آلوده‌ترین نقاط خانه

وقتی نوبت به تمیزکاری و نظافت خانه می­‌رسد اغلب افراد به گردگیری یا جاروبرقی کردن خانه توجه می­‌کنند با این تصور که بیشترین آلودگی­‌ها همین نقاطیست که در دید ما هستند غافل از اینکه آلودگ‌ی­ها و جر‌م­‌ها در نقاطی که شاید تصورش را نکنید بیش از هر جای دیگری مخفی می‌­شوند. با ما همراه باشید تا آلوده ­ترین نقاط خانه­تان را شناسایی کنید.

آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه

به طور کلی آشپزخانه یکی از آلوده‌ترین نقاط خانه است در حالیکه بخاطر پخت و پز و قرار گرفتن وسایل خوراکی باید یکی از استریل‌ترین نقاط باشد. بنابراین بسیار مهم است آلوده‌ترین نقاط آشپزخانه را بشناسید.

 1. اسکاج یا اسفنج ظرفشویی

اسفنج ظرفشویی آلوده ­ترین شیء داخل خانه است که ما از آن­ها برای شستن ظروف استفاده می­‌کنیم. ما می­‌دانیم که همه بیش از یکبار از یک اسکاج برای این کار استفاده می‌­کنیم و شاید هم طبیعی نباشد بخواهیم هر بار برای ظرف شستن از یک اسکاج جدید استفاده کنیم. محققین آزمایش­‌های مختلفی به روی اسفنج­‌های ظرفشویی انجام داده­‌اند تا بهترین روش برای تمیز کردن و جرم زدایی آن‌­ها را بیابند و دریافتند قرار دادن اسکاج یا اسفنج ظرفشویی در مایکروفر به مدت ۲ دقیقه می‌­تواند تا حد زیادی جرم­‌های آن را از بین ببرد. بنابراین علاوه بر اینکه بهتر است هر دو هفته از اسفنج جدیدی برای شستشوی ظروف استفاده کنید بهتر است هر روز نیز اسفنج خیس را پس از شستشوی ظروف به مدت ۲ دقیقه در مایکروفر قرار دهید تا حد زیادی آلودگی­‌های آن را از بین ببرید.

آلوده‌ترین نقاط خانه کجاست؟
اسفنج ظرفشویی یکی از آلوده‌ترین وسایلی است که در آشپزخانه داریم. بهتر است هر بار بعد از شستن ظروف آن را در مایکروفر به مدت دو دقیقه قرار دهید.
 1. سینک ظرفشویی

بعد از اسفنج‌­ها، این سینک ظرفشویی است که بیشترین آلودگی را دارد. شاید تصور کنید سینک ظرفشویی همیشه در معرض آب است و نیازی نیست به طور جداگانه تمیز شود اما اینطور نیست بلکه سینک ظرفشویی با وجود قرار گرفتن در معرض آب، در معرض آلودگی­‌ها، چربی موادغذایی و بسیاری موارد دیگر نیز قرار می­‌گیرد بنابراین نیاز است که بابت تمیزکردن آن به طور جداگانه اقدام کنید. بهتر است هر بار که ظرف‌­ها را می­‌شویید سینک ظرفشویی را با اسپری تمیزکننده یا گاهی با جرم گیر به خوبی تمیز کرده و با آب داغ بشویید و سپس با یک پارچه­‌ی تمیز خشک کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه کجاست؟
سینک ظرفشویی اگرچه یکی از نقاطیست که دائم در معرض آب و مواد شوینده قرار می‌گیرد اما تا زمانیکه آن را به خوبی تمیز نکنید از جرم و آلودگی آن کاسته نمی‌شود.
 1. تخته­ برش

از تخته­ برش برای خرد کردن مواد غذایی مختلف از جمله گوشت، قارچ یا گوجه فرنگی استفاده می‌­کنید اما جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه آریزونا صورت گرفته، تخته­ برش شما ۲۰۰ برابر بیشتر از توالت خانه باکتری دارد! برای اینکه از تمیز بودن تخته­ برش مطمئن شوید بهتر است از ماشین ظرفشویی برای شستن آن استفاده کرده و هرزگاهی روی آن را کمی سرکه بمالید و بگذارید یک شبانه روز باقی بماند سپس به مدت ۳۰ ثانیه در مایکروویو قرار داده و سپس با الکل آن را تمیز کنید.

تخته برش یکی از آلوده‌ترین وسایل آشپزخانه است
تخته برش در معرض موادغذایی از جمله گوشت و مرغ یا سبزیجات قرار می‌گیرد بنابراین آلوده بودن آن ممکن است موجب مسمومیت یا بروز بیماری شود.
 1. ماشین لباسشویی

جالب است بدانید، حتی شسته شدن لباس­‌ها نیز ممکن است شما را بیمار کند! ماشین لباسشویی نیز معمولا در معرض آلودگی‌­های زیادی است و یکی از آلوده‌ترین نقاط خانه به شمار می‌رود، ما در طول روز در معرض آلودگی‌­های زیادی هستیم که بدون اینکه آن­‌ها را ببینیم بخش عظیمی از آن­‌ها به روی لباس‌­هایمان قرار می­‌گیرند بنابراین شستن لباس‌­ها قرار است این آلودگی­‌ها را از بین ببرد ولی حالا ماشین لباسشویی در معرض این آلودگی قرار می­‌گیرد.

اگر نخواهید خیلی وسواسی عمل کنید شاید بهتر باشد حداقل هر ماه یک بار درون ماشین لباسشویی را با کمی سرکه تمیز کنید و بگذارید یک دور بدون اینکه هیچ لباسی داخل آن باشد با آب داغ شستشو انجام دهد. این مساله را نیز فراموش نکنید، به محضی که لباسشویی کار شستشوی لبا­س‌­ها را به اتمام رساند لباس‌­ها را از آن خارج کنید. هرچه لباس مرطوب و خیس بیشتر در این فضای بسته قرار بگیرد به جای اینکه تمیز شود ممکن است آلودگی به خود بگیرد.

آلوده‌ترین وسایل آشپزخانه
ما در طول هفته آلودگی‌های بسیاری از لباس‌ها را با کمک لباسشویی از بین می‌بریم اما اغلب بدون توجه به اینکه لباسشویی نیز به خودی خود نیاز به تمیزشدن دارد آن را به یکی از آلوده‌ترین وسایل آشپزخانه تبدیل می‌کنیم.
 1. سطل آشغال داخل خانه

درست است که اغلب از کیسه زباله در سطل آشغال استفاده می‌­کنید و معمولا ممکن است خود سطل هیچ برخوردی با زباله­‌ها ندارد اما با این حال قرار گرفتن مقدار زیادی زباله در این فضای بسته، آلودگی و جرم ایجاد می­‌کند که حتی با خارج کردن کیسه زباله از داخل سطل نیز همچنان در آن باقی می‌­مانند. بنابراین لازم است نسبت به شستشو و تمیزکردن خود سطل آشغال نیز اقدام کرده و آن را جرم زدایی کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه
شما می‌توانید سطل آشغال را به طرق مختلفی در آشپزخانه مخفی کنید یا از انواع بوگیر برای جلوگیری از بوی آن استفاده کنید اما در هر حال نیاز است تا خود سطل آشغال را نیز هرزگاهی به خوبی بشویید تا آلودگی آن برطرف شود.
 1. ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی دیگر از وسایل آشپزخانه است که برای تمیزکردن اشیاء دیگر استفاده می­شود در عین حال خود آلودگی زیادی در خود نگه می­دارد. هفته ای یکبار پس از شستشوی ظرف­ها و خارج کردنشان با یک پارچه­ تمیز و مقداری سرکه، داخل ماشین ظرفشویی را تمیز کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه
ماشین ظرفشویی نیز نیاز به تمیزشدن دارد. هر وسیله‌ای که خود با آب و مواد شوینده در ارتباط است به معنای تمیز و عاری از جرم بودنش نیست.

آلوده‌ترین نقاط حمام و دستشویی

نیازی به گفتن ندارد که دستشویی نیز یکی از آلوده‌ترین نقاط خانه است اما درباره اینکه چه چیزهایی ممکن است در دستشویی یا حمام خانه بیش از چیزهایی که می‌دانیم آلوده باشند چقدر اطلاعات دارید؟

 • مسواک

مسواک نیز می‌توانید در عین اینکه به تمیزی دندان‌های شما رسیدگی می‌کند یکی از آلوده‌ترین نقاط خانه به شمار برود. حتما مسواک خیس را به طور برعکس در ظرف مسواک­ها قرار دهید تا آب از آن خارج شود، همچنین مسواک خیس را هرگز در یک قاب یا پوشش بسته قرار ندهید. برای اینکه از آلودگی در امان باشید بهتر است از دهانشویه نیز پس از مسواک زدن استفاده کنید تا کاملا دهان شما ضدعفونی شود. و نکته‌­ای که شاید تا به حال به آن توجه نکرده­‌اید، اگر بیمار شدید حتما پس از بهبود بیماری مسواکتان را عوض کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه کجاست؟
بهتر است هر سه ماه مسواک خود را تعویض کنید و از مسواک جدید برای تمیزکردن دندان‌هایتان استفاده کنید.
 • پرده­ حمام

پرده­ی حمام معمولا خیس شده و خیس باقی می­ماند، این رطوبت موجود در آن فضای مناسبی برای رشد انواع قارچ­‌ها ایجاد می­کند. بنابراین باید نسبت به شستشوی پرده­ حمام پیش از اینکه این قارچ‌­ها رشد کنند اقدام کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه
بسیار مهم است که علاوه بر شستشوی پرده حمام، نسبت به شستشوی کامل حمام و دستشویی نیز اقدام کنید.
 • شیرآلات

بسیار مهم است که در برنامه هفتگی نظافت خانه خود تمیزکردن شیرآلات حمام و دستشویی را نیز قرار دهید. چرا که معمولا اهرم یا دستگیره این شیرآلات از آلوده‌ترین نقاط خانه به شمار می‌روند که اغلب با دستان آلوده نسبت به باز و بستن آن‌ها اقدام می‌کنیم. بنابراین باید هرزگاهی آن‌ها را تمیز و ضدعفونی کنیم تا دستان شسته شده‌مان دوباره به میکروب آلوده نشود.

عوارض کم تحرکی و بی تحرکی برای بدن
تمیز کردن شیرآلات نه تنها آن‌ها را ضدعفونی می‌کند بلکه جلوی جرم گرفتن آن را نیز می‌گیرد و همیشه شیرآلات خانه تمیز و براق باقی می‌ماند.
 • حوله حمام

حوله دست و صورت یا حوله‌ای که برای حمام رفتن از آن استفاده می‌کنید نیز باید مرتب شسته شوند. شستشوی حوله حمام بسیار مهم است چرا که اغلب حوله مرطوب می‌شود و همین رطوبت موجب می‌شود فضایی ایده‌آل برای رشد میکروب‌ها و جرم‌ها ایجاد شود.

شستشوی حوله حمام
حوله‌های دستشویی هر روز با دستان شما برخورد می‌کنند. بسیار مهم است که نسبت به شستشوی آن‌ها دقت داشته باشید.

آلوده‌ترین نقاط اتاق پذیرایی

اتاق پذیرایی معمولا به طور مرتب تمیز می‌شود. اما آلوده‌ترین وسایل اتاق پذیرایی دقیقا همان‌هایی هستند که ما اغلب نسبت به تمیزکردنشان اقدامی نمی‌کنیم.

 • کنترل تلویزیون

شما هر روز به کنترل تلویزیون و ماهواره دست می‌زنید و شبکه‌ها را عوض می‌کنید. بنابراین کنترل تلویزیون یکی از وسایلی است که بیشترین برخورد را با آن در طول روز دارید  و هم آلودگی دستان شما به آن جذب شده و هم آلودگی آن به دستان شما جذب می‌شود. بنابراین، این بار که خواستید نسبت به تمیزکردن اتاق نشیمن و پذیرایی اقدام کنید فراموش نکنید کنترل‌ها را به خوبی با دستمال و مواد شوینده قوی تمیز کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه
کنترل تلویزیون با دستان افراد مختلفی برخورد می‌کند، بنابراین بیش از هر چیزی در اتاق پذیرایی میتواند آلوده باشد.
 • دستگیره در

درست است، دستگیره در که هر روز آن را در دست گرفته و باز و بسته می‌کنید نیز می‌تواند یکی از آلوده‌ترین نقاط خانه باشد. دستگیره در اغلب از جمله نقاطی از خانه است که فراموش می‌کنیم تمیز کنیم اما در عین حال پر از میکروب و جرم است. بسیار مهم است که هنگام نظافت منزل نسبت به پاک کردن و میکروب زدایی دستگیره در نیز اقدام کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه
تا زمانی که دستگیره در اتاق را تمیز نکنید متوجه نمی‌شوید تا چه اندازه کدر و آلوده بوده است.
 • رومبلی

حتما برایتان پیش آمده برخی روزها احساس خارش روی پوستتان می‌کنید و به این فکر می‌کنید چه چیز باعث بوجود آمدن این خارش‌ها شده است. در اغلب مواقع تمیز نکردن رومبلی موجب می‌شود مبلتان به یکی از آلوده‌ترین نقاط خانه تبدیل شود و هنگامی که روی آن می‌نشینید حساسیت پیدا کرده و بدنتان به خارش بیفتد. بسیار مهم است که هرزگاهی نسبت به شستن مبلمان خانه خود نیز اقدام کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه
شما می‌توانید با توجه به نوع پارچه مبلی نسبت به شستشوی مبلمان در خانه اقدام کنید یا از شرکت‌های شستشوی مبلمان بخواهید در خانه این کار را برایتان انجام دهند.
مبل‌شویی در منزل

مبل‌شویی در منزل

 • خشکشویی مبلمان اداری و نشیمن خانگی
 • شستشوی مبلمان و خشکشویی مبل در منزل
 • شستشوی مبل سلطنتی، استیل، راحتی، کاناپه و انواع مبل خارجی
 • شستشوی مبل چرم مصنوعی، سفید و رنگی و...
دریافت این خدمت از استادکار

آلوده‌ترین نقاط اتاق خواب

 • روتختی

روتختی و روبالشی از جمله مواردی هستند که شما بیش از هر وسیله دیگری با آن‌ها تماس پیدا می‌کنید. بنابراین آلوده بودنشان برایتان بسیار مضر خواهد بود. بخصوص پوست صورت بسیار در برابر آلودگی حساس است و با خوابیدن به روی یک روبالشی که آلوده است سریع پوست صورت جوش زده حساسیت نشان خواهد داد. بنابراین نسبت به شستن روتختی، روبالشی و حتی شستن پتو نیز باید اقدام کنید.

آلوده‌ترین نقاط خانه
هیچ چیز به اندازه یک اتاق خواب تمیز و عاری از میکروب نمی‌تواند برای فرد آرامش بخش باشد.
 • وسایل شخصی

اغلب وسایل شخصی شما در اتاق خوابتان قرار دارد. کیف لوازم آرایشی، تبلت و تلفن همراه از جمله وسایل شخصی هستند که بسیار آلوده می‌شوند در عین حال اغلب افراد یا دیر اقدام به تمیزکردن و میکروب زدایی آن‌ها می‌کنند یا کلا تمیزکردن آن‌ها را فراموش می‌کنند. بسیاری از دستمال‌های مرطوب ضدعفونی کننده برای استفاده به روی وسایل الکترونیکی همانند گوشی تولید می‌شوند و ضرری برایشان ندارند. بنابراین با استفاده از این محصولات می‌توانید به طور مرتب صفحه نمایش گوشی، تبلت و حتی لپتاپتان را تمیز و ضدعفونی کنید.

تمیزکردن تلفن همراه
دستمال کشیدن روی صفحه نمایش تلفن همراهتان می‌تواند از خش افتادن روی آن نیز جلوگیری کرده و عمر برچسب صفحه آن را نیز بالاتر ببرد.
برای تمیزکردن کیف لوازم آرایشی لازم است آن را به داخل لباسشویی بیندازید تا کاملا شسته شود. 
برای تمیزکردن کیف لوازم آرایشی لازم است آن را به داخل لباسشویی بیندازید تا کاملا شسته شود.
آلوده ترین نقاط خانه
بدون شک پول یکی از آلوده‌ترین‌های محبوب است! این تکه کاغذی ارزشمند به دلیل اینکه دست به دست میگردد آلودگی و میکروب بسیار زیادی را حمل می‌کند. در هر حال نمیتوان پول را شست یا ضدعفونی کرد، شاید بهترین راه خلاص شدن از این آلودگی خرج کردن آن باشد!!

آلوده‌ترین وسایل حیوانات خانگی

اگر حیوان خانگی دارید پیش از هر چیزی باید بدانید نظافت منزل شما شامل مراحل دیگری می‌شود. چرا که نظافت منزلی که حیوان خانگی دارد باید با دقت و دفعات بیشتری انجام شود. این حیوانات اگر چه کاملا سالم هستند اما در هر حال موهای آن‌ها در خانه پخش می‌شود و جمع شدن مویشان می‌تواند آلودگی ایجاد کند. در برخی مواقع حتی ممکن است رسیدگی نکردن به نظافت حیوان خانگی موجب ورود شپش به خانه یا موهای افراد خانواده شود. بنابراین نظافت وسایل حیوان خانگی و خود حیوان خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • ظرف غذای حیوان خانگی

حتما برای سرو کردن غذای حیوان خانگی خود ظروف زیبایی تهیه کرده‌اید. سگ یا گربه شما عاشق غذاخوردن است. بزاق دهان حیوان در ظرف می‌ریزد و غذای حیوان نیز ممکن است تا ساعت‌ها در ظرف غذای حیوان باقی بماند. باید به این نکات دقت داشته باشید تا موجب مریض شدن حیوان خانگی خود نشوید. بنابراین مهم است که هر شب ظرف غذای حیوان خانگیتان را بشویید.

ظرف غذای زیبا و شیک حیوان خانگی شما می‌تواند یکی از آلوده‌ترین وسایل خانه شما باشد.
ظرف غذای زیبا و شیک حیوان خانگی شما می‌تواند یکی از آلوده‌ترین وسایل خانه شما باشد.
 • اسباب بازی حیوان خانگی

حیوان خانگی شما حتما اسباب بازی‌هایی برای سرگرم شدن و به دهان گرفتن دارد. او اسباب بازی خود را به دندان گرفته  و در اطراف خانه رها می‌کند. شاید شما نیز هنگام قدم زدن در خانه با آن برخورد کنید. بنابراین اسباب بازی حیوان خانگی شما به طور کل در خانه چرخ می‌زند و همه میکروب‌های موجود در خانه را به خود جذب می‌کند. برای جلوگیری از بیمار شدن حیوان خانگیتان و داشتن یک خانه کاملا تمیز، بهتر است این اسباب بازی‌ها را نیز به طور مرتب بشویید.

بهداشت حیوانات خانگی
حیوان خانگی شما عاشق عروسک یا اسباب بازی خود خواهد بود، به طوری که گاهی ممکن است همانند یک کودک با این اسباب بازی به خواب برود. دقت کردن به تمیزبودن وسایل حیوان خانگی در سلامت او نیز تاثیرگذار خواهد بود.

سخن پایانی

آلوده‌ترین نقاط خانه اغلب جاهایی هستند که خودمان تصور می‌کنیم بسیار تمیز و استریل هستند. این در حالیست که دقیقا همان نقاط از سایر نقاطی که همیشه تمیز می‌کنیم کثیف‌تر هستند. بنابراین بسیار مهم است آلوده‌ترین نقاط خانه را بشناسیم و نسبت به تمیزکردن آن‌ها اقدام کنید.

منابع: thespruce ، Reader’s Digest

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ویدا نورمحمدیان
ویدا نورمحمدیان دانش آموخته رشته انیمیشن است. ویدا به زبان انگلیسی مسلط است و به زبان فرانسه آشنایی دارد. ویدا فردی با سلیقه و باهوش است که ذهنی فضایی دارد! او به نرم‌افزارهای گرافیکی فتوشاپ، ایلاستریتور و فلش مسلط است و کارهای نقاشی و طراحی خود را در آن‌ها به صورت دیجیتال اجرا می‌کند. با همه این احوال او متواضعانه می‌گوید که به این کار آشناام ولی نه به صورت حرفه‌ای. ویدا نورمحمدیان قبلا سابقه کار در زمینه موبایل و تکنولوژی، لوازم ورزشی، لوازم بهداشتی و آرایشی و همچنین گردشگری را داشته و به گفته خودش: «در حال حاضر مطالبی که برای استادکار تهیه می‌کنم برای خودم کاملا جدید هستند و در عین حال جالب! فکر می‌کنم برای خودم هم جذاب‌تر باشه که در زمینه موضوعات جدید کار کنم؛ هر چند برای به روز موندن در زمینه‌های مختلف مثل موبایل و تکنولوژی، دوست دارم در این زمینه هم فعالیت داشته باشم.» ویدا نورمحمدیان مطالعه در زمینه‌های تاریخی را جذاب می‌داند و گاه‌گاهی کتاب‌های تاریخی می‌خواند اما به گفته خودش: «معمولا فرصت اینکه بخوام کتاب خاصی در این زمینه‌ها بخونم ندارم و اغلب، کارم به مطالعه و سرچ موضوعات در اینترنت و خوندن مقالات مختلف ختم میشه.»