چگونه فن کولر گازی را تست و تعمیر کنیم؟

3

در کولر گازی قطعات مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها وظایف مختلفی را برعهده دارند. فن کولر گازی یکی از همین‌ قطعات مهم است که هدف آن انتشار هوای خنک درون فضا است. اما مانند هر قطعه‌ای، فن نیز می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی، معیوب شده و از کار بیفتد. ما در این مطلب به بررسی دلایل و همچنین راه‌های تعمیر فن کولر گازی خواهیم پرداخت. با استادکار همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

کار نکردن فن کولر گازی

درباره سیستم تهویه مطبوع خود چقدر می‌دانید؟ آیا می‌توانید با اطمینان بگویید که فن به درستی کار می‌کند؟ فن موجود در سیستم تهویه مطبوع شما به گردش هوای خنک در خانه کمک می‌کند. اما از آن‌جایی که در سیستم تهویه مطبوع اجزای مختلفی وجود دارد، اختلال در هر یک از آن‌ها می‌تواند منجر به کار نکردن فن کولر گازی شود و برای تعمیر فن کولر گازی می‌بایست هر یک از این قطعات را مورد بررسی قرار دهید.

نشانه‌های اختلال در فن کولر گازی و ایرادات فن کولر گازی چیست
فن کولر گازی یکی از قطعات مهم در این سیستم سرمایشی محسوب می شود که باید برای بهره گیری درست از این سیستم، نسبت به سلامت فن کولر گازی اطمینان حاصل نمایید.

نشانه‌های اختلال در فن کولر گازی

فن تهویه مطبوع در واحد کندانسور (بخشی از سیستم تهویه مطبوع است که در خارج از خانه واقع شده) قرار دارد. بنابراین، برای بررسی اینکه این قطعه کار می‌کند یا خیر، باید به بیرون بروید و از طریق دریچه‌های واحد کندانسور به فن نگاه کنید:
– فن با وجود روشن شدن کولر گازی روشن نمی‌شود.
– فن با وجود خاموش شدن کولر گازی، خاموش نمی‌شود.
– فن کار می‌کند، اما با سرعت بسیار کمی می‌چرخد.
– کلید فن روشن است اما فن کار نمی‌کند.
– موتور فن روشن است اما کمپرسور کار نمی‌کند.
هنگامی که فن موتور کولر گازی به درستی کار نمی‌کند، هیچ هوایی از دریچه کولر گازی به بیرون انتشار پیدا نکرده و کار کویل‌های کولر گازی به دلیل یخ زدن تمام خواهد شد. به همین دلیل لازم است که این سیستم را در شرایط مناسب نگهداری کنید تا بتوانید شاهد عملکرد مناسبی از آن باشید.

تست و تعمیر فن کولر گازی - تست ترموستات فن کولر گازی
فن کولر گازی ممکن است به دلایل مختلفی دچار اختلال در عملکرد شود. لذا برای تعمیر فن کولر گازی باید قطعات متفاوتی را مورد بررسی قرار دهید.

تست و تعمیر فن کولر گازی

برای تست و تعمیر فن کولر گازی خود این مراحل ساده را دنبال کنید:

قدم اول: ترموستات را بررسی کنید

ترموستات وظیفه رصد هوا و تنطیم آن را برعهده دارد. لذا با اندازه‌گیری درجه هوا، کلید جریان برق و کمپرسور را قطع و وصل می‌کند. شاید در وهله اول تعجب برانگیز باشد، اما یکی از دلایل اصلی که افراد فکر می‌کنند فن کار نمی‌کند، خاموش بودن ترموستات است. در این حالت دیگر نیازی به تعمیر فن کولر گازی نخواهید داشت، بلکه باید ترموستات سیستم را بررسی نمایید.

قدم دوم: فیلترهای هوا را تعویض نمایید

آیا فیلترهای هوا تمیز هستند؟ فیلترهای هوای کولر گازی را بررسی کنید تا اگر آلوده و کثیف هستند، آن‌ها را تعویض نمایید. گاهی مسدود شدن فیلترهای هوا سبب ایجاد مشکلات زنجیره‌ای در این سیستم سرمایشی خواهد شد.

قدم سوم: فن خارجی سیستم را بررسی نمایید

آیا فن در حال چرخش است؟ به فضای بیرون رفته تا بتوانید یونیت کندانسور که به شکل جعبه‌ای بزرگ در بیرون از خانه قرار دارد، را بررسی نمایید. در این قسمت شما می‌توانید فن بیرونی را بازرسی نمایید. اگر سیستم روشن باشد، شما باید بتوانید صدای کمپرسور را بشنوید و تیغه‌های فن را در حال حرکت ببنید. در غیر این‌صورت مشکلی در سیستم وجود خواهد داشت.

قدم چهارم: در صورت انسداد، تیغه‌های فن را پاک کنید

آیا پره‌های فن کولر را زباله گرفته است؟ سیستم را خاموش کنید و به کمک یک پیچ گوشتی، شکاف بالای سیستم کندانسور را باز کرده و تیغه‌های فن را بررسی نماید. اگر آن‌ها کثیف هستند که حرکت آن‌ها را مخدوش می‌کند، فن‌ها را تمیز کنید.

 اختلال در عملکرد موتور فن دوال شفت
چنانچه در خازن کولر گازی مشکلی وجود داشته باشد، می تواند به دلیل برای کار نکردن فن کولر گازی تبدیل شود.

قدم پنجم: خازن را بررسی نمایید

یکی از دلایل کار نکردن فن کولر گازی، سوختگی خازن است. این قطعه که به کمک پایه‌های الکتریکی به کمپرسور متصل می‌شود، در صورت سختگی می‌تواند سبب کار نکردن فن شده که باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

قدم ششم: اختلال در موتور فن

اختلال در موتور فن نیز می‌تواند به کار نکردن فن کولر منجر شود. در این حالت باید پروانه را با دست خود بچرخانید. اگر این قطعه آزادانه و بدون شکل چرخید، جریان برق را بررسی نمایید. اما اگر پروانه به راحتی نچرخید، احتمال ساییده شردن بیرینگ‌ها بالا می‌گیرد که در این حالت باید موتور فن را تعویض کنید.

قدم هفتم: اختلال در عملکرد موتور فن دوال شفت

این موتور دارای بیرینگ‌هایی است که در طول زمان دچار ساییدگی، شل شدن و خمیدگی خواهند شد. شفت موتور را بچرخانید، اگر در حرکت آن اختلالی وجود داشت، باید موتور فن را تعویض کنید.

بررسی شفت داخلی و خارجی موتور فن
برای رفع مشکل کار نکردن فن کولر گازی، می توانید بورد کنترل اصلی را بررسی کرده تا در صورت اختلال، نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

قدم هشتم: مشکل در بورد کنترل اصلی

بورد کنترل اصلی وظیفه تامین ولتاژ کلیه قطعات سیستم تهویه مطبوع را برعهده دارد. اگر مشکلی در این قطعه وجود داشته باشد، فن به درستی کار نخواهد کرد. البته پیشنهاد می‌شود پیش از تعویض بورد کنترل اصلی، سلامت سایر قطعات کولر گازی را بررسی نمایید.

قدم هشتم: بررسی موتور بلوور

وجود هرگونه مشکلی در این قطعه، سبب از کار افتادن خود و فن کولر خواهد شد. لذا برای رفع مشکل کار نکردن فن و همچنین تعمیر فن کولر گازی ، باید این قطعه را تعویض کنید.

قدم نهم: بررسی شفت داخلی و خارجی موتور فن

چنانچه این قطعه از کار بیفتد، سبب کار نکردن فن سیستم خواهد شد. این قطعه در دو طرف خود تیغه‌هایی دارد که سبب کشیده شدن هوا به داخل کویل‌ها شده و هوای گرم را به بیرون می‌فرستد. اختلال در این قطعه به معنای کار نکردن فن کولر است و برای تعمیر فن کولر گازی، می‌بایست این موتور فن را تعویض کنید.

سخن پایانی

برای آنکه بتوانید در فضای خانه و یا محل کار خود در هوای مطبوعی قرار گیرید، لازم است تا کولر گازی را در بهترین شرایط نگه داری نمایید. پیشنهاد می‌کنیم در صورت مشکل در هریک از قطعات، در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به رفع اختلالات اقدام نمایید. همچنین لازم است تا از سرویس‌های دوره‌ای استفاده کرده تا اختلالات آتی در این سیستم را به حداقل برسانید.

منابع: sansone-ac.com | hardwarecenter.ir

3 نظرات
 1. نبی اهوازی می گوید

  غلت املایی زیاد داشتی بعد اینا روکه گفتی اکثرا اشتباه است مثلا بلبرینگ خراب بشه خود بلبرینگ عوض میشه نه فن

 2. فرشید می گوید

  با سلام وقتی بلبرینگها خراب میشه فن عوض نمیشه بلکه بلبرینگها تعویض میشه مگر اینکه شفت اسیب دیده باشه و سیم پیچ سوخته باشه

 3. جمال می گوید

  آقا نبی اهوازی گل
  خودت که غلط را غلط نوشتی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 13 =