رنگ های سرد

در این نوشتار به طور مفصل در مورد رنگ های سرد توضیح خواهیم داد. خواهیم گفت که رنگ های سرد چیستند، چه تأثیری روی روان انسان دارند، علت تمایز آن‌ها از رنگ‌های گرم چیست و در آخر یک به یک در باب به‌کارگیری هر یک از رنگ های سرد در ساختمان توضیح خواهیم داد.

آشنایی کلی با رنگ های سرد و تأثیرات روانی آن‌ها

رنگ های سرد شامل رنگ‌های آبی، سبز و بنفش و یا هر ترکیبی از این سه رنگ هستند. این رنگ‌ها احساس تماس دست با آب یخ، یخ، برف و هر چیز سردی را در ذهن متبادر می‌کنند. رنگ های سرد عموماً برای ایجاد فضا و جوی آرام و ساکت به کار می‌روند. به رنگ های سرد رنگ‌های غیرفعال نیز گفته می‌شود.

ارتباط بین رنگ‌ها و جداسازی آن‌ها به دو دسته‌ی گرم و سرد در ارتباط با اصول مرتبط با نظریه‌ی رنگ صورت می‌پذیرد. مسلماً دمای رنگ بر اساس ارتباط آن رنگ با مباحث فیزیولوژیکی و احساسات روان‌شناسی تعیین می‌شود و اطلاق گرمی یا سردی به یک رنگ به معنای دمای واقعی آن رنگ نیست.

یکی از ابزارهای مورد استفاده برای تبیین نظریه‌ی رنگ، چرخی است که در آن رنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و در فضای، این چرخ نسبت به هم سنجیده می‌شوند. در چرخ رنگ، رنگ های سرد، که همان‌طور که گفته شده عبارتند از آبی، سبز، بنفش و ترکیب‌های مختلف این سه رنگ، در مقابل رنگ‌های گرم یعنی زرد، نارنجی و قرمز قرار می‌گیرند.

رنگ های سرد می‌توانند باعث ایجاد احساسات وهم‌آلود شوند و به همین سبب چنان‌چه در رنگ‌آمیزی اتاقی کوچک مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن اتاق شوند. علاوه بر این با توجه به نظریه‌ی رنگ، با استفاده از رنگ های سرد می‌توان احساس تسکین‌دهنده‌ی آرامش را خلق کرد و همین امر رنگ های سرد را به رنگ‌هایی ایده‌آل برای استفاده در اماکنی مانند بیمارستان‌ها، دفترهای کار و به طور کلی فضاهایی که در آن‌ها میزان استرس نسبتاً بالاست، تبدیل می‌کند. البته باید توجه داشت که لازم نیست برای این‌که رنگ های سرد تأثیرات خود را بر جای بگذارند، به صورت تک‌رنگ مورد استفاده قرار گیرند.

برای آشنایی بیش‌تر با تأثیر رنگ‌ها روی روان انسان از این لینک استفاده کنید: تأثیر رنگ‌ها روی روان انسان

آشنایی بیشتر با نظریه‌ی رنگ و چرخ رنگ

نظریه یا تئوری رنگ بسیاری از تعاریف، مفاهیم و طرح‌های کاربردی در مورد رنگ‌ها را شامل می‌شود. نظریه‌ی رنگ مبحث بسیار گسترده‌ای است که پرداختن به تمامیت آن می‌تواند برای نوشتن یک کتاب قطور کافی باشد. این در حالی است که اگر بخواهیم به صورت مختصر در مورد آن صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم که این نظریه به طور کلی دارای سه مفهوم اصلی منطقی و مفید است: چرخ رنگ، هارمونی یا هماهنگی رنگ و زمینه‌ی استفاده از رنگ. در این نوشته تمرکز ما بیشتر بر چرخ رنگ با هدف شناسایی هر چه بیشتر رنگ های سرد است.

بیشتر بدانید دلیل پوسته پوسته شدن رنگ روی دیوار چیست؟

رنگ های سرد
چرخ رنگ

یک دایره‌ی رنگ یا چرخ رنگ به صورت سنتی از دیرباز بر اساس سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی ساخته می‌شود. این دایره‌ی رنگی در سال ۱۶۶۶ توسط نیوتن بسط داده شد و پس از آن نیز محققان و هنرمندان متعددی روی آن تحقیقات بیشتری انجام دادند و نمونه‌های متفاوتی از مفهوم چرخ رنگ را طراحی کردند. نظریات متفاوت در مورد اعتبار هر یک از این نمونه‌ها باعث ایجاد بحث‌های متعددی در این زمینه شده است. در حقیقت می‌توان گفت هر چرخ رنگی که یک توالی منطقی مرتب‌شده از رنگ‌های خالص را ارائه دهد، می‌تواند به عنوان نمونه‌ای مناسب از چرخ رنگ به شمار آید.

برای آشنایی بیشتر با چرخ رنگ در ادامه به تعریف دسته‌بندی اصلی سه‌گانه‌ی رنگ‌ها در آن خواهیم پرداخت.

۱- رنگ‌های اصلی

رنگ‌های اصلی شامل رنگ‌های قرمز، زرد و آبی می‌شوند. در تئوری رنگ سنتی، رنگ‌های اصلی نمی‌توانند با استفاده از ترکیب دیگر رنگ‌ها ساخته شوند و این دیگر رنگ‌ها هستند که بر اثر ترکیب مختلف این سه رنگ به وجود می‌آیند. چنان‌چه رنگ‌های اصلی با یکدیگر ترکیب شوند رنگی جز سیاه یا خاکستری در طیف‌های مختلف حاصل نخواهد شد. تنها رنگ سرد در میان رنگ‌های اصلی رنگ آبی است.

۲- رنگ‌های ثانویه

رنگ‌های ثانویه شامل سبز، نارنجی و بنفش هستند. این رنگ‌ها اولین مرتبه از رنگ‌هایی هستند که از ترکیب مستقیم دو به دوی رنگ‌های اصلی به دست می‌آیند. به عنوان مثال رنگ بنفش که رنگی سرد است، از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی که اولی گرم و دومی سرد است به دست می‌آید.

۳- رنگ‌های درجه‌ی سوم

رنگ‌های درجه‌ی سوم شامل زرد- نارنجی، قرمز- نارنجی، قرمز- بنفش (ارغوانی)، آبی- بنفش (نیلی)، آبی- سبز (فیروزه‌ای) و زرد- سبز (سبز چمنی) هستند. رنگ‌های درجه‌ی سوم از ترکیب یکی از رنگ‌های اولیه یا یکی از رنگ‌های درجه‌ی دوم حاصل می‌شوند.

تمایز رنگ های سرد و گرم

اگرچه به طور کلی از سه رنگ آبی، سبز و بنفش به عنوان رنگ های سرد، و از رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز به عنوان رنگ‌های گرم یاد می‌شود، با این حال، با توجه به آن‌چه تا کنون گفتیم، می‌توان ملاحظه کرد که این شش رنگ تنها شامل رنگ‌های اصلی و رنگ‌های ثانویه هستند و رنگ‌های درجه‌ی سوم جایی در میان آن‌ها ندارند. نمی‌توان گفت تنها این شش رنگ دارای دما هستند و دیگر رنگ‌ها تماماً خنثی به حساب می‌آیند.

حقیقت این است که به غیر از سیاه، سفید و خاکستری، تمامی رنگ‌ها دارای دما هستند، اما این دما به صورت نسبی و با توجه به دیگر رنگ‌ها تعیین می‌شود و حالتی قطعی و مطلق ندارد. به عنوان نمونه رنگ بنفش که رنگی سرد به شمار می‌آید، طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود که ممکن است یک قسمت از این طیف، نسبت به دیگر رنگ‌ها، یا قسمتی از طیف آن‌ها، گرم احساس شود. همچنین، با توجه به سخن پیشین بدیهی است، در مورد طیف رنگ‌ بنفش نیز می‌توان برخی رنگ‌ها را گرم‌تر از دیگر رنگ‌ها به شمار آورد.

برای توضیح بیشتر تصویر زیر که نشان‌گر طیف رنگ بنفش، البته به صورت کاملاً مختصر شده، است را ملاحظه کنید. رنگ بنفشی که در میانه‌ی این طیف جای گرفته نسبت به رنگ سمت راست خود سردتر و نسبت به رنگ چپ خود گرم‌تر است. با کمی دقت می‌بینیم که رنگ‌هایی که درست در سمت راست و چپ رنگ بنفشِ وسط طیف قرار دارند، به ترتیب تمایل بیشتری به رنگ آبی و قرمز دارند. با حرکت بیشتر به سمت انتهای طیف از چپ، رنگ بنفش میانه‌ی طیف، سردتر احساس می‌شود، تا جایی که به تدریج در انتهای طیفِ رنگ بنفش، به رنگ قرمز، یعنی رنگی که مشخصاً در برابر رنگ بنفش میانه‌ی تصویر گرم‌تر است، می‌رسیم. همین سخن در مورد انتهای طیف رنگ بنفش، از سمت راست، نیز صادق است.

هر چه از میانه‌ی طیف به سمت راست نزدیک‌تر می‌شویم، رنگ بنفشِ میانه، گرم‌تر احساس می‌شود تا این‌که در انتهای طیف به رنگ آبی می‌رسیم که مشخصاً نسبت به رنگ بنفش میانه، سردتر است. نتیجتاً می‌بینیم که اگر چه آبی و بنفش هر دو به عنوان رنگ های سرد شناخته می‌شوند، اما چنان‌چه دمای آن‌ها در زمینه‌ی یک قیاس مطرح شود، می‌توان گفت رنگ بنفشِ خالص از رنگ آبیِ خالص گرم‌تر است.

رنگ های سرد چیستند
هر چه از میانه‌ی طیف به سمت راست نزدیک‌تر می‌شویم، رنگ بنفشِ میانه گرم‌تر احساس می‌شود تا این‌که در انتهای طیف به رنگ آبی می‌رسیم که مشخصاً نسبت به رنگ بنفش میانه سردتر است. در نتیجه می‌بینیم که اگرچه آبی و بنفش هر دو به عنوان رنگ های سرد شناخته می‌شوند، اما چنان‌چه دمای آن‌ها در زمینه‌ی یک قیاس مطرح شود، می‌توان گفت رنگ بنفشِ خالص از رنگ آبیِ خالص گرم‌تر است.

استفاده از رنگ‌شناسی برای ساخت رنگ های سرد در نقاشی ساختمان

شاید کمتر کسی باشد که از تأثیر رنگ دیوارهای اتاق و یا هر محیطی که در آن قرار می‌گیرد بر احساسات خود بی‌خبر باشد. رنگ‌های مختلف یک فضا هر یک تأثیرات مختلفی را بر احساسات، رفتارها و واکنش‌های افرادی که در آن فضا قرار گرفته‌اند بر جای می‌گذارند.

همین نکته انتخاب رنگ برای دیوارهای یک اتاق را به مسئله‌ای بااهمیت تبدیل می‌کند. رنگ‌آمیزی و نقاشی دیوار چیزی بیشتر از عملی برای نونوار کردن آن است. همچنین انتخاب رنگ مناسب برای یک فضا امری کاملاً متفاوت با انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ مورد علاقه‌ی شخص است، چرا که ممکن است رنگ مورد علاقه‌ی یک فرد، در صورتی‌که برای نقاشی دیوار مورد استفاده قرار گیرد، نتیجه‌ی کار را به چیزی بسیار نامطلوب تبدیل نماید.

به عنوان مثال برخی از افراد به رنگ های سرد علاقه دارند و ترجیح می‌دهند تا دیوارهای اتاق خواب یا محل کارشان با چنین رنگ‌هایی نقاشی شوند. اما لازم است دقت داشت که استفاده از هر رنگ سردی نمی‌تواند برای دیوارهای اتاق مناسب بوده و نتیجه‌ی رضایت‌بخشی را به دنبال داشته باشد. در ادامه بر برخی از رنگ های سردی که می‌توان از آن‌ها برای نقاشی دیوار استفاده کرد و در عین حال نتیجه‌ای قابل قبول را به دست آورد، اشاره خواهیم داشت.

طیف رنگ آبی

رنگ آبی برای بسیاری از افراد تداعی کننده‌ی غم و اندوه و سردی است. همان‌طور که گفته شد، آبی رنگی سرد است، اما چنان‌چه به درستی و همراه با سایه‌های متناسب مورد استفاده قرار گیرد به رنگی واقعاً ایده‌آل برای نقاشی دیوار تبدیل می‌شود، چرا که رنگ آبی می‌تواند ذهن را تحت تأثیر خود قرار دهد و باعث آرامش فردی شود که در اتاق حضور پیدا می‌کند. رنگ‌های آبی سیر می‌توانند باعث تحریک مغز شوند و خلاقیت فرد را بیشتر کنند. علاوه بر این آبی‌های روشن‌تر می‌توانند باعث آرامش شده و تمرکز را بهبود بخشند.

رنگ های سرد
استفاده از رنگ آبی برای اتاق خواب

رنگ آبی همانند دیگر رنگ های سرد چنان‌چه به درستی در رنگ‌آمیزی اتاق مورد استفاده قرار نگیرد، ممکن است باعث بروز احساساتی مانند افسردگی، سرما و کرختی شود. برای پیشگیری از بروز چنین احساساتی می‌توان از رنگ آبی به عنوان رنگی تأکیدی استفاده کرد.

منظور از رنگ‌های تأکیدی در نقاشی ساختمان رنگ‌هایی هستند که در کنار دیگر رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و مساحت کمتری را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر این می‌توان به جای استفاده‌ی زیاد از رنگ آبی از لوازم تزئینی با این رنگ استفاده کرد و همان نتیجه‌ای را به دست آورد که از رنگ آبی انتظار می‌رود، یعنی همان احساس آرامش و تمرکز.

طیف رنگ خاکستری

خاکستری را می‌توان به عنوان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق به شمار آورد. اما استفاده از این رنگ بایستی با احتیاط بسیار انجام شود. استفاده‌ی زیاد از رنگ خاکستری می‌تواند باعث بروز احساساتی مانند رخوت و افسردگی در افراد حاضر در اتاق شود. به همین سبب توصیه می‌شود تا این رنگ سرد را با استفاده از یک رنگ گرم مانند زرد، نارنجی یا قرمز و یا حتی با استفاده از رنگ های سرد دیگری مانند سبز یا بنفش به تعادل رساند.

رنگ های سرد
استفاده از رنگ خاکستری برای اتاق خواب

قرمز و نارنجی بهترین رنگ‌هایی هستند که می‌توانند رخوتی که از رنگ خاکستری به افراد القا می‌شود را از بین برده و انرژی کافی را به فضا بازگردانند. لازم به ذکر است که اگرچه خاکستری نه به عنوان یک رنگ سرد، که به عنوان رنگی خنثی شناخته می‌شود، با این حال این رنگ خصوصیات روانی یک رنگ سرد را به طور کلی داراست.

طیف رنگ سفید

سفید احساس پاکیزگی و تمیز بودن را در ذهن افراد ایجاد می‌کند. این رنگ علاوه بر این احساساتی مانند ظرافت و شکننده‌بودن را نیز القا می‌کند. از آن‌جا که رنگ سفید استفاده از هر رنگ دیگری را چه به عنوان رنگ جانبی برای دیوار و چه به عنوان رنگ لوازم تزئینی، میسر می‌سازد، استفاده از آن رواج بسیاری دارد. استفاده از سفید برای رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق علاوه بر این می‌توان اتاق را بزرگ‌تر از واقع نشان دهد و این هم دلیل دیگری برای استفاده‌ی اکثر آپارتمان‌های کوچک از این رنگ به عنوان رنگ زمینه‌ی دیوارهاست.

رنگ های سرد
استفاده از رنگ سفید برای اتاق خواب

طیف رنگ سیاه

رنگ سیاه در واقع نه رنگی گرم و نه رنگی سرد است. این رنگ نیز مانند خاکستری و سفید اغلب به عنوان رنگی خنثی شناخته می‌شود. اما در مورد نقاشی ساختمان آن را در فهرست رنگ های سرد آوردیم چرا که تأثیرات روانی آن تا حد زیادی به رنگ های سرد شباهت دارد.

رنگ های سرد
استفاده از رنگ سیاه برای اتاق خواب

رنگ سیاه به طور کلی رنگ اقتدار و قدرت است. این رنگ چنان‌چه برای دیوار مورد استفاده قرار گیرد، زمینه‌ای براق را ایجاد می‌کند که تقریباً می‌تواند با هر رنگی سازگار شود. بهترین رنگ‌هایی که می‌توانند به همراه رنگ سیاه جلوه‌ای مطلوب به فضای اتاق ببخشند، رنگ‌های گرمی مانند قرمز، نارنجی هستند. استفاده از رنگ‌های گرم به همراه رنگ سیاه باعث می‌شود تا از احساس افسردگی ناشی از استفاده از این رنگ کاسته شده و احساسات شادتری در فضا ایجاد شوند. در مورد اتاق‌های کوچک‌تر و برای افرادی که به طور کلی احساسات نزدیک به افسردگی دارند، توصیه می‌شود تا به جای استفاده از رنگ سیاه به عنوان رنگ زمینه، از وسایل تزئینی سیاه‌رنگ مانند فرش، لوازم خواب و … استفاده شود.

سخن آخر

سعی شد مفصل در باب رنگ های سرد صحبت شود، اما با این حال باز هم ممکن است نکته یا نکاتی در ارتباط با رنگ های سرد وجود داشته باشند که در این متن سخنی از آن‌ها به میان نیامده است. خوش‌حال خواهیم شد اگر این نکته یا نکات را با ما و کاربران در میان بگذاریم‌آمد.

منابع: stephensedge | colormatterscelebratingcolor

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.