شستن مبل پارچه‌ای

1

در این مطلب می‌خوانید:

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که شستن مبل پارچه‌‌ای چگونه انجام می‌شود؟ مبلمان خانه از جمله وسایلی هستند که علاوه بر تمیز کردن و گردگیری مرتب، گاهی نیاز به شستشو دارند. هرچند این بدان معنا نیست که باید مبل را در آب غوطه‌ور کنید تا تمیز شود؛ بلکه باید با روش‌های خاص و اصولی این کار را انجام داد. شستشوی مبل در خانه کار سختی نیست فقط لازم است بدانید جنس پارچه مبلی شما چیست و چگونه می‌توان آن را تمیز کرد. در این مطلب ضمن بیان اقداماتی که می‌بایست قبل از شستشوی مبل پارچه‌ای انجام دهید، به آموزش کامل شستشو و تمیز کردن مبل پارچه‌ای می‌پردازیم.

اقدامات لازم قبل از شستن مبل پارچه‌‌ای

تمیز کردن مبل پارچه‌ای قبل از شستشو

مبل‌های کثیف بخشی از حقیقت اجتناب‌ناپذیر زندگی ما هستند. فرو رفتن خرده‌های بیسکویت و چیپس لای درزها، ایجاد لکه‌ نوشیدنی روی دسته‌ها و ماندن رد پای حیوانات خانگی روی سطح مبل، همه و همه جز دردسرهایی هستند که خیلی از ما با آن مواجه هستیم. اگر می‌خواهید هر کدام از این آلودگی‌ها را از مبل پارچه‌ای خود تمیز کنید، بهتر است قبل از شروع شستن مبل پارچه‌‌ای در منزل خود مراحل زیر را انجام دهید:

 • مبل را جاروبرقی بکشید: بهتر است قبل از شروع شستن مبل در خانه، با جاروبرقی به خوبی لای درزها و کناره‌های دسته‌های مبل را جاروکشی کنید. روی کوسن‌ها، لای درزها و زیر تشک اصلی را فراموش نکنید تا هیچ‌گونه آشغال یا آلودگی روی مبل باقی نماند.
 • از یک برس خشک برای گردگیری مبل استفاده کنید: کل بدنه مبل را با یک برس گردگیری کنید تا اگر گرد و غباری روی سطح آن انباشته شده، از بین برود. در صورت وجود گرد و غبار دوباره جاروکشی کنید.
 • موهای روی مبل را تمیز کنید: برای از بین بردن پرز و موهایی که جاروبرقی نمی‌تواند جمع کند، از غلتک پرزگیر مخصوص استفاده کنید و آن را سراسر مبل بکشید تا هیچ مویی به جا نماند.
 • سطوح غیر پارچه‌ای مبل را تمیز کنید: تمام سطوح دیگر مبل مثل دسته و پایه‌های فلزی و چوبی را با یک دستمال آغشته به پاک‌کننده سطوح تمیز کنید. استفاده از دستمال، بهتر از اسپری کردن مستقیم پاک‌کننده روی سطح مبل است؛ زیرا مانع نفوذ آن به بافت مبل می‌شود.
از بین بردن پرز و موی حیوانات خانگی روی مبلمان و روش تمیز کردن مبل پارچه‌ای
اگر حیوان خانگی دارید، بهتر است از روکش مبل مخصوص حیوانات خانگی استفاده کنید. برای تمیز کردن مبلمان نیز ابتدا با کمک یک پرزگیر موها را جمع و سپس اقدام به شستن مبل پارچه‌‌ای خود کنید.

راهنمای کدها و علائم شستن مبل پارچه‌‌ای

برای این‌که بتوانید از روش درستی برای تمیز کردن مبلمان پارچه‌ای خود استفاده کنید، باید معنی کدهای مربوط به شستشوی مبل را بدانید. اگر مبلمان خود را از یک برند معتبر خریده‌اید، علائمی را با حروف لاتین روی آن خواهید یافت. این حروف لاتین به شما می‌گویند که برای شستشوی مبل در خانه از چه چیزی استفاده کنید؛ بنابراین نیاز است بدانید معانی این علائم چیست.

W: این حرف به معنای «Water-based cleaner» است؛ یعنی شما می‌توانید با آب یا هر شوینده‌ای که پایه اصلی آن آب است، نسبت به شستن و تمیز کردن مبل پارچه‌ای خود اقدام کنید.

S: حرف اول کلمه «Solvents» است. بدین معنا که برای شستشوی مبل در خانه فقط باید از حلال‌ها استفاده کنید. حلال‌ها تمیزکننده‌هایی هستند که مواد شیمیایی در ترکیبات اصلی آن‌ها وجود دارد.

S/W: این حروف نیز نشان‌دهنده «Solvents and water-based cleaner» است؛ یعنی شما برای شستشوی مبل در خانه می‌توانید هم از آب و هم محلول‌های دیگر استفاده کنید.

O: به معنی مواد ارگانیک است و این مبل باید با آب سرد شسته شود.

X: برای این‌گونه مبل‌ها می‌بایست از جاروبرقی یا برس استفاده و از محلول‌های پاک‌کننده دوری کنید. برای شستشوی بهتر مبل‌هایی از این جنس می‌توانید از یک سرویس حرفه‌ای و تخصصی برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای استفاده کنید.

روش تمیز کردن و شستن مبل پارچه‌ای
قبل از شستشو و تمیز کردن مبل پارچه‌ای ابتدا علائم شستشوی روی آن را بررسی کنید، زیرا ممکن است از روش نادرستی استفاده کنید و به مبلمان خود آسیب برسانید.

انتخاب بهترین مواد شوینده مبل

پیش از اینکه بخواهید از هرگونه لکه‌بر، مایعات شوینده یا اسپری‌های تمیزکننده برای شستشوی مبل و تمیز کردن آن استفاده شود باید بررسی کنید که سازنده مبل چه نکات و پیشنهاد‌هایی را برای تمیز کردن آن ارائه کرده است.

گاهی ممکن است برخی از شوینده‌ها برای جنس مبلی که دارید مناسب نباشند و اگر به اشتباه چنین شوینده‌ای را برای شستن مبل پارچه‌ای در خانه استفاده کنید، ممکن است آسیبی جدی به آن وارد کنید. موقع خرید مبل پارچه‌ای خود می‌توانید از فروشنده کمک بگیرید، شرکت‌های تولید کننده به طور معمول می‌توانند به شما مطمئن‌ترین راهکار برای شستن مبل پارچه‌ای جدیدتان را پیشنهاد دهند.

انتخاب بهترین شوینده برای شستن مبلمان پارچه‌ای
بهتر است قبل از استفاده از هر ماده شوینده‌ای، فرمولاسیون و ترکیبات تشکیل‌دهنده مواد شوینده را بررسی کنید و مطمئن شوید که مواد سازنده آن با الیاف و پارچه به کار رفته در مبل شما سازگار است.

تست ماده شوینده روی بخشی از مبل پارچه

برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای بهتر است ابتدا بخشی از مواد شستشوی مبل را روی قسمتی از بدنه که در دیدرس نیست، امتحان کنید، ده دقیقه منتظر بمانید و سپس یک پارچه را روی محل مورد نظر بکشید. اگر متوجه هیچ‌گونه تغییر رنگ یا آسیبی نشدید، پاک‌کننده شما امن است؛ در غیر این صورت اگر مشکلی وجود داشته باشد، باید بدانید که این شوینده برای مبل شما مناسب نیست. برای اینکه مطمئن شوید محلولی که استفاده می‌کنید به پارچه مبل شما آسیب نمی‌زند از محصول معرفی شده توسط سازنده استفاده کنید و برای شستشوی کوسن مبل نیز از همین روش پیروی کنید.

بهترین روش تمیز کردن مبل پارچه‌ای در خانه
بهترین روش تمیز کردن مبل پارچه‌ای در خانه این است که ابتدا شوینده مورد نظرتان را در قسمتی از مبل که دیده نمی‌شود امتحان کنید تا مطمئن شوید لکه‌ای روی مبل ایجاد نمی‌شود.

لکه‌زدایی پیش از خیساندن و شست و شو

بهتر است قبل از خیساندن و تمیز کردن مبل پارچه‌ای، لکه‌های آن را با روش‌های مناسب لکه‌گیری از بین ببرید، چرا که برخی لکه‌ها هنگامی که آب به آن‌ها می‌خورد، گسترش پیدا کرده و پاک کردنشان سخت می‌شود.

برای از بین بردن لکه‌های روی مبل می‌توانید بخش دارای لکه را با یک اسفنج و ماده پاک‌کننده مخصوص به آن پاک کنید. هر لکه‌ای روش متفاوتی برای پاک کردن دارد که در ادامه مقاله به روش‌های از بین بردن لکه‌های متداول‌تر می‌پردازیم.

استفاده از قوی‌ترین پاک‌کننده‌های خانگی برای شستشو و تمیز کردن مبل پارچه‌ای
استفاده از محلول آب و سرکه رقیق شده روی بیشتر لکه‌ها تأثیر خوبی دارد. محلول‌های مبتنی بر جوش‌شیرین نیز از گذشته به عنوان یکی از قوی‌ترین پاک‌کننده‌های خانگی استفاده می‌شدند.

بهترین روش‌ها برای شستن مبل پارچه‌ای

طرز تمیز کردن مبل پارچه‌ای با مواد شوینده بر پایه آب و بخارشوی

شستن مبل با بخارشوی به طور معمول بهترین روش تمیز کردن مبل پارچه‌ای در منزل است. چرا که به کمک این دستگاه ترکیبات چرب و روغنی و کثیفی‌های به جا مانده روی سطح پارچه‌ای مبل به راحتی از بین می‌روند.

طرز شستن مبل پارچه‌ای با بخارشوی

 1. نرم کننده‌هایی در فروشگاه‌ها وجود دارند که برای محافظت از پارچه قبل از مصرف مواد شوینده مبل استفاده می‌شوند. قبل از استفاده از بخارشوی بهتر است این نرم‌کننده‌ها را تهیه کنید و به هر قسمتی از مبل که قصد شستن آن را دارید، اسپری کنید.
 2. مواد شوینده را با آب مخلوط کنید. نسبت آن‌ها باید 50-50 باشد. (برای مثال سه پیمانه آب، سه پیمانه شوینده)
 3. دستگاه‌های بخارشوی انواع بسیار مختلفی دارند و بسته به نوع دستگاه، نحوه کار با آن‌ها متفاوت است؛ ولی به طور کلی باید مراحل زیر را انجام دهید:
 • مخزن مایع بخارشوی را جدا کنید.
 • محلول آماده را داخل آن بریزید.
 • در آن را محکم کنید.
 • سر جارو را به طور مداوم روی پارچه بکشید.
 1. در انتها مخزن بخارشوی را فقط از آب پر کنید و دوباره روی مبل بکشید تا مواد شوینده‌ اضافی از روی مبل پاک شوند.

نکته: اگر حس کردید قسمتی از مبل نیاز به محلول بیشتری دارد، می‌توانید مقدار بیشتری شوینده روی آن بخش بریزید، اما دقت کنید که محلول روی هیچ قسمتی برای مدت طولانی باقی نماند، زیرا ممکن است به تغییر رنگ دائمی پارچه منجر شود.

تمیز کردن مبلمان پارچه‌ای با بخارشو
برای بخارشوی کردن مبلمان، دستگاه خود را با مخلوطی از آب و شوینده مناسب پر کنید و به آرامی روی مبل بکشید.

طرز شستن مبل با شامپو فرش

یکی دیگر از روش‌های کاربردی برای شستن مبل پارچه‌ای، استفاده از شامپو مبل و یا شامپو فرش است. برای شستن مبل با شامپو فرش می‌توانید در یک ظرف با توجه به میزان کثیفی مبل، از نسبت‌های مختلف شامپو و آب استفاده کنید؛ به طور معمول میزان برابر هر دو برای شستشو کافی است. ترکیب آب و شامپو را به کمک یک پارچه روی تمام سطوح بکشید تا آلودگی‌ها از بین برود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که به طور معمول پس از شستن مبل با شامپو فرش آب‌کشی صورت نمی‌گیرد و همین موضوع به معنی نفوذ مواد شوینده به لایه‌های زیرین و بافت پارچه‌ای مبل است که در طولانی مدت می‌تواند روی زیبایی مبل اثر بدی بگذارد. برای رفع این مشکل بهتر است پس از شستن مبل با شامپو فرش آن را با دستگاه بخارشوی یا جاروبرقی دوباره تمیز کنید تا مواد آلوده باقی مانده در تار و پود مبل پارچه‌ای‌تان نیز از بین بروند.

طرز شستن مبل پارچه‌ای با شامپو فرش
پس از شستن مبل پارچه‌ای با استفاده از شامپو فرش برای مدتی از مبل استفاده نکنید، زیرا نم‌دار بودن می‌تواند به راحتی آلودگی‌ها را دوباره جذب کند.

نحوه شستن مبل پارچه‌ای با استفاده از جوش‌شیرین

مبلمان و لوازم منزل با گذر زمان، بو می‌گیرند. برای آنکه این بو را از بین ببرید، کافی است کمی جوش‌شیرین روی مبل‌ها بپاشید. شب تا صبح صبر کنید و صبح با جاروبرقی، آن‌ها را تمیز کنید. جوش‌شیرین هرگونه لک روغن و بوهای بد را از مبل‌ها بیرون می‌کشد. برای اینکه باقی‌مانده جوش شیرین به طور کامل از روی مبل پاک شود، می‌توانید با کمک یک پارچه میکروفیبر نم‌دار مبل را کامل پاک کنید.

برای قسمت‌هایی از مبل که لکه‌های قوی‌تری دارند، می‌توانید از یک محلول پاک‌کننده خانگی با جوش‌شیرین استفاده کنید. برای تهیه یک ضد لک قوی با جوش شیرین به مواد زیر نیاز دارید:

 • 4-5 قاشق غذاخوری سرکه 9 درصد
 • 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین
 • 1 قاشق غذا خوری پودر لباسشویی
 • 1 فنجان آب جوشیده یا مقطر

در ظرفی بزرگ همه مواد را با هم ترکیب کنید و سپس داخل یک ظرف اسپری بریزید. قبل از استفاده، مبلمان را جارو بزنید و بعد روی محل لکه اسپری و چند ثانیه صبر کنید. سپس با کمک پارچه میکروفیبر یا یک اسفنج لکه‌ها را پاک کنید. بهتر است اسپری را از فاصله‌ای دورتر انجام دهید و با پارچه خوب پاک کنید که سطح مبل خیس نشود.

کاربرد جوش شیرین فقط در از بین بردن لکه‌ها خلاصه نمی‌شود و از آن می‌توان برای نظافت وسایل ، بهداشت فردی و مسائل فراوان دیگری هم بهره برد پیشنهاد می‌کنیم
کاربرد جوش شیرین در نظافت خانه شگفت‌انگیز است و از آن برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای، از بین بردن لکه‌ها، نظافت وسایل و بهداشت فردی نیز استفاده می‌شود.

نحوه تمیز کردن مبل پارچه‌ای با استفاده از حلال‌ها و شوینده‌های خشک

دسته‌ای از شوینده‌ها هستند که بیشتر مناسب افرادی‌اند که علاقه‌ای به خیس یا مرطوب شدن مبل خود ندارند. این نوع شوینده‌ها توانایی تمیز کردن مبل پارچه‌ای را بدون ترکیب با آب دارند و انتخاب مناسبی برای افرادی هستند که زمان کمی دارند.

به طور معمول شوینده‌های خشک دارای بوی قوی هستند و بهتر است هنگام استفاده از آن‌ها ضمن استفاده از ماسک، پنجره‌ها را باز بگذارید و در محیط تهویه ایجاد کنید تا ریه‌های شما اذیت نشود. علاوه بر این، هیچ‌گاه مواد شوینده خشک را مستقیم روی پارچه نریزید و از یک پارچه تمیز دیگر برای تمیز کردن سطوح مبل استفاده کنید. پس از تمیز کردن مبل پارچه‌ای می‌بایست باقی مانده مواد را پاک کرده و بتکانید یا اینکه از یک پارچه نم‌دار برای از بین بردن این ترکیبات استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن مبل پارچه‌ای با حلال‌ها و شوینده‌های خشک
در شوینده‌های خشک برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. یکی از ترکیبات اصلی این شوینده‌ها پرکلرواتیلن (PERC) است.

نحوه شستن مبل پارچه‌ای با استفاده از سرکه و آب اکسیژنه

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که استفاده از آب اکسیژنه برای تمیز کردن مبلمان تیره مناسب نیست، زیرا می‌تواند رنگ پارچه مبلی شما را کدر و خراب کند.

برای استفاده از ترکیب سرکه و آب اکسیژنه باید 4 قاشق غذاخوری آب اکسیژنه را با 50 درصد سرکه ترکیب شده با آب، مخلوط کنید. سپس این محلول را داخل یک اسپری بریزید، روی لکه‌های پارچه مبلی‌تان بپاشید و بعد از چند دقیقه با کمک یک پارچه میکروفیبر آن را پاک کنید.

روش تمیز کردن مبل پارچه‌ای با استفاده از ترکیب سرکه و آب اکسیژنه
یک روش تمیز کردن مبل پارچه‌ای استفاده از ترکیب سرکه و آب اکسیژنه است.

نحوه شستن مبل پارچه‌ای با استفاده از هیدروژن پراکسید و مایع ظرفشویی

برای از بین بردن لکه‌های روی پارچه مبلی به کمک هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه و مایع ظرفشویی، به یک دوم پیمانه مایع ظرفشویی و یک پیمانه هیدروژن پراکسید 3 درصد نیاز دارید. بعد از آماده شدن ترکیب، مواد را داخل اسپری بریزید و اجازه دهید 2 تا 3 دقیقه روی پارچه باقی بماند. سپس یک پارچه میکروفیبر روی محل اسپری شده بکشید تا لکه‌ها پاک شوند. در انتها با یک پارچه میکروفیبر نمناک روی محل لکه بکشید تا مواد از روی پارچه پاک شوند.

مراحل شستن مبل پارچه‌ای با استفاده از ترکیب هیدروژن پراکسید و مایع ظرفشویی
اگر برای شستن مبل پارچه‌ای از ترکیب هیدروژن پراکسید و مایع ظرفشویی استفاده می‌کنید، در انتها محل مورد نظر را با پارچه تمیز پاک کنید.

نحوه شستن مبل پارچه‌ای با استفاده از ماشین لباسشویی

روکش برخی از مبل‌ها قابل جدا شدن است و با زیپ یا دکمه‌ای که در پشت آن تعبیه شده، می‌توانید به راحتی آن را از بالشتک‌های مبل جدا کنید. اگر شما هم آن‌قدر خوش‌شانس هستید که مبل شما چنین قابلیتی دارد، می‌توانید برای شستن مبل پارچه‌ای خودتان از ماشین لباسشویی استفاده کنید.

برای شستن مبل با ماشین لباسشویی کافی است که روکش مبلمان را جدا کنید و آن‌ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید. برای پارچه‌های تیره بهتر است از تیره‌شوی و برای پارچه‌های روشن از شوینده مخصوص آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از مواد سفید‌کننده به هیچ عنوان برای شستن پارچه مبلی مناسب نیست.

شستن مبل پارچه‌ای با کمک ماشین لباسشویی
اگر روکش مبل شما جدا می‌شود، شستن مبل پارچه‌ای با ماشین لباسشویی بهترین ایده برای شما است.

نحوه تمیز کردن مبل پارچه‌ای با استفاده از الکل

برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای با الکل، باید یک پیمانه الکل سفید را با یک پیمانه سرکه سفید ترکیب کنید و سپس روی محل لکه اسپری کنید. چند دقیقه صبر کنید و بعد با کمک اسفنج یا پارچه میکروفیبر محل مورد نظر را تمیز کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از الکل برای تمیز کردن پارچه استاتی، تری استاتی، مداکریلیکی و اکریلیکی مناسب نیست. به طور معمول از الکل بیشتر برای تمیز کردن لکه‌های جوهر و رنگ استفاده می‌شود.

نحوه تمیز کردن مبل مخمل

به طور کلی اگر مبل مخملی در خانه دارید بهتر است در بازه‌های زمانی کوتاه به کمک یک پنبه یا پارچه نرم به طور دائم آن را تمیز نگه دارید تا در دوره‌های کوتاه مدت نیاز به شستشوی کامل نداشته باشند. پارچه‌های مخمل، خود انواع مختلفی دارند نوع کتان و پلی‌استر نسبت به ابریشم و ریون مقاومت بوده و تمیز کردن آن‌ها نیز ساده‌تر است؛ اما در ارتباط با مبل‌های مخمل ابریشمی و ریونی پیشنهاد ما این است که با توجه به حساس بودن پارچه از خدمات مخصوص مبل‌شویی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل شستن مبل مخمل

نکات مهم شستشو و تمیز کردن مبل مخمل
برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای مخمل بهتر است آن را به طور مرتب تمیز کنید تا زیاد نیاز به شستشو پیدا نکند.

برای شستشو و تمیز کردن مبل مخمل سه انتخاب دارید:

 1. انتخاب اول و بهترین انتخاب استفاده از شامپوهای مخصوص مبل است.
 2. انتخاب دوم استفاده از محلول پاک‌کننده خانگی مبتنی بر جوش‌شیرین و آب لیمو است.
 3. برای انتخاب آخر می‌توانید از ترکیب آب و صابون برای تمیز کردن مبل مخمل خود استفاده کنید.

تمیز کردن مبل پارچه‌ای نانو

یکی از بهترین انواع پارچه‌های مبلی، پارچه‌های نانو هستند که به طور معمول ضد لک و ضد آب بوده و در برابر شوینده‌ها و حتی آتش‌سوزی و گرد و غبار بسیار مقاوم هستند. روی این پارچه‌ها به ندرت لکه ایجاد می‌شود زیرا لکه‌ها را به خود جذب نمی‌کنند. از آنجایی که پارچه‌های مبلی نانو مقاومت بالایی در برابر شوینده‌ها دارند، در صورت ایجاد کوچک‌ترین لکه‌ای روی پارچه‌های نانو می‌توانید به راحتی آن را پاک کنید.

روش تمیز کردن مبل پارچه‌ای نانو
روش تمیز کردن مبل پارچه‌ای نانو بسیار ساده است زیرا این پارچه‌ها ضدآب و ضدلک هستند و به راحتی پاک می‌شوند.

نحوه خشک کردن مبل پارچه‌ای بعد از شستشو

از حلال‌های خشک‌کننده استفاده کنید

حلال‌های خشک‌کننده، موادی به صورت مایع هستند که برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای به کار می‌روند و روی مبل اسپری شده و شوینده‌ها را در خود حل می‌کنند. با استفاده از حلال‌های خشک‌کننده فرآیند خشک کردن مبل سریع‌تر صورت می‌پذیرد.

از یک دستمال پارچه‌ای تمیز استفاده کنید

دستمال را روی مبل بکشید تا به خوبی هرگونه خیسی که روی مبل وجود دارد را به خود جذب کند. در چنین مواقعی می‌توانید از بخارشوی نیز کمک بگیرید.

از جریان هوا استفاده کنید

در و پنجره‌ها را باز و فن‌ها را روشن کنید. هیچ چیز به اندازه هوای تازه و مطبوع به خشک شدن مبل کمک نمی‌کند. برای این منظور می‌توانید مبلی که تمیز شده را زیر نور آفتاب قرار دهید یا شبانه آن را در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود. با این کار مبلمان شما بوی خیسی نمی‌گیرد و تمیزی آن بیشتر نمایان می‌شود.

خشک کردن مبل پارچه‌ای پس از شستشو
یکی از بهترین راهکارها برای خشک کردن مبل مخمل پس از شستشو، استفاده از پنکه یا سشوار است.

روش پاک کردن لکه‌های مختلف روی مبل پارچه‌ای

به ندرت پیش می‌آید که مبل‌های ما، برای مدت طولانی بدون لکه و آلودگی بماند، به خصوص اگر در منزل کودک خردسالی حضور داشته باشد، بی لکه ماندن مبل، تقریبا غیر ممکن است. در ادامه روش از بین بردن چند لکه رایج را از روی مبل پارچه‌ای می‌خوانیم.

پاک کردن لکه خودکار از روی مبل پارچهای

برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای که آغشته به لکه خودکار است، ابتدا سطح مورد نظر را با آب کمی نم‌دار کنید و سپس مقداری نمک روی آن بریزید. این عمل را برای از بین بردن لکه نوشابه روی مبل پارچه‌ای نیز می‌توانید انجام دهید.

استفاده از ترکیبی با نسبت برابر آمونیاک و گلیسرین نیز در پاک کردن لکه خودکار از روی مبل پارچه‌ای بسیار مؤثر است. برای این کار می‌توانید یک پنبه آغشته به آمونیاک و گلیسرین را روی محل لکه قرار دهید و در پایان سطح مورد نظر را با یک شامپوی ملایم شستشو و با پارچه نم‌دار پاک کنید.

پاک کردن لکه چربی از روی مبل پارچه‌ای

برای پاک کردن لکه چربی روی مبل پارچه‌ای به ترکیب نمک و الکل نیاز دارید. از یک پنبه برای مالیدن ترکیب الکل و نمک روی لکه چربی و تمیز کردن مبل پارچه‌ای استفاده کنید.

پاک کردن لکه خون از روی مبل پارچه‌ای

به طور معمول برای از بین بردن لکه خون از خمیر نشاسته استفاده می‌شود. شما نیز برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای خودتان می‌توانید، بسته به حجم لکه و آلودگی، مقدار مناسبی نشاسته را با آب ترکیب کنید تا خمیر تقریباً سفتی حاصل شود. سپس این خمیر را به طور کامل روی قسمت لکه‌دار مبل بمالید و آن را بپوشانید. بعد از خشک شدن خمیر روی پارچه مبل می‌توانید خمیر نشاسته را بتراشید و محل مورد نظر را با برس تمیز کنید.

روش از بین بردن لکه آدامس از روی مبل

یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن لکه آدامس از مبل پارچه‌ای، استفاده از ترکیب مایع ظرفشویی و نمک است. برای این کار باید محل مورد نظر را به مقدار کمی مایع ظرفشویی آغشته کنید. سپس کمی منتظر بمانید و بعد روی آن نمک بپاشید. در انتها بعد از چند دقیقه با کمک چاقو آدامس را به آرامی از روی پارچه جدا کنید.

یک روش ساده دیگر برای جدا کردن آدامس از روی پارچه مبلی این است که مقداری یخ روی آن محل قرار دهید و بعد با کمک چاقو، آدامس را از روی پارچه جدا کنید.

از بین بردن لکه آدامس و تمیز کردن مبل پارچه‌ای
برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای که آدامس به آن چسبیده، می‌توانید از ترکیب مایع ظرفشویی و نمک استفاده کنید.

روش از بین بردن سوختگی سیگار از روی مبل

بهترین راهکار برای از بین بردن جای سوختگی سیگار روی مبل این است که یک حبه قند بردارید و روی محل آسیب‌دیده بمالید و این کار را آن‌قدر ادامه دهید تا لکه روی مبل از بین برود.

از بین بردن لکه سیگار و سوختگی و تمیز کردن مبل پارچه‌ای
برای از بین بردن لکه‌های ناشی از سیگار می‌توانید یک حبه قند را روی محل مورد نظر بکشید تا از بین برود.

روش از بین بردن لکه لاک از روی مبل

اگر رنگ پارچه مبل شما روشن است، می‌توانید برای از بین بردن لکه لاک روی آن، از مقداری هیدروژن پراکسید استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از هیدروژن پراکسید برای تمیز کردن همه نوع پارچه‌ای مناسب نیست و می‌تواند رنگ پارچه را کم‌رنگ کند. به همین دلیل بهتر است ابتدا مقداری از هیدروژن پراکسید را روی قسمت زیر مبل امتحان و بعد استفاده کنید. اگر مشکلی در رنگ مبل ایجاد نشد، می‌توانید برای از بین بردن لکه روی مبل هم از آن استفاده کنید.

یکی دیگر از سریع‌ترین و بهترین روش‌ها برای از بین بردن لکه لاک از روی پارچه مبلی، استفاده از پدهای لاک پاک‌کن است. برای این کار باید با کمک پدهای لاک پاک‌کن بدون استون به صورت ضربه‌ای روی محل لکه بزنید و بعد با دستمال مرطوب آن را پاک کنید.

نکات مهم لکه‌زدایی و تمیز کردن مبل پارچه‌ای
نکته مهم درباره پاک کردن لکه روی مبل این است که لکه‌ها را باید به محض به وجود آمدن پاک کنید. اگر چیزی روی مبل می‌ریزد، همان لحظه و پیش از اینکه خشک شود، نسبت به تمیز کردن مبل اقدام کنید.

استفاده از تثبیت‌کننده‌های رنگ بعد از تمیز کردن مبل پارچه‌ای

شما می‌توانید برای حفظ ترکیب رنگ و الیاف پارچه مبل خود بعد از تمیز کردن مبل پارچه‌ای از تثبیت کننده‌های رنگ استفاده کنید. این محصولات به طور معمول در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. به تازگی انواعی از این محصول نیز تولید شده‌اند که استفاده از آن‌ها روی لکه، با حفظ الیاف اصلی پارچه به از بین بردن راحت‌تر لکه کمک می‌کند. بهتر است قبل از استفاده از هر تثبیت‌کننده‌ای دستورالعمل محصولی که خریداری می‌کنید را بررسی کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

استفاده از خدمات مبل‌شویی

اگر شستشو و تمیز کردن مبل پارچه‌ای فقط با همین شیوه‌ها و اندکی زمان امکان‌پذیر است، چه لزومی به استفاده از خدمات مبل‌شویی است؟ استفاده از این خدمات مزایای زیادی دارد اما دو مورد اصلی سبب شده که توجه به آن‌ها بیشتر شود:

 1. اول اینکه بعضی از لکه‌ها و آلودگی‌های روی مبل شما به سادگی از بین نمی‌روند و نیاز به تجهیزات و ترکیبات خاصی برای از بین بردن آن‌ها است.
 2. دلیل دوم آب است! بله به همان صورت که آب می‌تواند به شما کمک کند که لکه و آلودگی‌ها را از بین ببرید، باقی ماندن آب در تار و پود مبل پارچه‌ای شما و حتی نفوذ آن به قسمت‌های دیگر در نهایت از عمر مبلمان شما می‌کاهد. با استفاده از خدمات مبل‌شویی و به کمک تجهیزات مخصوص، تمامی آب، کفِ حاوی مواد شوینده و ترکیبات حل شده در آن و نیز سایر رطوبت‌های به جا مانده از شستشو و تمیز کردن مبل پارچه‌ای به طور کامل جمع‌آوری می‌شوند. این کار موجب می‌شود روی مبلمان شما پس از چند ساعت تمیز شدن هیچ اثری از خیسی و لکه وجود نداشته باشد.

استادکار چه خدماتی در زمینه مبل‌شویی ارائه می‌کند؟

می‌توان گفت هر مشکلی که در زمینه‌ کثیفی مبلمان برای شما رخ دهد، می‌تواند با خدمات مبل‌شویی استادکار برطرف شود. کسانی که کودک خردسال دارند، این نکته را بسیار خوب متوجه می‌شوند؛ اما خشکشویی مبل در منزل، چیزی است که به راحتی مشکل شما را برطرف می‌کند و اجازه‌ زندگی راحت‌تر را به شما خواهد داد. خدماتی که در زمینه مبل‌شویی استادکار به شما ارائه می‌شوند عبارت‌اند از:

 • خشکشویی مبلمان اداری و نشیمن خانگی
 • شستشوی مبلمان و خشکشویی مبل در منزل
 • شستشوی مبل سلطنتی، استیل، راحتی، کاناپه و انواع مبل خارجی
 • شستشوی مبل چرم مصنوعی، سفید و رنگی
 • شستشوی مبل پارچه‌ای، مخمل، چرم
 • شستشو و خشکشویی تشک خوشخواب یک‌نفره و دونفره
 • خشکشویی و شستشوی صندلی میز نهارخوری
 • شستشوی مبل با دستگاه مخصوص و با بهترین مواد شستشوی مبل
 • شستشوی مبلمان بدون هیچ کثیفی در محل
خدمات مبل‌شویی استادکار و شستن مبل پارچه‌ای در منزل
خدمات مربوط به شستشوی مبلمان، گستردگی زیادی دارند و به نسبت جنس مبلمان، روند شستشوی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. استادکار هر خدمتی که برای شستن مبل در منزل نیاز داشته باشید را به شما ارائه می‌کند.

قیمت خدمات مبل‌شویی در استادکار

یکی از مزیت‌های استفاده از خدمات نظافت توسط استادکار این است که شما می‌توانید قبل از هر اقدامی کلیه هزینه‌ها و تعرفه‌های شرکت را در وب‌سایت مشاهده و بعد سفارش خودتان را ثبت کنید. به طور میانگین هزینه شستشوی مبل توسط استادکاران از 150 تا 195 هزار تومان خواهد بود که با توجه به تعداد مبل و نوع آن متفاوت است. در ادامه لیست قیمت شستشوی مبل توسط استادکار مشخص شده است.

شرح خدمات قیمت واحد (تومان)
قیمت شستشوی مبلمان ۷ نفره با تشک تک 160,000
قیمت شستشوی مبلمان ۷ نفره با تشک دوبل 180,000
قیمت شستشوی مبلمان ۹ نفره با تشک تک 180,000
قیمت شستشوی مبلمان ۹ نفره با تشک دوبل 210,000
قیمت شستشوی نیم ست 5 نفره 110,000
هر مبل اضافه 22,000
قیمت شستشوی صندلی ناهارخوری 8,000
قیمت شستشوی خوشخواب یک نفره 80,000
قیمت شستشوی خوشخواب دو نفره 110,000
قیمت شستشوی پشتی دوبل، تشک دوبل، کوسن 4,000
هزینه حمل تجهیزات 30,000

سخن پایانی

همان‌طور که مشاهده کردید، شستشو و تمیز کردن مبل پارچه‌ای در خانه آن‌قدرها هم سخت نیست و شما می‌توانید به راحتی آن را با کمک ترکیبات مناسب، تمیز کرده و لکه‌بری کنید. اما قبل از هر کاری دقت داشته باشید که جنس مبلتان چیست و آیا با محلول آب می‌توانید آن را تمیز کنید یا فقط باید از مواد شیمیایی برای تمیز کردن آن استفاده کنید. با توجه به این نکات و دانستن راهکارهای تمیز کردن مبل‌ پارچه‌ای به راحتی می‌توانید مبل خانه‌تان را بدون دردسر تمیز کرده و هرگونه لکه و آلودگی را از روی بدنه آن از بین ببرید.

همچنین در صورتی که آلودگی یا لکه خاصی روی مبل شما وجود دارد که خودتان نمی‌توانید آن را پاک کنید، بهتر است از خدمات مبل‌شویی استادکار استفاده کنید؛ متخصصین استادکار می‌توانند راهگشای شما در این امر باشد.

مبل‌شویی در منزل

مبل‌شویی در منزل

 • خشکشویی مبلمان اداری و نشیمن خانگی
 • شستشوی مبلمان و خشکشویی مبل در منزل
 • شستشوی مبل سلطنتی، استیل، راحتی، کاناپه و انواع مبل خارجی
 • شستشوی مبل چرم مصنوعی، سفید و رنگی و...
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. karan می گوید

  قالیشویی مادر
  مبل شویی مادر
  رفوگری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + هفده =