نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟

نقاط کور خانه شما کجاست؟ اگر می‌خواهید دکوراسیون زیبایی در خانه خود داشته باشید باید بدانید چه وسایلی را در چه نقاطی از خانه قرار دهید. برخی نقاط خانه بیشتر در دید هستند و برخی دیگر از نقاط خانه در نگاه اول شاید اصلا دیده نشوند. نقاط تاریک یا نقاط کور خانه جاهایی هستند که شما باید از قرار دادن وسایل شاخص خود در چنین نقاطی خودداری کنید. در مقابل بهتر است هنگام چیدمان خانه به نقطه کانونی فضای اتاق دقت بیشتری داشته باشید. استادکار در این مطلب به شما می‌گوید چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنید. ابتدا از نقطه کانونی آغاز می‌کنیم.

نقطه کانونی چیست؟

نقطه کانونی اولین جایی است که هنگام ورود به یک اتاق به چشم می‌خورد. این نقطه می‌تواند یک شومینه، پنجره، دیواری با آثار هنری زیبا و یا یک کاغذ دیواری متفاوت به روی یک دیوار باشد. در حقیقت نقطه کانونی دقیقا روبروی درب ورودی یک اتاق قرار خواهد گرفت و اغلب اوقات هنگام دکوراسیون اتاق پذیرایی، مبلمان را در چنین نقطه‌ای می‌چینند. نقطه کانونی جاییست که توجه همه را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل است که بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی خانه سعی می‌کنند شاخص‌ترین وسایل را در چنین نقطه‌ای قرار دهند.

تصور کنید هنگام ورود به یک اتاق اولین چیزی که می‌بینید یک دیوار بزرگ و خالی است. این می‌تواند به شما ایده‌ای بدهد که زیباترین تصاویر و تابلوهای نقاشی را روی این دیوار نصب کنید. یا اگر تصمیم دارید یکی از دیوارهای اتاق رنگ یا کاغذدیواری متفاوتی داشته باشد، دیواری که هنگام ورود به اتاق دیده می‌شود را برای این کار انتخاب کنید. این کار موجب می‌شود با متفاوت کردن نقطه کانونی، توجه و تمرکز بیشتری روی زیبایی آن قرار دهید.

اما در عوض تصور کنید این دیوار که در دید است خالی و بدون هیچ رنگ و نقشی باشد در عوض دیوار دیگری در یکی از نقاط کور خانه رنگ متفاوت یا یک کاغذ دیواری زیبا داشته باشد. این کار موجب می‌شود برای دیدن چنین منظره زیبایی مجبور باشید حتما وارد اتاق شوید و حتی به پشت سرتان بچرخید تا بتوانید نقاط کور خانه را ببینید. چه بسا استفاده از یک دکوراسیون شاخص در نقاط کور خانه هیچ زیبایی نیز نخواهد داشت.

نکاتی که می‌تواند در چیدمان دکوراسیون خانه به شما کمک کنند

 • برخی اتاق‌ها می‌توانند چند نقطه کانونی داشته باشند

تعداد نقاط کانونی یک اتاق بستگی به نوع طراحی آن و محل قرار گرفتن درب ورودی آن فضا دارد. بنابراین نیازی نیست تمام تمرکز خود را همیشه به روی یک نقطه قرار دهید و تصور کنید باید تمامی وسایل را در نقطه کانونی بچینید. بلکه می‌توانید در سایر نقاط یک اتاق نیز با چیدمان خود نقطه کانونی ایجاد کنید. مثلا دیواری که در دید است را آجری کنید و مبلمان را روبروی آن بچینید. اگر اتاق شما پنجره داشته باشد، انتخاب یک پرده زیبا برای پنجره‌ها نیز می‌تواند به زیباتر شدن دکوراسیون خانه و ایجاد یک نقطه کانونی زیبا از زاویه دیگری از خانه کمک کند.

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
یک دیوار آجری می‌تواند نقطه کانونی زیبایی در اتاق پذیرایی ایجاد کند.
 • از آینه برای ایجاد تمرکز در فضای اتاق کمک بگیرید

همیشه بزرگترین دیوار اتاق پذیرایی نقطه‌ای است که می‌توانید هزاران کار برای ایجاد تمرکز به روی آن انجام دهید. یکی از این ایده‌ها استفاده از یک آینه زیبا و تزیینی است. آینه‌ای که متفاوت از سایر آینه‌های خانه باشد و علاوه بر ایجاد انعکاس در فضای خانه حکم تزیینی نیز داشته باشد. اگر چنین آینه زیبایی در خانه دارید به جای اینکه آن را در نقاط کور خانه پنهان کنید از آن در نقطه کانونی فضای اتاق خود استفاده کنید.

پیشنهاد می‌شود در هر اتاق حداقل یک آینه نصب کنید. آینه موجب روشن‌تر شدن فضای اتاق می‌شود. بخصوص اگر آینه را در دیوار کناری پنجره اتاق نصب کنید نور طبیعی بیشتری در اتاق پخش می‌شود. از قرار دادن آینه در نقاط کور خانه خودداری کنید. آویزان نکردن آینه بهتر است تا آن را در نقطه نامناسبی نصب کنید.

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
آینه را در نقطه کور خانه قرار ندهید در مقابل بهتر است آینه جایی باشد که نور اتاق را بیشتر کند.
 • از کاغذ دیواری استفاده کنید

همانطور که گفته شد، بزرگترین دیوار اتاق می‌تواند بهترین فضا برای مانور باشد. یک کاغذ دیواری متفاوت و زیبا برای این دیوار انتخاب کنید و سایر دیوارها را یک رنگ ساده و خنثی بزنید. این کار موجب می‌شود نقطه کانونی اتاق بیشتر به چشم بیاید و دکوراسیون اتاق زیباتر جلوه کند. می‌توانید مبلمان را به این دیوار تکیه دهید. در اغلب اوقات نقطه روبروی چنین دیواری یک شومینه زیبا است که به خودی خود می‌تواند منظره زیبایی روبروی مبلمان چیده شده ایجاد کند. در غیر اینصورت میز تلویزیون را روبروی این نقطه از اتاق قرار دهید.

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
یکی از دیوارهای اتاق را کاغذدیواری کنید و بگذارید سایر دیوارها ساده و تک رنگ باقی بمانند تا دیواری که نقطه کانونی خانه در نظر گرفته‌اید بیشتر به چشم بیاید.
 • مبلمان را طوری بچینید که با هم صحبت کنند!

مبلمان باید طوری در اتاق پذیرایی چیده شوند که هنگامی که میهمانی می‌آید یا دورهم جمع می‌شوید شما را ترغیب به ارتباط برقرار کردن با سایر افراد و صحبت کردن با آن‌ها کند. بیشتر چیدمانی که در آن به گفتگو پرداخته می‌شود شکل U است بنابراین شما نیز با توجه به تعداد مبلمانی که دارید سعی کنید هنگام چیدن آن‌ها این شکل را حفظ کنید تا گرمای بیشتری به فضای اتاق پذیرایی خود ببخشید. نوع دیگر چیدن مبلمان حالت H است. این حالت زمانی رخ می‌دهد که شما دو مبلمان بزرگ دارید و آن‌ها را روبروی هم قرار می‌دهید و بین این دو مبل بزرگ یک میز قرار می‌گیرد.

یک اشتباه بزرگ هنگام چیدن مبلمان در اتاق پذیرایی زمانیست که شما همه مبل‌ها را به دیوار می‌چسبانید. اغلب افراد این کار را به این دلیل انجام می‌دهند که تصور می‌کنند موجب بزرگ‌تر جلوه دادن اتاق شده‌اند. اما در حقیقت اگر می‌خواهید فضای اتاق شما بزرگتر دیده شود باید مبلمان را از دیوارها فاصله دهید.

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
چیدمان U شکل می‌تواند محفل شما را صمیمانه‌تر و گرم‌تر کند.
 • پایه‌های مبل باید روی فرش قرار بگیرد

یک قانون ساده و اولیه برای چیدمان وسایل روی فرش در اتاق پذیرایی  وجود دارد. بهتر است هر چهار پایه مبل و میز روی فرش قرار بگیرد. فرشی که در اتاق پذیرایی پهن می‌کنید در حقیقت باید محل نشستن را مشخص کند و فضایی باشد برای جمع کردن افراد به دور هم. اگر فرش کمی کوچک‌تر در اتاق پذیرایی دارید حداقل کاری که باید انجام دهید این است که دو پایه از تمامی مبل‌ها روی فرش قرار بگیرد تا تعادل در چیدمات اتاق ایجاد شود. فرش خیلی کوچک موجب می‌شود تمامی وسایل موجود در اتاق نامتعادل و غیرعادی به نظر برسد.

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
سایز فرش باید طوری انتخاب شود که پایه‌های میز و مبل روی آن قرار بگیرد.

اگر سقف خانه شما کوتاه است آن را سفید کنید. نکته دیگری که برای بلندتر دیده شدن سقف می‌توانید به کار بگیرید، آویختن پرده بالاتر از پنجره و نزدیک به سقف است. اگر پرده طرح دار برای اتاقتان انتخاب می‌کنید طرح راه راه عمودی می‌تواند به بلندتر دیده شدن سقف خانه کمک کند.

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
هر چقدر پرده به سقف نزدیک‌تر باشد، سقف خانه بلندتر به نظر می‌رسد.
دوخت و نصب پرده

دوخت و نصب پرده

 • طراحی و دوخت پرده حریر، پارچه‌ای و توری
 • دوخت پرده ساده، پیله‌دار و والان پرده
 • تعمیر و نصب ملزومات پرده، چوب پرده‌، کتیبه، تاج پرده و غیره
 • تعمیر و نصب پرده لوردراپه، کرکره‌ای، شید، زبرا و غیره
دریافت این خدمت از استادکار
 • به فاصله تلویزیون دقت داشته باشید

فاصله تلویزیون تا مبلمان بستگی به سایز تلویزیون و فضای اتاق دارد. یک روش برای اینکه بتوانید تلویزیون را در فاصله مناسبی از مبلمان قرار دهید این است که قطر آن را در عدد ۵ ضرب کنید. عدد به دست آمده میزان سانتیمتری است که باید تلویزیون از مبلمان فاصله بگیرد. این ضریب نشان می‌دهد در صورتیکه فضای اتاق شما کوچک است بهتر است تلویزیون خیلی بزرگی برای آن انتخاب نکنید.

همچنین باید دقت داشته باشید که نباید دور و اطراف تلویزیون را خیلی شلوغ کنید. اطراف تلویزیون را می‌توان نقاط کور خانه دانست چرا که باید تمام توجه به تلویزیون باشد و هر چیز دیگری اطراف آن، نقطه کانونی اتاق را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد و این یک اشتباه در دکوراسیون محسوب می‌شود.

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
فاصله تلویزیون از مبلمان و همچنین مرتب بودن اطراف آن در دکوراسیون اتاق نشیمن نقش بسزایی دارد.
 • چند قاب عکس به روی دیوار بیاویزید

اگر علاقه مند هستید که تمام خاطرات خوب و شاد شما در خانه پخش شود، قاب عکس‌های خانوادگی بسیار مناسب شما خواهند بود. برخی افراد دوست دارند قاب‌ها را روی میز بچینند. اما اگر دوست دارید تعداد عکس‌هایی که می‌بینید بیشتر باشد بهتر است تعداد زیادی قاب روی میز نچینید. همچنین قاب عکس‌ها را در نقاط کور خانه قرار ندهید. بهتر است دیواری که در دید است برای این کار انتخاب شود و از قاب‌های یک شکل اما در سایز‌های متفاوت استفاده کنید تا جلوه بیشتری داشته باشند.

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
قابی از عکس‌ها و تصاویر خانوادگی به دیوار بیاویزید تا صحنه‌های به یاد ماندنی زندگیتان همیشه روبرویتان باشد.

 

نقاط کور خانه : چه نکاتی را در چیدمان خانه رعایت کنیم؟
استفاده از قاب عکس‌های زیبا در سایزهای مختلف می‌تواند جشم اندازی زیبا در دکوراسیون خانه شما ایجاد کند.

سخن پایانی

هنگام چیدن وسایل خانه بسیار مهم است که به نقاط کور خانه و همچنین نقطه کانونی آن دقت داشته باشید تا بتوانید دکوراسیون بهتری در خانه خود داشته باشید. همیشه نکات ریزی وجود دارند که دانستن آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند بهتر بتوانید تصمیم بگیرید چه وسیله‌ای برای خانه خود بخرید و هر وسیله را کجا قرار دهید. آیا شما تا به حال این نکات را می‌دانستید؟ به نظر شما چه نکته دیگری می‌تواند به بهتر شدن دکوراسیون خانه کمک کند؟

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار

ویدا نورمحمدیان
ویدا نورمحمدیان دانش آموخته رشته انیمیشن است. ویدا به زبان انگلیسی مسلط است و به زبان فرانسه آشنایی دارد. ویدا فردی با سلیقه و باهوش است که ذهنی فضایی دارد! او به نرم‌افزارهای گرافیکی فتوشاپ، ایلاستریتور و فلش مسلط است و کارهای نقاشی و طراحی خود را در آن‌ها به صورت دیجیتال اجرا می‌کند. با همه این احوال او متواضعانه می‌گوید که به این کار آشناام ولی نه به صورت حرفه‌ای. ویدا نورمحمدیان قبلا سابقه کار در زمینه موبایل و تکنولوژی، لوازم ورزشی، لوازم بهداشتی و آرایشی و همچنین گردشگری را داشته و به گفته خودش: «در حال حاضر مطالبی که برای استادکار تهیه می‌کنم برای خودم کاملا جدید هستند و در عین حال جالب! فکر می‌کنم برای خودم هم جذاب‌تر باشه که در زمینه موضوعات جدید کار کنم؛ هر چند برای به روز موندن در زمینه‌های مختلف مثل موبایل و تکنولوژی، دوست دارم در این زمینه هم فعالیت داشته باشم.» ویدا نورمحمدیان مطالعه در زمینه‌های تاریخی را جذاب می‌داند و گاه‌گاهی کتاب‌های تاریخی می‌خواند اما به گفته خودش: «معمولا فرصت اینکه بخوام کتاب خاصی در این زمینه‌ها بخونم ندارم و اغلب، کارم به مطالعه و سرچ موضوعات در اینترنت و خوندن مقالات مختلف ختم میشه.»