بندکشی سرامیک
بندکشی سرامیک

راهنمای کامل محکم کردن و بندکشی سرامیک کف خانه

خرید و نصب سرامیک به تنهایی تمام ماجرا نیستند. بلکه قسمت مهم نصب سرامیک و کاشی این است که پس از نصب اقدام به بندکشی سرامیک و محکم کردن آن‌ها کنید. همچنین بعد از گذشت مدتی از نصب سرامیک می‌توانید مجددا آن‌ها را بندکشی کنید تا دوام و استحکام بیش‌تری پیدا کنند. در این جا قصد داریم تمام مواد لازم و مراحل بندکشی سرامیک را به شما معرفی کنیم تا خودتان در خانه بتوانید این کار را انجام دهید.

نکاتی که هنگام سرامیک کردن باید بدانید

  • قبل از کاشی‌کاری باید هر گونه ایرادی که در دیوار وجود دارد برطرف شود. منظور از ایراد نکاتی نظیر عدم توازن و صاف نبودن سطوح است.
  • قبل از استفاده از کاشی نباید آن را مدت طولانی خیس کرد یا در آب شست. تنها یک بار فرو بردن آن در آب کافی است.
  • سطح پشت کاشی نباید از جنسی غیر از ماسه و سیمان باشد. استفاده از ملاتی نظیر خاک رس و غیره برای کاشی‌کاری اکیدا توصیه نمی‌شود.
  • هنگامی که کاشی را می‌چسبانید دقت کنید که ملات پشت آن در حال خشک شدن نباشد. در این صورت کاشی پس از مدت کوتاهی کنده می‌شود.
چسباندن کاشی
چسباندن کاشی‌ها

نکاتی که قبل از بندکشی سرامیک باید بدانید

پس از نصب کاشی نوبت به محکم کردن و بندکشی سرامیک می‌رسد. بدون انجام این مرحله سرامیک‌هایی که نصب کردید ظاهر خوبی نخواهند داشت و بین سرامیک‌ها به مرور و به راحتی از بین خواهد رفت. قبل از بندکشی سرامیک از سفت بودن و خشک شدن آن‌ها مطمئن شوید. سطح سرامیک را کاملا تمیز کنید تا بستر آن مناسب بندکشی باشد. اگر موادی لا به لای سرامیک‌ها مانده است آن را خارج کنید. همه لوازم بندکشی را از قبل حاضر کنید و دوغاب را هم طبق دستورالعملی که در ادامه نوشته‌ ایم تهیه کنید. دوغاب مورد استفاده در بندکشی باید از مقدار مورد نیاز بیشتر باشد چون مقداری از آن پس از اتمام کار شسته می‌شود.

بندکشی سرامیک
بندکشی سرامیک

آماده کردن دوغاب و نحوه استفاده از آن

دوغاب را با پودر سیمان سفید و پودر خاک و سنگ درست می‌کنیم. به ازای هر یک پیمانه پودر سیمان سفید که استفاده می‌کنید از سه پیمانه پودر خاک و سنگ استفاده می‌کنیم. سپس این دو پودر را مخلوط می‌کنیم و آن را الک می‌کنیم تا ذرات درشت آن گرفته شود و ترکیب صاف و یکنواختی حاصل شود. مقداری از این پودر را داخل یک ظرف بریزید و کم کم به آن آب اضافه کنید. آب به میزانی اضافه کنید که خمیر حاصل غلظتی شبیه به ماست پیدا کند. سپس پنج الی ده دقیقه خمیر حاصل را رها کنید تا بماند. در این مرحله از کار خمیر بندکشی سرامیک شما آماده است. خجم دوغاب مصرفی برای هر یک متر مربع یک لیتر در نظر گرفته می‌شود. سپس با یک دست‌کش خمیر حاصل را روی سرامیک‌ها بزنید. می‌توانید از یک چوب برای هم‌تراز کردن خمیر روی تمام کاشی‌ها استفاده کنید. پس از پایان کار با یک دستمال بزرگ و تمیز خمیر اضافه را پاک کنید و فقط خمیرهای بین بندهای سرامیک را بگذارید باقی بماند.

خمیر بندکشی
خمیر بندکشی

قارچ و کپک در دوغاب بندکشی

حین بندکشی کاشی باید به این نکته توجه کنید که سطح بین کاشی‌ها به شدت مستعد رشد قارچ و کپک هستند. برای پیشگیری از قارچ و کپک در دوغاب بندکشی کاشی چند راه پیش رو دارید. اگر دوغاب کاشی شما قدیمی شده است بهتر است دوغاب قبلی را با یک کاردک از بین ببرید . از یک دوغاب جدید استفاده کنید. اما برای اینکه دوغاب جدیدتان هم به شکل قبلی دچار قارچ و کپک نشود چه باید کرد؟ بهتر است اگر قصد بندکشی کاشی دارید از پودر بندکشی آنتی باکتریال استفاده کنید. در این پودر موادی وجود دارد که باعث جلوگیری از رشد قارچ و کپک می‌شود. به خصوص اگر محیطی که دارید رطوبت زیادی دارد از این نوع پودر بندکشی استفاده کنید.

نکاتی که بعد از بندکشی سرامیک باید رعایت کنید

پس از بندکشی بهتر است به مدت ۱۲ ساعت روی سرامیک و کاشی‌ها قدم نگذارید تا کامل خشک و محکم شوند. همچنین به مدت یک نصف روز هرگز روی سرامیک‌ها آب نریزید. بهتر است کاشی و سرامیک را با مواد اسیدی نشویید تا دوام آن بیشتر شود. در صورتی که بعد از چند سال دوباره بین کاشی‌ها خالی شد می‌توانید دوباره این روند را تکرار کنید. برای زیباتر شدن کارتان می‌توانید از پودر سنگ در رنگ‌های مختلف هم استفاده کنید تا با رنگ کاشی‌هایتان هماهنگی داشته باشد.

امیدواریم توانسته باشیم به تمام سوال‌هایتان درباره بندکشی و محکم کردن کاشی‌ها جواب داده باشیم و راهنمایی لازم را ارائه داده باشیم. اگر هنوز هم سوالی دارید در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین فراموش نکنید که هر زمان که خواستید می‌توانید از بخش خدمات سایت استادکار استفاده کنید و کارهای منزلتان را به افراد متخصص بسپارید.