روش‌های تمیز کردن تخته گوشت چوبی

درست است که کانتر و یا همان پیشخوان آشپزخانه بسیار کاربردی و خوب است، اما طبیعتاً برای خرد کردن مواد غذایی همچون گوشت و یا سبزیجات به تخته گوشت نیز نیاز خواهیم داشت. سال‌های سال است که صحبت‌های متفاوتی در رابطه با جنس تخته گوشت می‌شود و در نهایت نیز تخته گوشت چوبی نسبت به مدل‌های پلاستیکی، بهتر و ایمن‌تر شناخته شده است. با تمام این توضیحات، نکته مهم در استفاده و البته نگهداری از تخته گوشت چوبی نحوه تمیز کردن آن است، چیزی که می‌تواند از بوی بد تخته جلوگیری نماید. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شما هستیم تا به طور مفصل به معرفی روش‌های تمیز کردن تخته گوشت چوبی بپردازیم.

مقایسه تخته گوشت چوبی با پلاستیکی

با وجودی که معمولاً استفاده از تخته گوشت چوبی بیشتر توصیه می‌شود، اما تخته‌های گوشت پلاستیکی نیز نسبت به مدل‌های چوبی، مزایایی دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به قیمت پایین این تخته‌ها اشاره کرد. مسئله بعدی این است که تخته‌های برش پلاستیکی، متخلخل نمی‌شوند و به همین دلیل نیز باکتری‌ها بر خلاف جذب در سطح تخته، صرفاً در بالای آن قرار می‌گیرند.

ولی این باکتری‌ها می‌توانند از طریق شیارها و خراش‌ها سطح تخته را فرا گرفته و با تولیدمثل، افزایش پیدا کنند. این نوع از تخته‌های گوشتی، راحت تمیز می‌شوند و برای شست‌وشوی آنها نیز می‌توانید از ماشین ظرفشویی و یا شست‌وشو با آب گرم استفاده کنید.

اگر واقعاً نگران وجود باکتری‌ها هستید، اما در عین حال هم نمی‌خواهید تخته گوشت پلاستیکی خود را دور بیندازید، می‌توانید از آن تنها برای برش و خرد کردن سبزیجات خام استفاده کنید. یادتان باشد که تخته گوشت‌های کهنه به مرور زمان به جایگزین نیاز خواهند داشت.

روش ضدعفونی کردن تخته کار آشپزخانه پلاستیکی
با وجود مزایای تخته گوشت پلاستیکی، مدل‌های چوبی را می‌توان انتخاب‌های بهتری دانست.

روش‌های تمیز کردن تخته گوشت چوبی

همان‌طور که گفته شد، تخته گوشت چوبی نسبت به مدل‌های پلاستیکی مطمئن‌تر است، چراکه این مدل‌ها با وجودی که متخلخل هستند، باکتری‌ها را به خود جذب کرده و از سطح، دور می‌کنند. به همین دلیل هم لازم است برای نگهداری از تخته چوبی خود، روش‌های درست تمیز کردن را به خوبی بدانید تا به طور کلی، حتی از شر باکتری‌های انتقال‌یافته به درون تخته نیز راحت شوید.

بیشتر بدانید: راهنمای کامل ضدعفونی کردن منزل

تمیز کردن تخته گوشت چوبی بدون ماشین ظرفشویی

با وجودی که ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن بیشتر ظرف و ظروف، ایده‌آل و مناسب است، اما هرگز نباید تخته گوشت چوبی خود را درون آن قرار دهید. چراکه این کار می‌تواند موجب ترک خوردن و تاب پیدا کردن تخته چوب شود. تمامی این ترک‌ها به مرور زمان به محل تولید باکتری‌ها تبدیل شده و بیماری‌های غذایی بسیاری را به دنبال خواهند داشت.

تمیز کردن تخته گوشت چوبی با صابون

خوشبختانه شست‌وشو و تمیز کردن تخته گوشت چوبی با دست، بسیار ساده و راحت است. تنها چیزهایی که به آنها احتیاج دارید، صابون، برس یا فرچه و همین‌طور آب گرم است. ابتدا باید تخته را به خوبی با آب گرم و صابون بشویید، در صورت تمایل می‌توانید از صابون‌های ضد باکتری نیز استفاده کنید. بعد از آن نوبت به فرچه یا برس می‌رسد. در صورت وجود هر گونه علائمی از خط‌خوردگی‌های ناشی از چاقو، خراش و… همه و همه را به خوبی با برس، آب و صابون خود تمیز کنید.

مطمئن شوید که هر دو طرف تخته را به درستی و به طور کامل، تمیز کرده‌اید. یادتان باشد آب گوشت می‌تواند به صورت قطره‌قطره به درون تخته نفوذ کرده و هر دو سمت آن را آلوده کند. در نهایت نیز بار دیگر تخته را با آب داغ بشویید و آن را به خوبی با پارچه یا حوله خشک کنید. در کنار این نیز می‌توانید تخته را به صورت عمودی قرار دهید تا به مرور زمان خشک شود.

بیشتر بدانید: روش تمیز کردن ظروف چدنی چگونه است؟

بهترین روش تمیز کردن تخته برش آشپزخانه
برای آنکه بوی بد و باکتری‌های تخته گوشت خود را از بین ببرید، می‌توانید از شست‌وشوی ساده با آب و صابون استفاده کنید.

تمیز کردن تخته گوشت چوبی با سفیدکننده

اگر می‌خواهید در زمان خرد کردن گوشت و مرغ روی تخته گوشت چوبی خود از تمیز بودن آن و عدم وجود باکتری‌ها بر روی سطح تخته مطمئن باشید، می‌توانید از مایع سفیدکننده کمک بگیرید. برای این منظور باید یک قاشق غذاخوری مایع سفیدکننده را به یک تشت آب اضافه کنید و تخته گوشت را تنها به مدت چند دقیقه درون آن نگه دارید تا کمی خیس بخورد. بعد هم تخته را بیرون بیاورید، بشویید و کامل خشک کنید.

راه‌های تمیز کردن تخته گوشت چوبی
با کمک سفیدکننده می‌توانید مطمئن شوید که دیگر خبری از باکتری بر روی تخته گوشتتان نخواهد بود.

تمیز کردن تخته گوشت چوبی با سرکه

یکی دیگر از راه‌های شستن و از بین بردن باکتری‌های تخته گوشت، استفاده از سرکه است. سرکه به عنوان یک محصول فاقد مواد شیمیایی و محلول سنتی ضدعفونی‌کننده تخته گوشت، انتخاب طبیعی بسیاری از افراد خواهد بود. برای استفاده از این روش لازم است یک واحد سرکه سفید را با چهار واحد آب مخلوط کنید و تخته برش خود را برای چند دقیقه داخل آن قرار دهید. بعد هم تخته را از محلول بیرون بیاورید، به خوبی بشویید و خشک کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که تخته شما نباید بیش از حد، درون محلول باقی بماند، چراکه دچار ترک و یا تاب‌خوردگی شده و شکل خود را از دست خواهد داد.

بیشتر بدانید: تمیز کردن با سرکه : کاربرد سرکه در نظافت خانه و آشپزخانه

محلول سنتی ضدعفونی‌کننده تخته گوشت چوبی و پلاستیکی
سرکه در بسیاری از شرایط، راه حل هوشمندانه‌ای برای تمیز کردن و از بین بردن بوی بد وسایل به حساب می‌آید.

از بین بردن بوی تخته گوشت با لیمو و نمک

استفاده از ترکیب لیمو و نمک برای تمیز کردن ماهیانه تخته گوشت، بسیار هوشمندانه و خوب است. برای این منظور ابتدا باید روی سطح تخته گوشت خود، نمک دانه درشت بریزید. بعد یک لیمو بردارید و آن را نصف کنید. مقداری لیمو را روی نمک بریزید و حدود 5 دقیقه صبر کنید. بعد هم سطح تخته را با کمک یک اسفنج به خوبی بشویید و آن را خشک کنید.

ترفندهای از بین بردن بوی تخته گوشت چوبی آشپزخانه
استفاده از لیمو و نمک برای تمیز کردن تخته گوشت مانند یک اسکراب عمل خواهد کرد.

نحوه نگهداری از تخته برش چوبی

علاوه بر توجه به روش‌های تمیز کردن تخته گوشت چوبی، لازم است با نگهداری صحیح از آن نیز آشنا شوید. برای مثال بهتر است برای جلوگیری از ترک‌خوردگی، خشک شدن و همین‌طور تاب خوردن تخته برش چوبی خود، ماهی یک بار به آن روغن بزنید. برای این منظور ابتدا تخته را با لیمو و نمک، همانند آنچه پیش از این گفتیم پاک کنید و بعد هم از روغن مناسبی استفاده کرده و آن را روی تخته بمالید. یادتان باشد به هیچ عنوان از روغن زیتون و یا آووکادو استفاده نکنید!

بعد هم با کمک یک پارچه نرم یا حوله کاغذی، روغن را به صورت دورانی روی تخته بمالید تا به خوبی به سمت جلو و عقب، حرکت کند. بهتر است این روغن به مدت چند ساعت یا یک شب تا صبح روی تخته بماند و بعد به طور کامل، شسته شود.

بیشتر بدانید: تفاوت تمیز کردن و ضدعفونی کردن را بدانید

جمع‌بندی

در صورت استفاده از روش‌های درست تمیز کردن تخته گوشت چوبی و همین‌طور نگهداری درست و اصولی از این وسیله می‌توانید به راحتی سالیان سال، بدون ترس از وجود باکتری روی سطح تخته خود از آن استفاده نمایید. کافی است این راه‌ها را امتحان کنید و نکات گفته‌شده را نیز جدی بگیرید.

منبع: realsimple

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

طلوع حقیقت
کارشناس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شهید بهشتی، سال‌هاست که می‌نویسد و به ترجمه و نویسندگی، آن هم در حوزه‌های مختلف، علاقه بسیار زیادی دارد. رشته تحصیلی‌اش این علاقه را چندین و چند برابر کرده و به همین دلیل هم همچنان در این مسیر حرکت می‌کند. طلوع شاعر است و علاقه بسیار زیادی هم به انواع و اقسام حوزه‌های هنری دارد. ورزش می‌کند و سعی می‌کند که کتاب خواندن را نیز فراموش نکند.