10 دلیل ایجاد کپک‌های خانگی که باید بدانید

0

کپک‌های خانگی یکی از مشکلات رایج در خانه‌هاست که اغلب از دید ما پنهان هستند و به ‌آرامی شروع به رشد و تکثیر می‌کنند. کپک‌های خانگی انبوهی از مشکلات را برای سلامتی ایجاد کرده، خسارات مالی زیادی وارد می‌کنند و متاسفانه به‌راحتی در هر خانه‌ای شکوفا می‌شوند. از بین بردن رطوبت خانه و واکنش سریع نسبت به مشاهده کپک تا حد زیادی از بروز خسارات بیشتر جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از رشد و تکثیر کپک خانه روی این 10 منبع تمرکز کنید.

1. نشتی‌ آب در دیوار خانه

کپک‌های خانگی معمولا در امتداد دیوارها رشد می‌کنند. رشد کپک در این نواحی نشان می‌دهد که آب در قسمت داخلی یا پشت دیوار نشت کرده است. سایر علائمی که نشان می‌دهد لوله از پشت دیوار نشت کرده باشد عبارتند از: بوی نم و کپک‌زدگی، آسیب به رنگ یا کاغذ دیواری و افزایش چشمگیر قبض آب شما. جلوگیری از نشتی آب کار سختی است، به محض مشاهده نشتی آب روی دیوار با یک لوله کش تماس گرفته و از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

کاربرد اسپری ضد کپک دیوار برای از بین بردن انواع کپک‌های خانگی
برای از بین بردن کپک دیوار، مقداری سرکه سفید روی آن اسپری کرده و بعد از ده دقیقه با دستمال مرطوب آن را تمیز کنید.

[“promotion id=”7557]

2. نشت نادیده گرفته شده

اگر گاهی اوقات صدای چکیدن قطرات آب از زیر سینک یا سقف خانه می‌شنوید، آن را نادیده نگیرید و به آن رسیدگی کنید. حتی یک نشتی کوچک که از رفعش غفلت می‌کنید، به مرور زمان می‌تواند منجر به آسیب دیدن وسایل، بافت منزل و ایجاد کپک‌های خانگی شود.

بهترین روش از بین کپک دیوار و کابینت زیر سینک ظرفشویی آشپزخانه
محیط‌های تاریک و نمور مانند کابینت زیر سینک ظرفشویی برای رشد کپک بسیار مناسبند؛ از این رو لازم است آن را عاری از هر گونه رطوبتی نگه دارید.

خوب است بخوانید: اهمیت بازسازی لوله کشی ساختمان

3. لباس و دستمال‌های خیس

لباس و الیاف پارچه‌ای خیس و نمدار از منابع اصلی رشد کپک‌های خانگی هستند. بارها برایمان پیش آمده است که فراموش می‌کنیم لباس‌های شسته شده را از لباسشویی خارج کنیم. چند روز بعد با انبوهی از لباس‌ها که بوی نم و کپک می‌دهند مواجه خواهیم شد. به هیچ‌عنوان اجازه ندهید لباس‌های خیس در ماشین لباسشویی بمانند.

نحوه نگهداری پتو و کالای خواب برای جلوگیری از کپک زدن رختخواب و پارچه
پتو و سایر اقلام پارچه‌ای را در زیرزمین یا در هر قسمتی از خانه که مستعد نشتی آب و رطوبت است قرار ندهید.

بیشتر بدانید: اشتباهات بزرگ و رایج در استفاده از ماشین لباسشویی

4. بخار حمام

بعد از دوش گرفتن هر یک از اعضای خانواده، تا چند ساعت بعد حمام همچنان بخار و رطوبت دارد. حمام‌ و پرده‌های حمام، مناطق اصلی رشد کپک خانه هستند، زیرا تمایل به مرطوب ماندن دارند. برای خشک شدن حمام‌ باید پنجره‌ها را باز کرده، از فن‌های خروجی یا رطوبت‌گیر استفاده کنید.

کاربرد اسپری ضد کپک دیوار برای مقابله با انواع قارچ و کپک‌های خانگی حمام و دستشویی
اسپری ضد کپک دیوار راه‌حل مناسبی برای از بین بردن کپک موجود در حمام و سرویس بهداشتی است.

همینطور بخوانید: راهنمای کامل ضدعفونی کردن حمام و سرویس بهداشتی

5. دریچه‌‌های هوا

اگر بوی هوای کپک‌زده از دریچه‌ هوای خانه به مشامتان می‌رسد، ممکن است کپک در کانال و یا اطراف دریچه‌ها رشد کرده باشد. با روشن شدن سیستم تهویه هوا، کولر و… هاگ‌ کپک‌هایی که در کانال‌ها رشد می‌کنند، به داخل اتاق‌های خانه شما منتقل می‌شوند بنابراین کانال‌ها را باید به‌طور حرفه‌ای تمیز کنید.

نکات مهم تمیز کردن کانال کولر برای مقابله با انواع قارچ و کپک خانه
در طول سال دو تا سه مرتبه درپوش‌های کانال کولر را تمیز کنید. برای انجام این کار می‌توانید از سرکه سفید یا شوینده‌های صنعتی استفاده کنید.

6. آب و هوای مرطوب

اگر خانه شما دائماً مشکل کپک دارد، آب و هوای منطقه‌ای که در آن سکونت دارید می‌تواند یک عامل برای ایجاد کپک‌های خانگی باشد. طبیعی است که نمی‌توان کاری در مورد رطوبت هوای بیرون انجام داد. اما می‌توانید رشد کپک و مشکلات رطوبت خانه را با استفاده از رطوبت‌گیرها به حداقل برسانید.

کپک به انگلیسی | نحوه از بین بردن رطوبت خانه برای از بین بردن کپک‌های خانگی
رطوبت داخل خانه باید کمتر از 60 درصد باشد؛ در غیر اینصورت بستر مناسبی برای رشد کپک‌های خانگی ایجاد می‌شود.

7. رطوبت زیرزمین

زیرزمین‌ها و فضاهای تاریک معمولاً برای رشد کپک‌ها بسیار مناسبند، زیرا مرطوب‌ترین قسمت خانه به شمار می‌روند. تمام دیوارهای زیرزمین خود را لمس و چک کنید که آیا نم دارند یا خیر. در صورتی‌که متوجه نم‌زدگی یک یا چند نقطه شدید باید انتظار رشد کپک منزل هم داشته باشید. از این‌رو سریعتر برای رفع مشکل اقدام کنید.

بهترین روش جلوگیری از رشد قارچ و کپک‌های خانگی و از بین بردن کپک دیوار زیرزمین
برای جلوگیری از رشد کپک‌ در زیرزمین و انباری منزل باید سیستم تهویه هوا یا فن نصب کنید.

 8. آب مانده و راکد

هر نقطه‌ای در خانه شما که آب در آن جمع شود، فرصتی برای رشد کپک ایجاد می‌کند مثل جامسواکی که زهکشی مناسب نداشته باشد، کپک خانه می‌تواند شروع به رشد کند و به مسواک شما نفوذ کند. کپک‌های خانگی می‌توانند در محفظه آب قهوه‌ساز، دستگاه تصفیه آب و حتی در گیاهان آپارتمانی که زهکشی کافی ندارند، رشد کنند.

نحوه تمیز کردن جامسواکی برای پیشگیری از رشد کپک خانه
حداقل هفته‌ای دو بار جامسواکی را با آب گرم و صابون بشویید تا میزان رشد کپک‌ها را به حداقل رسانده باشید.

9. فرش مرطوب

فرشی که امروز خیس می‌شود، ممکن است تا هفته آینده کپک بزند. دلیل خیس شدن فرش یا موکت هر چه که باشد، باید سریع آن را خشک کنید تا از رشد کپک جلوگیری شود. حوله یا یک پارچه را روی قسمتی از فرش که خیس شده فشار دهید تا رطوبت آن را جذب کنید. سپس با استفاده از یک سشوار آن را خشک کنید.

بهترین روش خشک کردن فرش خیس برای از بین بردن رطوبت خانه و کپک منزل
در صورت امکان فرش خیس را جلوی نور آفتاب پهن کنید تا کاملا خشک شده و رطوبت آن از بین برود.

10. هوای راکد

اگر بیشتر اوقات پنجره‌ها و دریچه‌های هوا را بسته نگه دارید، جریان هوای کافی برای جابه‌جایی هوای مرطوب به اطراف ایجاد نمی‌شود و زمینه را برای رشد کپک منزل فراهم می‌کنید. هوای راکد از رشد کپک حمایت می‌کند، بنابراین تا حد ممکن پنجره‌ها را باز نگه دارید.

راهکارهای ایجاد تهویه مناسب برای از بین بردن رطوبت خانه و از بین بردن کپک‌های خانگی
جریان هوای تازه در خانه، تا حد زیادی در از بین بردن کپک‌های خانگی موثر است.

سخن آخر

بد نیست بدانید ترجمه کپک به انگلیسی mold می‌شود. وجود کپک در خانه علاوه بر ظاهر ناخوشایندی که دارد، زمینه بسیاری از بیماری‌ها را در بدن و اعضای خانواده‌ فراهم می‌کند. از این‌رو با شناخت منابع اصلی رشد کپک می‌توانیم جلوی رشد آنها را بگیریم. امیدواریم با خواندن این مطلب از استادکار اطلاعات کافی در زمینه کپک‌های خانگی را کسب کرده باشید.

[“promotion id=”4377]

منبع: ehow

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =