۱۰ پروژه لوله‌کشی که خودتان می‌توانید انجام دهید

5

همان‌طور که می‌دانید زندگی بدون آب غیرممکن است. برای استفاده از آب تصفیه‌شده و خارج کردن پسماند، باید آن را به‌وسیله لوله‌کشی به خانه‌ها انتقال داد و سپس فاضلاب را هم به‌وسیله لوله‌کشی خانگی خارج کرد. لوله‌کشی در واقع فرایند اتصال لوله‌ها به یکدیگر برای انتقال آب و خارج کردن فاضلاب است و به شخصی که تخصص و تجربه کافی در مورد روش‌های لوله‌کشی داشته باشد، لوله‌کش گفته می‌شود. لوله‌کش باید بتواند کارهایی مانند لوله‌کشی آب، فاضلاب، نصب سرویس بهداشتی، نصب شیرآلات و کلیه کارهای مربوط به لوله‌کشی را انجام بدهد.

لوله‌کشی خانگی با لوله‌کشی آب و فاضلاب شهری تفاوت دارد. به این معنی که نوع خانگی آن به‌منظور تأمین و توزیع صحیح آب مصرفی داخل هر خانه انجام می‌شود؛ درحالی‌که لوله‌کشی آب و فاضلاب شهری به گروهی از ساختمان‌ها خدمات می‌دهند. در این مطلب به تعدادی از کارهای لوله‌کشی که خودتان می‌توانیم انجام دهید و برای انجام دادن این کارها نیاز به لوله‌کش ندارید، اشاره می‌کنیم.

چرا باید لوله‌کشی را در حد جزئی بدانیم؟

لوله‌کشی یکی از موارد مهم در تأسیسات ساختمان است که برای انجام دادن تخصصی، باید دانش و تجربه کافی داشت. اگر لوله‌کشی به درستی انجام نشود، می‌تواند خسارت‌های زیادی به ساختمان وارد کند که در نهایت جبران این خسارت‌ها هزینه‌های سنگینی به همراه خواهد داشت. اما از قسمت‌های تخصصی و دشوار لوله‌کشی که بگذریم، هر یک از ما امکان دارد در زمان‌ یا شرایط خاص با مشکلاتی روبه‌رو شویم که برای رفع آن‌ها نیاز باشد خودمان آستین بالا بزنیم و دست‌به‌کار بشویم.

به همین منظور باید کمی از لوله‌کشی در خانه بدانید تا اگر مجبور به تعمیرات جزیی شدید، از پسش بربیایید. مثلا اگر لوله‌ای ترکید یا در قسمتی از خانه نشتی آب به وجود آمد، آن را تعمیر کنید یا به‌طور موقت تا رسیدن لوله‌کش، نشتی آب را متوقف کنید.

ترفندهای ساده و کاربردی برای رفع مشکلات لوله‌کشی ساختمان
برخی از مشکلات کوچک لوله‌کشی را می‌توانیم خودمان برطرف کنیم.

چه بخش‌هایی از کارهای لوله‌کشی را خودمان می‌توانیم انجام بدهیم؟

لوله‌کشی یکی از قسمت‌های پیچیده و حساس در تمام ساختمان‌ها است و باید توسط فرد متخصص انجام شود. اما لازم نیست برای انجام تمام‌ کارهای تعمیراتی، حتماً از متخصص کمک بگیرید. برخی از اقدامات لوله‌کشی را هم می‌توانید خودتان انجام دهید.

1. تعویض کاسه توالت فرنگی

اگر توانایی جابه‌جا کردن توالت فرنگی را داشته باشید، می‌توانید آن را تعویض کنید، زیرا جابه‌جا کردن، سخت‌ترین مرحله تعویض است. روش تعویض آن به این صورت است که ابتدا باید پیچ‌های متصل‌کننده توالت فرنگی به زمین را باز کنید تا بتوان آن را از زمین جدا کرد. بعد از جدا کردن، نوبت به تمیز کردن محل نصب و لوله خروجی می‌رسد. در انتها باید حلقه پلاستیکی را در قسمت ورودی لوله فاضلاب بگذارید، توالت فرنگی را روی آن قرار دهید و به‌وسیله پیچ‌ها مجدد آن را به زمین محکم کنید.

برای خرید توالت فرنگی می‌توانید مطلب راهنمای کامل خرید توالت فرنگی را مطالعه کنید.

طریقه نصب توالت فرنگی
در هنگام نصب توالت فرنگی دقت کنید که قسمت خروجی آن در امتداد ورودی فاضلاب سرویس بهداشتی قرار بگیرد.
نصب و سرویس توالت فرنگی

نصب و سرویس توالت فرنگی

 • نصب انواع توالت فرنگی زمینی
 • نصب و تعمیر توالت فرنگی وال هنگ، تاشو و دیواری
 • رفع گرفتگی توالت فرنگی
 • تعمیر و تنظیم سیفون توالت فرنگی
دریافت این خدمت از استادکار

2. نصب ماشین ظرفشویی و لباسشویی

سخت‌ترین مرحله نصب ماشین ظرفشویی و لباسشویی جابه‌جا کردن آن‌ها است و مانند مرحله قبل اگر توانایی جابه‌جا کردن را داشته باشید، می‌توانید نصبشان کنید. نصب این دو وسیله به آسانی انجام می‌شود به این صورت که ابتدا آن‌ها را به محل قرارگیری نزدیک کرده و لوله آب ورودی، خروجی و سیم برق را که در پشتشان جاگذاری شده را نصب می‌کنید. سپس هر دو وسیله را در جای خود قرار دهید. برای آنکه دستگاه‌تان دچار مشکل نشود، اشتباهات بزرگ و رایج در استفاده از ماشین لباسشویی را بشناسید.

نحوه راه‌اندازی و نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی
در هنگام نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی دقت داشته باشید که لوله آب و فاضلاب هر کدام در جای خود نصب شوند.

3. عایق‌کاری لوله آب گرم

عایق لوله آب گرم کمک می‌کند گرمای آب داخل لوله مدت ‌زمان بیشتری حفظ شود و در هنگام باز کردن شیر آب گرم، مقدار کمتری آب هدر رود و آب گرم زودتر از لوله خارج شود. زیرا لوله‌ها به‌وسیله عایق محافظت شده و آب داخل لوله سرد نمی‌شود. برای عایق کردن لوله‌ها باید آن‌ها را با عایق فوم لوله که به‌راحتی به دور لوله پیچیده می‌شود، عایق‌کاری کرد.

این عایق‌ها بر اساس قطر لوله و در اندازه‌های مختلف در ابزارفروشی‌ها و فروشگاه‌های مربوط لوازم لوله‌کشی موجود هستند و می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی تهیه کنید. برای آشنایی بیشتر، مطلب چرا باید لوله های آب عایق کاری شود را مطالعه کنید.

آموزش عایق‌کاری لوله‌های سرد و گرم ساختمان
بر روی عایق‌ها شیاری وجود دارد که از آن قسمت به راحتی باز شده و می‌توانید لوله را به سادگی در داخل عایق قرار دهید.

4. تمیز کردن یا تعویض سیفون سینک ظرفشویی

در زیر سینک ظرفشویی در قسمت لوله‌های تخلیه آب یک قسمت بزرگ به نام سیفون وجود دارد که به ‌مرور زمان، بر اثر جمع شدن پسماند غذاها دچار گرفتگی شده و مانع از عبور آب می‌شود. برای تعمیر یا تعویض آن ابتدا یک سطل زیر آن قرار دهید و به ‌وسیله باز کردن بست‌ها، لوله‌های خروجی را از آن جدا کنید.

بعد از جدا کردن اگر سیفون قابل تمیز شدن بود، آن‌ را تمیز کنید و اگر خراب ‌شده و غیرقابل استفاده است؛ یک سیفون جدید خریداری کرده و مجدد آن را در جای خود نصب کنید. برای نصب سیفون از مطلب راهنمای نصب لوله سیفون سینک ظرفشویی آشپزخانه می‌توانید استفاده کنید.

ترفندهای ساده لوله‌کشی در خانه
هنگام باز کردن سیفون سینک ظرفشویی بهتر است یک نفر آن را نگه دارد و نفر دیگر آن را باز کند؛ چون امکان دارد هنگام باز کردن، سیفون رها شود و تمام محتویات داخل آن به بیرون بریزد.
نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

 • نصب شیرآلات ساختمانی و بهداشتی
 • نصب شیرآلات اهرمی، مخلوط و پیچی
 • نصب شیر ظرفشویی، روشویی و شیرآلات دیواری
 • نصب دوش حمام و شیرهای سرویس بهداشتی
دریافت این خدمت از استادکار

5. برطرف کردن نشتی یا ترکیدن لوله آب

اگر با شکستگی یا ترکیدگی لوله آب مواجه شدید،‌ابتدا باید به اعصاب خود مسلط باشید. در همان ابتدا شیر اصلی قطع و وصل آب را که معمولاً در نقاط در دسترس قرار دارد، ببندید. بستن شیر اصلی آب به‌طور موقت نشتی آب را برطرف می‌کند و برای حل مشکل لوله و از بین بردن ترکیدگی باید قسمت آسیب‌دیده لوله را تعمیر کنید.

برای تعمیر کردن لوله ابتدا باید قسمتی از لوله که ترکیده را جدا کنید. در لوله‌های فلزی دو سر لوله رزوه شده و می‌توان با پیچاندن لوله، آن را جدا کرد و لوله جدید را هم به همان شکل، نصب کنید. یا به‌جای تعویض، قسمت ترکیده لوله فلزی را به‌وسیله لوله پلاستیکی و اتصالات بوش فیت تعمیر کنید. به این شکل که فقط قسمت آسیب دیده جدا می‌شود، بوش فیت‌ها در دو قسمت بریده‌شده قرار می‌گیرند و به‌وسیله لوله پلاستیکی به هم متصل می‌شوند.

نکات مهم تعمیر لوله‌کشی خانگی
اگر قسمت شکسته لوله نمایان و قابل‌دسترس باشد، می‌توانید آن را تعمیر کنید؛ در غیر این صورت باید از لوله‌کش کمک بگیرید.

6. تعویض فشارشکن شیر آب

در قسمت خروجی شیر آب قطعه‌ای به اسم فشارشکن وجود دارد که وظیفه آن مخلوط کردن هوا و آب با هم است. این قطعه موجب خروج نرم‌تر آب از شیر می‌شود تا استفاده از آن راحت باشد. برای تعویض فشارشکن، آن را به‌وسیله آچار برخلاف عقربه ساعت بچرخانید تا باز شود. اگر پشت فشارشکن جرم ‌گرفته باشد، آن را تمیز و اگر خراب‌ شده باشد، برایش جایگزینی تهیه کنید. در قسمت رزوه شده مقداری نوار تفلون بپیچید و آن را مجدد در محل خود نصب کنید. اگر بدانید در جعبه ابزار خانگی چه وسایلی نگهداری کنیم؟، در حین کار با مشکلی روبرو نمی‌شوید.

تعویض پرلاتور یا سرشیر کاهنده مصرف آب و تعمیر آبفشان فشارشکن شیر آب
زمانی که جریان آب به نرمی و راحتی از شیر خارج نشود، نیاز است فشارشکن را تعویض کنیم.

7. تعویض سردوش

می‌توانید سردوش حمام  را با دست تعویض کنید. آن را با دست بگیرید و برخلاف عقربه ساعت بچرخانید تا باز شود. اگر سفت و محکم بود، از یک انبر قفلی برای باز کردن استفاده کنید و در قسمتی که رزوه‌ها نمایان است، مقداری نوار تفلون بپیچید، سر دوش جدید را در جای خود قرار دهید و به سمت عقربه ساعت بچرخانید تا بسته و محکم شود.

نحوه نصب، تعمیر و تعویض سر دوش حمام و کارهای لوله‌کشی جزیی
در زمان پوسیدگی سر دوش باید آن را تعویض کنید، زیرا نمی‌توان تعمیرش کرد.

8. برطرف کردن فشار کم دوش آب

هنگامی‌که می‌خواهید از دوش استفاده کنید و دوش بگیرید، فشار کم آب می‌تواند آزاردهنده باشد. شاید ندانید که این مشکل را می‌توانید به‌راحتی برطرف کنید. سر دوش قدیمی را با سر دوش جدید تعویض کنید یا آن را در سرکه قرار دهید تا رسوبات خارج شوند و دوباره سر جایش قرار دهید. با این روش مسیر خروج آب باز شده و فشار آب زیاد می‌شود.

نحوه باز کردن و تمیز کردن سر دوش حمام | جرم‌گیری و رسوب‌زدایی سری دوش حمام
در بسیاری از موارد با جرم‌زدایی سر دوش، فشار آب به حالت اول برگشته و می‌توانیم از آن مجدد استفاده کنیم.

9. تعمیر یا تعویض دریچه خروجی آب وان

تمامی وان‌ها دارای دو دریچه خروجی آب هستند: یکی در پایین‌ترین سطح و یکی در بالاترین سطح که هرکدام وظیفه خود را انجام می‌دهند. دریچه بالایی وظیفه دارد در هنگام سرریز شدن، آب اضافی را از وان خارج کند که معمولاً با مشکل مواجه نمی‌شود. اما دریچه تخلیه آب اصلی وان که وظیفه خارج کردن تمامی آب وان را به عهده دارد، گاهی با مشکل مواجه می‌شود.

برای رفع این مشکل لوله‌کشی در خانه باید دریچه را برخلاف عقربه ساعت بچرخانید تا باز شود. بعد از رفع گرفتگی و تعمیر، باید در هنگام بستن دریچه از خمیر لوله‌کشی برای آب‌بندی استفاده کنید تا وان دچار نشتی آب نشود.

نکات مهم لوله‌کشی فاضلاب خانگی
پس از تعمیر یا تعویض دریچه خروجی آب وان، آن را به‌وسیله خمیر لوله‌کشی آب‌بندی کنید.

10. باز و بسته کردن وان

با مرور زمان و مرطوب بودن محیط حمام، در پشت وان و اطراف آن کپک و قارچ تولید می‌شود. اگر توانایی جابه‌جا کردن وان را داشته باشید، خودنان می‌توانید آن را تمیز کنید و برای باز کردن نیاز به کمک لوله‌کش نیست. ابتدا دریچه وان را به همان شکل که قبلا گفته شد باز کرده و شیرآلات را جدا کنید. سپس وان را جابجا کنید و بعد از تمیز کردن و از بین بردن کپک‌ها و قارچ‌ها، مجدد آن را در جای خود قرار دهید و دریچه تخلیه آب و شیرآلات را ببندید.

قبل از آب‌بندی ابتدا به‌وسیله نوار چسب اطراف محلی که قرار است آب‌بندی شود را بپوشانید. سپس تمام نقاط وان را که با زمین و دیوار ارتباط دارند، به مواد عایق‌بندی آغشته و با نوک انگشت صافش کنید تا مواد عایق‌بندی تمام درزها را بپوشاند. در آخر هم چسب‌های نواری اطراف را جدا کنید. با مطالعه راهنمای کامل انتخاب و خرید وان حمام با دانش بیشتری انتخاب کنید.

ترفندهای آب‌بندی و لوله‌کشی در خانه به روش اصولی
برای جلوگیری از به وجود آمدن مجدد کپک و قارچ باید تمام درزها را عایق‌بندی کنید.

چه زمانی باید به سراغ لوله‌کش حرفه‌ای برویم؟

در بسیاری از موارد اگر مشکل کوچک لوله‌کشی در خانه به وجود آید، بدون نیاز به متخصص خودتان می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید مانند برطرف کردن نشتی جزئی شیرآلات، باز کردن لوله فاضلاب سینک ظرفشویی و موارد دیگر که به آن‌ها اشاره شد. با این‌حال زمانی که صحبت از محافظت خانه در مقابل خسارات ناشی از خرابی لوله‌ها به میان می‌آید، باید بیشتر تعمیرات لوله‌کشی را به یک فرد متخصص بسپاریم، زیرا لوله‌کش‌ها با گذراندن دوره‌های بسیار و کسب تجربه کاری در سال‌ها متمادی، می‌توانند محل نشتی لوله را به‌طور دقیق تشخیص دهند، آن را به درستی تعمیر کنند و در هنگام تعمیر به لوله‌های آب و فاضلاب آسیب نمی‌رسانند. توصیه می‌شود نکاتی درباره انتخاب لوله‌کش خوب و شرکت‌های لوله‌کشی مناسب را بخوانید.

خدمات لوله کشی آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب

 • لوله کشی آب سرد و گرم
 • لوله کشی فاضلاب و سرویس بهداشتی
 • نشت یابی لوله فاضلاب و رفع ترکیدگی فاضلاب
 • لوله کشی فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و توالت
دریافت این خدمت از استادکار

جمع‌بندی

لوله‌کشی ساختمان یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل ساخت هر بنایی است که باید توسط فردی ماهر و متخصص انجام شود. در این صورت در آینده با مشکلاتی از قبیل فشار کم آب به دلیل توزیع نادرست فشار آب در لوله‌ها یا گرفتگی لوله فاضلاب روبرو نشده و خسارت‌های سنگین هم به ساختمان وارد نمی‌شود. در بعضی از موارد که لوله‌کشی با مشکل مواجه می‌شود، قسمتی از ساختمان تخریب شده و هزینه تعمیر و درست کردن بسیار زیاد باقی می‌ماند.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: The Spurce

5 نظرات
 1. ترابی می گوید

  سلام از قسمت پایین توالت فرنگی فاضلاب خارج میشه چطور درسش کنم

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام
   ابتدا باید توالت فرنگی را از جای خود جدا کرده و لوله اتصال توالت فرنگی به لوله فاضلاب را کنترل کنید، اگر از جای خود خارج شده آن را مجدد نصب و اگر خراب شده آن را تعویض کنید و توالت فرنگی را در جای خود نصب کنبد.

 2. احمد می گوید

  لوله کش خوب و کار درست از کجا بگیرم؟

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام احمد عزیز
   شما می‌توانید با مراجعه به سایت یا اپلیکشن استاد کار و ثبت درخواست خود از مجرب ترین لوله گش‌ها کمک بگیرید.
   https://ostadkar.ir/tehran/subcategory/plumbing

 3. صولتی می گوید

  من از لوله کشی آب سایت استادکار استفاده کردم حرف نداره، به موقع با قیمت خوب و با کیفیت بالا کارو انجام دادن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =