آبگرم کن گازی
آبگرم کن گازی

مشکلات آبگرم کن ممکن است خیلی ساده باعث شوند تا از نعمت داشتن آب گرم در منزل بی بهره بمانید.آبگرم کن یکی از ارکان حیاتی منزل به ویژه در فصول سرد است.اگر دسترسی به آب گرم نداشته باشید، رسما بخش زیادی از فعالیت های مهم خانه مختل می شود.

به همین خاطر برای برطرف کردن مشکلات آبگرم کن، شاید قبل از صدا کردن تعمیرکار، خودتان بتوانید ریشه مشکل را پیدا کرده و حتی آن را برطرف کنید. از همین رو اگر آبگرم کن خانه شما به مشکل خورده، به شما توصیه می کنیم تا اول این گزارش را مطالعه کنید

مشکلات آبگرم کن که رایج هستند

چکه آب از بالای آبگرم کن

در آبگرم کن گازی مثل آبگرم کن برقی، در ابتدا باید ورودی آب سرد و لوله های خروجی آب گرم و همچنین ارتباطات و اتصالات را چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ اتصالی شل نشده باشد. شل شدن شیر دما و شیر کنترل فشار و یا شیر ورودی آب هم ممکن است باعث چکه آب شوند.

چکه آب از پائین آبگرم کن

اگر می بینید که از بخش پائینی آبگرم کن گازی شما آب چکه می کند، ممکن است این مشکل از بخش فشرده سازی یا چگالش آب گرم کن باشد. پس سعی کنید دمای ترموستات را بالا ببرید. ممکن هم هست که شیر آب گذر شل شده باشد یا چکه کند و یا شیر دما و کنترل فشار به خاطر وجود بیش از حد آب در لوله ها، بخشی از این آب را خارج کند که دلیل آن فشار بیش از حد در تانکر است.

اما اگر چکه آب از پائین آبگرم کن به خاطر زنگ زدگی باشد، باید آبگرم کن تان را عوض کنید.

آبگرم کن، آب گرم تحویلتان نمی دهد؟

اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا جریان گاز برقرار است و چراغ پیلوت روشن است یا نه. اگر اینها درست هستند، شاید مشکل در درست کار نکردن ترموکوپل است. یعنی ترموکوپل به درستی حس نمی کند که پیلوت روشن است و در نتیجه گاز را مشتعل نمی کند. در این صورت لازم است ترموکوپل را تمیز کرده یا آن را تعویض کنید.

اگر آبگرم کن شما مدل جدید است و از سیستم احتراق الکترونیکی بهره می برد، جعبه کنترل آن را چک کنید؛ شاید قطع کننده مدار قطع شده باشد.

بیشتر بدانید آموزش تعمیر آبگرمکن دیواری

ترموکوپل و پیلوت
ترموکوپل و پیلوت

آب گرم کافی ندارید؟

دلایل متعددی وجود دارد که آب گرم به مقدار کافی ندارید و یا آب گرم خیلی زود تمام می شود. ممکن است ترموستات آبگرم کن روی دمای بالایی تنظیم نشده باشد (به ویژه در ماه های سرد زمستان)؛

شاید ترموستات خراب شده باشد و یا لوله شیب دار آبگرم کن شکسته یا آسیب دیده باشد. این اتفاق باعث می شود که آب سرد ورودی، با آب گرم، مخلوط شود. گاهی وقتها نداشتن مقدار آب گرم کافی ممکن است به این خاطر باشد که تانکر آبگرم کن شما در مقایسه با میزان آب گرم مصرفی شما خیلی کوچکتر است. چرا که حتی اگر مخزن آبگرم کن شما گنجایش ۴۰ گالن آب گرم را داشته باشد، تنها ۲۸ تا ۳۰ گالن آن را می توانید در زمان واحد استفاده کنید. شاید باید آبگرم کن بزرگتری تهیه کنید و یا به سراغ آبگرم کن های بدون تانکر بروید.

آب بیش از حد داغ است

به احتمال خیلی زیاد، ترموستات شما روی دمای خیلی بالایی تنظیم شده است. این اصلی ترین دلیلی است که ممکن است باعث بیش از حد گرم شدن آب بشود. چرا که در بهار و تابستان باید دمای ترموستات را در مقایسه با فصل های سرد، کمی پائین بیاورید و شاید فراموش کرده باشید این کار را انجام دهید.

دلیل دیگر هم شاید خرابی ترموستات باشد که در این صورت باید ترموستات را تعویض کنید

گرم شدن آب زمان زیادی طول می کشد

اگر حس می کنید که آبگرم کن شما خیلی کند آب را گرم می کند، شاید دمای ترموستات خیلی پائین تنظیم شده است و یا سوراخ خروجی شعله کثیف و یا مسدود شده است و نیاز به تمیز کردن دارد. شاید فشار گاز خیلی پائین باشد و یا اینکه دریچه دودکش خیلی کثیف است و به تمیز کردن آن نیاز است.

شاید هم تانکر آبگرم کن شما درمقایسه با آب مصرفی خانواده تان خیلی کوچک است و تانکر هرگز این فرصت را نمی یابد که کامل پر شود

علت فشار کم اب گرم در ابگرمکن دیواری

اگر خانه تان قدیمی است، قطعا لوله کشی های آب خانه هم قدیمی هستند و از لوله های نیم اینچی گالوانیزه استفاده شده است. این لوله ها باعث می شوند تا حجم آب گرم کمتری جریان پیدا کند. متاسفانه تنها راه برای افزایش فشار آب گرم این است که لوله کشی های خانه را عوض کرده و از لوله های ۴/۳ اینچی که در خانه های نوساز استفاده می شود، بهره ببرید که قطعا تعویض لوله ها کار ساده ای نخواهد بود. شاید بتوانید با تمیز کردن سر شیرهای آب و دوش حمام و بازکردن گرفتگی های احتمالی، کمی جریان آب را بهتر کنید.

در عین حال باید مطمئن باشید که دریچه ورودی آب کاملا باز است و مسدود نشده است

بیشتر بدانید چرا آبگرمکن دیواری آب را گرم نمی‌کند؟

سر دوش حمام
سر دوش حمام

علت خاموش شدن آبگرمکن یا پیلوت آبگرم کن روشن نمی شود

شاید دریچه پیلوت و یا لوله متصل به آن گرفته است و یا نیاز به تعویض دارد. ممکن هم هست که ترموکوپل مشکل داشته باشد. شاید هم در گاز متصل به آبگرم کن، هوا وجود دارد و یا شیر گاز، ایراد پیدا کرده است

پیلوت آبگرم کن روشن نمی ماند

به احتمال خیلی زیاد لازم است تا ترموکوپل را عوض کنید. شاید هم شیر گاز مسدود شده و همین باعث خاموش شدن پیلوت بعد از چند دقیقه می شود.

صدای عجیب وغریب آبگرم کن

آبگرم کن های گازی هم دقیقا مثل آبگرم کن های الکترونیکی، ممکن است به سروصدا بیفتند. صداهای مثل هیس کردن، صدای انفجار، صدای ضربه و یا سروصداهای مختلف شاید به گوش شما برسد. در مدل های گازی آبگرم کن، این مشکل معمولا به رسوب های تشکیل شده در ته تانکر برمی گردد.

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

  • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
  • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
  • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
  • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

خروج آبی به رنگ زنگ زده  از لوله ها

این به دلیل زنگ زدگی میله آنُد یا داخل تانکر آب است. تعویض میله آند، کار سخت و یا گران قیمتی نیست. اما اگر تانکر شما دچار زنگ زدگی شده، کار سخت می شود. چرا که باید آبگرم کن تان را عوض کنید

آب گرم بو می دهد؟

این احتمالا به دلیل باکتری هایی است که در داخل تانکر به وجود آمده اند. وقتی دمای ترموستات را روی ۱۴۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید، تمام این باکتری ها از بین می روند و تانکر شما تمیز خواهد شد. در عین حال شاید بهتر باشد تا تانکر را با سفیدکننده کلر بشوئید. اگر باز هم بو از بین نرفت، احتمالا میله آند آبگرم کن شما به پایان عمرش رسیده و باید تعویض شود.

سخن آخر:

اگر در خانه آب گرم ندارید ویا آب گرم خیلی زود تمام می شود، قبل از تماس با متخصص، خودتان دست به کار شوید. بسیاری از مشکلات آبگرم کن به سادگی و توسط خود شما قابل حل هستند. پس با کمی دقت و توجه، ریشه و عامل مشکل را پیدا کنید و سعی کنید برای برطرف کردنش، خودتان دست به کار شوید. اما اگر دراین کار ناکام ماندید، از کمک متخصصان این حوزه بهره ببرید تا هرچه سریعتر مشکلات آبگرم کن منزل را برطرف کرده و بتوانید از نعمت داشتن آب گرم برخوردار شوید.

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

  • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
  • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
  • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
  • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار
غزال زیاری
غزال زیاری زبان و ادبیات اسپانیایی خونده و به خاطر علاقه ای که به فوتبال داره به حوزه مترجمی مطالب ورزشی گرایش پیدا کرده. غزال با افراد سرشناسی در تاریخ فوتبال جهان دیدار داشته. یکی از توانمندی های غزال اینه که میتونه چندین کار رو به صورت همزمان با دقت و سرعت بالا انجام بده. در گذشته غزال زیاری ساز میزده و نقاشی میکشیده ولی عشق فوتبال باعث شده اون رو از هر هنر دیگه ای فاصله بگیره. غزال به حوزه تاریخ و جغرافیای ایران و جهان علاقه زیادی داره و شاید همین علاقمندی غزال هست که باعث شده مطالبی رو بنویسه که کاربردی هستند و در زندگی روزمره افراد تاثیرگذاره. پیشنهاد میکنیم که مطالب غزال رو بخونید و حتما براش کامنت بگذارید.