چگونه اتاق کودک را تمیز کنیم؟

0

کودکان از زمانی که توانایی تحرک پیدا می‌کنند، به همه قسمت‌های منزل رفته و به خیلی از وسایل دست میزنند. در صورتی که نظافت و بهداشت خانه به اندازه کافی مناسب نباشد می‌تواند به سلامت کودک آسیب برساند و اگر نظافت منزل و اتاق کودک به درستی انجام شود تضمینی برای تامین سلامتی فرزند شماست، از این روز به بحث تمیز کردن اتاق کودک و وسیله‌های او بپردازیم.

برنامه‌ریزی برای تمیز کردن اتاق کودک

اولین کاری که باید با دقت برای تمیز کردن اتاق کودک انجام شود یک برنامه ریزی دقیق است. قبل از اینکه بخواهید دست به هر کاری بزنید یک چک لیست از مواردی که نیاز است تا در مورد نظافت اتاق کودک انجام شود تهیه کنید. سعی کنید این برنامه به صورت هفتگی باشد و با تقسیم هرکار در روزهای مختلف از خسته شدن خودتان و همینطور انباشته شدن انبوهی از کارها جلوگیری کنید.

مثلا برای شستن لباس‌های کودک یک روز مشخص داشته باشید و همان روز لباس‌ها را بشویید اما باید توجه کنید که برخی از موارد خصوصا در مورد کودک که سیستم ایمنی او در حال تشکیل و تکمیل است باید هر روز انجام شود!

به نظر شما چه وسیله‌ها و یا نقاطی باید مورد نظافت برای تمیز کردن اتاق کودک قرار بگیرند؟ در ادامه بخوانید:

نظافت سرویس خواب کودک

خب بیایید برای اولین بخش از جایی برای تمیز کردن اتاق کودک شروع کنیم که کودکان مخصوصا نوزادان بیشتر روز را در آن به سر می‌برند. خوابیدن در واقع مهم‌ترین کاری است که نوزاد انجام میدهد و باید از راحتی او حین خواب اطمینان حال کنیم. اما چه چیزهایی نیاز به نظافت دارند؟

ملحفه روی تخت کودک بر خلاف افراد بزرگسال باید حداکثر هر یک هفته یکبار مورد شست و شو قرار بگیرد. میکروب‌ها به راحتی میتوانند در پارچه لانه کرده و باعث ایجاد انواع آلرژی‌ها شوند.

بالش‌ها مثل خیلی از چیزهای دیگر تاریخ انقضا دارند و نهایتا باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند. علاوه بر لانه کردن میکروب‌ها و باکتری‌ها تغییر سطح بالش میتواند به سلامت گردن کودک شما آسیب برساند.

بیشتر بخوانید: تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان به سادگی ممکنه!

تمیزکردن چارچوب تخت باید به صورت مرتب انجام شود. کودکان مخصوصا زمان دندان در آوردن همه چیز را داخل دهان خود برده و گاز میگیرند. این موضوع قطعا شامل حفاظ ایمنی تخت کودک هم میشود. هرروز باید آن را ابتدا با مایع ضدعفونی کننده تمیز کنید و پس از آن با دستمال مرطوب آن را بشویید تا ماده شیمیایی روی آن باقی نماند.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

نظافت ظروف کودک

همانطور که می‌دانید ظروف غذای مخصوص کودک طراحی شده و بهتر است برای غذا دادن به کودک از آنها استفاده کنید اما شستشوی آنها نیز راه و روش مخصوص به خود را دارد.

ابتدا توجه کنید که ظروف کودک باید بلافاصله بعد از استفاده شسته شوند و نباید آنها را به مدت طولانی کثیف نگهداری کنید. در شستن ظروف کودک از آب گرم استفاده کنید و حتما از مایع شستشوی ظروف کودک استفاده کنید. این مواد مخصوص ظروف کودک طراحی شده‌اند و کمترین مقداری از آنها روی ظروف باقی خواهد ماند.

تمیز کردن شیشه شیر نوزاد هم در این بخش حائز اهمیت است و بهتر است حین خرید شیشه شیر به این نکته توجه کنید که حتما شیشه شیر از ماده بسفینول تشکیل نشده باشد چون به سلامت کودک آسیب میرساند.

استفاده از ماده شوینده مخصوص ظروف کودک و همینطور جوشاندن شیشه شیر (اگر پلاستیکی نیست) به سلامت کودک کمک بسیاری میکند.

شستن لباس کودک

خرید لباس برای کودک همیشه یکی از لذت‌بخش ترین قسمت‌های زندگی هر پدر و مادری است، اما باید توجه کنید که پوشاندن لباسی که حتی نو است و استفاده نشده به بدن کودک کار درستی نیست. قبل از اینکه لباس را به تن کودک کنید حتما آن را بشویید. بهتر است لباس‌های کودک در نوبتی جداگانه از لباس دیگران شسته شوند و از ماده شست و شوی مخصوص لباس کودک استفاده کنید. این مواد خیلی ملایم هستند و لباس کودک را سالم نگه‌داری میکنند. ضمنا دمای بین ۳۰ تا ۴۰ بهترین دما برای شستن لباس‌های کودکان است.

بیشتر بخوانید: شستن لباس نوزاد: لباس نوزاد را با چی بشوریم؟

چه چیزهایی باید روزانه تمیز شوند؟

برخی وسیله‌های کودک خیلی استفاده می‌شوند و یا در معرض انواع آلودگی هستند پس باید به نظافت آنها در موارد تمیز کردن اتاق کودک بیش از موارد دیگر رسیدگی کرد.

جارو کردن فرش اتاق کودک باید روزانه انجام شود چون گرد و غبار از هرجایی در نهایت روی زمین مینشینند و کودک شما هم بیشترین برخورد را با زمین دارد. خیلی خوب است که هر چند وقت یکبار فرش اتاق کودک را با استفاده از شامپو فرش مخصوص تمیز کنید و البته توجه کنید که حتما خشک شده و بوی آن از بین برود تا باعث ایجاد حساسیت در کودک نشود.

در کنار این موضوع تمیز‌کردن صندلی مخصوص کودک در خودرو شما باید با دقت بیشتری انجام شود. خودرو همیشه در محیطی خارج از منزل قرار دارد و این مساوی است با تجمع انواع میکروب‌ها روی آن. هر چند وقت یکبار صندلی کودک را به دقت با استفاده از مایع ضدعفونی کننده تمیز کنید و بعد از آن با دستمال و آب آن را پاک کنید.

بیشتر بخوانید: نظم‌دهی اتاق کودک با ایده‌های جالب و مادرانه

تمیز کردن اسباب بازی‌های کودک

اسباب بازی‌ها کودک دنیای خیلی بزرگی دارند و احتمالا در تمام نقاط منزل شما هم پخش شده‌اند. در ادامه قصد داریم به تفکیک نوع جنس اسباب‌ بازی‌های کودک به همراه روش پاکسازی به عنوان بخشی از تمیز کردن اتاق کودک بپردازیم.

شستن اسباب بازی‌های پلاستیکی

برای شستن اسباب بازی‌های پلاستیکی باید از ظرفشویی کمک بگیرید، البته اگر در خانه موجود نیست یک ظرف با آب ولرم نیز میتواند به کمک شما بیاید. اسباب بازی‌های پلاستیکی را با دمای پایین تری بشویید و بعد از آن برای دسترسی به نقاط تنگ‌تر آنها میتوانید از مسواک و یا گوش پاک‌کن استفاده کنید.

ضمنا اسباب بازی‌های حمام نیز باید با همین ترتیب شسته شوند.

شستن اسباب بازی‌ها چوبی

برای شست و شوی اسباب بازی‌های چوبی کودک سعی کنید از ماشین ظرفشویی استفاده کنید اما باید همراه با آن مقداری سرکه داخل ماده شوینده باشد تا به جنس آن آسیبی نرساند.

شستن عروسک‌ها و جنس‌های پارچه‌ای

اگر قصد دارید عروسک پارچه‌ای را بشویید میتوانید از لباسشویی استفاده کنید، اگر عروسک خیلی کثیف بود قبل از انداختن آن به داخل لباسشویی یکبار با نوشابه آن را بشویید. توجه کنید که در هر صورت تنظیمات لباسشویی به گونه‌ای باشد که یکبار بیشتر آبکشی شده و حتما تمام مواد شوینده از آن خارج شوند.

اگر جنس عروسک پشمی بود نمی‌توان آن را با لباسشویی شست، ابتدا باید با دست و صابون آن را بشویید اما برای خشک کردن آن را داخل یک کیسه پارچه‌ای مثل روکش بالش بیاندازید و از خشک کن لباسشویی استفاده کنید.

در نهایت تمام وسایل و اسباب بازی‌های پارچه‌ای باید در معرض آفتاب خشک شوند.

بیشتر بخوانید: شستن اسباب‌بازی کودکان و ضدعفونی آن‌ها

یک راهکار جالب برای از بین بردن لکه‌های روی وسایل کودک

حتما شما هم روی اسباب‌ بازی‌های کودک خود لکه‌هایی را دیده اید که شستن آن به آسانی نیست. ما پیشنهاد می‌کنیم از این ترکیب استفاده کنید تا معجزه آن بر روی لکه‌ها را مشاهده کنید. یک‌سوم فنجان نوشابه گازدار، یک دوم فنجان مایع صابون، یک دوم فنجان آب و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید را با هم ترکیب کرده و با استفاده از یک حوله روی وسیله‌ها را بشویید. خیلی زود لکه از بین خواهد رفت.

یک استثنا برای تغییر برنامه نظافت وسایل کودک!

بیمار شدن کودک اتفاق سختی برای یک خانواده است چون مراقبت و نگهداری بسیار زیادی لازم خواهد داشت. اما چه کاری باید کرد که دوباره کودک به آن بیماری مبتلا نشود؟ خیلی وقت‌ها کودک بلافاصله بعد از اینکه بیماری‌اش از بین رفت دوباره به آن مبتلا میشود.

زمانی که کودک بعد از بیماری‌های واگیر مانند آنفولانزا، اسهال، سرماخوردگی و… در مرحله بهبود قرار گرفت، تمام اسباب‌ بازی‌ها و لباس‌ها وهرچیز دیگری که در دسترس او بوده باید مجددا شسته شود چون میکروب‌ها روی وسایل باقی میمانند و سیستم دفاعی کودک نمیتواند در مقابل آن مقاومت کند و دوباره بیمار میشود.

چرا باید تمیز کردن اتاق کودک را به استادکار سپرد؟

هر مجموعه‌ای برای پیشبرد اهداف خود اصولی را تعیین کرده و طبق آن پیش می‌رود. خالی از لطف نیست بدانید استادکار برای جلب رضایت مشتریان خود برای تمیز کردن اتاق کودک سعی کرده تا انتخاب‌های متنوعی را برای شما تدارک ببیند.

در واقع این شما هستید که با توجه به سابقه ارائه دهنده هر خدمت و با استفاده از نظر مشتریان قبلی می‌توانید انتخاب کنید که چه کسی برای خدمت رسانی به شما مراجعه کند و در کنار آن می‌توانید از مشاوره صمیمانه و رایگان مشاورین استادکار برای سهولت این امر استفاده کنید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

  • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
  • شستن و تی کشیدن کف
  • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
  • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =