چیلر تراکمی هوا خنک چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

0

چیلرهای تراکمی هوا خنک از هوا برای خنک کاری مبرد در جریان سیکل تبرید استفاده می کنند. چیلر تراکمی هواخنک معمولا از ظرفیت های پایین با کمپرسورهای اسکرال ، تا ظرفیت های بالا با کمپرسورهای اسکرو تولید می شود.

در روزهای گذشته در مطلبی نسبتا مفصل درباره چیلرهای آب خنک صحبت کردیم. پیش از این هم مطالب مفصل دیگری درباره انواع مختلف چیلرهای تراکمی و جذبی در استادکار منتشر شده است. اگر علاقه مند به مطالعه درباره این سیستم ها هستید پیشنهاد می کنم حتما آن مطالب را هم مطالعه کنید. در این مطلب نگاهی دقیق تر به چیلرهای تراکمی هوا خنک می اندازیم، ساختمان آن ها را بررسی می کنیم، مزایا و معایب آن را بررسی می کنیم و همچنین مقایسه ای خواهیم داشت بین چیلرهای تراکمی هوا خنک و چیلرهای تراکمی آب خنک.

چیلر تراکمی هوا خنک ، چیلر تراکمی
چیلرهای تراکمی هوا خنک از هوا برای خنک کاری مبرد در جریان سیکل تبرید استفاده می کنند

چیلر تراکمی هوا خنک چیست؟

چیلر تراکمی هوا خنک، چیلری بر مبنای چرخه تبرید تراکمی است. به این نوع چیلر، چیلر هوایی نیز گفته می‌شود. کندانسور چیلر هوایی، متشکل از فن ‌هایی است که هوا را با شدت حول لوله ‌های حامل گرمای اتلافی عبور می‌دهد و با این کار گاز مبرد را تبدیل به مایع می‌کند. این نوع از چیلرها نیازی به برج خنک کننده ندارند.

مکانیزم کار چیلر تراکمی هوا خنک

سیکل تبرید چیلر تراکمی هواخنک مانند چیلر تراکمی آب خنک از اواپراتور آغاز می شود. مبرد پس از گرفتن گرمای آب و انتقال به کمپرسور، فشرده می شود. این مبرد که به گاز با فشار بالا تبدیل شده پس از آن، وارد کندانسور می شود. کندانسور چیلر تراکمی هواخنک از طریق فرستادن گرما به محیط باعث چگالش مبرد می شود.

این فرایند مهمترین تفاوت چیلرهای تراکمی آب خنک و چیلرهای تراکمی هوا خنک است. پس از این مرحله، مبرد با عبور از شیر انبساط و با از دست دادن فشار وارد اواپراتور می شود. این چرخه در یک چیلر تراکمی هواخنک دائما تکرار می شود.

چیلر تراکمی هوا خنک - مکانیزم کار چیلر تراکمی هوا خنک
کندانسور چیلر تراکمی هواخنک از طریق فرستادن گرما به محیط باعث چگالش مبرد می شود.

طرز کار چیلر تراکمی هوا خنک بر مبنای چرخه تبرید تراکمی بوده و نیازمند کمپرسور است. با توجه به نوع کمپرسور استفاده شده در چیلر تراکمی، می ‌توان چیلر تراکمی هوا خنک را به انواع چیلر تراکمی هوا خنک رفت و برگشتی، سانتریفیوژی، اسکرال و اسکرو تقسیم بندی کرد.

مهمترین ویژگی های چیلر تراکمی هوا خنک

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، چیلرها انواع و مدل های مختلف و متنوعی دارند. مصرف کننده برای اینکه بداند چه چیلری، با چه مدل و حجمی مناسب کار اوست باید ابتدا ویژگی های این سیستم را بداند.

مزایای چیلر تراکمی هوا خنک

مهمترین ویژگی های چیلرهای تراکمی هوا خنک به شرح زیر است:

 • این سیستم برای جغرافیای بیشتر مناطق ایران یعنی گرم و خشک بسیار مناسب است
 • یکپارچه بودن کل سیستم
 • عدم نیاز به برج خنک کننده مجزا
 • قابلیت نصب در فضاهای باز
 • قابل استفاده در ظرفیت های پایین
 • مدیریت مصرف برق در نمونه های پیشرفته
 • صرفه جویی در هزینه با حذف لوله‌کشی و هزینه‌ های مربوط به کندانسور آبی
 • امکان کنترل کلیه قسمتها به وسیله دستگاه های الکترونیکی
 • امکان استفاده از بخشی از ظرفیت دستگاه و مصرف کمتر انرژی
 • نصب در کلیه فضاها بسته به نوع انتخاب
مهمترین ویژگی های چیلر تراکمی هوا خنک
این سیستم برای جغرافیای بیشتر مناطق ایران یعنی گرم و خشک بسیار مناسب است

معایب چیلر تراکمی هوا خنک

این سیستم البته معایبی هم دارد:

 • نویز زیاد فن و کمپرسور به دلیل نصب در فضای آزاد
 • عملر کوتاه تر نسبت به چیلرهای آب خنک
 • نیاز مداوم به سرویس

بیشتر بدانید اسید شویی و رسوب زدایی چیلر تراکمی

تفاوت چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک در چیست؟

هردوی این سیستم ها با مکانیزم تقریبا یکسانی کار می کنند. هر دو دارای کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط هستند. مهمترین تفاوت این دو سیستم تهویه مطبوع این است که چیلر هواخنک از هوا و چیلر آب خنک از طریق آب مبرد موجود در سیستم خود را خنک می کنند و دوباره آن را به کار می گیرند. این مسئله باعث می شود این دو سیستم باوجود اینکه مکانیزم و اجزای کاملا یکسانی دارند، دو سیستم کاملا متفاوت باشند. ناگفته پیداست که سیستم های آب خنک برای مناطق گرم و خشک مناسب نیستند و همچنین نمی توان از یک چیلر تراکمی هوا خنک در مناطقی با رطوبت بالا استفاده کرد.

تفاوت چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک در چیست
اما چیلر تراکمی هوا خنک نسبت به چیلر تراکمی آب خنک دارای تعمیرات آسان تر و ارزان تر است

تمامی چیلرها جهت کار در بهترین حالت نیاز به تعمیرات و نگهداری استاندارد دارند، اما چیلر تراکمی هوا خنک نسبت به چیلر تراکمی آب خنک دارای تعمیرات آسان تر و ارزان تر است. چیلر تراکمی هواخنک نیاز به برج خنک کننده ندارد. این مسئله در مناطقی که تراکم سیستم ها و ساختمان ها بالاست یا امکان ساخت برج خنک کننده وجود ندارد یک مسئله بسیار حیاتی و مهم است. چیلر تراکمی هواخنک دارای مصرف برق بالاتری نسبت به چیلر تراکمی آب خنک دارد.

جمع بندی

البته باید به این نکته هم توجه داشت که هزینه اجرا و نگهداری این سیستم ها باید به صورت کلی بررسی شوند و صرف اینکه چیلرهای تراکمی هوا خنک برق بیشتری مصرف می کنند به این معنی نیست که سیستم های آب خنک از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند. صرفه اقتصادی استفاده از هرکدام این سیستم ها با جمع بندی همه جهات تعیین می شود و ممکن است در دو پروژه متفاوت در دو منطقه متفاوت، این مسئله کاملا متضاد باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 2 =