تمیزکردن ماشین ظرفشویی
تمیزکردن ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی را چطور تمیز کنیم؟

بی تردید ماشین ظرفشویی یکی از دوستان خوب شما در خانه است که با شستن ظروف، کلی شما را در کارهای خانه جلو می اندازد. اما آن چیزی که باید بدانید این است که تمیزکردن ماشین ظرفشویی یکی از کارهای واجب خانه است.

چون با گذر زمان، چربی ها، کف مواد شوینده و باقی مانده غذاها در داخل ماشین ظرفشویی جمع می شوند و علاوه بر آنکه بوی بدی ایجاد می کنند، باعث می شوند تا راندمان ماشین شما کاهش بیابد.

چند وقت یکبار به تمیزکردن ماشین ظرفشویی بپردازیم؟

اکثر کارشناسان بر این باور هستند که باید ماهی یک بار فیلتر و کلا ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. خوشبختانه این کار، چندان زمان بر نیست و در چند مرحله و بدون استفاده از ابزار خاصی می توانید این کار را انجام دهید.

مراحل تمیزکردن ماشین ظرفشویی

۱-تمیز کردن بخش خارجی:

اگر درِ ماشین ظرفشویی تان از جنس پلاستیک است، ترکیبی از آب گرم و مایع ظرفشویی درست کنید و با استفاده از اسفنج در ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. اگر هم درِ ماشین ظرفشویی تان از جنس استیل است، با استفاده از شیشه پاک کن می توانید به راحتی لکه های روی آن را از بین ببرید.

البته محلول شیشه پاک کن را مستقیما روی درِ ماشین ظرفشویی اسپری نکنید؛ چرا که این کار ممکن است به سیستم الکتریکی ماشین آسیب بزند. محلول شیشه پاک کن را روی یک دستمال کاغذی حوله ای یا پارچه ای نرم اسپری کرده و بعد با استفاده از این دستمال، در ماشین را تمیز کنید.

بیشتر بدانید دلیل گرفتگی لوله ماشین ظرفشویی

تمیز کردن در ماشین ظرفشویی
تمیز کردن در ماشین ظرفشویی

۲-تمیز کردن فیلترماشین ظرفشویی

این مرحله، مرحله ای کلیدی است. فیلترها تکه های ریز غذا و ضایعات بشقاب ها را در خود جمع می کنند و اگر تمیز نشوند، باعث ایجاد بوی نامطبوعی می شوند.

مخصوصا اگر قبل از قراردادن ظرفها در داخل ماشین، آنها را پاک نمی کنید، باید فیلتر ماشین را زود به زود تمیز کنید. هفته ای یک بار، کشوی پائینی ماشین ظرفشویی را بیرون بکشید و فیلتر را در بیاورید.

معمولا فیلتر ماشین ظرفشویی به شکل استوانه ای است. بخش های مختلف آن را کاملا تمیز کنید و با استفاده از یک مسواک تمیز یا اسفنج آن را پاک کنید تا ذرات ریز غذا از لابه لای فیلتر خارج شود. حالا که کشوی پائینی ماشین ظرفشویی را درآورده اید، بازوهای آب پاش را هم چک کنید که خرده غذا روی آنها قرار نگرفته باشند و در صورت لزوم، با خلال دندان یا اسفنج آنها را هم تمیز کنید.

خارج کردن فیلتر ماشین ظرفشویی
خارج کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

۳-ضدعفونی و بوگیری کردن با سرکه

با گذر زمان، آب سخت ممکن است باعث از بین رفتن رنگ قطعات داخلی ماشین ظرفشویی شود. همچنین در اثر استفاده مکرر، ممکن است داخل ماشین ظرفشویی شما بو بگیرد؛

سرکه سفید بهترین چیزی است که می توانید برای برطرف کردن این مشکلات از آن استفاده کنید. در یک کاسه تمیز یک یا دو پیمانه سرکه سفید بریزید و این کاسه را در وسط کشوی بالایی ماشین ظرفشویی تان قرار دهید. ظرف دیگری را در داخل ماشین ظرفشویی نچینید و ماشین ظرفشویی را بدون قراردادن قرص یا مایع ظرفشویی، روی بالاترین درجه آب روشن کنید.

پخش شدن سرکه در داخل ماشین ظرفشویی در دوره شستشو، باعث تمیزشدن ماشین ظرفشویی می شود و در عین حال آن را ضد عفونی کرده و بوهای بد را از بین می برد.

استفاده از سرکه برای تمیزکردن ماشین ظرفشویی
استفاده از سرکه برای تمیزکردن ماشین ظرفشویی

۴- تمیز کردن ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

بعد از آنکه مرحله تمیزکردن ماشین ظرفشویی با سرکه به پایان رسید، اندازه یک یا دو مشت جوش شیرین بر روی بخش پائینی ماشین ظرفشویی بریزید و با بالاترین دمای آب ممکن، یک دوره کوتاه شستشو را انجام دهید.

جوش شیرین باعث می شود تا هرگونه بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی از بین رفته و هرگونه رسوب را نابود خواهد کرد.

استفاده از جوش شیرین برای تمیزکردن ماشین ظرفشویی
استفاده از جوش شیرین برای تمیزکردن ماشین ظرفشویی

۵-استفاده از وایتکس (اختیاری)

قبل از هرچیز تاکید می کنیم که اگر داخل ماشین ظرفشویی شما از جنس استیل است، کاملا این روش را فراموش کنید. چون وایتکس آسیب زیادی به استیل می زند.

اما اگر جنس داخل ماشین ظرفشویی تان استیل نیست، می توانید در صورتی که با کپک زدگی در داخل ماشین ظرفشویی تان روبرو شده اید، این کار را انجام دهید. ماشین ظرفشویی را کاملا خالی کنید و نصف پیمانه وایتکس در بخش پایینی ماشین ظرفشویی ریخته و یک دوره کامل شستشو را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: مشکلات رایج ماشین ظرفشویی و راه‌حل‌های آن

استفاده از وایتکس برای ماشین ظرفشویی های غیراستیل
استفاده از وایتکس برای ماشین ظرفشویی های غیراستیل

نکات تکمیلی

حالا که مراحل تمیزکردن ماشین ظرفشویی را دقیق و کامل انجام داده اید، بهتر است به این نکات توجه کنید تا هرچه بهتر از ماشین ظرفشویی تان مراقبت کرده باشید:

  • قبل از قرار دادن ظرفها در داخل ماشین ظرفشویی سعی کنید تا خرده غذاها و زباله های ریز را پاک کنید. چون لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی با راه آب سینک ظرفشویی یکی است و همین ممکن است باعث گرفتگی لوله راه آب سینک شود
  • قبل از آنکه دکمه روشن ماشین ظرفشویی را بزنید، شیر آب سینک را باز کنید تا آب کاملا گرم شود. این گونه ماشین ظرفشویی تان شستشویش را با آب گرم آغاز خواهد کرد و بدین ترتیب ظرفها تمیزتر خواهند شد.
  • سعی کنید در هنگام شستشوی ظرفها با ماشین ظرفشویی، دمای آب را روی دمایی بالا تنظیم کنید. دمای ۵۰ درجه سانتیگراد برای شستشوی ظرفها با ماشین ظرفشویی ایده آل است. آب سرد چربی های ظروف را به خوبی بر طرف نخواهد کرد.
  • ماشین ظرفشویی خودتان را کاملا پر کنید تا در مصرف آب و برق صرفه جویی کنید. از فشرده چیدن و روی هم قراردادن ظرفها نترسید. ماشین ظرفشویی با سیستم اسپری کردن آب در تمامی جهات، همه ظرفها را تمیز خواهد کرد.
  • این را در نظر داشته باشید که لزومی نیست که ظرفها را کاملا تمیز کرده و بعد در داخل ماشین بگذارید؛ چون قرص یا مایع ظرفشویی به حجم مشخصی از چربی در ظروف نیاز دارد تا بتواند کارش را درست انجام دهد. اگر ظرفها کاملا تمیز باشند، در هنگام شستشو کف زیادی در داخل ماشین تشکیل می شود و این ممکن است به ظروف و ماشین ظرفشویی تان آسیب بزند.
تمیزکردن ماشین ظرفشویی
تمیزکردن ماشین ظرفشویی

سخن پایانی

با انجام این مراحل، دوباره ماشین ظرفشویی شما مثل روز اول ظرفهایی تمیز و با بویی خوب را به شما تحویل خواهد داد و هرگونه رسوب و جرم داخل ماشین ظرفشویی تان از بین خواهد رفت. بدین ترتیب و با تمیزکردن ماشین ظرفشویی تان دیگر ماشین ظرفشویی شما به مشکل نخواهد خورد و نیازی به سرویس و تعمیرات ماشین ظرفشویی نخواهید داشت. حتما این روشها را یک بار امتحان کنید و در صورتی که تجربیات دیگری در این زمینه دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

شاید خیلی چیزها باشند که بتوان آنها را درماشین ظرفشویی قرار داد و شما از این امکان بهره نبرده اید؛ کافی است مطلب «چه چیزهایی را میتوانید در ماشین ظرفشویی بشویید» را بخوانید تا اطلاعات بیشتری دراین رابطه به دست بیاورید.

غزال زیاری
غزال زیاری زبان و ادبیات اسپانیایی خونده و به خاطر علاقه ای که به فوتبال داره به حوزه مترجمی مطالب ورزشی گرایش پیدا کرده. غزال با افراد سرشناسی در تاریخ فوتبال جهان دیدار داشته. یکی از توانمندی های غزال اینه که میتونه چندین کار رو به صورت همزمان با دقت و سرعت بالا انجام بده. در گذشته غزال زیاری ساز میزده و نقاشی میکشیده ولی عشق فوتبال باعث شده اون رو از هر هنر دیگه ای فاصله بگیره. غزال به حوزه تاریخ و جغرافیای ایران و جهان علاقه زیادی داره و شاید همین علاقمندی غزال هست که باعث شده مطالبی رو بنویسه که کاربردی هستند و در زندگی روزمره افراد تاثیرگذاره. پیشنهاد میکنیم که مطالب غزال رو بخونید و حتما براش کامنت بگذارید.