شاید در منزل خودتان یا افرادی که از بخاری برای گرم کردن محیط خانه استفاده می‌کنند، متوجه شده باشید که علی‌رغم داغ بودن جسم بخاری، لوله آن سرد است و مدام با خود فکر می‌کنید که علت سرد شدن لوله بخاری گازی چیست و اینکه اصلاً لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم؟ سوالی که توجه به پاسخ آن می‌تواند ایمنی استفاده از این سیستم گرمایشی را تا میزان زیادی بیشتر کند. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا با علت سرد شدن لوله بخاری گازی با راهکارهایی برای رفع مشکل سرد شدن لوله بخاری آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

علت سرد شدن لوله بخاری گازی

لوله بخاری به منظور خروج هوای داغ و ورود هوای تازه برای سوخت بهتر آن تعبیه شده و بنابراین در پاسخ به سؤالی که لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم، باید بدانید که زمانی که بخاری شما داغ باشد، لوله آن نیز باید داغ شود. اگر در هر شرایطی متوجه شدید که لوله بخاری سرد شده است بهتر است قبل از هر کاری علت سرد شدن لوله بخاری گازی را پیدا کنید و اقدام به رفع آن نمایید. معمولاً این موضوع به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌ هستند از عدم نصب درست و اصولی دودکش و یا مسدود شدن لوله و مجرای آن و از طرف دیگر سرمای بیش از حد محیط. همچنین خروج لوله دودکش از پنجره ساختمان نیز می‌تواند از دلایل سرد شدن لوله بخاری گازی باشد.

به علاوه زمانی که هوای بیرون از خانه به شدت سرد باشد و دودکش فلزی شما درست و اصولی نصب نشود، معمولاً سرمای هوای بیرون به لوله‌های دودکش منتقل می‌شود و علاوه بر اینکه با دست زدن لوله متوجه سردی آن خواهید شد، این سرما را به محیط خانه نیز منتقل می‌کند. در این زمان معمولاً به دلیل سرمای دودکش گازهای داغ به راحتی از آن خارج نمی‌شوند و مقداری از آن در محیط خانه پخش می‌شوند.

از طرف دیگر علت سرد شدن لوله بخاری در باد نیز با ایجاد جریان هوای زیاد ایجاد می‌شود که برای رفع آن بهتر است بر سر مسیر دودکش در پشت‌ بام کلاهک مخصوصی به نام کلاهک H نصب کنید و در زمان نصب فاصله اصولی آن را نیز به خوبی رعایت کنید. بهترین فاصله برای نصب دودکش این است که از دیوار و ارتفاع آن تقریباً ۶۰ سانتی‌متر از پشت بام فاصله باشد. می توانید آموزش نصب دودکش را مطالعه کنید.

برای اینکه بدانید بخاری شما به درستی کار می‌کند باید مطمئن شوید که گازهای سمی از طریق دودکش دفع می‌شوند.
برای اینکه بدانید بخاری شما به درستی کار می‌کند باید مطمئن شوید که گازهای سمی از طریق دودکش دفع می‌شوند.

نکاتی در مورد سرد شدن لوله بخاری گازی که باید بدانید

توجه داشته باشید که لوله بخاری بهتر است به صورت عمودی نصب شود و تا جایی که ممکن است از نصب آن به صورت افقی جلوگیری کنید و برای هر متر لوله که به صورت افقی نصب می‌شود، باید ۳ متر لوله عمودی در نظر داشته باشید. به علاوه بهتر است که لوله دودکش کوتاه و مستقیم باشد و در مسیر آن لوله خمیده که موجب اختلال در خروج گاز خواهد شد جلوگیری شود. هیچ‌گاه نباید از بخاری بدون نصب دودکش استفاده نمود و توصیه می‌شود که اگر در اتاق خواب از بخاری استفاده می‌کنید، حتماً از تهویه مناسب نیز استفاده کنید. در بسیاری از موارد نیز می‌توان از سنسورهای حساس به گاز co2 برای جلوگیری از گاز گرفتگی مخصوصاً در اتاق خواب استفاده نمود.

همچنین علت زرد سوختن شعله بخاری می تواند نصب اشتباه دودکش است.

برای اینکه از درست کار کردن بخاری مطمئن شوید بهتر است نصب آن را به فردی حرفه‌ای بسپارید.
برای اینکه از درست کار کردن بخاری مطمئن شوید بهتر است نصب آن را به فردی حرفه‌ای بسپارید.

جمع شدن این گازهای سمی برای تنفس بسیار مضر است و حتی می‌تواند منجر به مرگ شود، به همین دلیل باید سعی کنید حتماً همه قسمت‌های دودکش را به وسیله عایق بپوشانید و برای بررسی آن از یک فرد ماهر کمک بخواهید.

سرد شدن لوله بخاری گازی چه خطراتی دارد؟

لوله بخاری وظیفه اکسیژن‌رسانی به شعله بخاری را بر عهده دارد و این اکسیژن را از طریق دودکش تأمین می‌کند. زمانی‌که بخاری برای سوختن اکسیژن کافی نداشته باشد و یا لوله دودکش به هر دلیلی دچار گرفتگی شود، سیستم قادر به خروج گاز و دریافت اکسیژن نیست. در چنین مواقعی لوله بخاری معمولاً سرد می‌شود و نشان می‌دهد که هوای داغ حاصل از بخاری قادر به خروج نیست.

بهتر است بدانید که این شرایط بسیار خطرناک است و می‌تواند موجب خروج co و co2 شود و موجب ایجاد خفگی و گازگرفتگی ساکنین خانه شود. توجه داشته باشی که در مکان‌هایی که از بخاری استفاده می‌کنید، حتماً یک دریچه و هواکش برای عبور و خروج هوا در نظر بگیرید و اجازه دهید تا از این طریق اکسیژن کافی وارد محیط شود.

بهتر است که در زمان استفاده از بخاری حتما یک دریچه و هواکش برای عبور و خروج هوا در نظر بگیرید.
بهتر است که در زمان استفاده از بخاری حتما یک دریچه و هواکش برای عبور و خروج هوا در نظر بگیرید.

اگر بعد از روشن کردن بخاری و داغ شدن آن متوجه شدید که هنوز لوله دودکش سرد است، بهتر است قبل از هر اقدامی بخاری را خاموش کنید و از یک تکنسین بخواهید تا به طور دقیق مشکل بخاری را بررسی کند و علت این امر را مشخص نماید.

بهتر است در صورت بروز مشکل در بخاری حتما از یک تکنسین کمک بگیرید.
بهتر است در صورت بروز مشکل در بخاری حتما از یک تکنسین کمک بگیرید.

کلام آخر

هر ساله تعداد زیادی از افرادی به دلیل ناآگاهی و عدم استفاده درست از بخاری دچار گازگرفتگی شده و جان خود را از دست می‌دهند. در حالی که آشنایی با علائم درست کار نکردن سیستم خروج گاز و نشانه‌های گازگرفتگی، در کنار سرد بودن لوله دودکش می‌تواند به شما کمک کند تا در کمال آرامش از بخاری برای گرم کردن منزل خود استفاده کنید.

برای بررسی از درست کار کردن بخاری و نصب صحیح آن از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید و از این طریق آرامشی بی‌نظیر را در محیط گرم خانه‌تان تجربه کنید. بهتر است همین حالا اپلیکیشن استادکار را نصب کنید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.