باوجود گستردگی روز افزون کاغذ دیواری و رو آوردن بیشتر مصرف کنندگان به این محصول به جای رنگ های کلاسیک، رنگ کردن دیوار همچنان یکی از راه های اصلی برای تغییر اساسی دکوراسیون به شمار می رود. در ادامه با آموزش نحوه ترکیب رنگ ساختمان با استادکار باشید.

محبوبیت استفاده از رنگ در ساختمان

با وجود پیشرفت های چشمگیر صنعت کاغذ دیواری و تولید روافزون طرح ها و رنگ های متنوع و جدید از این محصولات، نقاشی ساختمان همچنان یکی از راه های محبوب برای ایجاد یک تغییر اساسی در دکوراسیون یا پوشاندن یک مشکل بصری در منازل و حتی مکان های صنعتی به شمار می رود. هنوز هم بسیاری از افراد ترجیح می دهند دیوارهای محل کار یا زندگی خود را رنگ کنند. به همین دلیل هم هست که صنعت رنگ ساختمانی پا به پای صنعت کاغذ دیواری پیشرفت کرده و محصولات جدید و متنوعی تولید می کند.

ترکیب رنگ های ساختمانی
نقاشی ساختمان همچنان یکی از راه های محبوب برای ایجاد یک تغییر اساسی در دکوراسیون یا پوشاندن یک مشکل بصری در منازل است

ترکیب رنگ های ساختمانی

امروزه برخلاف دهه های پیش رنگ های ساختمانی به چند رنگ اصلی و ترکیب های مشخصی از آنها محدود نمی شود. امروزه متخصصان نقاشی ساختمان می توانند ترکیب های بدیع و چشم نوازی از هر جنس رنگ تولید کنند؛ ترکیب هایی که در بعضی موارد حتی تنوع کاغذ دیواری و سایر دیوارپوش ها را هم تحت تاثیر قرار می دهد و کنار می زند.

اگر از جمله افرادی هستید که کاغذ دیواری را ترجیح می دهید، پیش از این مطالب بسیار زیاد و متنوعی در استادکار درباره موضوعات مختلف مرتبط با کاغذ دیواری منتشر شده است. اما اگر از جمله افرادی هستید که رنگ کردن را ترجیح می دهید، در این مطلب درباره نحوه ترکیب رنگ ساختمان و ترکیب رنگ های ساختمانی نکات مهمی به شما عرضه می شود.

نحوه ساخت رنگ استخوانی روغنی
امروزه متخصصان نقاشی ساختمان می توانند ترکیب های بدیع و چشم نوازی از هر جنس رنگ تولید کنند

شناخت رنگ ها

در مسیر نقاشی محل کار یا زندگی اولین قدم، انتخاب رنگ مناسب است. برای انتخاب رنگ مناسب ابتدا باید رنگ ها و ویژگی هایشان را بشناسیم. متخصصان تمام رنگ ها را به سه گروه اصلی تقسیم کرده اند:

  • رنگ های گرم
  • رنگ های سرد
  • رنگ های خنثی
علم ترکیب رنگها ترکیب رنگ استخوانی ساختمان
این رنگ‌ ها سراسر شور و حرارت‌ اند و برای اطاق کار و پذیرایی مناسب اند

خانواده‌ رنگ‌ های گرم، شامل رنگ‌ هایی مثل قرمز، زرد و نارنجی است. این رنگ‌ ها سراسر شور و حرارت‌ اند. حس جنبش و تحرک را در ما برمی‌ انگیزند یادآور شعله ‌های آتش و تداعی‌کننده‌ گرما و حرارت آتش هستند. رنگ های این خانواده به هیچ وجه مناسب اطاق خواب و استراحت نیستند. توصیه می شود رنگ های این خانواده را در اطاق کار یا پذیرایی به کار ببرید. برخی رنگ های این خانواده که تناژ کمتری دارند برای اطاق های مطالعه هم مناسب هستند.

بیشتر بدانید بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون منزل 

ترکیب رنگها در نقاشی ترکیب رنگها در نقاشی رنگ روغن
این رنگ ها مناسب اطاق های مطالعه و استراحت هستند. توصیه می شود از این رنگ ها در آشپزخانه هم استفاده کنید

رنگ‌ های سرد اما سراسر آرامش و سکون هستند و کاتالوگ ترکیب رنگ ساختمان در مراکز دکوراسیون نیز آنها را زیاد می بینید. رنگ ‌هایی مثل آبی و سبز و بنفش. آبی تداعی‌ کننده‌ آسمان و آب و سبز هم نمادی از طبیعت و عناصر موجود در آن. به ‌طور کلی رنگ‌ های سرد حس سرما و آرامش ایجاد می ‌کنند. ثابت ‌شده است افراد در اتاقی که در آن از رنگ‌ های سرد استفاده ‌شده دمای کمتری را احساس می ‌کنند هرچند واقعاً این‌گونه نباشد. این رنگ ها مناسب اطاق های مطالعه و استراحت هستند. توصیه می شود از این رنگ ها در آشپزخانه هم استفاده کنید.

جدول ترکیب رنگهای اصلی جدول کامل ترکیب رنگها
رنگ های این خانواده معمولا رنگ اصلی نیستند و برای ترکیب با رنگ های دیگر به کار می روند

دسته‌ی آخر رنگ‌های خنثی هستند که شامل رنگ‌هایی مثل سفید، مشکی و خاکستری هستند. رنگ های این خانواده معمولا رنگ اصلی نیستند و برای ترکیب با رنگ های دیگر به کار می روند. برخی طیف های رنگ خاکستری مناسب محل استراحت هستند. البته رنگ های مشکلی و سفید در محیط های عمومی کاربردهای بسیار زیادی دارند. متخصصان به هیچ وجه توصیه نمی کنند در منزل از رنگ سیاه برای دیوار استفاده کنید. رنگ سفید خالص هم به جز موارد خاص توصیه نمی شود چون باعث افزایش تشعشع نور وارد شده به محیط می شود و ضمن برهم زدن تعادل نور داخل ساختمان، آلودگی بصری ایجاد می کند.

ترفند ترکیب رنگ های ساختمانی

ناگفته پیداست که می توانیم هر رنگی را با هر رنگی ترکیب کنیم. در واقع هیچ محدودیت فنی برای ترکیب رنگ ها وجود ندارد. تنها محدودیتی که وجود دارد، سلیقه مصرف کننده و نکات فنی مرتبط با محل مورد نظر است. همانطور که در بالا توضیح دادم انتخاب رنگ برای هر اطاق بسیار مهم است. اگر شما دیوارهای اطاق خواب را قرمز کنید خودتان را از یک خواب راحت محروم کرده اید. یا اگر اطاق مطالعه شما خاکستری باشد قبل از رسیدن به صفحه دوم کتابی که در دست دارید بی حوصله می شود.

علاوه بر این، نقاش های زبده ساختمان هرگز از یک رنگ برای کار خود استفاده نمیکنند. یک نقاش باتجربه همواره با ترکیب چند رنگ، رنگی خاص تولید می کند که علاوه بر داشتن ویژگی های بصری رنگ اصلی، مناسب محیط هم باشد.

کاتالوگ ترکیب رنگ ساختمان آموزش ترکیب رنگ ساختمان
می توانیم هر رنگی را با هر رنگی ترکیب کنیم. اما بهتر است از نکات فنی مرتبط با محیط و تاثیر رنگ ها آگاهی داشته باشیم.

جدول کامل ترکیب رنگها در نقاشی

جدول کامل ترکیب رنگها در نقاشی ، رنگ های پرکاربرد در ساختمان براساس جدول زیر قابل ساخت هستند و ترکیب رنگ کالباسی و آجری نیز در آن آمده است:

آبی + زرد = سبز سفید + کمی مشکی = فیلی
زرد + قرمز = نارنجی سفید + مقدار زیاد مشکی = طوسی سیر
سبز + قرمز = قهوه ای )فندقی) نارنجی + زرد + قرمز = پرتقالی
آبی + قرمز = بنفش قهوه ای روشن + سیاه = قهوه ای سیر
آبی + سبز = آبی زنگالی آبی + قرمز = سرخابی
زرد + سبز = سبز روشن پودر طلایی + تینر = رنگ طلایی
سفید + قرمز = صورتی(یاسی) پودر نقره ای + تینر = رنگ نقره ای
سفید + کمی آبی = آبی آسمانی قرمز + سیاه = زرشکی
سفید + لاجورد = سفید مخصوص سقف سبز روشن + سیاه = زیتونی (یشمی)
آبی + سیاه = سورمه ای سفید + کمی زرد = شیری
زرد + کمی آبی = فسفری زرد + کمی سفید = لیمویی
سفید + کمی گِل ماش = استخوانی روشن آبی روشن +سیاه = آبی نفتی
سفید + کمی قهوه ای = کرم زرد + کمی نارنجی = زرد پررنگ
سفید + قهوه ای = شکلاتی نارنجی پررنگ + کمی مشکی = مِسی
نارنجی پررنگ + سفید = گلبهی بنفش روشن + سیاه = بادمجانی
سبز تیره + کمی زرد = سبز مغز پسته ای آبی روشن + کمی قرمز = یاسی
قرمز زیاد + زرد + آبی = خرمایی سبز چمنی + کمی سیاه = سبز لجنی
قرمز+ پودرآلومینیوم = پوست پیازی آبی تیره + نقره ای + سبز = نقره آبی
قرمز+ سفید + زرد (کم) = کالباسی صورتی + نارنجی = آجری

جمع بندی

البته بسته به نوع رنگ و محلی که می خواهید رنگ کنید، همواره این ترکیب ها قابل تغییر هستند. برای داشتن یک رنگ مناسب و خوب برای محل کار یا زندگی خود توصیه می کنم با یک نقاش ساختمان باتجربه مشورت کنید.

هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.