انواع سنگ نمای ساختمان : چه سنگ‌هایی مناسب نمای ساختمان است؟

0

انتخاب نمای سنگی برای ساختمان، علاوه بر آنکه جلوه خاص و ویژه ای به ساختمانتان می دهد، بلکه در عین حال ساختمان را در مقابل شرایط بد آب و هوایی محافظت می کند و مقاومت آن را بالا می برد. اما برای آنکه بتوانید بهترین سنگ نمای ساختمان را انتخاب کنید، باید قبل از هر چیز با انواع سنگهایی که برای نمای ساختمان به کار می روند، آشنا شوید.

به طور کلی می توان انواع سنگ نمای ساختمان را به دو دسته سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی تقسیم کرد که بیشتر تاکید ما در این گزارش برروی سنگهای طبیعی است:

۱-سنگ نمای ساختمان طبیعی

در صورتی که از سنگ های طبیعی برای پوشاندن سطح ساختمان و روی نما استفاده می کنید، عموما این سنگها همگی سایز و قطر یکسانی دارند و قطرشان حداقل بین ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر است.

برای ایمن سازی سنگهای طبیعی برروی نما، باید سنگ را با قطعات استیل به نما متصل کرد ( در کشور ما به این عمل، اسکوپ کردن می گویند).

انواع سنگهای طبیعی برای سنگ نمای ساختمان:

سنگ های طبیعی که می توان برای نمای ساختمان از آنها بهره برد عبارتند از:

 • سنگ مرمر

سنگ مرمر، نوعی سنگ دگرگونی است و معمولا از کریستال های کلسیت یا دولومیت تشکیل شده. این سنگ تنوع زیادی دارد و می توان آن را در رنگ های مختلفی مورد استفاده قرار داد. از سفید و خاکستری گرفته تا سیاه، سبز، قرمز و… از این سنگ می توان علاوه بر نما، در طراحی داخلی، کف زمین و دیوارها نیز بهره برد. از جمله مزیت های اصلی سنگ مرمر در مقایسه با سایر سنگها عبارتند از: قدرت بالا، مقاومت حرارتی بالا، کیفیتی بی نظیر، تنوع فراوان در رنگ و بافت. دوام وعمر بالا.

سنگ مرمر برای نمای ساختمان
سنگ مرمر برای نمای ساختمان
 • گرانیت

نوعی سنگ آذرین که  متشکل از کوارتز، میکا و فلدسپات است. سنگی بسیار سخت، مقاوم و محکم. می توان این سنگ را تاحدی پولیش زد که سطحی آئینه ای پیدا کند. تنوع رنگی آن از خاکستری روشن تا مشکی، صورتی و سبز است.

سنگ گرانیت برای نمای ساختمان
سنگ گرانیت برای نمای ساختمان
 • سنداستون Sandstone:

این سنگ از جنس سنگهای رسوبی است که با چسباندن ذرات سیلیس و یا کوارتز به هم تشکیل می شود. متریال آن ممکن است از سیلیس، اکسید آهن یا خاک رس باشد. این مواد با سیمان طبیعی به هم چسبیده می شوند. مقاومت و دوام این سنگ بستگی به نوع چسبی دارد که از آن استفاده می شود. این سنگ معمولا به رنگهای خاکستری، قهوه ای، قرمز و بنفش یافت می شود.

سنگ سنداستون برای نمای ساختمان
سنگ سنداستون برای نمای ساختمان
 • لایم استون Limestone:

سنگی طبیعی از جنس سنگهای رسوبی که متشکل از کربنات کلسیم است.این سنگ معمولا با گذر زمان، در کف دریاچه ویا دریاهای کم عمق تشکیل می شود و در دو مدل لایم استون نرم ولایم استون سخت وجود دارد. معمولا به رنگ سفید یا کرم است ولی با توجه به مواد معدنی موجود در آن ممکن است به رنگهای مختلفی باشد. می توان آن را با متریالهای مختلف به کار برد. این سنگ تنوع بالایی از لحاظ سایز، قطر، شکل و رنگ دارد و می توان علاوه بر نما، در کف، دیوارها و دکوراسیون داخلی منزل نیز استفاده کرد.

سنگ لایم استون برای نمای ساختمان
سنگ لایم استون برای نمای ساختمان
 • تراورتن:

این سنگ حاصل رسوبات جریان آب زیرزمینی است و به رنگ های سفید، کرم و خاکستری موجود است. تراورتن سنگی مقاوم و زیباست که به مراقبت خاصی نیاز ندارد وبه سادگی تمیز می شود.

سنگ تراورتن برای نمای ساختمان
سنگ تراورتن برای نمای ساختمان

فاکتورهای مهمی که درموقع انتخاب سنگ نمای ساختمان باید درنظر گرفت

زمانی که در حال انتخاب سنگ طبیعی برای نمای ساختمانتان هستید، باید به این نکات توجه کنید:

 • سختی سنگ
 • مقاومت آن در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی (باران، باد، آلودگی هوا و…)
 • تعمیرات و نظافت آن

۲-سنگهای مصنوعی برای سنگ نمای ساختمان:

می توان برای نمای ساختمان از سنگ مصنوعی هم استفاده کرد که سنگهای مصنوعی تنوع رنگ، مدل و ساختارهای فراوانی دارند.

تفاوت میان سنگهای طبیعی و مصنوعی نمای ساختمان را اینگونه می توان برشمرد:

 • قیمت:

سنگهای مصنوعی عموما ارزان تر از سنگهای طبیعی هستند

 • تنوع:

سنگهای مصنوعی در مقایسه با سنگهای طبیعی، تنوع رنگ و بافت بشیتری دارند

 • مراقبت ونگهداری

سنگهای مصنوعی به مراقبت ونگهداری خاصی نیاز ندارند

 • دوام

دوام سنگهای طبیعی به مراتب بیشتر از سنگهای مصنوعی است

 • کیفیت نهایی

ظاهر وجلوه استفاده از سنگ های طبیعی در نمای ساختمان به مراتب بیشتر است.

سخن آخر

اگر قصد استفاده از سنگ برای نمای ساختمانتان را دارید، علاوه بر زیبایی، باید فاکتورهای متفاوتی را درنظر بگیرید. از جمله شرایط جغرافیایی محل سکونتتان و دوام و استحکام سنگ مدنظرتان. در این گزارش سعی کردیم تا حدودی شما را با انواع سنگ نمای ساختمان آشنا کرده و در عین حال مقایسه ای اجمالی بین سنگهای طبیعی ومصنوعی نما انجام دهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + بیست =