۴ مورد از عوارض و حساسیت به باد کولر گازی

2

در این روزهای به شدت گرم سال در اغلب نقاط ایران، بدون شک یکی از لذت های هر فردی، دراز کشیدن زیر کولر گازی و لذت بردن از باد خنکی است که تکنولوژی برای ما فراهم کرده است. اما دراز کشیدن زیر باد مطبوع کولر گازی اما کاملا هم فکر خوب و منطقی نیست، و عوارض کولر گازی بر بدن یکی از معایب این دستگاه است. با استادکار همراه باشید .

عوارض باد کولر گازی برای بدن

۳۰ دقیقه بعد از شروع لذت بردن از باد خنک کولرگازی، درد استخوان، لرز، سردرد و گلو درد آغاز می شود. اغلب این مشکلات آزار دهنده تا ساعت ها و شاید حتی روزها ادامه دارد. بله واقعیت این است که پشت احساس طراوتی که باد خنک کولر گازی برای شما ایجاد می کند، عواقب منفی آزاردهنده ای قرار دارد که ممکن است زندگی شما را خراب کند.

عوارض کولر گازی برای محیط زیست

علاوه بر بدن شما، کولرهای گازی برای طبیعت هم مشکل ساز هستند. بزرگترین مشکلی که انسان با استفاده از سیستم های سرساز برای طبیعت ایجاد میکند، منتشر کردن گازهای گلخانه ای است. در واقع گازهای CFC مورد استفاده در این سیستم ها یکی از اصلی ترین شاخه های گازهای گلخانه ای به شمار می روند. این گازها با ایجاد اثر گلخانه ای و جلوگیری از خروج انرژی خورشیدی از جو زمین، عامل اصلی افزایش دمای کره زمین به شمار می روند.

عوارض باد کولر گازی
عوارض کولر گازی هم برای محیط زیست و هم برای سلامتی بدن است .

آیا کولر گازی ضرر دارد ؟

همچنین دستگاه‌ های تهویه مطبوع برای آن دسته از افرادی که آسم و آلرژی دارند، مناسب نیست، زیرا ورود گرد و غبار از طریق سیستم فیلتر برای مبتلایان به آلرژی رنج ‌آور است. در ادامه بعضی از دلایل و ضررهای کولر گازی برای انسان ها را بررسی می کنیم.

۱- مشکلات تنفسی

همان طور که در مطالب مرتبط با سرویس کولرهای گازی خواندیم، سرویس دوره ای منظم از واجب ترین اصول استفاده از این دستگاه ها به شمار می رود. هنگامی که سیستم تهویه مطبوع کاملاً تمیز نشود و فیلتر آن تغییر نکند، یک زمین ایده آل برای رشد باکتری  ‌ها و قارچ‌ ها ایجاد می‌شود. باکتری ‌ها و قارچ‌ ها در مجاری سیستم تهویه هوا به دام می افتند و هنگامی که جریان هوای سرد از داخل آن عبور می‌کند این موجودات ذره بینی را با خودش وارد فضای خانه می کند.

این موجودات زنده میکروسکوپی در هوا پراکنده شده و بیماری‌ های تنفسی از جمله ذات‌ الریه عفونی، بیماری لژیون ناشی از باکتری «لژیونلاپنوموفیلا» و بسیاری بیماری های عفونی، تنفسی ایجاد می کنند. این بیماری ها بیشتر از همه کودکان، سالمندان و افراد مستعد دچار شدن به بیماری های عفونی (مثل سیگاری ها) را تهدید می کنند. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ های عفونی، لازم است سیستم تهویه مطبوع را به طور منظم تمیز کنید و فیلتر آن را هر چند ماه یک بار تعویض کنید.

حساسیت به باد کولر گازی استادکار
حساسیت به باد کولر گازی می تواند تنفسی نیز باشد .

۲- خستگی، سردرد و احساس بیماری

بسیاری از کارمندانی که زیر باد کولر کار می ‌کنند بعد از آن که محل کارشان را ترک می‌ کنند اغلب احساس خستگی بیش از حد معمول، سردرد و احساس ضعف عمومی را تجربه می‌کنند. این نشانه‌ های بیماری، بعد از ترک ساختمان و هوای آزاد از بین می ‌رود. این علائم «سندرم ساختمان بیمار» نامیده می ‌شوند که تهویه هوا علت اصلی این سندرم شناخته می شود. این سندروم البته فقط مختص اداره ها و محل های تجاری نیست. ممکن است افرادی که بیشتر در منزل هستند هم این علائم و عوارض کولر گازی را تجربه کرده باشند.

در تحقیقی که سال ۲۰۰۴ در مجله بین‌المللی اپیدمیولوژی منتشر شده است، محققان اعلام کردند افرادی که در ساختمان‌ های اداری با تهویه مطبوع مرکزی فعالیت می ‌کنند، نسبت به کسانی که در محل کارشان سیستم تهویه مطبوع مرکزی وجود ندارد، بیشتر احساس بیماری می‌ کنند. این محققان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از سندرم ساختمان بیمار، لازم است کارمندان هر چند ساعت یک بار داخل محوطه ساختمان را ترک کنند و با تنفس هوای تازه، دمای درجه حرارت بدنشان را متعادل نگه دارند. البته این بروز این علائم، لزوما به معنی ایجاد بیماری نیست و فرد دارای علائم بعد از چند دقیقه حضور در فضای آزاد به حالت نرمال برمیگردد.

ایا باد کولر برای نوزاد ضرر دارد عوارض کولر گازی
باد کولر برای نوزاد ضرر دارد به این علت که آلودگی را به داخل خانه هدایت می کند .

۳- انتقال آلودگی هوا به داخل خانه

آژانس بین‌المللی حفاظت از محیط زیست هشدار می ‌دهد، زمانی که خانواده ‌ها از کولر گازی استفاده می‌ کنند بیشتر در معرض آلاینده ‌ها قرار می ‌گیرند چون تهویه مطبوع مرکزی، هوای تازه را وارد خانه نمی ‌کند بلکه هوای قدیمی داخل آن را به گردش در می آورد؛ بنابراین چنانچه محفظه کولر محتوی گردوغبار، شوره بدن حیوانات، ویروس‌ ها و عفونت‌ های پراکنده در هوا باشد، افراد بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌ ها خواهند شد.

در واقع زمانی که شما کولر گازی منزل تان را روشن می کنید، حجم عظیمی از آلودگی را در محیط زندگی تان به گردش در می آورید. همان طور که بارها در استاد کار خواندید، برای جلوگیری از این مسئله باید کولر گازی تان را سرویس کنید اما به یاد داشته باشید حتی با سرویس های منظم هم نمی توانید میزان آلودگی پراکنده شده در محل را قطع کنید.

راه حل منطقی که محققان توصیه می کنند، ایجاد توازن بین استفاده از کولر گازی و هوای آزاد است. البته که هوای بیرون هم خالی از آلودگی نیست اما جریان هوای خارج از منزل، به بازسازی هوای داخل آن کمک بسیاری می کند.

عوارض کولر گازی

۴- خشک شدن پوست

افرادی که زمان بیشتری را در هوای سرد و خشک حضور دارند، پوست شان اغلب زبر و خشک می ‌شود چرا که هوای خشک و سرد منجر به از دست دادن رطوبت پوست می‌ شود. ایجاد هوای سرد و خشک اصلی ترین ویژگی کولر گزاری خانگی است. این ویژگی کولر، حتی روی خشکی و شکنندگی موها هم تأثیر منفی دارد.

برای جلوگیری از این عارضه پوستی، استفاده از لوسیون های مرطوب‌کننده را فراموش نکنید. افرادی که پوست و موی حساس دارن و هم چنین نوزادها و کودکان باید تا حد امکان از مسیر مستقیم باد کولر گازی دور باشند. این افراد همچنین باید از حضور در فضایی که به شدت تحت تاثیر باد کولر گازری قرار دارد هم خودداری کنند.

مطالعات نشان داده است همزمان با راه ‌اندازی کولرها در منازل و ادارات میزان استفاده از خدمات مراقبت ‌های بهداشتی هم افزایش می ‌یابد. تجزیه و تحلیل بررسی‌ ها نشان می‌ دهد بیشترین مراجعه بیماران به خاطر مشکلات مربوط به گوش، بینی، ناراحتی گلو، دستگاه تنفسی و مشکلات پوستی است.

عوارض باد کولر گازی مانند خشکی پوست
افرادی که زمان بیشتری را در هوای سرد و خشک حضور دارند، پوست شان اغلب زبر و خشک می ‌شود

نتیجه گیری

مشخص است که نمی توانیم از کولر گازی و به صورت کلی کولر استفاده نکنیم. گرما هم یکی از عوامل ایجاد بیماری های مزمن به شمار می رود. اما راه حل چیست؟ همان طور که در متن اشاره شد توازن کلید اصلی کاهش اثرات مضر استفاده از کولر گازی است. اگر کولر گازی دستگاه سرمایشی اصلی منزل یا محل کار شماست، هرگز آن را در تمام طول روز روشن نکنید و هرگز تمام درها و پنجره ها را در تمام مدت بسته نگه ندارید. هروقت کولر را خاموش کردید، چند دقیقه اجازه دهید جریان هوا در محل برقرار شود.

منبع: Huffpost

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

  • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
  • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
  • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
  • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار
2 نظرات
  1. محمدرضا می گوید

    خب تو این شرایط آبی بهتر و سالم تره گازی مزخرفه اصلا به درد نمی خوره آبی عالیه خصوصا برا نواحی مرکزی کشور

  2. ندا می گوید

    در محل کار ما دو نفر روی لجبازی تمام وقت کولر گازی رو روشن نگه می دارن چون خودشون در معرض مستقیم نیسن و من هر روز سلول های سرم بی حس میشه ، نمی دونم چکنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − ده =