواد معدنی هستند و افزون بر این به سبب خواص ضد التهابی می‌توانند موادی مفید برای جوانی پوست باشند. سعی کنید مصرف این سبزیجات و خصوصاً بروکلی را افزایش دهید. استفاده از بروکلی در سالاد و البته عدم استفاده از سس مایونز در همان سالاد می‌تواند بهترین گزینه برای مصرف بروکلی باشد.

۴- آب

بله آب! عجیب است که در دنیای امروز برخی انسان‌ها به نوشیدن کافی آب اهمیت نمی‌دهند. کم‌آبی برای بدن مضرات زیادی در پی دارد از جمله بروز چین و چروک در پوست و البته خشکی آن. بنابراین سعی کنید روزانه ۸ لیوان و بیش‌تر آب بنوشید.

۵- توت فرنگی

توت فرنگی از خانواده‌ی بلوبری است و می‌تواند به سبب دارا بودن خواص آنتی‌اکسیدانی برای کاهش سرعت روند پیری پوست مفید باشد. خوشبختانه توت فرنگی خوش‌طعم است و می‌توانید به راحتی آن را در سبد مواد غذایی مصرفی روزانه‌تان قرار دهید.

راهنمای کاربردی جلوگیری از پیری پوست
توت فرنگی از خانواده بلوبری است و همچون بلوبری سرشار است از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها.

 

۶- هویج

هویج منبعی غنی از بتاکاروتن، آنتی اکسیدان و پتاسیم است و افزون بر جلوگیری از پیری پوست می‌تواند برای پیشگیری از افزایش وزن نیز مفید باشد. هویج را نیز به مواد غذایی روزانه‌تان اضافه کنید.

۷- روغن زیتون

روغن زیتون حاوی مقدار زیادی اسید اولئیک است که این اسید ماده‌ای مفید برای مبارزه با پروتئین واکنشی C است. پروتئین واکنشی C ماده‌ای ست که با مسائل و مشکلات مرتبط با افزایش سن در ارتباط است. روغن زیتون را به عنوان جایگزین سس مایونز روی سالادی که حاوی بروکلی و هویج است بریزید.

۸- شکلات تلخ

یک مطالعه نشان از آن داشت که شکلات تلخ نیز می‌تواند برای جلوگیری از پیری پوست مفید باشد. فلاونوئیدهای موجود در شکلات تلخ از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید نیز محافظت می‌کنند. (منبع)

راهنمای کاربردی جلوگیری از پیری پوست
شکلات تلخ منبعی غنی از فلاونوئیدهاست.

 

۹- سالمون

آستاکسانتینِ موجود در ماهی سالمون از طریق کاهش استرس اکسیداتیو و هم چنین جلوگیری از التهاب می‌تواند نقشی پررنگ در کاهش سرعت روند پیری پوست داشته باشد. در ضمن این ماهی از اسیدهای چرب امگا۳ نیز برخوردار است و چه بهتر که آن را نیز به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

جلوگیری از پیری پوست با ماسک‌های طبیعی

افزون بر تغذیه، می‌توانید از برخی مواد طبیعی به عنوان ماسک برای پیشگیری از پیری پوست استفاده کنید. این موارد عبارت اند از:

۱- آووکادو

کارتنوئیدها و ویتامین E موجود در آووکادو می‌توانند در مبارزه با رادیکال‌های آزاد مفید باشند و به این ترتیب سبب کاهش چین و چروک پوست و افزایش درخشندگی آن شوند. یک آووکادو تهیه کرده و با کوبیدن، آن را به خمیر تبدیل کنید. سپس خمیر را روی پوست قرار داده و اجازه دهید که ۱۰ الی ۱۲ دقیقه روی پوست‌تان بماند. سپس پوست را آب ولرم بشویید. یک بار در هفته می‌توانید این کار را انجام دهید.

جلوگیری از پیری پوست
آووکادو را می‌توانید هم به صورت خمیر و هم به صورت قطعه‌قطعه روی پوست قرار دهید.

 

۲- آب گل رز

آب گل رز گردش خون را در رگ‌های زیر پوست صورت افزایش می‌دهد، همچنین می‌تواند برای کاهش پف چشم نیز مفید باشد. برای استفاده از آن دو قاشق چای‌خوری آب گل رز، نصف قاشق چای خوری آب لیمو و چند قطره گلیسیرین را با هم ترکیب کرده و با پنبه به صورت بمالید. بهتر است این ترکیب را شب‌ها پیش از خواب روی صورت بمالید و اجازه دهید تا صبح روی پوست‌تان بماند.

جلوگیری از پیری پوست
با استفاده از ماسک اب گل رز می‌توانید گردش خون پوست صورت را بهبود بخشید.

 

۳- عسل

می‌دانید که یکی از بهترین راه‌ها برای مبارزه با پیری پوست مرطوب‌کردن پوست است. عسل به عنوان بهترین ماده‌ی مرطوب‌کننده در طبیعت می‌تواند در این راه بسیار مفید باشد. در ضمن عسل دارای انواع آنتی‌اکسیدان‌ها است و بنابراین از طریق مبارزه با رادیکال‌های آزاد نیز می‌تواند برای جوان‌سازی پوست مفید باشد.

برای استفاده از عسل، هر روز یک یا دو قاشق از آن را روی پوست مالیده و پس از یک ربع آن را با آب ولرم بشویید.

جلوگیری از پیری پوست
از عسل به عنوان بهترین مرطوب‌کننده‌ی موجود در طیبعت استفاده کنید.

 

۴- روغن کرچک

روغن کرچک برای مرطوب‌سازی پوست و رفع چین‌وچروک‌های آن مفید است. برای بهره‌بردن از خواص روغن کرچک می‌توانید چند قطره از آن را با دست به پوست صورت بمالید. برای نتیجه‌ی بهتر می‌توانید این کار را شب قبل از خواب انجام دهید و اجازه دهید روغن تا صبح روی پوست بماند.

۵- آب لیمو

آب چند لیموی تازه می‌تواند جهت رفع لکه‌های پوستی ناشی از افزایش سن مفید باشد. چند لیموی تازه تهیه کنید و آب آن‌ها را با استفاده از پنبه به پوست صورت خود بمالید. پس از یک ربع می‌توانید صورت با آب بشویید. بهتر است این کار را هر روز انجام دهید.

جلوگیری از پیری پوست
برای جلوگیری از پیری پوست بایستی رفع لکه‌های پوستی ناشی از افزایش سن نیز درنظر گرفته شود. آب لیموی تازه یکی از بهترین مواد برای رفع این لکه‌هاست.

 

کارهایی که سرعت پیر شدن پوست را افزایش می‌دهند

افزون بر موارد بالا باید یک سری کار را انجام ندهید، چراکه این کارها در افزایش سرعت روند پیری پوست تأثیرگذار اند، از جمله:

  • سیگار کشیدن
  • قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید
  • عدم خواب کافی
  • مصرف زیاد شکر
  • مصرف زیاد الکل
  • استرس و فشار روانی

سخن آخر

برای رسیدن به پوستی جوان و شاداب و جلوگیری از پیری پوست باید خیلی جدی اقدام کنید. توصیه‌های فوق را به‌کارگیرید و مانع از آن شوید که پوست‌تان سن شما را زیاد نشان دهد.

منابع:

stylecraze

stylecraze

curejoy

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.