آموزش عیب یابی هواساز و بررسی کد خطاهای هواساز

0

مجموعه سیستم‌ های هوا ساز با تنظیم دما و رطوبت و همچنین تامین هوای تازه و فیلتر کردن آن عمل تهویه مطبوع تابستانی و زمستانی را انجام می‌دهند. نکته مهم این که دستگاه هوا ساز تولید کننده هوای تازه نیست. این دستگاه هوای تولید شده توسط سیستم‌ های سرمایشی یا گرمایشی را مدیریت می ‌کند. در ادامه با استادکار همراه باشید .

سیستم تهویه مطبوع یا هوا ساز یکی از پرکاربردترین سیستم‌ های سرمایشی – گرمایشی در ساختمان ‌سازی مدرن است. این سیستم‌ ها که امروزه با قدرت‌ های متفاوتی به بازار عرضه می‌ شوند، می‌ توانند از منازل متوسط تا ساختمان‌ های غول ‌پیکر را سرد یا گرم کنند.

هواساز چطور کار می‌کند؟

دستگاه هوا ساز متشکل از  تعدادی کویل حاوی آب سرد و گرم، فن، فیلتر و مرطوب‌کن است. این دستگاه با استفاده از کانال ‌ها و محفظه ‌ها توزیع، هوای سرد و گرم را در سراسر ساختمان توزیع می‌ کند. یک دستگاه هوا ساز ابتدا آب سرد یا گرم تولید شده توسط چیلر، پکیج یا منابع دیگر تولید را از طریق لوله‌ های عایق شده دریافت می‌کند.

دستگاه هوا ساز از این آب سرد یا گرم برای تولید هوای سرد یا گرم استفاده می‌کند. میزان تغییر دمای هوای داخل سیستم و همچنین تمامی پارامترهای کارکرد هوا ساز توسط اوپراتور قابل کنترل است. در واقع شما می‌ توانید به هوا ساز بگویید چه زمانی، چه مقدار و چه نوع بادی را به کدام بخش‌ های ساختمان بفرستد.

عیب یابی هواساز

چه مشکلاتی ممکن است برای سیستم‌های هوا ساز ایجاد شود؟

اگر هنوز با هوا ساز ساختمان و سیستم تهویه مطبوع به مشکل نخوردید، خوش به حال‌ تان اما هیچ فرد با تجربه ‌ای برای کسب اطلاعات درباره سیستم ‌هایی با این مشخصات منتظر بروز مشکل نمی‌ ماند. اگر هم با سیستم هوا ساز ساختمان مشکل دارید، شاید در این مطلب پاسخ سوال‌های مرتبط با خطاهای هواساز خود را پیدا کنید.

  • سیستم روشن نمی‌ شود

این یکی از شایع‌ترین مشکلات نه تنها در سیستم‌ های هوا ساز بلکه در همه سیستم‌های برقی است. اگر هوا ساز شما روشن نمی‌شود ابتدا باید برق ورودی و ترموستان را بررسی کنید. در همه هوا ساز ها یک کلید داخلی برای قطع و وصل جریان هم وجود دارد که ممکن است مشکل از آن باشد.

قبل از هر اقدام دیگر مطمئن شوید دریچه روی دمنده هوا ساز بسته باشد. در اغلب سیستم‌ ها باز بودن این دریچه باعث قطع خودکار برق می‌شود. اگر هیچکدام از این روش‌ها مشکل شما را رفع نکرد، از یک تکنسین برق کمک بگیرید. فراموش نکنید مدار های سیستم ‌های هوا ساز مدارهای نسبتا پیچیده‌ای هستند و کار کردن با آن‌ها تخصص و تجربه لازم دارد.

عیب یابی هواساز

  • هواساز در تابستان باد گرم می‌زند

این مشکل، یکی از شایع‎ ترین مشکل‌هایی به شمار می ‌رود که مصرف کننده‌ های خانگی با آن حین عیب یابی هواساز مواجه می ‌شوند. اگر هوا ساز شما باد گرم می ‌زند اول همه مسیرهای رفت و برگشت را چک کنید و مطمئن شوید باز و تمیز هستند. دریچه برگشت را چک کنید و مطمئن شوید باز و تمیز است. فیلتر هوا را سرویس کنید و در آخر گاز سیستم را چک کنید. اگر گاز سیستم کم شده باید از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر هیچ کدام از این مشکل ‌ها را ندارید اما هوا ساز شما همچنان باد گرم تولید می‌ کند، سیستم شما نیاز به یک سرویس تخصصی دارد.

  • جریان هوا ضعیف است

در اغلب موارد این مشکل زمانی رخ می ‌دهد که فیلتر یا دریچه ‌ها کثیف یا مسدود شده ‌اند. حل این مشکل زیاد سخت نیست. کافی است از باز و تمیز بودن مسیر هوا مطمئن شوید. اگر همه چیز را بررسی کردید و مشکل حل نشد حتما از یک تکنسین بخواهید هوا ساز شما را سرویس کند.

عیب یابی هواساز

  • هواساز رطوبت زدایی نمی‌کند

اگر هوا ساز شما نمی‌تواند رطوبت زدایی کند یا مدام قطع و وصل می‌شود خبر بدی برایتان دارم: هوا ساز شما برای محیط بیش از حد قوی است. در واقع هوا ساز شما آن قدر بزرگ است که هوا را قبل از این که ترموستات کارش را بکند، خنک می ‌کند.

برای رفع این مشکل یک راه بیشتر ندارید: تعویض کندانسور. برای این کار مثل همه کار های تخصصی دیگر از تکنسین مجرب کمک بگیرید.

اگر بعد از بررسی متوجه شدید کندانسور شما اندازه مناسبی دارد، دلیل شکست روند رطوبت زدایی، رطوبت بالای محل است. برای این کار باید همه منافذ را ببندید یا از رطوبت زدای مکمل برای سیستم تهویه خود استفاده کنید.

  • چرخه کار کمپرسور بیش از حد طولانی شده

این احتمالا بدترین مشکلی است که ممکن بود در طول عیب یابی هواساز با آن مواجه شوید. اینکه کمپرسور بیش از زمان همیشگی کار می‌کند یعنی توانش را از دست داده یا حتی از کار افتاده است. اگر مطمئن هستید کمپرسور برای بیشتر از یک چرخه فعالیت بیشتر از زمانی که باید کار کرده اما هنوز خاموش نشده باید از یک متخصص بخواهید آن را سرویس کند. معمولا در این مواقع نیاز دارید کمپرسور را عوض کنید.

عیب یابی هواساز

  • چرخه کار کمپرسور بیش از حد کوتاه شده

اگر کمپرسور سیستم تهویه مطبوع شما زودتر از زمان معمول قطع می ‌شود ممکن است ترموستات از مدار خارج شده باشد، خنک کننده مشکل داشته باشد یا مارپیچ یخ زده باشد. اگر چنین مشکلی دارید، اول از وضعیت ترموستات و عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. فیلترهای کندانسور را تمیز کنید. اگر بعد از این دو مرحله مشکل حل نشد از یک تکنسین بخواهید کندانسور و مارپیچ شما را سرویس کند.

نتیجه گیری

سیستم‌ های هواساز، در عین ساده بودن کارکردشان سیستم‌ های نسبتا پیچیده ‌ای هستند. این سیستم‌ ها امروزه با مدارهای بسیار پیچیده ‌ای تولید می‌ شوند که عیب یابی و سرویس آن‌ها نیاز به تخصص و تجربه بسیار زیادی دارد. اکیدا توصیه می‌شود تلاش نکنید بخش‌ های برقی و الکترونیکی هوا ساز منزل یا محل کارتان را به افراد غیر متخصص بسپارید. گاهی یک تغییر کوچک یا یک اشتباه در سرویس این سیستم ‌ها باعث ایجاد هزینه‌ ها و مشکلات بزرگی می‎‌شود.

منبع : highperformancehvac

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + دوازده =