آموزش مقدماتی تبدیل شومینه گازی به برقی

0

روش تبدیل شومینه گازی به برقی چیست؟ مگر شومینه‌ها حالتی به جز شومینه‌های گازی و یا هیزمی نیز دارند؟ جواب مثبت است. تبدیل شومینه گازی به برقی ممکن است. یکی از انواع شومینه‌ها، شومینه‌های برقی هستند. شومینه‌های برقی شومینه‌هایی هستند که انرژی گرمایشی مورد نیاز برای گرمایش خانه شما را از طریق الکتریسیته دریافت می‌کنند.

حال که با شومینه برقی تا حد کمی آشنا شدید شاید سوالاتی برایتان پیش بیاید از قبیل این‌ که کدام یک از این انواع شومینه‌ها به صرفه‌تر است؟ و یا کدام یک کمتر به محیط زیست آسیب می‌زند؟ استفاده، تعمیر و نگهداری کدام یک آسان‌تر است؟ روش تبدیل شومینه گازی به برقی چیست و اصلا این کار آیا امکان‌پذیر است؟ ما در این مقاله کاربردی قصد داریم ابتدا به شما بگوییم جرا بایستی شومینه گازی خود را تبدیل به شومنیه برقی کنید و پس از اینکه روش تبدیل شومینه گازی به برقی را به شما آموزش دادیم، شما را با مزیت‌های شومینه برقی آشنا کنیم تا به سوالاتی که ممکن است در ذهن شما پیش آمده باشد پاسخ دهیم.

دلایل تبدیل شومینه گازی به برقی

به چند دلیل بهتر است که شومینه گازی خود را به شومینه برقی تبدیل کنید. هر چند ما در بخش آخر این مقاله به طور اختصاصی به مزیت‌های شومینه برقی اشاره خواهیم کرد اما در این بخش مقایسه‌ای اجمالی بین شومینه‌های برقی و گازی انجام میدهیم تا بتوانیم به شما در گرفتن تصمیم هر چه بهتر در زمینه انتخاب انجام دادن تبدیل شومینه گازی به برقی و یا انجام ندادن آن کمک کنیم.

اولین موردی که بایستی به آن توجه کرد این است که شومینه‌های برقی به راحتی قابل روشن شدن هستند. در حالی که شومینه‌های هیزمی دردسر‌های زیادی به هنگام روشن کردن به همراه دارند. البته این راحتی در روشن کردن شومینه‌های برقی در مورد شومینه‌های گازی نیز صدق می‌کند.

دومین مورد امنیت بیشتر شومینه‌های برقی نسبت به انواع دیگر است؛ به چند دلیل. اولا آتشی وجود ندارد و گرمایش منزل توسط هیتر انجام می‌شود. دوما این‌که به طور کلی استفاده از وسایل گازی می‌تواند از لحاظ گازگرفتگی منزل و مواردی از این دست خطرناک باشد. یکی دیگر از این موارد این است که هزینه نصب شومینه‌های برقی نسبت به شومینه‌های گازی کم‌تر است.

توجه داشته باشید به هنگام استفاده از شومینه‌های گازی شما به مواردی نظیر دودکش و لوله گاز نیاز دارید. در صورتی که در مورد شومینه‌های برقی اینطور نیست. حال که با تفاوت‌های شومینه‌های برقی و گازی آشنا شدید به سراغ طریقه نصب شومینه‌های برقی و تبدیل شومینه گازی به برقی می‌رویم.

تبدیل شومینه گازی به برقی
شومینه های برقی مزیت‌های بسیاری نسبت به دیگر انواع آن دارند و در حین حال تفاوتی از لحاظ ظاهری با شومینه‌های دیگر به آن صورت ندارند.

روش تبدیل شومینه گازی به برقی

نکته‌ای که قبل از آغاز به خواندن این بخش بایستی به آن توجه کنید این است که وسایل گازی می‌توانند در صورت بی‌احتیاطی بسیار خطرناک و غیر قابل کنترل باشند. پس سعی کنید این بخش را به کمک یک متخصص و تکنسین ماهر در این زمینه انجام دهید. همچنین به خاطر داشته باشید که قبل از آغاز روند نصب شومینه برقی شیر گاز را ببندید. این‌کار می‌تواند از هرگونه خطرات احتمالی جلوگیری کند.

مراحل تبدیل شومینه گازی به برقی به صورت زیر هستند:

 1. ابتدا شیرگاز منزل را ببندید. گاز شومینه را قطع کنید و شیلنگ گاز آن را خارج کنید. سپس دهانه لوله گاز را به خوبی مسدود کنید تا هیچ گونه گازی به بیرون نشت نکند. برای اطمینان از این که نشتی گاز وجود ندارد میتوانید با استفاده از یک ظرف کف آب و صابون و بررسی این‌ که با قرار دادن در محلی که می‌خواهیم ببینیم نشتی گاز دارد یا خیر می‌توانیم متوجه این موضوع بشویم. برای این کار اگر درون ظرف حباب‌هایی ایجاد شوند واضح است که نشتی گاز وجود دارد و در غیر این صورت نشتی گازی وجود ندارد.
 2. در این مرحله شومینه گازی را خارج کنید و اطراف محفظه را به خوبی تمیز کنید.
 3. کاری که در این مرحله بایستی انجام دهید این است که دودکش شومینه گازی خود را ببندید. قطعا دوست ندارید که پول شما از طریق دودکش دود شده و به هوا برود. پس برای بستن دودکش حتما اقدام کنید.
 4. حال شما به یک سیم‌کشی برای شومینه برقی خود نیاز دارید. بعضی از شومینه‌های گازی خود دارای سیم‌کشی هستند ولی این سیم‌کشی نمی‌تواند برای این کار مناسب باشد. پس توجه کنید به یک سیم مناسب جهت اتصال شومینه برقی به برق نیاز دارید.
 5. در مرحله آخر شومینه برقی را نصب کنید. توجه داشته باشید که محفظه قرار‌گیری شومینه برقی شما بایستی دقیقا اندازه‌ای مناسب داشته باشد و شما بایستی شومینه برقی را بدون انجام هیچگونه تغییراتی درون آن قرار دهید.

روش نصب شومینه برقی پس از تبدیل شومینه گازی به برقی

در این زیر بخش قصد داریم روش نصب هیتر را برای شما بازگو کنیم. مراحل زیر بایستی انجام شوند:

 1. ابتدا مطمئن شوید دیوار پشتی برای نصب شومینه برقی استحکام و مقاومت کافی را داشته و تحمل وزن شومینه برقی را داشته باشد.
 2. مطمئن شوید که سیم شومینه از زیر محلی که می‌خواهید سوراخ کنید رد نشده باشد. در این مرحله باید با مته شماره هفت محل‌هایی را که بر روی دیوار مشخص کرده‌اید را سوراخ کنید.
 3. در این مرحله بایتسی با استفاده از پیج‌ها و رولپلاک‌ها پایه را نصب کنید.
 4. در مرحله آخر نکته‌ای که باید بدانید این است که پشت شومینه برقی فرو رفتگی‌هایی وجود دارند که بر روی قلاب‌های پایه شومینه قرار می‌گیرند. شومینه برقی سنگین است و از قرار دادن آن به تنهایی بر روی پایه ترجیحا خودداری کنید.
روش نصب شومینه برقی پس از تبدیل شومینه گازی به برقی
راحتی در استفاده، ارزان‌تر بودن و امنیت بالا از مزیت‌های شومینه برقی نسبت به شومینه گازی است.

مزایای تبدیل شومینه برقی به گازی

حال که به بخش انتهایی این مقاله رسیدیم قصد داریم به طور اختصار در مورد مزایای شومینه‌های برقی صحبت کنیم. مواردی که برای شومینه‌های برقی مزیت محسوب میشوند موارد زیر هستند:

 • امنیت: همان‌طور که گفته شد به علت استفاده نشدن از گاز در شومینه‌های برقی این شومینه‌ها امنیت بسیار بالا‌تری نسبت به شومینه‌های گازی دارند.
 • راحتی استفاده: این شومینه‌ها نسب به شومینه‌های هیزمی دارای استفاده راحت‌تری هستند.
 • قابلیت تنظیم دقیق: شما می‌توانید میزان گرمایشی که از شومینه خود انتظار دارید را به راحتی و به دقت کنترل کنید.
 • کم‌هزینه‌تر بودن: درست است که شاید شومینه‌های برقی نسبت به شومینه‌های گازی کمی مصرف بیشتری داشته باشند ولی در ابتدای کار شما هزینه بسیار کم‌تری نسبت به شومینه‌های گازی می‌کنید. زیرا که شومینه‌های گازی نیاز به دودکش و لوله گاز دارند در حالی که شومینه‌های برقی اینطور نیستند.

سخن پایانی

حال که با دلایل تبدیل شومینه‌های گازی به برقی آشنا شدید و روش تبدیل شومینه گازی به برقی را آموختید و در انتها به طور اختصاصی با مزایای شومینه‌های برقی آشنا شدید بایستی بگوییم به طور کلی حتی از لحاظ زیبایی و نوستالژیک بودن شومینه‌های گازی، شومینه‌های برقی نیز ظاهری دقیقا به همان شکل دارند و دارای شعله‌های مصنوعی آتش هستند.

ولی به طور کلی باید گفت که شومینه‌های برقی به طور متوسط چیزی در حدود هزار وات در ساعت انرژی مصرف می‌کنند و در حالت مینیموم ۷۵۰ وات در ساعت و در حالت ماکزیموم ۱۵۰۰ وات در ساعت انرژی مصرف می‌کنند.

با در نظر گرفتن این نکته و موارد دیگری که در این مقاله گفته شد انتخاب کنید که برای شما شومینه‌های برقی مناسب‌تر هستند و یا شومینه‌های گازی. یکی از خدماتی که استاد‌کار سابقه درخشانی در ارائه آن دارد خدمات مربوط به شومینه و کار‌هایی از قبیل نصب و تعمیر آن است. در صورت نیاز به هریک از این موارد می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. ما از نظرات و پیشنهادهای شما زیر همین پست استقبال خواهیم کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 13 =