نکاتی که باید درباره طراحی دکوراسیون داخلی تالار بدانید

0

به تدریج به نیمه گرمِ سالِ جدید نزدیک می‌شویم، زمانی از سال که به خاطر هوای خوبش برای عروس‌ها و دامادهای آینده بسیار محبوب است و احتمالا اگر به سراغ تقویم‌شان بروید، تاریخی را در بهار یا تابستان برای برگزاری مراسم عروسی‌شان انتخاب کرده‌ و الان هم به دنبال انتخاب فضایی ایده‌آل هستند که دکوراسیون داخلی تالار زیبا و باغی سرسبز و منحصر به فرد داشته باشد.

اگر به فکر ساختن یک تالار عروسی در باغ بزرگ و سرسبز خود که خیلی وقت است از آن استفاده‌ای نمی‌کنید هستید، باید قبل از هرچیز اصول طراحی تالار عروسی و ضوابط طراحی تالار پذیرایی را بدانید. طراحی تالار عروسی چیزی فراتر از دکوراسیون آن است و بهتر است از همان دقایق اول، به تمامی‌ جزئیات اعم از مکان ساخت تالار عروسی، سبک معماری سالن، مجوزهای لازم، طراحی داخلی تالار و … توجه کامل شود. در این مطلب به برخی از اصول و ضوابط ضروری در طراحی و ساخت تالار عروسی و همچنین اصول دکوراسیون داخلی تالار می‌پردازیم.

ضوابط طراحی تالار پذیرایی

قبل از این که به دکوراسیون و طراحی داخلی تالار بپردازیم، باید بدانید که در ساخت و طراحی تالار عروسی و سالن پذیرایی، اجرای برخی نکات ضروری و در واقع، جزو قوانین هستند.

شما برای ساخت تالار باید حتما نقشه معماری تالار، نقشه سازه طراحی شده، نقشه تاسیسات شامل سیستم‌های برقی و مکانیکی، نقشه آتش‌نشانی و سایر موارد مشابه را به تایید ناظران شهرداری برسانید و قبل از مرحله ساخت، مجوزهای لازم را دریافت کنید. برخی از این مجوزها مرتبط با نمای تالار و هماهنگی آن با عناصر شهری بوده و برخی دیگر مربوط به ایمنی ساختمان و مهمانان هستند. همچنین در طراحی معماری و نقشه تالار، باید حتما ضوابطی مثل جدا بودن سالن بانوان و آقایان و سایر قوانین مربوط به اداره اماکن نیز رعایت شوند.

رعایت قوانین وضع شده توسط سازمان آتش‌نشانی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. برای مثال، در ضوابط طراحی تالار پذیرایی آمده است که هر سالن باید دو مسیر ورودی و خروجی داشته باشد. همچنین استفاده از سیستم‌های تشخیص و اطفا حریق (مانند آبپاش‌ها و حسگرهای سقفی) جزو ضوابط طراحی تالار پذیرایی هستند.

در ورودی تالار و سالن پذیرایی نیز ضوابطی مانند شیب استاندارد برای رمپ خودرو و عبور افراد کم‌توان، عرض استاندارد برای پله‌ها و استفاده از میله و دستگیره باید رعایت شود.

تمامی ‌بخش‌های تالار عروسی باید مجهز به تابلوهای آتش‌نشانی و راهنمایی برای مهمانان باشند و البته کپسول آتش‌نشانی نیز مانند هر ساختمان دیگری جزو واجبات است.

علاوه بر ضوابط طراحی تالار پذیرایی که مربوط به ایمنی هستند، برخی قوانین دیگر نیز از سوی اداره بهداشت وضع می‌شوند. برای مثال، در ساخت دیوارهای داخلی تالار باید حداقل تا ارتفاع ۱٫۲ متری از سنگ یا سرامیک و برای کف تالار (به ویژه در قسمت غذاخوری) نیز از سرامیک استفاده شود تا شست‌وشوی محیط آسان‌تر و بهداشتی‌تر باشد.

در صورتی که محل آماده‌سازی غذا برای مهمانان در خودِ ملکِ تالار واقع شده است، برای ساخت دیوارها، کف و سقف آشپزخانه، باید حتما از سرامیک استفاده شود.

پس از قوانین اداره بهداشت، نوبت به ضوابط طراحی تالار پذیرایی وضع شده از سوی اتحادیه تالارهای پذیرایی می‌رسد. بر اساس ضوابط و اصول تعیین شده از سمت این اتحادیه، در طراحی تالار عروسی باید مطابق با ظرفیت تالار، تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی، سیستم تهویه مطبوع، آشپزخانه و انباری، نمازخانه، سالن غذاخوری و سرویس بهداشتی مجزا برای خانم‌ها و آقایان در نظر گرفته شود.

بیشتر بدانید دکوراسیون داخلی ویلا به چه صورت است؟

در ساخت و طراحی تالار عروسی و سالن پذیرایی، اجرای برخی نکات ضروری و در واقع جزو قوانین هستند.
در ساخت و طراحی تالار عروسی و سالن پذیرایی، اجرای برخی نکات ضروری و در واقع جزو قوانین هستند.

اصول طراحی تالار عروسی

در ادامه به برخی از مواردی که رعایت آن‌ها جزو اصول طراحی تالار عروسی است و در کیفیت برگزاری مراسم قطعا تاثیر بسیاری خواهد گذاشت، اشاره می‌کنیم.

فضای باز در طراحی داخلی تالار

وجود فضای باز در طراحی تالار عروسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به خصوص در زندگی شهری امروز، بیشتر زوج‌ها به دنبال فضایی برای برگزاری مراسم عروسی‌شان هستند که علاوه بر یک سالن شیک و زیبا، باغی سرسبز برای عکاسی و فیلم‌برداری و پذیرایی از مهمانان هم داشته باشد. به همین علت است که طراحی تالار باغ مخصوص برگزاری عروسی در سال‌های اخیر رایج شده است.

در طراحی تالار باغ باید چند نکته مهم برای ایجاد فضای باز مطلوب را در نظر داشته باشید:

 • قبل از ساخت فضای باز، به شرایط ملک اصلی و فضای دور و بر آن توجه داشته باشید. هیچ مهمانی از قدم زدن در باغی که از اطراف آن بوی ناخوشایند به مشام می‌رسد یا به خاطر زمین‌های خالیِ اطراف پر از گرد و غبار است، لذت نمی‌برد.
 • در طراحی تالار باغ، حتما علاوه بر سالن، فضایی مناسب برای نشستن، پذیرایی شدن و وقت گذراندن مهمانان در فضای باز هم در نظر بگیرید.
 • بسیاری از مهمانان به خصوص افراد سالمند که از هیاهوی جمع و صدای بلند موسیقی گریزان هستند، فضای بازِ باغ تالار را برای نشستن انتخاب می‌کنند. بنابراین فکر خوبی است که امکاناتی مناسب این افراد در طراحی فضای باز در نظر بگیرید، برای مثال، تعبیه محلی برای نواختن موسیقی کلاسیک یا سنتی، ساخت سفره‌خانه سنتی، صندلی‌های راحت و…
 • درست است که فصل‌های بهار و تابستان پرطرفدارترین زمان سال برای برگزاری مراسم در باغ تالارها هستند، اما به هرحال برخی از زوج‌ها هم فصول سردتر را برای مراسم‌شان انتخاب می‌کنند. بنابراین در طراحی فضای باز باغ تالارتان حتما تجهیزات گرمایشی مخصوص فضای باز برای پاییز و زمستان هم در نظر بگیرید.
 • در طراحی فضای بازِ تالار باغ از گیاهان و فضای سبز غافل نشوید. وجود چمن در فضای باز و گل‌ها و گیاهان زیبا، قطعا زیبایی بیشتری به تالار خواهد داد. البته در انتخاب گیاهان دقت نموده و سعی کنید از کاشت گیاهان و درختانی که میوه می‌دهند و یا گرده افشانی شدید دارند، خودداری نمایید. این گیاهان دردسر زیادی برای نگهداری باغ تالار ایجاد می‌کنند.
 • در فضای باز حتما مسیر مشخص و راحتی را برای عبور و مرور افراد در نظر بگیرید.
 • ساخت حوض یا استخر و تعبیه فواره نیز فضای باز را تبدیل به محلی بسیار دلپذیر برای مهمانان خواهد کرد. علاوه بر مهمانان، عروس و داماد نیز می‌توانند از زیبایی حوض و فواره در تصاویر و فیلم‌هایشان استفاده کنند.

بیشتر بدانید جدیدترین دکوراسیون منزل عروس ایرانی

طراحی تالار باغ مخصوص برگزاری عروسی همراه با فضای باز در سال‌های اخیر رایج شده است.
طراحی تالار باغ مخصوص برگزاری عروسی همراه با فضای باز در سال‌های اخیر رایج شده است.

نورپردازی در طراحی داخلی تالار

نورپردازی مناسب یکی از مهم‌ترین اصول طراحی تالار عروسی است. نورپردازی تالار عروسی نه تنها در تجربه مهمان تأثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند در کیفیت عکسبرداری و فیلم‌برداری مراسم هم موثر باشد. درست است که تقریبا تمامی‌ تیم‌های عکاسی، خودشان تجهیزات نورپردازی دارند، اما بهتر است شما هم با نورپردازی نامناسب کار آن‌ها را سخت نکنید.

منظور از نورپردازی مناسب، روشنایی کافی و غیر افراطی است. نور طبیعی همیشه برای نشان دادن دکوراسیون داخلی تالار مناسب است. می‌توانید در برخی قسمت‌ها، مثلا در بالای سازه‌های دارای معماری خاص یا گچبری‌ها، از نورهای دکوراتیو برای زیباتر نشان دادن فضا استفاه کنید.

با توجه به اینکه افراد هنگام صرف غذا نیاز به نور کافی دارند، سعی کنید برای نورپردازیِ سالن غذاخوری از نورپردازی متمرکز و مستقیم استفاده کنید.

همچنین می‌توانید برای مکانی که در طراحی داخلی تالار به عنوان جایگاه عروس و داماد در نظر گرفته شده است، از نورپردازی ملایم و اصطلاحا عاشقانه استفاده نمایید.

با توجه به اینکه بیشتر مراسم‌های عروسی و جشن و شادی در ایران در شب برگزار می‌شوند، اهمیت نور طبیعی به اندازه سایر مدل‌های نورپردازی نیست. اما در صورتی که تالار قرار است برای مقاصد دیگری مانند برگزاری همایش یا رویداد هم استفاده شود، باید حتما تعدادی پنجره برای ورود نور طبیعی به تالار تعبیه شوند.

نورپردازی تالار عروسی نه تنها در تجربه مهمان تأثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند در کیفیت عکسبرداری و فیلم‌برداری مراسم هم موثر باشد.
نورپردازی تالار عروسی نه تنها در تجربه مهمان تأثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند در کیفیت عکسبرداری و فیلم‌برداری مراسم هم موثر باشد.

رنگ آمیزی در طراحی داخلی تالار

این روزها کمتر از رنگ‌های تند و اغراق‌آمیز در طراحی تالار عروسی استفاده می‌شود. بهترین و رایج‌ترین گزینه‌ها رنگ‌های روشن و خنثی مثل سفید، طوسی روشن، هلویی، بژ و سایر رنگ‌های مشابه هستند. این رنگ‌ها معمولا به راحتی با سایر قسمت‌های دکوراسیون و عناصر تزئینی هماهنگ می‌شوند و اصولا جلوه‌ای لوکس به فضا می‌دهند. رنگ‌های روشن فضا را هم بزرگ‌تر و دلبازتر جلوه داده و بیشتر با مراسم عقد و عروسی هماهنگ هستند.

بهترین و رایج‌ترین گزینه‌ها رنگ‌های روشن و خنثی مثل سفید، طوسی روشن، هلویی، بژ و سایر رنگ‌های مشابه هستند.
بهترین و رایج‌ترین گزینه‌ها رنگ‌های روشن و خنثی مثل سفید، طوسی روشن، هلویی، بژ و سایر رنگ‌های مشابه هستند.

گچبری در طراحی داخلی تالار

یکی از بهترین روش‌ها برای زیباتر کردن طراحی تالار عروسی، اجرای گچبری در سقف است. گچبری باید در تناسب با سبک معماری سالن انجام شود و نباید افراطی به نظر برسد. همچنین می‌توانید با نورپردازی مخصوص و یا رنگ آمیزی مکمل در کنار گچبری، تالار عروسی را زیباتر و مجلل‌تر جلوه دهید.

گچبری باید در تناسب با سبک معماری سالن انجام شود و نباید افراطی به نظر برسد.
گچبری باید در تناسب با سبک معماری سالن انجام شود و نباید افراطی به نظر برسد.

رختکن و سرویس بهداشتی در طراحی داخلی تالار

رختکن و سرویس بهداشتی در طراحی داخلی تالار از اهمیت زیادی برخوردارند. بهتر است این دو فضا خیلی نزدیک سالن اصلی نباشند، اما نه به حدی که مهمانان مجبور به طی کردن مسافتی طولانی برای رسیدن به آن‌ها باشند. طبیعتا هم رختکن و هم سرویس بهداشتی باید به صورت جداگانه برای آقایان و خانم‌ها ساخته شوند. همچنین سرویس بهداشتی نباید در مسیر باد قرار بگیرد تا بوی نامطبوع به داخل سالن اصلی منتقل نشود.

هم رختکن و هم سرویس بهداشتی باید به صورت جداگانه برای آقایان و خانم‌ها ساخته شوند.
هم رختکن و هم سرویس بهداشتی باید به صورت جداگانه برای آقایان و خانم‌ها ساخته شوند.

محل رقص در طراحی داخلی تالار

برای رقص و شادی مهمانان بهتر است سکویی مخصوص با مساحت بین ۶۰-۹۰ متر مربع در طراحی تالار عروسی در نظر گرفته شود. همچنین بهتر است محل رقص در جایی قرار بگیرد که همه مهمانان به آن دید دارند. معمولا بهترین مکان برای ساخت این سکو در مرکز سالن است. به این شکل مهمانان به آن دید داشته و عروس و داماد نیز نباید مسیری طولانی را برای رسیدن به آن طی کنند.

بهتر است محل رقص در جایی قرار بگیرد که همه مهمانان به آن دید دارند.
بهتر است محل رقص در جایی قرار بگیرد که همه مهمانان به آن دید دارند.

دکوراسیون در طراحی داخلی تالار

یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی تالار عروسی، دکوراسیون داخلی تالار است. دکوراسیون داخلی تالار شامل وسایلی مانند میز و صندلی‌ها، جایگاه عروس و داماد، میز سرو کیک و مواردی مانند گل‌آرایی، تابلوها و وسایل روی میزها می‌شود. در ادامه برخی نکات مهم در دکوراسیون داخلی تالار را مرور می‌کنیم:

 • برای تکمیل دکوراسیون داخلی تالار از شمع روی میزها استفاده کنید. شمع همیشه جلوه‌ای عاشقانه داشته و کاملا مناسب سالن عروسی است.
 • به گل‌آرایی در دکوراسیون داخلی تالار اهمیت زیادی بدهید. بخش زیادی از جلوه تالار به گل‌آرایی آن است. به خصوص در گل‌آرایی جایگاه عروس و داماد اصلا کم نگذارید. بهتر است از گل‌هایی با رنگ ملایم مثل سفید، صورتی و یاسی استفاده کنید. البته بسته به سلیقه و تم رنگ انتخابی عروس و داماد می‌توانید از رنگ‌های تندتر مثل قرمز و سرخابی هم استفاده کنید.
 • در دکوراسیون داخلی تالار تقارن را رعایت کنید. می‌دانیم که این روزها افراد زیادی به این موضوع اشاره می‌کنند که زیبایی دکوراسیون لزوما در گرو تقارن نیست، اما مراسم عروسی جزو رسومات و جشنی سنتی محسوب شده و بهتر است سنت و اصل قدیمی‌ تقارن را هم در دکوراسیون داخلی تالار آن رعایت کنید.
 • پرده‌های سالن را متناسب با رنگ‌آمیزی داخلی و سبک معماری سالن انتخاب کنید.
 • میزها و صندلی‌هایی زیبا و در عین حال مقاوم انتخاب کنید. بهتر است رنگ میز و صندلی‌ها و روکش‌های آن‌ها خنثی باشد تا با هر تم رنگ و گل‌آرایی هماهنگ شوند. چیدمان میز و صندلی تالار هم مهم است. معمولا بهترین حالت چیدمان میز و صندلی تالار عروسی به صورت دایره‌ای است. به این شکل مهمانان رو به روی هم و در جمعی گرم و صمیمی‌ می‌نشینند. بین میزها هم فضای کافی برای رد شدن عروس و داماد و عبور مهمانان بگذارید.
 • انتخاب ظروف پذیرایی را دست کم نگیرید. حتی ظروف تالار هم باید از نظر رنگ و سبک در هماهنگی با سایر قسمت‌های دکوراسیون داخلی تالار باشند.
 • سعی کنید از عناصر خلاقانه هم در دکوراسیون داخلی تالار استفاده کنید. برای مثال، ریسه‌های نور ریز یا تابلوهای خوش‌آمدگویی چوبی با اسم و فامیل عروس داماد می‌توانند حس و حالی جدید و خلاقانه به فضا بدهند. البته طبیعتا این موارد باید با توجه به سبک اصلی مراسم اجرا شوند.
دکوراسیون داخلی تالار شامل وسایلی مانند میز و صندلی‌ها، جایگاه عروس و داماد، میز سرو کیک و مواردی مانند گل‌آرایی، تابلوها و وسایل روی میزها می‌شود.
دکوراسیون داخلی تالار شامل وسایلی مانند میز و صندلی‌ها، جایگاه عروس و داماد، میز سرو کیک و مواردی مانند گل‌آرایی، تابلوها و وسایل روی میزها می‌شود.

سخن آخر

اصول طراحی تالار عروسی و بایدها و نبایدهای آن بیشمارند. از قوانین و مجوزهای لازم گرفته تا طراحی داخلی تالار و دکوراسیون داخلی تالار، هزاران نکته هستند که می‌توانند در زیبایی فضا تاثیر بگذارند و تالار و باغ شما را تبدیل به انتخاب محبوب زوج‌ها کنند. پبشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از مهم‌ترین اصول و قوانین طراحی تالار، علاوه بر موارد بالا حتما با یک معمار و یک متخصص طراحی داخلی سالن نیز مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =