مشکلات رایج ماشین ظرفشویی و راه‌حل‌های آن

1

مشکلات ماشین ظرفشویی می توانند کابوس بزرگی برای اهالی منزل بسازند. چرا که ظرفها باید هرروز شسته شوند و اگر ماشین ظرفشویی درست کار نکند، آشپزخانه سریع کثیف ومملو از ظرفهای کثیف خواهد شد. شاید ماشین ظرفشویی شما ظرفها را تمیز نکند و یا سروصدا کند. اما در اولین قدم نیازی نیست که به تعویض ماشین ظرفشویی تان فکر کنید؛ اگر از مشکلات ماشین ظرفشویی مطلع باشید، می دانید که در بسیاری از مواقع مشکل خیلی ساده تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید و شاید حتی خودتان بتوانید مشکل را با تعویض قطعات و یا تمیز کردن بخشهای داخلی ماشین ظرفشویی حل کنید.

در این گزارش قصد داریم تا برخی مشکلات ماشین ظرفشویی که رایج و عمومی است  را همراه با راهکارهای مناسب برایتان عنوان کنیم:

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی و راه‌حل‌های آن

 • تمیز نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی 

این یکی از مشکلات ماشین ظرفشویی است که برای خیلی از افراد پیش می آید. اما باید این را بدانید که ماشین ظرفشویی ای که نتواند ظرفها را تمیز کند، رسما ماشین ظرفشویی نیست. اگر چنین مشکلی دارید، در ابتدا مطمئن شوید که بخش های داخلی ماشینتان تمیز باشند. فیلتر ماشین، صفحه صافی، آبپاش های داخلی، واشر درب اصلی را چک کنید و مطمئن شوید که ذرات ریز غذا، چربی و یا چیز دیگری به آنها نچسبیده باشد. با استفاده از سیستم تمیزکردن ماشین ظرفشویی، یک دور ماشین را بدون ظرف روشن کنید. ممکن است با این مشکل مواجه شوید که جریان آب وارده از آبپاشهای داخلی ماشین کم است.

اگر آب منطقه محل سکونتتان آب سخت است، شاید مجبور باشید که آبپاشها را با دقت تمیز کنید. در عین حال آنها را تک تک تست کنید و ببینید که آیا بدون وجود مانعی، راحت می توانند حرکت کنند یا خیر. اگر این آبپاشها آسیب دیده اند، باید تعویض شوند. ممکن است واشر بالایی مخزن تخلیه دچار مشکل شده باشد و یا شل شده باشد و یا نیاز به تعویض داشته باشد. شاید هم لازم باشد تا از قرص های شوینده با کیفیتی بهتر استفاده کنید. حتی ممکن است تاریخ انقضای پودر یا قرص شوینده ماشین ظرفشویی تان گذشته باشد.

فیلتر جمع آوری پسمانده های غذا
فیلتر جمع آوری پسمانده های غذا
 • سروصدای ماشین ظرفشویی 

اکثر ماشین ظرفشویی ها سروصدا دارند؛ مگر آنکه ماشین ظرفشویی شما از آن دسته ماشین های بی سروصدا باشد. اما اگر ماشین ظرفشویی کم سروصدای شما، به سروصدا افتاده، قطعا دچار مشکل شده است. ممکن است پمپ آن دچار مشکل شده باشد و یا اینکه لازم باشد تا حلقه یا بازوهای اسپری آب را تعویض کنید. ممکن هم هست که اسپری های آبپاش درست نمی چرخند یا به دیواره ها یا ظرفها برخورد می کنند و نیاز به تعویض داشته باشند.

<em>سمت راست بازوی آبپاش و سمت چپ قطعه گرماساز</em>
سمت راست بازوی آبپاش و سمت چپ قطعه گرماساز
 • لیوان های سفید یا مه دار بعد از شستشو

این مشکل عموما به خاطر آب سخت منطقه ای که در آن زندگی می کنید به وجود می آید. سعی کنید تا از مایع یا قرص ظرفشویی مخصوص آب سخت استفاده کنید یا بیشتر از حد معمول قرص یا مایع در ماشین بریزید. شاید هم لازم باشد تا از سیستم تصویه آب برای ماشین ظرفشویی وسایر ماشین ها (ماشین لباسشویی) استفاده کنید.

 • لکه دار باقی ماندن ظرفها

بعد از شستشوی ظروف، یک بار از سیستم آبکشی استفاده کنید. سیستم آبکشی مانع از آن می شود که آب به سطح ظروف بچسبد.

 • خشک نشدن ظرفها در ماشین ظرفشویی 

اگر ماشین ظرفشویی تان بعد از شستشو پراز آب است ممکن است با باز کردن در ماشین، آب در داخل آشپزخانه جاری شود. این مشکل بزرگی است. در ابتدا دریچه مخزن تخلیه را چک کنید. اگر این دریچه درست کار نمی کند، زمان تعویضش فرا رسیده است. شاید نیاز باشد که پمپ تخلیه یا موتور هم چک شود تا مانعی از جمله چربی یا تکه های ریز غذا سد راه شان نشده باشد.

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

 • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
 • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
 • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
 • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار
 • کیپ نشدن درب ماشین ظرفشویی 

درب ماشین ظرفشویی یکی از بخشهایی است که بیشتر از سایر قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در ماشین ظرفشویی کامل کیپ نشود، واشر دور در را چک کنید. شاید لازم باشد واشر در ماشین را عوض کنید

<em>واشر درب ماشین ظرفشویی</em>
واشر درب ماشین ظرفشویی
 • نشتی آب ماشین ظرفشویی 

این یکی از خطرناک ترین مشکلاتی است که برای ماشین ظرفشویی رخ می دهد و ممکن است باعث آسیب زیادی به منزلتان شود. در ابتدا، شلنگ زهکشی (تخلیه آب) را چک کنید که پاره و یا سوراخ نشده باشد. در عین حال واشرهای ماشین را چک کنید. ممکن هم هست که این مشکل به خاطر معیوب بودن پمپ یا بازشدن پلمپ پمپ رخ داده باشد. همه این موارد را چک کنید و درصورت نیاز پمپ را تعویض کنید ولی قبل از انجام این کار، واشر دور درب ماشین ظرفشویی را هم مورد بررسی قرار دهید. اگر ترک خورده و شکننده است و به نظر می رسد که به درستی درب ماشین را کیپ نمی کند، اول این واشر را عوض کنید.

 • بوی بد ماشین ظرفشویی 

اگر بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی تان بوی بدی در داخل ماشین حس می کنید، به دنبال یک تکه غذا یا چربی بگردید. احتمالا این پس مانده غذا در صفحه صافی یا اسپری آبپاش ها قرار گرفته است و یا شاید در لبه پائینی درب ماشین ظرفشویی باشد. با تمیز کردن این بخش ها، یک دور ماشین ظرفشویی را بدون ظرف، روشن کنید. در عین حال می توانید از مواد خوشبو کننده و تمیزکننده ماشین ظرفشویی و یا مواد ضدعفونی کننده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. پس از این، سعی کنید ظرفهایتان را از تکه های بزرگ غذا و چربی خالی کرده و بعد از آن در ماشین ظرفشویی قرار دهید

 • پرنشدن آب در ماشین ظرفشویی یا عدم توقف آب  

ماشین ظرفشویی شما باید به خوبی سیستم آب را کنترل کند. اگر در این زمینه مشکلی وجود دارد، نگاهی به دریچه ورودی آب بیندازید و اگر نیاز بود، آن را تعویض کنید. به علاوه شناور و جریان شناور آب را چک کنید. این قطعات هستند که بررسی می کنند که آیا حجم آب کافی است یا نه و ممکن است باقیمانده های ریز غذا برای این قطعات سد معبر ایجاد کرده باشند و مانع از کار کردن درستشان شوند. با چک کردن شیر آب گرم مصرفی در زیر سینک ظرفشویی مطمئن شوید که آب ماشین ظرفشویی باز است. اگر پرشدن آب ماشین ظرفشویی تان متوقف نمی شود، ممکن است سوئیچ شناورتان خراب شده باشد و یا تایمر ماشین مشکل داشته باشد و یا دریچه ورودی آب بازمانده باشد

 • ماشین ظرفشویی تان شروع به کار نمی کند

فیوزها و مدارهای ماشین را تست کنید تا مطمئن شوید که متورم یا متلاشی نشده باشند. در عین حال چک کنید که دو شاخه به پریز باشد و همچنین سیم کشی دو شاخه را چک کنید که آسیب ندیده باشد. شاید هم درب ماشین ظرفشویی به خوبی چفت نشده است.

 • خشک نشدن ظرفها درماشین ظرفشویی

محتمل ترین دلیل برای این اتفاق، مشکل در قطعه گرماساز ماشین است. با استفاده از مولتی متر، قطعه گرماساز ماشین را تست کنید تا مطمئن شوید که درست کار می کند. ترموستات حد بالای ماشین ظرفشویی تان را هم با مولتی متر تست کنید تا از سلامتش مطمئن شوید.

 • زمان بیش از حد شستشوی ظرفها یا تکمیل نشدن فرآیند شستشو 

این قطعا مشکل موتور تایمر، ترموستات و یا قطعه گرماساز است که سلامت این قطعات را هم می توانید با مولتی متر چک کنید.

 • استفاده نشدن از مایع شستشو در ماشین ظرفشویی 

ممکن است مخزن مایع شستشو، به خوبی این مایع را در داخل ماشین آزاد نمی کند. شاید مسیر این مخزن بسته شده است. این مخزن را تمیز کنید و مطمئن شوید که به راحتی بازمی شود و یا آن را تعویض کنید.

 • عدم حرکت کشوی طبقه ها به حالت کشویی حرکت نمی کنند.

کشوها و چرخهای کشوها را چک کنید و آسیب و مشکل احتمالی را پیدا کنید. در صورت نیاز می توانید این قطعات را تعویض کنید.

سخن آخر: اگرچه مشکلات ماشین ظرفشویی، متعدد هستند ولی در بسیاری از مواقع با تشخیص عامل اصلی این مشکل، می توان برای رفع آن اقدام کرد. پس اگر با مشکلی مواجه شدید، با کمی دقت و بررسی می توانید خودتان مشکل را برطرف کنید و اگر درنهایت موفق نشدید، در آن زمان می توانید از کمک تعمیرکاری خبره و متخصص بهره ببرید.

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

 • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
 • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
 • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
 • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
 1. مسعود می گوید

  سلام ماشین من تمییز ظرف نمیشوید و در اتمام کار روی صفحه علامت nEظاهر شده و ظروف یک لایه سفیدکدارند و ظروف شیسه ای بشدت کدر هستند لطفا راهنمایی کنید ماشین من ال جی ست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =