خدمات تعمیر کابینت آشپزخانه

آنچه باید درباره تعمیر کابینت آشپزخانه بدانید

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که بعد از چند سال زندگی در یک خانه یا خرید خانه‌ای قدیمی با آن مواجه می‌شویم، ظاهر کابینت‌های آشپزخانه است. کدر شدن، زنگ زدن، رنگ پریدگی و سیاه شدن دسته‌ها تنها بخشی از مشکلاتی است که به شما می‌گوید زمان تعمیر کابینت آشپزخانه یا تعویض آن فرا رسیده است. مسلماً تعویض کردن کلی کابینت‌ها هزینه زیادی برایتان در خواهد داشت و گاهی تنها با کمتر از نصف این هزینه می‌توانید کابینت آشپزخانه خود را دوباره مثل روز اول تعمیر کنید و ظاهری زیبا به آن ببخشید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تعمیرات کابینت و هر آنچه که باید برای این کار در نظر داشته باشید، آشنا کنیم. با استادکار همراه باشید.

بهتر است کابینت آشپزخانه را تعمیر کنیم یا تعویض؟

کابینت‌های آشپزخانه معمولاً نسبت به سایر وسایل خانه دوام بالایی دارند. هر چند که کابینت‌ها به طور مداوم در معرض آب، رطوبت و گرمای آشپزخانه قرار دارند و احتمال اینکه آسیب ببینند و یا تغییر رنگ دهند، وجود دارد، اما معمولاً آن‌قدر شرایط حاد نیست که اقدام به تعویض کردن آن‌ها کنید. گاهی اوقات ممکن است که ما سبک و چیدمان کابینت‌ها را دوست نداشته باشیم و در این شرایط عوض کردن کابینت‌ها می‌تواند ظاهر آشپزخانه را به طور کلی تغییر دهید. اما بهتر است بدانید که در بسیاری از موارد تغییر دادن سبک کابینت‌ها، عوض کردن رنگ آن‌ها، برطرف کردن مشکلات ظاهری نه چندان پیچیده و تغییر دستگیره و ظاهر کابینت‌های آشپزخانه به راحتی قابل اجرا است و نیاز به صرف هزینه و زمان زیاد برای تعویض کردن آن‌ها نیست.

چه زمانی کابینت خود را تعمیر کنیم؟

درواقع زمانی که شرایط زیر را داشته باشید بهتر است اقدام به تعمیرات کابینت آشپزخانه خودتان کنید:

 • اگر از چیدمان، اندازه و طراحی کلی کابینت‌های آشپزخانه‌تان راضی هستید.
 • اگر تنها با رنگ و ظاهر درب‌های قدیمی کابینت‌هایتان مشکل دارید و احساس می‌کنید که باید تغییر کنند.
 • وضعیت کلی و استقامت کابینت‌ها هنوز خوب است و تنها نیاز به تعمیر لقی پایه کابینت یا محکم کردن لولا وجود دارد.

5 علامتی که با دیدن آن‌ها باید کابینت آشپزخانه خود را عوض کنید

نفوذ آب به داخل کابینت چوبی یا ام‌دی‌اف

اگر کابینت چوبی یا ام‌دی‌اف شما به دلیل رطوبت و ریخته شدن آب روی آن به شدت متورم شده و لکه‌هایی سیاه روی آن ایجاد شده و یا در چوب کابینت پیچ و تاب ایجاد شده و در نتیجه درست باز و بسته نمی‌شود، احتمالاً باید کابینت‌ها را تعویض کنید.

در بسیاری از مواقع به راحتی نمی‌توان اقدام به تعمیر کابینت باد کرده نمود و اگر آسیب دیدگی شدید باشد و بافت چوب از هم گسسته شده باشد، احتمالاً مجبور به تعویض آن خواهید بود. بهتر است همیشه ابتدا از افراد متخصص درخواست کمک برای تعمیر کابینت آشپزخانه خود کنید و در صورتی که این امکان وجود نداشت آن را عوض کنید.

تعمیر کابینت باد کرده به دلیل نفوذ آب
اگر آسیب‌دیدگی کابینت زیاد باشد، به جای تعمیر کابینت آشپزخانه مجبور به تعویض آن خواهید شد.

نپسندیدن ظاهر، سبک و جنس کابینت‌ها

در بسیاری از مواقع ممکن است به طور کلی هیچ علاقه‌ای به کابینتی که در خانه نصب شده نداشته باشید و حتی اگر اقدام به تعمیر کابینت آشپزخانه کنید، باز هم سبک و جنس آن را دوست نداشته باشید و یا نوع طراحی و چیدمان کابینت‌‌ها به گونه‌ای باشد که استفاده از آن برایتان سخت است. در این شرایط بهتر است به جای اینکه اقدام به تعمیر کابینت آشپزخانه کنید، آن را تعویض نمایید.

تعویض کابینت آشپزخانه قدیمی
اگر از سبک و ظاهر کلی و چیدمان کابینت‌های آشپزخانه به طور کلی رضایت نداشته باشید، تعمیرات کابینت برای شما کارساز نخواهد بود و بهتر است طراحی جدیدی برای کابینت‌های خود در نظر بگیرید.

آسیب دیدن بافت کابینت‌ها

گاهی اوقات گذشت زمان و یا مرغوب نبودن جنس کابینت‌ها موجب می‌شود تا بافت کابینت و اسکلت‌بندی آن دچار مشکل شود. در این شرایط کابینت‌ها مقاومت خود را از دست می‌دهند و ممکن است بعد از مدتی نیز از هم باز شوند. اگر با فشار دادن بدنه کابینت متوجه شدید که نرم شده و انسجام خود را از دست داده است، بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام به تعویض آن نمایید.

تعویض کابینت به جای تعمیرات کابینت آشپزخانه
اگر بدنه کابینت شل شده باشد و مقاومت خود را از دست بدهد، بهتر است به جای تعمیر کابینت آشپزخانه اقدام به تعویض آن کنید.

ایجاد کپک در کابینت‌ها

وجود کپک در بافت کابینت‌ها می‌تواند هم مقاومت کابینت‌ها را به شدت کاهش دهد و هم با انتقال کپک به لوازم و محیط آشپزخانه، موجب شیوع بیماری و به خطر انداختن سلامتی شما و افراد خانواده‌تان شود. اگر کپک به داخل بافت چوبی کابینت رسوخ کرده و همه آن را فرا گرفته باشد، بهترین راهکار برای شما تعویض کابینت‌های آشپزخانه است.

رشد قارچ و کپک در کابینت چوبی و ام دی اف
وجود کپک در بافت کابینت نه تنها موجب از بین رفتن مقاومت چوب و ام‌دی‌اف می‌شود، بلکه برای سلامت افراد خانواده نیز مضر خواهد بود.

پر هزینه بودن تبدیل کابینت فعلی به کابینت مورد نظر شما

اگر تفاوت زیادی بین کابینت فعلی آشپزخانه شما با آن چیزی که در ذهن دارید باشد، احتمالاً تغییرات زیادی لازم است. برای مثال تغییر دادن درب کابینت یکی از آن کارهایی است که در زمان تعمیر کابینت آشپزخانه انجام می‌شود. اگر قرار باشد برای کابینت فعلی‌تان لولای جدیدی برای نصب درب جدید قرار دهید و این لولا با بدنه هماهنگ نباشد و یا بدنه کابینت قادر به تحمل وزن درب جدید نباشد نه تنها مشکلتان برطرف نخواهد شد، بلکه مشکلی به مشکلاتتان نیز اضافه می‌شود.

تعمیر رویه کابینت و تعویض یراق آلات کابینت آشپزخانه
اگر برای تبدیل کابینت آشپزخانه‌تان به آن چیزی که دوست دارید باید تعمیر رویه کابینت، بدنه، رنگ، لولا و همه یراق‌آلات را انجام دهید و نوع طراحی آن را نیز عوض کنید و هزینه آن به اندازه تعویض کابینت می‌شود، بهتر است دست از این کار بردارید.
خدمات کابینت سازی استادکار

کابینت‌سازی

 • طراحی و ساخت کابینت آپارتمان، فروشگاهی و دکوری
 • طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک
 • ساخت کابینت ام دی اف، های گلاس، ترموود، چوبی و فلزی
 • تعمیر و نصب کابینت دیواری و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

تعمیر کابینت آشپزخانه چوبی

کابینت‌های چوبی یکی از لوکس‌ترین و البته گران‌ترین انواع کابینت آشپزخانه محسوب می‌شوند که معمولاً دوام و مقاومت بالایی دارند؛ اما به هر حال ممکن است به مرور زمان مشکلاتی در آن‌ها بروز کند. از مهم‌ترین مشکلات کابینت‌های چوبی می‌توان به صدمه دیدن به وسیله آب و هجوم حشرات اشاره کرد که اگر جلوی هر کدام از این موارد به موقع گرفته نشود، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به آن وارد کند. معمولاً نوع چوب با آسیب‌پذیری آن ارتباط مستقیم دارد و برخی از انواع چوب همانند ساج و سرو مقاومت بیشتری در برابر خورده شدن در برابر حشرات دارند.

اگر به موقع اقدام به تعمیر کابینت چوبی آشپزخانه‌تان نکنید و یا جلوی حشرات را نگیرید، ممکن است دیگر تنها راهی که برایتان باقی می‌ماند، عوض کردن کابینت‌ها باشد. معمولاً اگر آسیب یا خراش وارد شده به کابینت چوبی زیاد نباشد، می‌توان با کمی سمباده‌کشی، پولیش یا تغییر دادن طرح و مدل چوب اقدام به تعمیر کابینت چوبی نمود و بدون صرف هزینه‌ای گزاف ظاهری زیبا به آن بخشید.

از طرف دیگر یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به انواع کابینت معمولاً مربوط به زنگ زدن یا تغییر رنگ دستگیره‌ها و یراق‌آلات است که آن را هم می‌توان به راحتی با یک مدل جدید‌تر و زیباتر جایگزین نمود.

تعمیر کابینت چوبی
برای تعمیر کابینت چوبی گاهی اوقات می‌توان با کمی سمباده‌کشی و یا تغییر دادن طرح و مدل چوب آن را زیبا و بدون ایراد نمود.

تعمیر کابینت آشپزخانه فلزی

یکی از مقاوم‌ترین انواع کابینت‌های آشپزخانه که معمولاً هزینه نسبتاً پایینی هم دارند، کابینت‌های فلزی هستند که البته در کنار مزیت‌هایی که دارند، دارای معایبی نیز هستند. کابینت‌های فلزی معمولاً به وسیله ضربه به مرور زمان دچار تو رفتگی و خراشیدگی می‌شوند. در اکثر مواقع ظاهر نامناسب کابینت تنها روی درب آن مشخص است که در صورت بروز این مشکل می‌توانید اقدام به تعمیر کابینت فلزی کنید و یا درب کابینت را تعویض کنید.

از طرف دیگر این کابینت‌ها نیز در صورتی که به طور مرتب در معرض رطوبت زیاد و آب قرار بگیرند زنگ می‌زنند. در بسیاری از موارد و در مراحل اولیه می‌توان با کمی سمباده‌کشی و رنگ کردن کابینت را تعمیر کرد اما اگر میزان پوسیدگی و آسیب شدید باشد، باید اقدام به تعویض آن نمایید.

برای تعمیر کابینت فلزی اگر رنگ کابینت نیز آسیب دیده باشد، می‌توان نقاطی از کابینت را که دچار رنگ پریدگی و آسیب شده مجدداً رنگ کنید و یا در صورت نیاز کل کابینت را رنگ‌آمیزی کرد. به علاوه اگر یراق‌آلات کابینت دچار مشکل شود، می‌توانید به راحتی آن را عوض کنید و یا در صورت بروز مشکل در لولا آن را تعمیر و برطرف نمایید.

رنگ‌آمیزی و تعمیر کابینت فلزی
برای تعمیر کابینت فلزی اگر رنگ کابینت نیز آسیب دیده باشد، می‌توانید نقاطی از کابینت را که دچار رنگ‌پریدگی و آسیب شده مجدداً رنگ کنید و یا در صورت نیاز کل کابینت را رنگ‌آمیزی کنید.

تعمیر کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف

کابینت‌های ام‌دی‌اف از رایج‌ترین انواع کابینت‌ها هستند که تنوع طرح و رنگ زیادی دارند و برخی افراد نیز از روکش تمام چوب  روی آن استفاده می‌کنند و این موضوع موجب شده تا این کابینت‌ها طرفداران زیادی داشته باشند. معمولاً مقاومت کابینت‌های ام‌دی‌اف در برابر رطوبت و آسیب بالا است اما به هر حال زمانی که مدام در برابر آب و رطوبت قرار بگیرند و آب به داخل مغزی رسوب کند، کابینت آسیب می‌بیند که اگر زود از آن جلوگیری شود، می‌توان تنها روکش کابینت را عوض نمود.

اگر میزان رطوبت زیاد باشد و به داخل بافت کابینت ام‌دی‌اف رسوخ کند، احتمالاً مجبور به تعویض کابینت خواهید شد. از طرفی اگر این مشکل تنها در اطراف سینک اتفاق بیفتد، می‌توانید برای این قسمت از ورق‌های PVC استفاده کنید و آن را با کمک چسب آکواریوم آب‌بندی کنید. ورق PVC نوعی پلاستیک مخصوص برای ساخت کابینت اطراف سینک است که ضد حرارت و ضد رطوبت است و با برخورد آب و رطوبت در آن مشکلی به وجود نمی‌آید.

اگر لولای کابینت شل شود و یا مهره‌های آن دچار مشکل شود، می‌توان اقدام به تعمیر کابینت ام‌دی‌اف نمود و آن را بر سر جای خود محکم کرد و یا در صورت نیاز تعویض نمود.

تنظیم لولا و تعمیر کابینت ام دی اف (MDF)
برای تعمیر کابینت ام‌دی‌اف و تنظیم لولای آن بهتر است از افرادی خبره و باتجربه کمک بگیرید.

تعمیر کابینت آشپزخانه ممبران یا وکیوم

کابینت‌های ممبران این امکان را به وجود آورده‌اند که بتوانید روی کابینت ام‌دی‌اف از حکاکی‌هایی چشمگیر استفاده کنید و جلوه‌ای اشرافی و زیبا به آشپزخانه‌تان بدهید. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است در کابینت‌های ممبران اتفاق بیفتد مربوط به مرغوب نبودن چسب روکش آن است. اگر در ساخت کابینت ممبران از چسب نامرغوب استفاده شود، خیلی زود وکیوم روی آن آسیب می‌بیند و جدا می‌شود.

از طرفی قرار گرفتن کابینت ممبران در برابر نور خورشید موجب می‌شود تا هم رنگ کابینت تغییر کند و هم چسبندگی روکش وکیوم آن از بین برود و باز شود. برای تعمیر رویه کابینت ممبران لازم است تا همان روکش وکیوم استفاده شده بر روی کابینت را استفاده کنید و در صورت پیدا نکردن کدِ رنگ، ممکن است لازم شود رنگ کل کابینت‌ها را عوض کنید. معمولاً برای تعمیر کابینت ممبران می‌توانید روکش آن را عوض کنید و یا در صورت بروز خرابی دستگیره، ریل، جک و لولای آن را تعمیر یا تعویض نمایید.

تعمیر رویه کابینت ممبران
زمانی که رنگ کابینت ممبران آسیب ببیند و یا روکش آن خراب شود، می‌توانید با پیدا کردن کد رنگ مربوط به آن روکش آن بخش را عوض کنید.

تعمیر کابینت آشپزخانه‌ های‌گلاس

یکی از مدرن‌ترین انواع کابینت‌ها که ظاهری براق و زیبا دارد و قیمت آن نیز نسبت به کابینت‌ها ام‌دی‌اف و ممبران بالاتر است، کابینت های‌گلاس است. داخل کابینت‌های های‌گلاس از جنس ام‌دی‌اف است و روی آن روکشی از پلی‌استر براق کار شده است. از معایب کابینت های گلاس آن هم زمانی که درست مراقب نباشید، این است که بعد از مدتی خراش‌هایی روی کابینت‌ها ظاهر می‌شود و رنگ آن تغییر می‌کند که روی رنگ‌های تیره بیشتر خودنمایی می‌کند.

برای تعمیر رویه کابینت آشپزخانه زمانی که خراش روی آن کم باشد می‌توان از پولیش استفاده کرد و ظاهر آن را درست کرد. اگر مقدار خش‌ها زیاد شود، هیچ راهی برای تعمیر آن وجود ندارد و تنها راه این است که آن بخش از کابینت را تعویض کنید. در صورت آسیب به ریل‌های کشو و لولا و خرابی دستگیره‌ها نیز می‌توانید آن‌ها را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید.

تعمیر کابینت های گلاس
اگر میزان خش ایجاد شده روی کابینت های‌گلاس کم باشد، می‌توانید برای تعمیر کابینت آشپزخانه مقداری پولیش روی آن بزنید.

قیمت تعمیر کابینت آشپزخانه چقدر است؟

معمولاً قیمت تعمیر کابینت به جنس کابینت شما و مشکلی که برای آن رخ داده است بستگی دارد و از طرفی اگر این کار را به افرادی نامطمئن واگذار کنید، قطعاً با قیمت‌های متفاوت و غیرقابل باوری روبرو خواهید شد. به همین دلیل بهتر است حتماً برای تعمیر کابینت آشپزخانه از افرادی متخصص و ماهر کمک بگیرید تا دوباره با مشکل روبرو نشوید.

قیمت تعمیرات کابینت طبق تعرفه‌های وب‌سایت استادکار به صورت توافقی و با توجه به جزئیات کار بعد از کارشناسی صورت می‌گیرد.

چطور خدمات نجاری سیار و تعمیر کابینت سفارش بدهم؟

برای سفارش خدمات نجاری سیار و تعمیر کابینت‌های چوبی می‌توانید از همکاران متخصص و خبره ما در استادکار کمک بگیرید. درواقع انجام دادن خدمات مربوط به تعمیر سازه‌های چوبی و نجاری نیازمند مهارت زیادی است که اگر درست انجام نشود، به شدت کیفیت کار را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای ثبت سفارش نجاری سیار می‌توانید به صورت رایگان در وب‌سایت استادکار ثبت‌نام کنید و بعد از انتخاب نوع خدماتی که نیاز دارید و اضافه کردن توضیحات تکمیلی، روز و ساعت دقیق مراجعه نیرو را مشخص کنید. سپس باید منتظر پیشنهاد متخصص مربوطه باشید و روند ثبت‌نام را تکمیل کنید.

نجاری و تعمیرات چوب

نجاری و تعمیرات چوب

 • تمامی خدمات نجاری و ساخت سازه های چوبی
 • طراحی ساخت و نصب سرویس های چوبی
 • طراحی و ساخت کمد دیواری، سرویس خواب، بوفه، دراور، ویترین، میز، صندلی
 • تعمیر و نصب انواع مصنوعات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار

سخن آخر

آشنا بودن با مشکلات و معایب انواع کابینت و روش‌های تعمیر آن به شما کمک می‌کند تا به جای صرف هزینه‌های زیاد تعویض کابینت در صورت امکان بتوانید به راحتی مشکل مربوط به کابینت خود را تعمیر کنید. تنها موضوعی که باید در مورد تعمیر کابینت آشپزخانه بدانید این است که حتماً آن را به دست افرادی ماهر و باتجربه بسپارید.

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.