چیلر تراکمی چیست و چه تفاوتی بین چیلرهای جذبی و تراکمی است؟

0

چیلر دستگاهی است که با کمک یک سیکل مشخص، دمای مایع (معمولا آب) را جذب می کند. مایع خنک شده در چیلر برای ایجاد برودت هوا یا دستگاه های دیگر استفاده می شود ، در مقاله قبلی در مورد شارژ روغن چیلر تراکمی صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با چیلر تراکمی آشنا کنیم .

پیشرفت روز افزون صنعت علاوه بر کاهش چشمگیر مشکلات و سرعت کردن فعالیت های صنعتی، نیازهای تازه ای هم ایجاد کرده است. یکی از این نیازها، نیاز تقریبا مداوم به ایجاد تغییر در سطح دمای محیط های مختلف است. فرقی نمی کند این محیط ها مسکونی باشند، تجاری باشند یا صنعتی. همواره نیاز داریم یک محیط را گرم یا سرد کنیم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

چیلر تراکمی چیست
چیلر دستگاهی است که با کمک یک سیکل مشخص، دمای مایع (معمولا آب) را جذب می کند

چیلر تراکمی چیست؟

برای ایجاد تغییر در دمای محیط محل کار و زندگی بشر، در دوره های مختلف راهکارهای زیادی وجود داشته است. در سال های اخیر با افزایش غیرقابل انکار اهمیت صرفه جویی و بالا برد راندمان، شیوه های قدیمی رفته رفته جای خود را به سیستم ها و شیوه های نوین می دهند. اغلب این شیوه های نوین که با کمک فناوری ها و ایده های نو ساخته می شوند، بر پایه راندمان به مراتب بالاتر از شیوه ها و سیستم های قدیمی، پایه گذاری شده اند.

یکی از مهمترین و پرکاربردترین سیستم هایی که در سالهای اخیر وارد چرخه صنعت تهویه مطبوع شده، چیلر است. چیلرها که در انواع و اندازه های گوناگون تولید می شوند، در یک سیستم به ظاهر ساده و با راندمان کاری بسیار بالا، هوای خنک تولید می کنند. این هوا در مصارف خانگی برای خنک کردن محیط و در برخی مصارف صنعتی برای خنک کردن دستگاه های دیگر استفاده می شود. در این مطلب یکی از اصلی ترین انواع چیلر یعنی چیلر تراکمی را بررسی می کنیم.

تفاوت چیلرهای جذبی و تراکمی
چیلرها که در انواع و اندازه های گوناگون تولید می شوند که یکی از انها چیلر تراکمی است.

تفاوت چیلرهای جذبی و تراکمی

چیلرها به دو دسته کلی جذبی و تراکمی تقسیم می شوند. در چیلرهای تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می شود. این گاز به کندانسور وارد می شود و به وسیله آب یا هوای، خنک می شود. کاهش دمای این گاز باعث می شود به مایع تبدیل شود. این مایع در لوله های انبساط جریان پیدا می کند و وارد سیستم خنک کننده چیلر می شود.

سیستم خنک کننده سطح فشار پایین تری دارد و همین کاهش ناگهانی فشار مایع را دوباره به گاز تبدیل می کند. تبخیر مایع موجود در لوله های خنک کننده، باعث کاهش هوای موجود در سیستم می شود. سیستم خنک کننده با استفاده از این گاز خنک، خنک می شود. وجود لوله هایی که به صورت مداوم در حال خنک شدن هستند، باعث کاهش دمای محیطی می شود که با این بخش در ارتباط است. گاز ناشی از تبخیر مایع دوباره به کمپرسور منتقل می شود و این سیکل به صورت مداوم جریان پیدا می کند.

انواع چیلر به چیلر جذبی و چیلر تراکمی
چیلرها به دو دسته کلی جذبی و تراکمی تقسیم می شوند

در چیلرهای جذبی اما از جذب کننده و مولد حرارتی به جای کمپرسور استفاده می شود. پرکاربردترین خنک کننده ای که در در چیلرهای جذبی استفاده می شود، لیتیوم برماید است. در چیلرهای جذبی، بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ جذب می شود. آب در اثر حرارت تبدیل به بخار می شود. بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۰/۱ اتمسفر است به حالت مایع در می آید و سپس در خنک کننده که تحت فشار ۰۱/۰ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می شود. این تبخیر آب باعث کاهش دمای محیط مرتبط با آن می شود.

انواع چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی با چهار نوع کمپرسور پیستونی، اسکرال، اسکرو و چرخشی تولید می شوند. هرکدام از این نوع کمپرسورها برای کاربردهای متفاوت و در محیط های متفاوت، بالاترین راندمان را دارند.

کمپرسور پیستونی، مبرد را متراکم و داغ می کند و به سمت کندانسور می فرستد. این نوع کمپرسور بیشتر در مناطق حاره ای که آب و هوای بسیار گرم و مرطوب دارند کاربرد دارد.

کمپرسورهای چرخشی می توانند ظرفیت سرمایشی بسیار زیادی را در ابعاد کوچک ایجاد کنند. این کمپرسورها در سیستم های حساس کاربرد دارند؛ سیستم هایی که کارکرد مداوم چیلر با حداکثر توان اهمیت بیشتری دارد.

اجزای ساختمان چیلر تراکمی
کمپرسورهای چرخشی می توانند ظرفیت سرمایشی بسیار زیادی را در ابعاد کوچک ایجاد کنند

کمپرسورهای اسکرو یا چرخشی عمر بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند و آلودگی های صوتی و زیست محیطی کمتری تولید می کنند. البته این کمپرسورها نیازمند سرویس های مداوم دوره ای و تخصصی هم هستند.

کمپرسور اسکرال نسبت به سه نوع دیگر راندمان بالاتری دارد ولی ظرفیت برودتی آن از هر سه کمتر و بین ۲ تا ۲۵ تن تبرید است.

اجزای ساختمان چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی از اجزای بسیار زیادی تشکیل شده اند. بیشتر این اجزا در داخل ساختمان چیلر قرار دارند. بخش های اصلی یک چیلر تراکمی استاندارد به شرح زیر هستند:

 • الکتروموتور

این بخش میل لنگ کمپرسور را به حرکت در می آورد. این حرکت درواقع اولین قدم سیکل کاری یک چیلر به شمار می رود. همه کمپرسورها با حرکت میل لنگ به کار می افتدند.

 • کوپلینگ

محور الکترومتور را با محور موتور هماهنگ می کند. کوپلینگ باعث می شود چرخش میل لنگ، باعث شروع به کار الکتروموتور شود.

 • کمپرسور

گازی که در انتهای سیکل تبرید تولید می شود را به ابتدای سیکل منتقل می کند.

 • کندانسور

چیلرهای تراکمی از کندانسورهای دو بخشی تشکیل شده اند. گاز مبرد در بخش داخلی کندانسور و آب خنک شده در بخش خارجی جریان دارند. گاز داغ وارد پوسته کندانسور می شود. به علت تماس با لوله های مسی حاوی آب خنک، خنک شده به مایع تبدیل می شود و از پایین از طریق لوله خارج می شود.

اجزای چیلر به شیر برقی، رطوبت گیر، شیر انبساط
چیلرهای تراکمی از کندانسورهای دو بخشی تشکیل شده اند
 • لوله های خروجی

این لوله ها، محصول فعالیت کندانسور را به سمت برج خنک کننده می برند.

 • لوله رانش

این لوله گاز حاصل از فعالیت کندانسور را خارج می کند.

 • فیلتر رطوبت گیر

در ساختمان داخلی چیلر نباید مواد خارجی و رطوبت وجود داشته باشد. این فیلتر رطوبت و مواد خارجی را پاک می کند.

 • شیر برقی

مسیر عبور آب در مدار چیلر را کنترل می کند.

 • اوپراتور

ماده مبرد پس از عبور از شیر انبساط وارد اوپراتور چیلر و تبخیر می شود. تبخیر آب در اوپراتور باعث سرد شدن آب جاری در بخش بیرونی کندانسور می شود.

 • شیر انبساط

این شیر از دمای گاز خروجی از اوپراتور تاثیر گرفته مقدار ماده مبرد ورودی به اپراتور را تنظیم می نماید.

 • لوله مکنده

این لوله گاز خروجی از اوپراتور را از قسمت مکش کمپرسور، به بیرون هدایت می کند.

مزایای چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی

همانطور که در ابتدا اشاره شد، چیلرها در دو نوع کلی جذبی و تراکمی تولید می شوند. نمی توان با قطعیت گفت که کدام نوع چیلر بهتر است چون هرکدام از این سیستم ها برای کاربردهای مشخص و کار در فضای مشخص تولید می شوند.

مزایای چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی
چیلرهای تراکمی با برق کار می کنند و این مسئله کار کردن با آنها را با محدودیت هایی روبرو می کند

چیلرهای جذبی معمولا در مصارف صنعتی و در کارخانه هایی که یک منبع انرژی در حال اتلاف دارند استفاده می شود. این منبع انرژی در حال اتلاف می تواند منبع تغذیه چیلر جذبی باشد. چیلرهای تراکمی با برق کار می کنند و این مسئله کار کردن با آنها را با محدودیت هایی روبرو می کند. همین مسئله همچنین باعث بالاتر بودن قیمت چیلرهای تراکمی هم می شود. در مقابل چیلرهای جذبی به مراتب سنگین تر و بزرگتر از چیلرهای تراکمی هستند و معمولا فقط مصرف صنعتی محدود دارند. چیلرهای جذبی نصب، راه اندازی و سرویس سخت تر و پرهزینه تری هم نسبت به چیلرهای تراکمی دارند.

به نظر شما کدامیک از این دو نوع مناسب تر اند؟

اپلیکیشن کارهای ساختمانی

تعمیر چیلر و هواساز

 • نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع، چیلر و هواساز
 • تعمیر هواساز خانگی و آپارتمانی
 • نصب چیلر و هواساز خانگی، آپارتمانی، ساختمانی و ...
 • نصب و تعمیر چیلر تراکمی، جذبی و مینی چیلر
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 4 =