نصاب خوب و تاثیر آن در کیفیت سیگنال آنتن مرکزی

آنتن مرکزی یکی از بهترین وسایلی است که برای ساختمان‌هایی با تعداد واحد آپارتمانی بالا نصب می‌شود. نصب آنتن مرکزی نیاز به آنتن‌های متعدد و نصب آن‌ها در پشت بام یا قسمت‌های مختلف هر واحد را برطرف می‌کند. البته موضوع مهمی وجود دارد و بررسی و ارتقاء کیفیت سیگنال آنتن مرکزی است.

برای داشتن کیفیت در سیگنال‌های دریافتی توسط آنتن مرکزی و ارسال آن به گیرنده تلویزیونی، باید عوامب مختلف مورد بررسی قرار گیرد. برخی بررسی‌ها باید پیش از اجرای آنتن مرکزی لحاظ شود و موارد مختلفی نیز باید در هنگام استفاده از آنتن مرکزی مورد توجه باشد. کیفیت سیگنال آنتن مرکزی اگر در حد قابل قبولی نباشد، نمی توانید استفاده مناسبی از آنتن مرکزی داشته باشید.

تعیین سطح سیگنال در منطقه

میزان کیفیت آنتن مرکزی را چگونه بسنجیم؟

قبل از هر اقدامی برای نصب آنتن مرکزی، باید میزان سطح سیگنال در منطقه مورد بررسی قرار گیرد. در بسیاری از مواقع ممکن است محیط اطراف یا ساختمان‌هایی که وجود دارد، باعث بروز در دریافت سیگنال شود. این موضوع مهمی است و نباید به این سادگی نادیده گرفته شود.

با توجه به اینکه هزینه راه اندازی یک آنتن مرکزی نسبتا زیاد است و زحمت زیادی نیز توسط نصاب کشیده می‌شود تا نصب گردد، بهتر است حتما کارایی آنتن مرکزی بررسی شود. اگر کیفیت سیگنال آنتن مرکزی به اندازه کافی نباشد، هزینه انجام شده به هدر خواهد رفت.

میزان سطح سیگنال با استفاده از یک آنتن سمپل که توسط نصاب آنتن مرکزی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و همچنین یک تلویزیون رنگی، مشخص می‌شود. این کار ساده می‌تواند شما را از میزان سیگنال موجود در منطقه مطلع سازد. اطلاع از کیفیت سیگنال آنتن مرکزی در منطقه شما، تصمیم‌گیری را برای مدیرساختمان یا اعضای ساختمان راحت‌تر می‌کند.

عوامل موثر در کیفیت سیگنال آنتن مرکزی

چه عواملی در کیفیت سیگنال آنتن مرکزی اثر گذار هستند؟

اگر سطح سیگنال و کیفیت سیگنال آنتن مرکزی پایین بود، باید با بررسی عوامل تاثیرگذار بر روی کیفیت سیگنال آنتن مرکزی، تلاش کنید تا میزان آن را افزایش دهید. عوامل مختلفی در این موضوع دخیل هستند که سعی می‌کنیم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم

مکان قرار گیری آنتن مرکزی

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در کیفیت سیگنال آنتن مرکزی، محل قرارگیری آنتن است. گاهی تغییر مکان آنتن مرکزی در حد ۱۰متر، کیفیت سیگنال را افزایش داده است. میزان کیفیت سیگنال آنتن مرکزی رابطه مستقیمی به نزدیکی فرستنده و همراستا بودن آن‌ها با هم دارد. در واقع آنتن باید در مکانی قرار داشته باشد که سیگنال‌های فرستنده به سادگی و بدون مشکل به آن برسد. در نتیجه ممکن است تغییر مکان ساده بتواند مشکل عدم کیفیت سیگنال آنتن مرکزی را برطرف کند.

نقش ارتفاع در کیفیت سیگنال آنتن مرکزی

همانطور که اشاره شد، زمانی می‌توانیم از سیگنال‌های دریافتی آنتن مرکزی انتظار کیفیت داشته باشیم که بتواند سیگنال فرستنده را با کیفیت لازم دریافت کند. علاوه بر مکان قرارگیری، ارتفاع نیز بسیار مهم و اثرگذار است. هرچه ارتفاع آنتن مرکزی بیشتر باشد، احتمال دریافت سیگنال‌های ارسال شده توسط فرستنده نیز افزایش پیدا می‌کند. البته افزایش ارتفاع باید با رعایت نکات ایمنی اتفاق بیافتد؛ در غیر اینصورت ممکن است خطرناک باشد.

افزایش بیش از اندازه ارتفاع ممکن است در کیفیت سیگنال آنتن مرکزی اثرگذار باشد؛ اما در عوض احتمال سقوط آنتن و یا تغییر جهت آن را افزایش می‌دهد. البته برخی از آنتن‌های مرکزی هم وجود دارند که نمی توان به آن‌ها ارتفاع داد و تنها می‌توانیم در بلندترین قسمت پشت بام و روی کف آن قسمت قرار دهیم. البته توجه داشته باشید افزایش ارتفاع همیشه هم خوب نیست و ممکن است در برخی ساختمان‌ها، با توجه به شرایط آن منطقه، در ارتفاع‌های پایین‌تر آنتن دهی بهتر باشد.

انتخاب صحیح آنتن مرکزی

نوع آنتن مرکزی بسیار مهم است. نمی توانید انتظار داشته باشید کیفیت سیگنال آنتن مرکزی بی کیفیت و ارزان قیمت، در حد آنتن مرکزی باکیفیت و با برند معتبر باشد. در نتیجه در هنگام خرید آنتن مرکزی باید به سراغ بهترین برندهای موجود در بازار بروید. البته همیشه هم برندهای گران قیمت خوب نیستند. اگر اطلاعاتی دراین زمینه ندارید حتما سوال بپرسید.

برای اینکه خیالتان از خرید آنتن مرکزی راحت باشد، می‌توانید این کار را به نصاب حرفه‌ای که می‌خواهد آنتن را برای شما نصب کند بسپرید. در اپلیکیشن استادکار تعداد زیادی نصاب آنتن مرکزی وجود دارند که با توجه به تجربه خود می‌توانند بهترین برندهای آنتن مرکزی را به شما پیشنهاد دهند. با مشورت با افراد متخصص در اپلیکیشن استادکار و به کارگیری آن‌ها برای نصب، خیالتان از کیفیت سیگنال آنتن مرکزی نیز راحت خواهد بود.

تداخل سیگنال‌ها

یکی دیگر از مواردی که تاثیر زیادی در کیفیت سیگنال آنتن مرکزی دارد، تداخل سیگنال‌ها است. وقتی سیگنال‌ها با هم تداخل داشته باشند، کیفیت سیگنال دریافتی توسط آنتن مرکزی کاهش پیدا می‌کند. همین موضوع ساده ممکن است باعث بروز نویز و یا عدم کارایی صحیح آنتن مرکزی شود.

نصاب حرفه‌ای آنتن مرکزی به این نکات توجه ویژه‌ای دارد. نصاب سعی می‌کند در هنگام بررسی کیفیت سیگنال آنتن مرکزی، تداخل‌های موجود در اطراف و یا خود ساختمان را بررسی کند. برخی از این تداخل‌ها قابل رفع است و به سادگی رفع می‌شوند و برای برخی دیگر باید راهکارهایی به کار گرفته شود. تمامی این موارد توسط نصاب حرفه‌ای آنتن مرکزی قبل از نصب رعایت می‌شود.

برای افزایش کیفیت سیگنال آنتن مرکزی چه کار کنیم؟

افزایش کیفیت سیگنال آنتن مرکزی

برخی از راهکارها به صورت خلاصه توضیح داده شد. اگر هیچ کدام از روش‌های فوق کاربردی نبود، باید به فکر بهبود کیفیت با استفاده از برخی تجهیزات باشیم.

برای این منظور باید از پیش تقویت کننده‌ها و تقویت کننده‌های اصلی استفاده کنید. تقویت کننده یا آمپلی فایر با استفاده از مدارهای الکترونیکی خود تلاش می‌کند تا میزان و کیفیت سیگنال آنتن مرکزی را افزایش دهد. این تقویت کننده‌ها به دو صورت تقویت اولیه و تقویت کننده اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند مشکل کم بودن کیفیت سیگنال را برطرف کند. پری آمپلی فایر یا همان تقویت کننده اولیه وظیفه دارد تا سطح سیگنال کافی را برای آمپلی فایر فراهم کند.

استفاده از این تقویت کننده‌ها و انتخاب نوع آن کاملا تخصصی است و باید توسط افراد متخصص در زمینه نصب آنتن مرکزی صورت پذیرد. برای دسترسی به بهترین نصب کننده آنتن مرکزی می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن استادکار، با توجه به نظرات کاربرانی که از خدمات هر نصاب استفاده کرده اند، انتخاب کنید. بعد از ارائه خدمات توسط هر فرد نیز می‌توانید برای انتخاب صحیح‌تر دیگر افراد، نظر خود را در مورد نصاب آنتن مرکزی و میزان توانمندی وی در فراهم کردن کیفیت سیگنال آنتن مرکزی در نرم افزار ثبت کنید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

مولتی سوئیچ چیست؟

مولتی سوئیچ در آنتن مرکزی برای تقسیم بهتر ورودی‌ها و خروجی‌ها از آنتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مولتی سوئیچ در آنتن مرکزی تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت سیگنال آنتن مرکزی می‌گذارد. در نتیجه یکی از عواملی که می‌تواند به افزایش کیفیت تصویر ورودی در آنتن مرکزی منجر شود، استفاده از مولتی سوئیچ مناسب است. بسته به تعداد واحدها و نوع آنتن مرکزی، مولتی سوئیچ مناسب تعیین می‌شود. اگر اطلاعات لازم در مورد انتخاب مولتی سوئیچ مناسب آنتن مرکزی ندارید، حتما با افراد متخصص مشورت کنید.

قیمت نصاب آنتن مرکزی در تهران چقدر است؟

نصاب آنتن مرکزی نقش بسیار مهمی در کیفیت سیگنال دارد. به همین علت است که توصیه می شود اگر در آپارتمان خود آنتن مرکزی دارید، حتما از نصاب حرفه‌ای استفاده کنید. به ویژه در تهران به دلیل وجود نویزهای مختلف و ارتفاع بالای آپارتمان‌های اطراف، تنظیم آنتن مرکزی کاملا تخصصی است. به همین منظور است که توصیه می کنیم حتما اط یک نصاب حرفه ای استفاده کنید.

دسترسی به بهترین نصاب آنتن مرکزی در تهران کار خیلی سختی نیست. با استفاده از اپلیکیشن استادکار می توانید به بهترین افراد دسترسی داشته باشید. قیمت نصاب آنتن مرکزی در تهران به صورت دقیق مشخص نیست. چراکه همه چیز بستگی به میزان کاری که برای نصب آنتن مرکزی نیاز است دارد.

تا به حال مشکلی در مورد کیفیت سیگنال آنتن مرکزی داشته اید؟ اگر مشکل داشته اید بگویید شاید بتوانیم به شما راهنمایی‌های لازم را انجام دهیم تا بدون نیاز به نصاب یا تعمیرکار، مشکل خود را برطرف کنید.

محمد امین حسامی
سید محمد امین حسامی مهندس مکانیکه. به قول خودش کارش نوشتن و نوشتن و نوشتنه البته کمی هم فتوشاپ! محمد امین تجربیات زیادی تو حوزه محتوا داره، کمی قبل تر پادکست میساخته و کلیپ تولید میکرده و الان علاوه بر نوشتن، در حوزه محتوا تدریس هم میکنه. سید امین در حوزه های مختلفی دست به قلم هست که از مهم ترین اونها میتونیم به گردشگری، خانه و ساختمان، دکوراسیون و چیدمان و تاسیسات و تعمیرات اشاره کنیم. همچنین سید امین در حوزه های گردشگری و حتی طب سنتی هم دستی بر قلم داره و محتوای امین رو در این موضوعات هم میتونید بخونید. مهمترین ویزگی متن های امین حسامی ،کاربردی نوشتن اون هست. امین همیشه تلاش داره که مخاطب رو با کمک محتواش کمک کنه و او رو رشد بده. سید امین کتاب های زیادی خونده و مطالعه یکی از عادت های همیشگیش هست. نویسنده مورد علاقه محمد امین رضا امیرخانیه. به قول خودش «کتاب مثل غذا می مونه.. تنوع موضوعات، لذت مطالعه رو افزایش می ده». به همه مخاطبین وبلاگ استادکار پیشنهاد میکنیم که نوشته‌های سید امین حسامی رو از دست ندن.