چیلر تراکمی آب خنک چیست؟ + تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک

0

چیلر دستگاهی است که با استفاده از فرآیند تقطیر و تبخیر یک مبرد (مانند R134a) در حال گردش بین اجزای چیلر تراکمی (یا اجزای چیلر جذبی) ، حرارت را از یک قسمت دستگاه به قسمت دیگر در یک چرخه (سیکل) منتقل می کند. اما یکی از انواع آن یعنی چیلر تراکمی آب خنک چیست و چگونه کار می کند؟ با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

چیلر تراکمی آب خنک چیست
حرارت را از یک قسمت دستگاه به قسمت دیگر در یک چرخه (سیکل) منتقل می کند

پیش از این مطالب مفصلی درباره انواع چیلرها و مکانیزم آنها در استاد کار منتشر شده است. توصیه می کنم قبل از مطالعه این مطلب، سری به این مطالب بزنید و آنها را با دقت مطالعه کنید. کار چیلر این است که آب را برای سرمایش هوای ساختمان و یا مصارف صنعتی ، سرد کند. آب سرد شده در چیلر با پمپ و از طریق لوله کشی به واحدهای توزیع کننده هوای سرد مانند فن کویل های تعبیه شده در داخل ساختمان یا دستگاه هواساز ارسال می شود.

انواع چیلر تراکمی

مشخصات فنی چیلر تراکمی هوا خنک به طور کلی شامل کندانسور، اوپراتور، کنترلر و … است. لازم به یادآوری است که چیلر در چهار نوع تولید می شود. هرکدام از این نوع چیلرها برای کاربرد به خصوصی مفیدتر است:

  • چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی
  • چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو
  • چیلرهای تراکمی با کمپرسور اسکرال
  • چیلرهای تراکمی با کمپرسور سانتریفیوژ
انواع چیلر تراکمی
چیلرها در انواع و کاربردهای مختلفی تولید می شوند.

چیلر تراکمی آب خنک چطور کار می کند؟

آب در اواپراتور چیلر سرد می شود و با پمپ به سمت مصرف کننده پمپاژ می شود. آب سرد شده پس از به گردش درآمدن در واحد مصرف کننده، مجدد به چیلر آب خنک برگشت داده می شود. در سمت دیگر چیلر از یک کندانسور استفاده شده که وظیفه آن گرفتن گرمای بیش از حد مبرد توسط آب است.

آبی که گرمای مبرد را در کندانسور می گیرد، خودش به خنک شدن نیاز دارد و به همین خاطر به سمت برج خنک کننده جاری شده و پس از کاهش چند درجه ای دمای آن در برج، مجددا با پمپ به کندانسور چیلر تراکمی آب خنک برگردانده می شود تا سیکل کاری دستگاه تکرار گردد.

چیلر تراکمی آب خنک چطور کار می کند
در سمت دیگر چیلر از یک کندانسور استفاده شده که وظیفه آن گرفتن گرمای بیش از حد مبرد توسط آب است

چیلرهای تراکمی آب خنک در اندازه ها و حجم های بسیار متنوعی در دسترس هستند. ناگفته پیداست که حجم چیلر با قدرت آن رابطه مستقیم دارد. برای محاسبه حجم مورد نیاز برای چیلر جذبی موارد بسیار زیادی باید مدنظر قرار بگیرد. درباره این مسئله حتما با یک متخصص مشورت کنید.

انواع کمپرسور چیلرهای آب خنک

اگر مطالب قبلی که پیش از این درباره چیلرها منتشر کردیم مطالعه کرده باشید، میدانید که مهمترین بخش یک چیلر کمپرسور آن است. کمپرسور وظیفه اصلی را در چیلر برعهده دارد. در حال حاضر سه نوع کمپرسور اصلی برای چیلرهای آب خنک تولید می شود:

  • کمپرسورهای اسکرو
  • کمپرسورهای اسکرال
  • کمپرسورهای پیستونی
انواع کمپرسور چیلرهای آب خنک
سه نوع مختلف از چیلرهای آب خنک در صنعت استفاده می شود.

هرکدام از این کمپرسورها مزایایی دارند و مصرف کننده باید بعد از بررسی شرایط استفاده از چیلر، کمپرسور مورد نظر خود را انتخاب کند.

  • کمپرسورهای اسکرو مصرف برق کمتری دارند و آلودگی صوتی کمتری ایجاد می کنند. این کمپرسورها برای مصارف خانگی و کوچک بسیار مناسب تر هستند.
  • کمپرسورهای اسکرال طول عمر بالاتری نسبت به دو نوع دیگری دارند و ارزان تر هستند. این کمپرسورها برای چیلرهایی که در محیط باز استفاده می شوند و همچنین مصارف صنعتی بسیار مناسب هستند.
  • کمپرسورهای پیستونی توان بالاتری دارند و توانایی ایجاد فشار بسیار بیشتری نسبت به دو مدل دیگر دارند. این کمپرسورها به دلیل ساختمان ویژه ای که دارند برای مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب مناسب تر هستند.
کمپرسورهای اسکرال
کمپرسورهای اسکرال طول عمر بالاتری نسبت به دو نوع دیگری دارند و ارزان تر هستند

تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک

در این بخش تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک را خواهیم گفت ، همانطور که بالاتر اشاره کردم چیلرها از نظر ساختار تفاوت هایی دارند که باعث می شود هر کدام از آنها برای یک محیط جغرافیایی و یک کارکرد مناسب هستند. در مقایسه چیلرهای آب خنک و هوا خنک باید تمام این تفاوت ها را بررسی کرد.

با توجه به اینکه مقداری از آب درون برج خنک کننده در اثر تبخیر کم می شود، به آب جبرانی نیاز است. بنابراین چیلر آب خنک مصرف آب باید در نظر گرفته شود؛ مسئله ای که در چیلر هوا خنک وجود ندارد. در نتیجه چیلر آب خنک برای مناطق کم آب یا پروژه های اقتصادی تر مناسب نیست.

از نظر عملکرد، چیلر هوا خنک تا حدودی وابسته به درجه حرارت هوای محیط بیرون است و افزایش یا کاهش درجه حرارت محیط و عملکرد آن تاثیر می گذارد. چیلر آب خنک مشکلی با تغییر هوای محیط ندارد. در نتیجه جغرافیا و آب و هوا تاثیر کاملا مستقیمی روی چیلرهای هوا خنک دارد.

تفاوت چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک
چیلر تراکمی هوا خنک نسبت به آب خنک به نگهداری کمتری نیاز دارد

چیلر تراکمی هوا خنک نسبت به آب خنک به نگهداری کمتری نیاز دارد. تنها نیاز این چیلر پاکسازی دوره ای کویل های کندانسور است. این مسئله در محیط های با آلودگی زیاد بسیار مهم تر است. در نوع آب خنک به علت استفاده از آب در مدار این چیلر، به نگهداری بیشتری نیاز است.

میزان نگهداری به کیفیت آب موجود بستگی دارد که با افزودن ترکیبات شیمیایی به آب از خوردگی و رسوب آن جلوگیری می‌شود. به علت تبخیر مقداری از آب در چیلر آب خنک بایستی که آب جبرانی جایگزین آن گردد که علاوه بر مصرف آب ، باید ترکیبات شیمیایی نیز به آن افزوده شود که در نتیجه به نگهداری بیشتری نیاز خواهد بود.

مصرف برق چیلر تراکمی هوا خنک

در هر چیلر تراکمی این دو مصرف کننده برق وجود دارد. مصرف برق و مصرف انرژی در چیلر تراکمی هوا خنک برای موتور الکتریکی کمپرسور، پمپ آب سرد و فن‌های کندانسور استفاده می‌شود، در حالی که در چیلر تراکمی آب خنک به جز این موارد از پمپ آب سرد، پمپ آبگرم و فن برج خنک کننده نیز استفاده می‌ شود و از طریق خنک می شود. بنابراین به دلیل تعدد فرایند خنک سازی برق بیشتری در چیلرهای آب خنک نسبت به چیلرهای هوا خنک مصرف می‌ شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − نه =