آیا قرار دادن تخت زیر پنجره مجاز است؟

2

طبق اصول فنگ‌شویی، یک اتاق در خانه به‌ عنوان اتاق‌ خواب در نظر گرفته می‌شود و همان مکان نشان‌دهنده خصوصیات شما است. به این نکته توجه کنید که قرار دادن تخت زیر پنجره در اتاق‌ خواب مجاز نیست. چند لحظه صبر کنید و به این موضوع بیاندیشید که نسبت به سایر فضاهای خانه، چند ساعت را در اتاق‌ خواب خود می‌گذرانید. به خاطر داشته باشید که بیشترین زمان را در اتاق‌ خواب و در تخت‌خواب، به خواب رفته‌اید. به همین دلیل تخت‌خواب بیانگر خصوصیات اخلاقی و رفتاری فرد است.

هرچه ساعات بیشتری را بخوابید، تخت‌خواب به جذب انرژی شما کمک می‌کند. به همین دلیل جهت قرار دادن تخت‌خواب اولین چیزی است که در زمان فنگ‌شویی خانه باید به آن توجه کنید و بهتر است تخت زیر پنجره قرار نگیرد.

ایمنی و امنیت اتاق‌ خواب

در مورد نحوه قرارگیری تخت بهترین راهکار، پیروی از اصول فنگ‌شویی است و دستورالعمل‌های زیادی در این حیطه وجود دارد، از جمله آنها می‌توان به موقعیت و نوع قرارگیری تخت نسبت به درب و پنجره اشاره کرد. نکته مهم برای انتخاب محل مناسب تخت خواب این است که به‌ جای آنکه تخت زیر پنجره قرار بگیرد، آن را به سوی دیواری ثابت قرار دهید. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد. زمانی که خواب هستید، دیوار محکم و ثابت از شما حمایت می‌کند. در بهترین حالت تاج تخت که به چهارچوب تخت متصل شده، در برابر یک دیوار محکم قرار می‌گیرد.

اگر تخت‌خواب را زیر پنجره قرار دهید، ممکن است برای شخصی که روی آن می‌خوابد، نگرانی ایجاد شود. پنجره پشت تخت‌خواب می‌تواند بر کیفیت خواب تأثیرگذار باشد. وقتی پنجره‌ای در پشت تخت قرار می‌گیرد، امنیت فرد خوابیده از بین می‌رود، زیرا شیشه‌های پنجره شکننده هستند. همین موضوع باعث می‌شود فرد در هنگام خواب احساس امنیت کمتری داشته باشد. این موضوع به‌ویژه برای اتاق‌ خواب طبقه همکف بسیار مهم است.

در هنگام خواب فرد بر اوضاع و احوال پیرامون کنترل ندارد و اگر احتمال وجود خطر از پنجره پشت سر وجود داشته باشد، به‌ مرور زمان ممکن است در زمان خواب استرس بیشتری ایجاد شود و این شرایط تأثیر مستقیم بر کیفیت خواب داشته باشد. خوابیدن در مکانی ناامن به هیچ‌وجه آرامش‌بخش و راحت نخواهد بود. از نظر چیدمانی هم درست نیست که به‌ وسیله تاج تخت، پنجره را مسدود کنید و جلوی ورود نور طبیعی را بگیرید.

بیشتر بخوانید: تغییر دکوراسیون اتاق‌خواب با چند ایده ساده و کم هزینه

محل مناسب تخت‌خواب در اتاق خواب و بهترین جهت خوابیدن در فنگ‌شویی
تخت خواب وسیله‌ای است که از آن برای استراحت و جذب انرژی استفاده می‌شود، دقت کنید که در زمان جاگذاری آن در اتاق‌خواب آن را در بهترین و ایمن‌ترین جای اتاق بگذارید.
تعمیرات مبلمان و سرویس خواب

تعمیرات مبلمان و سرویس‌خواب

 • تعمیر مبلمان اداری، راحتی، استیل، چرمی، پارچه ای و...
 • ساخت سرویس خواب، کمد، ویترین و تمامی منسوجات چوبی
 • تعمیر و تغییر مدل رویه مبلمان
 • رنگ کاری مبلمان و منسوجات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار

نکاتی در مورد تخت‌خواب کنار پنجره

اگر تخت زیر پنجره قرار گرفته، نگرانش نباشید. مهم این است که به‌ جای ترس و نگرانی، به تغییر فنگ‌شویی و چیدمان فضای خود فکر کنید. در ادامه برای نحوه صحیح قرار دادن تخت زیر پنجره برخی از نکات فنگ‌شویی آورده شده است.

اصول دیزاین اتاق خواب آرامش‌بخش و تخت کنار پنجره
برای آرامش و اطمینان بیشتر در زمان خواب، تخت را از کنار پنجره دور کنید.
اسباب کشی و حمل اثاثیه

اسباب‌کشی و حمل اثاثیه

 • اسباب کشی منزل، محل کار، شرکت و اداره
 • اسباب کشی با کامیون، خاور و وانت نیسان
 • حمل بار و حمل اثاثیه منزل
 • اسباب کشی اصولی با کارگر باربر متخصص
دریافت این خدمت از استادکار

بیشتر بخوانید: برای خرید مبل تخت خواب‌شو چه نکته‌هایی را باید دانست؟

تخت را جابه‌جا کنید

به‌طور کلی بهترین گزینه با توجه به اصول فنگ‌شویی این است که تخت زیر پنجره را جابه‌جا کرده و آن را به مکان دیگری منتقل کنید. به خاطر داشته باشید که اگر مجبور شدید تخت‌خواب خود را در زیر پنجره قرار دهید، نباید خود را برای قرارگیری پنجره بالای تخت سرزنش کنید. موقعیت‌های بسیاری وجود دارند که در آن‌ها جزئیات و نحوه معماری اتاق‌ خواب، امکان قرار دادن تخت را در جای دیگری به‌غیر از زیر پنجره مهیا نمی‌کند. باید نسبت به آنچه در اختیار دارید، بهترین فنگ‌شویی اتاق‌ خواب را انتخاب کنید. اما اگر می‌توانید مکان تخت‌خواب را تغییر دهید، این اولین و بهترین گزینه در دیزاین اتاق‌ خواب شماست.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین رنگ برای اتاق‌خواب کوچک شما

قرارگیری تخت زیر پنجره یا تخت کنار پنجره بر اساس فنگ‌شویی اتاق خواب
تخت زیر پنجره را در اولین فرصت جابه‌جا کنید و آن را در کنار دیوار قرار دهید.

از تخت دارای تاج تخت بلند و محکم استفاده کنید

اگر باید تخت‌خواب را زیر پنجره بگذارید و این تنها کاری است که می‌توانید انجام دهید، از تخت‌خواب دارای تاج تخت بلند و محکم استفاده کنید. این تاج تخت می‌تواند نقش دیوار را برای فرد خوابیده ایفا کند. بهترین مدل تاج تخت‌خواب در فنگ‌شویی، مدل‌های بدون سوراخ یا غیر میله‌ای هستند.

بیشتر بخوانید: ویژگی‌های یک سرویس خواب خوب چیست؟

قرارگیری تخت زیر پنجره با تاج بلند برای پوشاندن پنجره بالای تخت طبق فنگ شویی اتاق خواب
بالاسری بلند و محکم می‌تواند حس آرامش و اطمینان را در زمان خواب ایجاد کند.
نجاری و تعمیرات چوب

نجاری و تعمیرات چوب

 • تمامی خدمات نجاری و ساخت سازه های چوبی
 • طراحی ساخت و نصب سرویس های چوبی
 • طراحی و ساخت کمد دیواری، سرویس خواب، بوفه، دراور، ویترین، میز، صندلی
 • تعمیر و نصب انواع مصنوعات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار

برای پنجره محافظ نصب کنید

می‌توانید برای محافظت از تخت زیر پنجره، محافظ پرده‌ای یا رولی پنجره نصب کنید. محافظ پنجره از نظر بصری می‌تواند تخت‌خواب را در شرایطی ایمن برای خوابیدن قرار بدهد. چون نمی‌خواهید گردوغبار در پشت و بالای تخت جمع شود، انتخاب محافظی که به‌ راحتی تمیز شود، بسیار مهم است.

پنجره را ایمن کنید

اشتباه بودن قرارگیری تخت زیر پنجره ناشی از نداشتن امنیت و ایمنی است و این ناامنی ناشی از وجود پنجره است. نصب و افزودن سیستم هشداردهنده، قفل یا سایر دستگاه‌ها برای محدود کردن عملکرد پنجره به شما کمک بیشتری می‌کند و اصل فنگ‌شویی را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: فنگ شویی اتاق‌خواب و تاثیر آن در خواب شب

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

سخن آخر

قرار دادن تختخواب زیر پنجره از نظر اصول فنگ‌شویی درست نیست و توصیه نمی‌شود. بهترین جهت قرارگیری بر اساس این اصول، به سمت دیواری محکم و ثابت است. اما در شرایط خاصی مانند کوچک بودن یا طراحی اشتباه اتاق، چاره‌ای جز قرار دادن تخت زیر پنجره ندارید. در چنین شرایطی باید نکاتی را که باعث بالا رفتن ایمنی در زمان خواب می‌شوند، رعایت کنید تا خواب آرام، راحت، به‌دور از خطر و در امنیت کامل داشته باشید.

منابع: thespruce

2 نظرات
 1. mahlagha می گوید

  سلام ممنون از مطالب خوبتون. اگر مجبور باشیم تخت بزاریم زیر پنجره چطور پنجره رو ایمن کنیم؟

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام
   همان طور که در مطلب گفته شد باید از تخت با بالاسری بزرگ استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 9 =