کابینت آشپزخانه کوچک ؛ ۹ راهکار ویژه برای آشپزخانه‌های کوچک

0

آشپزخانه کوچک می‌تواند آزاردهنده باشد. اما اگر بتوانید دکوراسیون داخی آن را درست در بیاورید به اندازه کافی فضا خواهید داشت. کابینت آشپزخانه کوچک را باید متناسب با نیازتان طراحی کنید. در این میان کابینت‌ها تنها اجزای آشپزخانه نیستند که می‌توانید برای سر و سامان دادن به وسایلتان از آن‌ها استفاده کنید. نقاط بسیار در آشپزخانه‌ها هستند که معمولا بلا استفاده می‌مانند. در ادامه به شما می‌گوییم که کابینت آشپزخانه کوچک چطور باید باشد و برای مدیریت لوازم آشپزخانه می‌توانید از چه نقاطی استفاده کنید.

راهکارهای کاربردی استفاده از کابینت آشپزخانه کوچک

لوازم خود را آویزان کنید

اگر آشپزخانه شما به اندازه کافی جا ندارد می‌توانید برخی لوازم همچون قابلمه‌های کوچک را به روش‌های زیبایی آویزان کنید. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید از یک نجار بخواهید که برای شما یک صفحه درست کند که جای آویزان کردن لوازم را داشته باشد. برای این که آشپزخانه شما شلوغ نشود بهتر است طراحی این را به یک نجار بسپارید. همانند عکس زیر می‌توانید این صفحه را به دیوار یا یک بخشی از کابینت آشپزخانه کوچک خود وصل کنید. یا می‌توانید یک میله برای آویزان کردن این لوازمتان در بالای لباسشویی و قسمت خالی دیوار آشپزخانه‌تان طراحی کنید. به خصوص اگر آن قسمت به اندازه کافی برای نصب یک کابینت بزرگ نیست ولی بلا استفاده مانده است.

آویز آشپزخانه
راه‌های مختلفی برای آویزان کردن وسایلتان وجود دارد.

از یخچالتان استفاده کنید

یخچال بخش زیادی از آشپزخانه را می‌گیرد. اما اگر بتوانید از یخچال برای سازماندهی به وسایلتان استفاده کنید فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت. برای این کار هم بهتر است از یک نجار بخواهید تا با توجه به ابعاد یخچال شما و اینکه کدام سمت یخچال شما فضای خالی دارد این کار را انجام دهد. همچنین می‌توانید از این استندهایی که در عکس می‌بینید استفاده کنید. این استندها آهنربایی هستند و هر زمان که بخواهید از یخچال جدا می‌شوند. اگر شبیه آن‌ها را در بازار پیدا نکردید اصلا نگران نشوید. باز هم می‌توانید از یک نجار بخواهید تا مشابه آن را برایتان درست کند.

آویز یخچال
این آویزها آهنربایی هستند و به یخچال وصل می‌شوند.

کابینت‌ها را سر و سامان دهید

داخل کابینت‌ها فضای محدودی دارد. اما شما می‌توانید داخل آن‌ها را هم طبقه بندی کنید. مثلا برخی ظروف و وسیله‌ها ارتفاع کمی دارند اما کابینت‌ها ارتفاعشان بلند است. در این مواقع می‌توانید یک طبقه را به چند طبقه تبدیل کنید. این کار را با قفسه‌های فلزی مشابه عکس زیر می‌توانید انجام دهید. لازم نیست دقیقا مشابه عکس باشد. با کمی خلاقیت می‌توانید برخی از طبقات کابینت را مجددا طبقه بندی کنید و قفسه بزنید.

قفسه بندی کابینت
داخل برخی کابینت‌ها را قفسه بندی کنید تا وسایل بیش‌تری درونشان جای بگیرد.

از میزهای محرک استفاده کنید

میزهایی چرخ دار گزینه خوبی برای آشپزخانه‌های کوچک هستند. اینجور میزها را در صورت نیاز می‌توانید یک گوشه دیگر بگذارید. همچنین سایز و اندازه آن‌ها نیز کوچک‌تر از میزهای جاگیر می‌باشد. برخی از این میزها دو طبقه هستند و در طبقه پایین آن‌ها هم می‌توانید وسیله بگذارید. البته اگر می‌خواهید غذایتان را روی یک میز و صندلی آنچنانی میل کنید این میزها خیلی مناسب نیستند. ولی یک وسیله کاربردی برای آشپزخانه‌های کوچک هستند.

میز و صندلی کوچک بخرید

میز و صندلی در هر آشپزخانه‌ای لازم است. اما احتیاجی نیست که حتما از یک میز و صندلی بزرگ استفاده کنید. می‌توانید از گزینه‌هایی استفاده کنید که کم‌تر جا می‌گیرند. به جای اینکه از میزهای گرد استفاده کنید از میزهایی استفاده کنید که بتوانید به دیوار تکیه دهید (اگر آشپزخانه شما جا دارد). همچنین می‌توانید میزهایی تهیه کنید که تا می‌شوند تا داخل کابینت پنهان می‌شوند. البته این میزها را معمولا باید به صورت سفارشی به نجار سفارش دهید تا برایتان درست کنند.

میزهای تاشو آشپزخانه
این میزها می‌توانند داخل کابینت پنهان شوند.

زیر اوپن آشپزخانه قفسه بزنید

از اوپن آشپزخانه استفاده‌های زیادی می‌توانید بکنید. یکی از موارد پر استفاده در کابینت آشپزخانه‌های کوچک استفاده از اوپن به عنوان میز است. شما همچنین می‌توانید زیر اودن یک طبقه کوتاه بزنید تا در آن برخی از لوازمتان را قرار دهید (مشابه عکس). بهتر است برای کابینت آشپزخانه کوچک از اوپن به عنوان میز غذاخوری استفاده کنید. با این کار لازم نیست صندلی بیشتر در آشپزخانه داشته باشید بلکه می‌توانید از فضای هال خانه هم استفاده کنید.

طبقه بندی اوپن
طبقه زیر اوپن می‌تواند محل مناسبی برای گذاشتن برخی وسیله‌های روزمره آشپزخانه باشد.

همه چیز را قفسه بندی کنید

روی کابینت‌ها و فضاهایی که بلا استفاده مانده را قفسه بندی کنید. مثلا یک پایه درست کنید تا بتوانید زیرش ماشین ظرفشویی و بالایش لوازم دیگر را قرار دهید. شما می‌توانید این قفسه‌ها را به صورت سفارشی و از چوب تهیه کنید یا از قفسه‌های آماده با توجه به طرفیت فضای خالیتان استفاده کنید.

بالای یخچال را فراموش نکنید

بالای یخچال یک فضای مناسب برای گذاشتن برخی از لوازمی است که کمتر استفاده می‌کنید. البته این لوازم را نباید مستقیم روی یخچال قرار دهید. بلکه باید یک استند برای آن‌ها درست کنید و لوازم را روی آن قرار دهید. بالای یخچال معمولا یک فضای اضافی و نسبتا زیادی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده زیادی کرد. در صورتی که یخچال شما در یک گوشه قرار داشته باشد این کار راحت‌تر و تمیزتر قابل اجرا است.

طبقه بندی بالای یخچال
از بالای یخچال برای قرار دادن وسایلی که کم تر استفاده می‌کنید و جای زیادی می‌گیرند استفاده کنید.

دو ردیف کابینت استفاده کنید

برای کابینت آشپزخانه کوچک باید از تمام امکاناتی که دارید استفاده کنید. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم که از دو ردیف کابینت استفاده کنید. همچنین می‌توانید برخیی قسمت‌های بالای کابینت را قفسه بزنید تا لوازم بیش‌تری در آن جای بگیرد. در صورتی که یک بخش از دیوار شما به اندازه کافی فضا برای کابینت شدن ندارد هم می‌توانید از قفسه بندی کل دیوار استفاده کنید تا لوازم کوچکتان را سر و سامان دهید.

سخن پایانی

معمولا برای کابینت آشپزخانه کوچک احتیاج به کمک گرفتن از یک نجار حرفه‌ای دارید اما با برخی لوازم ساده و آماده که در بازار پیدا می‌شود هم می‌توانید این کار را انجام دهید. اگر برای اجرای ایده‌های بالا احتیاج به یک متخصص داشتید می‌توانید از بخش خدمات سایت استادکار اقدام کنید. متخصصین ما در این زمینه شما را کمک می‌کنند و می‌توانید آشپزخانه کوچک خود را به صورت دلخواهتان در بیاورید. اگر آشپزخانه شما نیاز به بازسازی دارد و نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، راهنمای بازسازی آشپزخانه را مطالعه کنید.

خدمات کابینت سازی استادکار

کابینت‌سازی

  • طراحی و ساخت کابینت آپارتمان، فروشگاهی و دکوری
  • طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک
  • ساخت کابینت ام دی اف، های گلاس، ترموود، چوبی و فلزی
  • تعمیر و نصب کابینت دیواری و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − شش =