مزایای کولر آبی نسبت به کولر گازی چیست؟

0

سال‌های بسیار است که از کولر آبی در اکثر خانه‌های ایرانی استفاده می‌شود. طبق آمار در همین سال گذشته ۷۰ درصد خانه‌ها برای رهایی از گرمای طاقت‌فرسای فصل تابستان از کولر آبی استفاده می‌کرده‌اند و ۳۰ درصد باقی مانده یا از کولرگازی و یا از سایر وسایل گرمایشی بهره می‌برده‌اند. اما نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که کولر آبی چه مزایایی دارد و آیا ارزش آن را دارد که در عوضِ خرید کولر گازی اسپلیت روی به خرید کولر آبی آوریم؟ این نوشتار در همین راستا بر روی مزایای کولر آبی نسبت به کولر گازی متمرکز است. آن چه که در ادامه خواهید خواند ابتدا مزایای کولر آبی است، سپس معایب کولر آبی و در آخر نکاتی در ارتباط با کولر آبی. با ما در مجله‌ی استادکار همراه باشید.

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

  • تعمیر کولر آبی پوشالی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی
  • رفع نشتی کف کولر
  • تعویض پوشال، برزنت و تعویض کف کولر آبی
  • تعمیر پمپ آب، دینام و موتور کولر آبی
دریافت این خدمت از استادکار

مزایای کولر آبی

۱- قیمت پایین کولر آبی نسبت به کولر گازی

نخستین موردی که در ارتباط با قیاس کولر آبی با کولر گازی به چشم می‌خورد قیمت پایین کولر آبی به نسبت کولر گازی است. یک کولر آبی بزرگ و پر قدرت قیمتی بسیار کم‌تر از یک کولر گازی معمولی و کم قدرت دارد. این یکی از دلایلی است که بسیاری از خانواده‌های ایرانی نظر از کولر گازی برداشته‌اند و به سمت استفاده از کولر آبی رفته‌اند.

البته بدیهی است که در میان کولرهای آبی نیز نسبت به برند و قدرت و برخی موارد دیگر قیمت متفاوت و گوناگون است.

۲- مصرف انرژی کم‌تر توسط کولر آبی

هر یک از خانه‌های ایرانی جهت مصرف هر یک از انرژی‌ها، چه گاز و چه برق و چه آب، هزینه پرداخت می‌کنند و بنابراین بدیهی است که دستگاهی که مصرف هر یک از این موارد را به شدت بالا ببرد بایستی توجهی بسیار به آن داشت و به راحتی و بدون بررسی مورد استفاده‌اش قرار نداد. در همین راستا از آن جا که کولرهای گازی از مصرف انرژی بسیار بیش‌تری نسبت به کولرهای آبی برخوردار هستند و هم چنین به دلیلی که در مورد اول به آن پرداخته شد میزان استفاده از کولر آبی در کشور بسیار بیش‌تر از کولر گازی است.

البته کولرهای آبی نیز مصرف انرژی خیلی کمی ندارند، اما چیزی که غیر قابل انکار است این است که مصرف انرژی این کولرها، یعنی کولرهای آبی، بسی کم‌تر از مصرف انرژی کولرهای گازی است، حتی کولرهای گازی اینورتر.

۳- افزایش رطوبت خانه در کولر آبی

این که کولر آبی موجب افزایش رطوبت خانه می‌شود ممکن است برای عده‌ای گزینه‌ای مثبت در نظر آید و برای برخی دیگر گزینه‌ای منفی. آنانی که در مکان‌هایی با آب و هوای گرم و خشک زندگی می‌کنند این افزایش رطوبت توسط کولر آبی برای‌شان گزینه‌ای مثبت است، اما در عین حال افزایش رطوبت برای خانه‌هایی که در شهرهایی با آب و هوای گرم و مرطوب قرار دارند نکته‌ای منفی در نظر می‌آید.

اما در کل کولر آبی چون از آب جهت خنک سازی استفاده می‌کند خواه نا خواه موجب افزایش رطوبت می‌شود و این در حالی است که در کولرهای گازی خبری از افزایش رطوبت نیست.

۴- کم هزینه و در دسترس بودن لوازم یدکی کولر آبی

یکی دیگر از مزایای کولر آبی این است که هر تعمیرکاری قادر به تعمیر آن است و در هر فروشگاه لوازم و ابزار می‌توان کلیه‌ی لوازم یدکی کولر آبی را با کیفیتی بالا و قیمتی کمتر از کولر گازی یافت و خریداری نمود.

****

نکته‌ای که از آن می‌توان به عنوان یکی از مزایای کولر آبی نام برد این است که مدتی است امکان استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال‌های قدیمی کولر گازی وجود دارد و در حال حاضر کولرهای آبی با پدهای سلولزی جهت خرید در بازار موجود هستند. این کولرها که از پدهای سلولزی به جای پوشال بهره برده‌اند مصرف انرژی کم‌تری داشته و قدرت خنک سازی‌شان نیز بیش‌تر است. همچنین این پدها بهتر از پوشال موجب جلوگیری از ورود آیالنده‌ها و گرد و غبار هوا به محیط منزل می‌شوند.

مزایای کولر آبی
کولر آبی سلولزی

افزون بر این موارد، در راستای مزایای پد های سلولزی نسبت به پوشال می‌توان این نکته را نیز اضافه کرد که پوشال‌های کولر را باید هر ساله تعویض نمود تا کولر آبی عملکردی بهتر داشته باشد، اما این در حالی است که پدهای سلولزی عمری ۳ تا ۵ ساله دارند و در طی این ۵ سال هیچ نیازی به تعویض‌شان نیست. جالب است بدانید که پدهای سلولزی قابل شستشو نیز هستند و در صورتی که گمان کنید پدها به آلودگی دچار شده‌اند می‌توانید در هر زمان آن‌ها را شستشو دهید.

معایب کولر آبی

در عین مزایایی که در بالا به آن‌ها تحت عنوان مزایای کولر آبی اشاره شد، برخی معایب نیز در کولر آبی وجود دارند. نخست همان افزایش رطوبت است. در خانه‌هایی که در مناطق گرم و مرطوب قرار دارند استفاده از کولر آبی موجب افزایش رطوبت شده و به این ترتیب عمدتاً در چنین مناطقی از کولر آبی استفاده نمی‌شود.

مورد دیگری که می‌توان از آن به عنوان عیب کولر آبی در نسبت با کولر گازی اشاره کرد این است که کولر آبی از قدرت خنک کنندگی کمتری نسبت به کولر گازی برخوردار است و در واقع به همین دلیل است که در شهرهایی مانند اهواز  و آبادان که گرمای هوا به شدت زیاد می‌شود استفاده از کولر آبی نمی‌تواند آن چنان که باید و شاید مفید باشد.

مورد دیگر این که سرمایی که توسط کولر آبی تولید می‌شود یکنواخت نیست. منظور این است که اگر کولر گازی برای یک هال ۵۰ متری مورد استفاده قرار گیرد معمولاً نقطه‌هایی از این هال خنک‌تر اند و نقطه‌هایی دیگر گرم‌تر، این در حالی است که کولرهای گازی موجب سرمایی یکنواخت می‌شوند.

از دیگر معایب کولرهای آبی می‌توان به مصرف آب آن‌ها اشاره داشت. موقعیت کشور ما از لحاظ منبع آب بسیار موقعیتی حساس است و گفته می‌شود که در آینده‌ای نزدیک به شدت با بحران آب رو به رو خواهیم بود. از آن جا که کولرهای آبی روزانه چندین لیتر آب مصرف می‌کنند استفاده از آن‌ها به حال وضعیت آب کشور مضر است.

عیب دیگری که در کولرهای آبی وجود دارد و در کولرهای گازی دیده نمی‌شود این است که مواد آلوده و مثلاً باکتری‌های موجود در هوای بیرون به راحتی از طریق کولر آبی وارد منزل می‌شوند، حتی اگر از پدهای سلولزی استفاده شده باشد. این در حالی است که استفاده از کولر گازی چنین عیبی به همراه ندارد و به واسطه‌ی استفاده از آن خنکایی مطبوع و مطلوب در منزل وجود خواهد داشت.

در آخر آن که در کولرهای گازی امکان تنظیم دما وجود دارد اما در کولرهای آبی فقط می‌توان دور موتور را کند یا تند کرد.

با توجه به این موارد این که شما به عنوان خواننده‌ی این مطلب بهتر است تصمیم بر خرید کدام یک از این نوع کولرها، یعنی آبی و گازی، بگیرید صرفاً بر عهده‌ی خودتان است. باید به قدرت خرید، شرایط آب و هوایی و موارد دیگر نگاه کنید و با نظر داشتن آن‌ها تصمیم بگیرید که کدام یک گزینه‌ی بهتری برای شما است.

نکاتی در ارتباط با کولر آبی

۱- پوشال‌های کولر آبی باید هر سال عوض شوند. در صورتی که امکان تعویض به هیچ نحوی نیست شستشوی آن‌ها نیز می‌تواند مفید باشد.

۲- کولر آبی خطر برق گرفتگی را در پی دارد، اگر به عنوان یک فرد غیر متخصص اقدام به باز کردن آن کرده و درصدد تعمیر آن برآیید. بنابراین باید حتماً از این کار اجتناب کنید و هر مشکلی که در کولر آبی به وجود آمد را به متخصص‌اش بسپارید. برای تعمیر کولر آبی در محل و استفاده از تخصص متخصص کولر آبی می‌توانید با استادکار تماس بگیرید.

۳- بهتر است برای کم کردن خطر مواد آلاینده هر چند وقت یک بار از محلول ضد عفونی کننده سانوسیل در آب کولر استفاده کنید.

۴- نکته‌ی دیگر آن که اجازه ندهید که کولر آبی تماماً و ۲۴ ساعته روشن باشد. برای ساعاتی هم که شده به آن استراحت دهید. همچنین تا جای امکان سعی کنید که اکثر اوقات کولر آبی را روی دور کند قرار دهید.

در آخر آن که لطفاً ما را از نظرات خود در ارتباط با مزایای کولر آبی بی نصیب نگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − دو =