راهنمای کامل اتصال دوربین مداربسته به آنتن مرکزی

2

در هر خانه و آپارتمانی می‌توان برای حفظ امنیت و کنترل تردد افراد از دوربین مداربسته استفاده نمود. پس از آنکه شما تجهیزات مداربسته خود را انتخاب و نصب کردید، نوبت به قسمت مهم ماجرا می‌رسد و آن هم مشاهده تصاویر بر روی گیرنده است. این گیرنده می‌تواند تلویزیون منزل‌تان نیز باشد.

به طور معمول نیز یکی از سوالاتی که از طرف مشتریان دوربین مداربسته مطرح می‌گردد این است که آیا می‌توان تصاویر دوربین مداربسته را بر روی تلویزیون خانه نیز مشاهده نمود. خب پاسخ مثبت است. حتی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و طراحی اپلیکیشن‌هایی که توسط شرکت‌های تولید کننده این تجهیزات انجام می‌شود، شما قادر خواهید بود تا این تصاویر را بر روی گوشی همراه یا تبلت خود نیز مشاهده نمائید. اما برای مشاهده تصاویر بر روی تلویزیون خانه می‌توان از طریق آنتن مرکزی تصاویر را به تلویزیون انتقال داد. برای آموزش نحوه دریافت تصاویر بر روی تلویزیون از طریق آنتن مرکزی مطلب زیر را دنبال کنید.

آنتن مرکزی چیست؟

در برخی از ساختما‌ها به جای آنکه برای هر واحد آپارتمان به صورت جداگانه برای دسترسی به تصاویر تلویزیون، آنتن نصب شود، یک آنتن مرکزی در ساختمان تعبیه می‌گردد. این کار مزایای خاص خودش را دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش هزینه‌های تعبیه آنتن مجزا برای هر واحد
 • کاهش سیم‌کشی‌های مجزا برای هر واحد
 • حفظ زیبایی و نظم ظاهری ساختمان
 • کاهش اختلالات سیگنالی آنتن های متعدد
 • عدم شلوغی و به‌هم ریختگی پشت بام

نحوه عملکرد آنتن مرکزی

خب برای فهم بهتر انتقال تصویر از طریق آنتن مرکزی ابتدا بهتر است  ابتدا با آن آشنایی نسبی پیدا کنید. نحوه عملکرد آنتن مرکزی بسیار ساده است. خب ابتدا باید بدانید که آنتن مرکزی از چه اجزایی تشکیل شده است. آنتن مرکزی دارای سه جزء اصلی است که هر کدام دارای وظیفه معینی است:

 • آنتن: که کار دریافت سیگنال‌های تلویزیونی را انجام می‌دهد.
 • دستگاه تقویت کننده: وظیفه دستگاه تقویت کننده همانطور که از نامش پیداست تقویت کردن سیگنال هاست. زیرا سیگنال‌ها پس از دریافت در شبکه تقسیم می‌شوند و از قدرت آنها کاسته می‌شود. دستگاه تقویت‌کننده با تقویت سیگنال‌ها مانع از افت آنها در مسیر می‌شود.
 • دستگاه اسپلیتر و یا تقسیم کننده: وظیفه این دستگاه نیز این است که سیگنال‌ها را به طور مساوی ما بین خروجی‌ها تقسیم نماید.

چگونه می‌توان دوربین مداربسته را به سیستم آنتن مرکزی متصل نمود؟

به دلیل آنکه نوع سیگنال موجود در آنتن مرکزی با سیگنال‌های دوربین مداربسته متفاوت است، بنابر این نمی‌توان مستقیما این دو را به یکدیگر متصل نمود. برای این کار ابتدا باید با استفاده از یک دستگاه به نام مدولاتور RF سیگنال‌ها همسان شده و سپس ارسال شوند.

مدولاتور RF چیست؟

مدولاتور RF یا (Radio Frequency Modulator) وسیله‌ای است که سیگنال‌های ورودی پایه را دریافت کرده و آن‌ها را تغییر می‌دهد. خروجی دستگاه مدولاتور سیگنال‌های تعدیل شده با فرکانس رادیویی است. این فرآیند گام اولیه برای انتقال سیگنال توسط آنتن و یا هر دستگاه دیگری مانند تلویزیون است.

بیشتر بدانید:

حتما در سیستم‌های مخابراتی نام VHF و UHF به گوشتان خورده است. در واقع وظیفه دستگاه مدولاتور تبدیل سیگنال خروجی دستگاه DVR به فرکانس‌های رادویی VHF و UHF است تا بتوان تصاویر دوربین مداربسته را روی سیستم‌های تلویزیونی دریافت کرد. این‌ ها در واقع فرکانس‌های رادیویی هستند که برای انتقال دیتای تلویزیونی و رادیویی کاربرد دارند.

VHF: Very high frequency •

UHF: ULTRA HIGH FREQUENCY •

 

نکته: منظور از اتصال سیستم مداربسته به آنتن مرکزی در واقع اتصال دستگاه DVR به آنتن است. ینی در واقع شما دستگاه DVR را به آنتن متصل می‌کنید. همانطور که در مقالات قبلی گفتیم اجزای مهم یک سیستم مداربسته شامل دوربین‌ها، دستگاه ضبط و مدیریت تصاویر (و یا همان DVR یا  NVR) و یک سیستم نمایشگر است.

نحوه اتصال مدولاتور

تعداد ورودی و خروجی‌های دستگاه مدولاتور شامل:

 • یک ورودی RF
 • یک ورودی تصویر (Video In)
 • یک تا دو ورودی صدا (Audio In R and L)
 • یک خروجی RF

مراحل نصب مدولاتور:

 1. همانطور که گفتیم دستگاه تقویت‌کننده بخشی از آنتن مرکزی است. ورودی مدولاتور RF و خروجی دستگاه تقویت‌کننده باید به هم متصل گردند.
 2. از طرفی خروجی تصویر دستگاه DVR خود را نیز باید به قسمت ورودی تصویر (Video In) در مدولاتور متصل کنید.
 3. در صورتی که دوربین مداربسته شما صدا را نیز ضبط می‌کند، می‌توانید خروجی صدای دستگاه DVR را نیز به قسمت Audio In مدولاتور متصل نمائید.
 4. در گام آخر نیز باید خروجی RF را به دستگاه اسپلیتر یا تقسیم‌کننده متصل نمائید.

پس از اتمام مراحل بالا باید دستگاه مدولاتور را روشن کنید سپس می‌توانید با انتخاب کانال مورد نظر خود تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده نمائید.

 

مزایا و معایب استفاده از آنتن مرکزی برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته

مزایا

 • دسترسی آسان به تصاویر:با اتصال سیستم مداربسته به آنتن مرکزی به راحتی می‌توانید تصاویر را بر روی تلوزیون خانه خود مشاهده نمائید. به این ترتیب از لحاظ امنیت و کنترل ورود و خروج افراد به داخل ساختمان نیز بسیار مفید خواهد بود. حتی برای سالمندان نیز مشاهده تصاویر بر روی تلویزیون خانه بسیار آسان تر است.
 • پرداخت هزینه کمتر: تنها چیزی که شما برای اتصال سیستم مداربسته خود به آنتن مرکزی نیاز دارید، همان دستگاه مدولاتور است که در بالا به نحوه نصب و استفاده آن اشاره نمودیم.

معایب

 • عدم امکان بازپخش یا PLAYBACK تصاویر:. با وجود نکات جذاب موجود در استفاده از آنتن مرکزی برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته، اما باید بدانید که امکان بازپخش تصاویر ضبط شده بر روی دستگاه DVR از طریق آنتن مرکزی میسر نیست و شما تنها می‌توانید تصاویر را به صورت زنده مشاهده کنید. برای تصاویر ضبط شده نیز باید مستقیما به دستگاه DVR خود رجوع کنید.
 • کیفیت تصویر پایین:با توجه به اینکه در این روش تصاویر دوربین‌ها به صورت PAL یا آنالوگ(فرمت جهانی پخش تصاویر ویدئویی) انتقال می‌یابد در نهایت رزولوشن تصویر دریافتی به شدت کاهش می‌یابد.

آیا امکان اتصال دستگاه NVR نیز می توان به آنتن مرکزی وجود دارد؟

در سیستم‌های مداربسته دو نوع تکنولوژی وجود دارد: یکی آنالوگ و دیگری دیجیتال یا تحت‌شبکه. در مطلب بالا ما نحوه اتصال سیستم مداربسته آنالوگ به آنتن مرکزی را توضیح دادیم اما در مورد سیستم‌های مداربسته تحت شبکه نیز آیا این امکان وجود دارد؟

پاسخ مثبت است دستگاه مورد استفاده برای ضبط تصاویر در سیستم‌های تحت شبکه دستگاه NVR نامیده می شود، خروجی دستگاه NVR سیگنال‌های دیجیتالی است. پس باید ابتدا این سیگنال‌ها به سیگنال‌های آنالوگ تبدیل شوند، تا بتوان آنها را بر روی سیستم‌های تلویزیونی مشاهده نمود. برای این کار می‌توانید از یک مبدل  VGA به AV  استفاده نمائید. این مبدل را می‌توانید به راحتی از بازار تهیه کنید. به این ترتیب خروجی دیجیتال دستگاه NVR به آنالوگ تبدیل شده و قابل مشاهده در سیستم تلویزیونی می‌گردد.

 • مطلبی که در بالا بدان اشاره شد شاید برای برخی از افراد کاربردی باشد. اما امروزه با وجود گوشی‌های هوشمند شما امکان این را خواهید داشت که خیلی آسان‌تر تصاویر را از طریق گوشی موبایل یا تبلت خود مشاهده نمائید. فقط کافی است اپلیکیشن‌های مرتبط را بر روی دستگاه خود نصب کرده و تصاویر را حتی در زمان‌هایی که در منزل نیستید مشاهده نمائید.
2 نظرات
 1. حامد می گوید

  سپاس بابت انتشار این مطلب

 2. ناصر محمودی می گوید

  البته این موارد به صورت کاملاً تخصصی در دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته که توضیح داده شده، آموزش داده می‌شود. به همین دلیل است که به علاقه مندان به نصب دوربین های مداربسته توصیه می شود در دوره های آموزش رسمی فنی و حرفه ای شرکت کنند و مدرک بین المللی بگیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =