آب استخر و کلر زیاد در آب استخر چه عوارضی برای بدن دارد؟

0

در این مقاله عوارض کلر زیاد در آب استخر مخصوصا برای کودکان را بررسی می کنیم و راه کارهایی برای جلوگیری از مضرات کلر استخر را آموزش خواهیم داد .

شنا در استخر یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها و سرگرمی‌هایی است که می‌توانید در هر فصلی به آن بپردازید اما در تابستان محبوبیت آن بیش‌تر می‌شود. استخر می‌تواند جزئی از امکانات هتل‌ها و مجموعه‌های ورزشی باشد. استخرهای عمومی را می‌توان در تمام محله‌های شهر پیدا کرد. بااین‌حال باوجود محبوب بودن استخر ، شنا کردن در آن بی‌خطر نیست. آب استخر درصورتی‌که استخر استاندارد نباشد می‌تواند خطرآفرین باشد. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

چه میزان کلر باید در آب استخر وجود داشته باشد؟

شکی نیست که برای تمیز و سالم نگه‌داشتن استخرها باید قدم‌هایی برداشته شود. برای آن‌که آب شفاف و سالم باشد باید سطح PH آب اندازه‌گیری شود و میزان کلر موجود از استخر از حد خاصی بیش‌تر نشود. مقدار ایمن PH آب استخر ۶٫۵ تا ۷٫۸ است و کلر در آب استخر حداکثر باید ۳٫۵ میلی‌گرم بر لیتر باشد. برای اطلاعات بیشتر دلایل کدر شدن آب استخر را نیز بخوانید.

عوارض کلر زیاد در آب استخر زخم و استخر
لازم است میزان اسیدی یا قلیایی بودن و درصد کلر آب استخر اندازه گیری شود تا بی خطر بودن آن تایید گردد.

ضررهای کلر موجود در آب استخر

کلر برای از بین بردن باکتری‌ها به آب استخر اضافه می‌شود. باوجودآنکه کلر در یک قرن اخیر برای ویژگی ضد میکروب بودن آن بسیار موردتوجه گرفته است اما امروزه برای سلامت افراد خطرناک در نظر گرفته می‌شود. رایج‌ترین عوارض آب استخر برای سلامتی بر این قرار است:

ایجاد مشکلات تنفسی

سیستم تنفس بدن در مقابل کلر بیش‌ترین آسیب‌پذیری را دارد. بسیاری از موردهای پزشکی که در معرض آب استخر بوده‌اند گزارش کرده‌اند که از بخاری که از آب استخر متصاعد می‌شده احساس خفگی کرده‌اند. در موارد نادرتر افراد دچار اپی گلوتیت (التهاب اپی گلوت) شده‌اند. غضروف اپی گلوت در راه هوایی پشت زبان قرار دارد و التهاب آن می‌تواند موجب سختی در بلعیدن و گرفتگی صدا شود.

خشک شدن و حساسیت پوست بدن

کلر موجود در آب استخر دلیل ایجاد حساسیت پوستی در افرادی است که مرتب در معرض آن قرار می‌گیرند. کلر آب استخر می‌تواند با پوست واکنش داده و در پوست ایجاد خشکی، راش پوستی و عفونت کند.

بیشتر بدانید فیلتر شنی تصفیه آب استخر

عفونت و قرمزی چشم

ناراحتی چشم‌ها بعد از شنا کردن یکی از رایج‌ترین شکایت‌های شناگران است. این افراد بعد از شنا در آب استخر دچار سوزش و اشک ریختن از چشم شده‌اند. بیش از یک‌سوم مشکلاتی که کلر استخر ایجاد می‌کند مربوط به چشم‌ها است.

خشکی و بدحالت شدن موی سر

کلر چربی‌های طبیعی مو و پوست سر را از بین می‌برد و باعث می‌شود موهای سر خشک، شکننده و بدحالت شوند. بااین‌حال تماس کلر آب استخر باعث ریزش موی سر نمی‌شود.

مضرات کلر استخر برای چشم - آیا کلر استخر برای چشم ضرر دارد؟
اگر کلر بیش از حد در استخر وجود داشته باشد می تواند ایجاد در چشم ایجاد التهاب و قرمزی نماید.

برای کمتر نمودن تأثیر کلر چه باید کرد؟

برای جلوگیری از مضرات کلر استخر بهتر است به تمام موارد زیر عمل کنید تا از عوارض کلر زیاد در آب استخر در امان باشید .

  • قبل و بعد از شنا در استخر دوش بگیرید و بدنتان را با صابونی که از مواد طبیعی و غیر شیمیایی ساخته‌شده بشویید.
  • اگر در استخر سرپوشیده شنا می‌کنید هر چه زودتر از استخر خارج کنید و با تنفس عمیق ریه‌های خود را پر از هوای تازه کنید.
  • درصورتی‌که مرتب به استخر می‌روید از میوه‌ها و سبزیجات حاوی آنتی‌اکسیدان بیش‌تر استفاده کنید.
  • موی خشک کلر را مستقیماً جذب می‌کند، اما موی خیس دیرتر کلر را جذب می‌کند. پیش از شنا موهای خود را خیس کنید و موهای خود را آغشته به روغن نارگیل و کاندیشنر و سرم مو کنید.
  • هنگام شنا کردن در استخر از کلاه و عینک شنا استفاده نمایید.
  • اگر پوست حساسی دارید پس از شنا و دوش گرفتن از مرطوب‌کننده هایی که حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل ویتامین E و ویتامین C هستند استفاده نمایید.

آیا نوشیدن آب استخر خطرناک است؟

فرودادن مقدار کمی آب هنگام شنا کردن در استخر برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند. بااین‌حال نوشیدن آب استخر به مقدار زیاد ایمن نیست. مواد شیمیایی و کلری که برای تمیز نگه‌داشتن استخر استفاده می‌شود و همچنین میکروب‌ها در بدن ایجاد بیماری می‌کند. پس درصورتی‌که نیاز فوری به نوشیدن آب ندارید از نوشیدن آب استخر خودداری کنید.

بیشتر بدانید علت سبز شدن آب استخر چست؟

دمای ایده‌آل برای آب استخر

استخر با دمای بیش‌ازحد بالا می‌تواند برای شناگران ضرر داشته باشد. کم شدن آب بدن، گرفتگی عضلات و بیش‌ازحد گرم شدن بدن از عوارض آب استخر گرم است. همچنین دمای بالای آب رشد بعضی باکتری‌ها را بیش‌تر می‌کند.

از سوی دیگر آب استخر سرد نیز مضراتی برای سلامتی دارد. شیرجه در آب سرد به سیستم بدن شوک وارد می‌کند و ممکن است برای بیماران قلبی خطرناک باشد. مناسب‌ترین دما برای آب استخر بین ۲۶ تا ۲۹ درجه سانتی گراد است.

هر روز استخر رفتن با اب کثیف استخر
دمای آب استخر باید معتدل باشد. گرمای بیش از حد باعث کم شدن آب بدن و سرما باعث وارد شدن شوک به بدن می شود.

نتیجه‌گیری

بسیاری از استخرهای عمومی از کلر برای ضدعفونی کردن آب استفاده می‌کنند. بهتر است استخری را انتخاب نمایید که میزان مناسبی از این ماده را به آب اضافه می‌کند. درصورتی‌که شناگر حرفه‌ای هستید حتماً توصیه‌های گفته‌شده را قبل و بعد از رفتن به استخر اجرا کنید و درصورتی‌که نکته مفیدی وجود دارد که در این مقاله به آن اشاره نشده در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =