آموزش تعمیر آب سردکن یخچال و نحوه تنظیم ترموستات

0

در این مطلب می‌خوانید:

حتما برای اکثر شما اتفاق افتاده است که به سر وقت یخچال خود بروید و بخواهید یک لیوان آب خنک از آبسردکن یخچال تهیه کنید اما متاسفانه با صحنه خوبی رو‌به رو نمی‌شوید. مثلا ممکن است خبری از آب خنک نباشد و هر چه منتظر بمانید باز هم آب گرم باشد، یا آب با سرعت بسیار کندی از آبریز خارج می‌شود و هزاران مشکل دیگر که ممکن است برای آبسردکن یخچال رخ دهد. حال اگر به دنبال جواب سوال‌های خود درباره مشکل آبسردکن یخچال هستید این مقاله درباره عیب یابی آبسردکن است که برای شما تهیه شده است. با استادکار همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

یخچال فریزرهای جدید با وجود تجهیزات و امکانات بسیار زیادی که دارند گاهی ممکن است دردسرساز هم شوند. البته ناگفته نماند که هرگونه تجهیزات الکتریکی ممکن است در استفاده طولانی مدت با یکسری مشکلات مواجه شود و دچار عیب و ایراد شود. مهم‌ترین نکته این است که بتوان سریعا ایرادات را عیب یابی کرد و نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. همانطور که می‌دانید می‌خواهیم درباره عیب یابی آبسردکن یخچال با یکدیگر گفتگو کنیم و به رایج‌ترین سوالات پاسخ دهیم اما فراموش نکنید که شما هم می‌توانید سوالات و نظرات خود را نیز با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر علاقه مندید در مورد یخساز یخچال بیشتر بدانید ما مقاله ای در این باره نوشته ایم که اطلاعات جامعی برای شما خواهد داشت .

نحوه عیب یابی آبسردکن یخچال

اتصالات کابل برق را چک کنید

یک مشکل آبسردکن یخچال ممکن است مربوط به اتصالات کابل برق به سوکت باشد. در واقع دستگاه باید به طور کاملا صحیح به دیافراگم متصل شده باشد در غیر این صورت به مشکل برخواهد خورد. علاوه بر این اگر کابل برق به سوکت آبسردکن متصل نشده باشد، آبسردکن کار نخواهد کرد.

یکی از نحوه عیب یابی آبسردکن یخچال ، اتصالات کابل برق را چک کنید

سوئیچ‌های آبسردکن را روشن کنید

پشت آبسردکن یخچال سوئیچ‌های برای روشن و خاموش کردن دستگاه آبسردکن قرار گرفته است که در بسیاری از موارد با یک بار خاموش و روشن کردن می‌توان مشکل آب سردکن را حل کرد اما اگر آبسردکن به هیچ عنوان کار نمی‌کند ممکن است سوئیچ آن در حالت خاموش باشد پس حتما آن را چک کنید.

این موارد به عنوان راه‌های ابتدایی عیب یابی آبسردکن یخچال است که بهتر است قبل از اقدام برای تعمیرات حتما آن‌ها را چک کنید.

یکی از راه های عیب یابی روشن کردن سوئیچ‌های آبسردکن است

 

سوالات رایج درباره مشکلات آبسردکن یخچال

 1. آبسردکن کار نمی‌کند چکار کنم؟

علت‌های مختلفی ممکن است سبب کار نکردن آبسردکن شود. به طور مثال ممکن استاتصالات برق آن به طور صحیح نصب نشده باشد یا ممکن است دو شاخه و سیم‌های رابط اتصالات خراب باشد. علت دیگر آن ممکن است خرابی ترموستات یا سیم‌های رابط بین آن‌ها باشد.

رفع مشکل کار نکردن آبسردکن

اگر آبسردکن یخچال شما کار نمی‌کند می‌توانید با استفاده از یک دستگاه آوومتر میزان جریان برق را اندازه‌گیری کنید. البته لازمه این کار این است که آوومتر را روی حالت اندازه‌گیری برق شهری تنظیم کنید و بعد جریان برق پریز یخچال را چک کنید. علاوه بر این می‌توانید برق موجود در سیم‌های رابط به ورودی‌های رله و اورلود را هم چک کنید تا مطمئن شوید جریان برق وجود داشته باشد. در این حالت دو سه بار کلید قطع و اتصال ترموستات را نیز در حالت‌های مختلف تست کنید تا ایراد کار برطرف شود. اگر باز هم ایراد برطرف نشد باید اتصالات کلید ترموستات را چک کنید که بهتر است در چنین مواردی از یک تکنسین حرفه‌ای و کاربلد کمک بخواهید.

بیشتر بخوانید سنسور دیفراست چیست؟

 1. اکثر اوقات آبسردکن یخچال خوب کار می‌کند اما بعضی اوقات آبسردکن چکه می‌کند و آب خنک نمی‌دهد، علت چیست؟

اگر گاهی اوقات با مشکل چکه کردن آبسردکن و نداشتن آب خنک رو‌به‌رو می‌شوید به احتمال زیاد برق شهری ضعیف است. برای رفع این مشکل اگر ولتاژ برق کمتر از ۲۰۰ ولت است حتما باید از سیستم‌های تقویت کننده ولتاژ استفاده کنید تا این مشکل را برطرف کنید.

 1. آبسردکن یخچال همیشه چکه می‌کند و آب خنک نمی‌شود، علت سرد نشدن آب سردکن چیست؟

چکه کردن آب و خنک نشدن آن می‌تواند علل مختلفی مانند خرابی اورلود یا رله استارت کمپرسور را به همراه داشته باشد. برای رفع این مشکل هم بهتر است از یک متخصص در زمینه تعمیر یخچال و فریزر کمک بخواهید تا بتوانید اورلود و یا رله استارت را با نمونه مشابه تعویض کنید. حال اگر اصلا ایراد از این دو قطعه نباشد به احتمال زیاد یا موتور خراب است و یا مسیر لوله‌های رفت و برگشت گاز مسدود شده است که برای رفع مورد اول بایستی موتور را تعویض کنید و اگر مسیر لوله گاز مسدود شده باید سیکل تیبرید را با گاز ازت تمیز کنید.

نحوه تنظیم ترموستات آبسردکن چگونه است

 1. آب آبسردکن یخچال خیلی خنک نیست، موتور هم به خوبی کار می‌کند اما موتور خنک کننده کندانسور کار نمی‌کند، علت چیست؟

یکی از موارد عیب یابی آبسردکن یخچال همین موضوع است که معمولا علت این مشکل گیر کردن پروانه و یا خراب بودن موتور خنک کننده کندانسور است. حال برای رفع این مشکل چه کنیم؟ بایستی پروانه فن را چک کنید تا اگر گیر کرده آن را دوباره به حالت اول بازگردانیم و یا موتور خنک کننده را تعویض کنیم.

 1. آب آبسردکن بیش از اندازه سرد است و موتور آن مدت طولانی کار می‌کند، باید چه کرد؟

گاهی اوقات هم ممکن است به جای آب گرم، آب آبسردکن بیش از اندازه سرد باشد و این مورد هم نوعی مشکل است. علت خنک شدن بیش از حد آب و کار کردن زیاد موتور، درجه بالای ترموستات است. در واقع ترموستات آبسردکن به خوبی تنظیم نشده و یا خراب است. علاوه بر این ممکن است لوله آبی ترموستان در جای صحیح خود قرار نگرفته باشد. برای عیب یابی آبسردکن با این مشکل بایستی درجه ترموستات را دوباره تنظیم کرد و یا اگر خراب است آن را تعویض کنید و در مورد آخر لوله آبی ترموستات را در جای خود قرار دهید.

 1. موتور دستگاه مدت طولانی کار می‌کند، بازدهی آب خنک آب سردکن کم است، علت سرد نکردن آبسرد کن چیست؟

اگر میزان سرد بودن آب آبسردکن کم است و با این وجود موتور آن مدت طولانی کار می‌کند می‌توان علت را در کندانسور جستجو کرد. به طور مثال برای عیب یابی آبسردکن در این حالت می‌توان نگاهی به کندانسور انداخت و مطمئن شد که کثیف نشده باشد در غیر این صورت حتما آن را تمیز کنید. در موارد دیگر ممکن است هوا روی کندانسور به خوبی جریان نداشته باشد و یا حتی ممکن است گاز دستگاه کم شده باشد که برای رفع این ایرادات می‌توان موارد زیر را انجام داد:

 • سیکل تیبرید را با استفاده از مایع توزون کاملا شستشو دهید و سپس با گاز ازت سیکل آن را تمیز کنید.
 • اگر هوا به خوبی از روی کندانسور عبور نمی‌کند در مقابل دریچه تنفس هوای جلوی کندانسور حتما ممکن است مانعی قرار گرفته باشد درنتیجه بهتر است آن مانع را دور کنید تا ایرادات برطرف شود.
 • اگر میزان گاز کم است حتما باید به مقدار کافی گاز به آن تزریق کنید.

آب سردکن کار می‌کند اما آب خنک نمی‌شود ، روش رفع آن

 1. آب سردکن کار می‌کند اما آب خنک نمی‌شود و صداهای ناهنجار دارد، علت چیست؟

یکی دیگر از دلایل سرد نکردن آب آبسردکن تراز نبودن محل قرارگیری آبسردکن است. علاوه بر این دلایل دیگری مانند شل بودن پیچ‌های موتور، پیچ‌های کندانسور و یا شل بودن پروانه فن نیز سبب ایجاد صداهای ناهنجار و خنک نکردن آب آبسرکن می‌شود. برای عیب یابی آبسردکن در چنین مواقعی بایستی ابتدا محل آب سردکن را تراز کنید و هرگونه پیچ موتور، کندانسور و یا پروانه را کاملا سفت کنید تا دیگر صدای ناهنجار تولید نشود.

بیشتر بخوانید علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال چیست ؟

 1. آبسردکن، آب خنک تولید می‌کند اما آبسردکن سوت می‌کشد علت آن چیست؟

یکی از دلایلی که موجب می‌شود صدای سوت از ابسردکن تولید شود گیر کردن ارمیچر موتور خنک کننده به کندانسور است. از طرفی ممکن است پروانه موتور به جایی ساییده شده باشد. در چنین مواردی باید علت ساییدگی و یا گیر کردن را برطرف کنید که پیشنهاد می‌کنم از یک تعمیرکار یخچال فریزیر کمک بخواهید.

 1. آب آبسردکن مزه‌ می‌دهد، چکار باید کرد؟

علت مزه‌دار شدن آب ممکن است به دلیل باقی ماندن مواد رسوبی در داخل لوله‌ها باشد و یا فیلترها به دلیل املاح آب کثیف شده باشد که در چنین مواردی توصیه می‌شود لوله‌ها و شلنگ‌های ورودی آب را تمیز کرده و بشویید و همچنین فیلترها را ضدعفونی کنید تا مشکل برطرف شود.

آب آبسردکن مزه‌ بد می‌دهد، چکار باید کرد؟

سخن پایانی

تمام تلاش ما در این مطلب این بود تا به سوال‌های پر تکرار و رایجی که درباره عیب یابی آبسردکن یخچال پرسیده می‌شود پاسخ دهیم. البته قبول داریم که در برخی موارد سوالات و راه‌حل‌ها بسیار فنی است و شاید هر فردی نتواند به تنهایی مشکل را برطرف کند اما می‌توانید در چنین مواقعی از یک تکنسین خوب در زمینه تعمیر یخچال و فریزر کمک بخواهید اینطوری خیال شما بابت تعمیر درست وسیله برقی هم راحت می‌شود.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − سه =