یک سگ در حال پایین آمدن از رمپ چوبی کنار مبل

احتمالاً شما هم مثل خیلی از صاحبان حیوانات خانگی و به‌ویژه سگ‌ها، دوست دارید با سگ خود روی مبل و یا تخت بنشینید. اما طبیعتاً ارتفاع این سطوح و پرش از آن‌ها می‌تواند برای سگ شما خطرناک باشد و آسیب‌های بسیاری به ستون فقرات آن‌ها وارد کند. این موضوع به‌ویژه برای سگ‌های مسن‌تر و آن‌هایی که از بیماری خاصی رنج می‌برند، به مراتب سخت‌تر نیز خواهد شد.

به همین دلیل نیز بهتر است به دنبال یک راهکار هوشمندانه و راحت باشید! توصیه‌ای که ما برایتان داریم این است که از یک سطح شیبدار و رمپ استفاده کنید تا سگ شما به راحتی بتواند از آن بالا و پایین برود. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شما هستیم تا به‌طور مفصل به موضوع ساخت رمپ چوبی بپردازیم و بگوییم که باید چطور برای سگمان رمپ بسازیم؟

نکته‌ای که در همین ابتدا می‌توان به آن اشاره کرد، این است که نوع طراحی این سطح شیبدار به واسطه وجود چهار پایه در زیر آن به گونه‌ای است که امکان جابه‌جایی به بخش‌های مختلف خانه را به راحتی برایتان فراهم خواهد کرد. در کنار این نیز هر وقت که به آن نیازی نداشتید، می‌توانید به راحتی جمعش کنید و گوشه‌ای قرار دهید تا فضای زیادی از خانه‌تان را اشغال نکند.

اگر در خانه‌تان فرزند کوچک دارید، باید بدانید که احتمالاً این سطح شیبدار توجه او را به خود جلب خواهد کرد. اما باید بدانید که با این وجود، مقاومت طراحی و ساخت سطح شیبدار به اندازه‌ای نیست که بتواند وزن فرزند شما را تحمل کند. در کنار این هم برای اطمینان از ایمنی سگ شما در زمان استفاده از این رمپ چوبی نیز حتماً بارها چک کنید تا از بابت اینکه پایه‌های آن روی زمین نمی‌لغزند، مطمئن شوید.

بیشتر بدانید: راهنمای کامل خرید روکش مبل مناسب حیوانات خانگی

چطور برای سگمان رمپ بسازیم؟ آموزش ساخت سطح شیبدار چوبی برای سگ‌ها
با کمک چنین وسیله‌ای می‌توانید از سلامت بیشتر ستون فقرات سگ خود مراقبت کنید.

وسایل موردنیاز برای ساخت رمپ چوبی

 • اره برقی
 • مته شارژی
 • مجموعه‌ای از سری مته
 • چسب چوب
 • مداد
 • متر نواری
 • منگنه
 • سمباده
 • اره مویی
 • تخته سه لا
 • پیچ
 • مهره
 • واشر
 • رول‌پلاک
 • تکه‌ای موکت یا فرش
آموزش ساخت رمپ چوبی زیبا و کاربردی برای سگ و حیوانات خانگی
با کمک چند وسیله ساده در بسیاری از شرایط می‌توانید یک رمپ چوبی زیبا و کاربردی بسازید.

اهمیت پایه در ساخت رمپ چوبی

نصب پایه مناسب در ساخت رمپ چوبی باید به گونه‌ای انجام شود که شما بتوانید تمامی قطعات مشخص‌شده از چوب را به خوبی روی هم‌دیگر چفت کرده و استحکام آن را حفظ نمایید. همان‌طور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید، اتصال این قطعات در نهایت به پایه‌ای محکم بستگی خواهد داشت.

بیشتر بدانید: برای بهتر شدن دکوراسیون خانه با حیوانات خانگی چه کنیم؟

آموزش ساخت رمپ مخصوص سگ با وسایل ساده در خانه
استحکام پایه‌هایی که برای رمپ چوبی خود در نظر می‌گیرید تاثیر مستقیمی بر روی استحکام کلی بدنه خواهد داشت.

استفاده از تخته سه‌لایه در ساخت رمپ چوبی

برای ساخت رمپ چوبی لازم است از تخته سه‌لایه نیز استفاده کنید. اما نکته مهم اینجاست که بتوانید تخته سه‌لایه‌ای انتخاب کنید که با فضای شما و همین‌طور شرایط آب و هوایی منطقه‌تان تناسب داشته باشد و دچار آسیب نشود. یادتان باشد که قبل از اتصال تخته سه‌لایه به پایه‌ها، از ابعاد درست پایه‌ها و تناسب آن‌ها با ابعاد تخته سه‌لایه‌تان مطمئن شوید. چراکه ابعاد تخته سه‌لایه می‌تواند در نهایت به استحکام و البته بهبود شکل ظاهری پایه‌ها کمک بسیاری کند.

بیشتر بدانید: 10 ترفند برای تمیز کردن خانه‌هایی که حیوان خانگی دارند

مراحل ساخت رمپ چوبی یا سطح شیبدار مخصوص سگ در خانه
سعی کنید در زمان ساخت این وسیله، تمامی ابعاد و اندازه‌ها را با دقت انتخاب کنید تا تمامی قطعات به صورت متناسبی بر روی هم قرار بگیرند.

ساخت پایه رمپ

برای ساخت یک پایه شیبدار U شکل مناسب برای رمپ چوبی‌تان می‌توانید از چسب چوب و مته استفاده کنید. علاوه بر آن هم به سراغ تعدادی پیچ بروید و سرپیچ‌ها را در سطح مقابل آن بزنید. با این کار می‌توانید قطعات را به صورت متناسب‌تر و منظم‌تری روی هم قرار دهید.

بیشتر بدانید: ترفندهای نظافت منزل هایی که حیوانات خانگی دارند

اتصال فرش بر روی سطح رمپ

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که می‌تواند کارایی و در عین حال زیبایی سطح شیبدار و رمپ چوبی شما را افزایش دهد، این است که روی سطح آن از یک فرش و یا موکت استفاده کنید. با این راهکار سطح نرم، گرم و راحت‌تری ایجاد خواهید کرد و همین موضوع نیز راحتی سگ شما را به مراتب افزایش داده و از لیز خوردن او نیز جلوگیری می‌کند.

سخن آخر

برای ساخت این سطح شیبدار، ایده‌ها و روش‌های متفاوتی وجود دارد که می‌تواند بر اساس امکانات شما، فضای موجود در خانه و همین‌طور ابعاد سگ شما متغیر باشد. بنابراین، بهتر است پیش از هر چیز دقیقاً بدانید به چه چیزی نیاز دارید تا در نهایت بتوانید به سراغ مدل‌هایی بروید که می‌خواهید.

منبع: thespruce

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

طلوع حقیقت
کارشناس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شهید بهشتی، سال‌هاست که می‌نویسد و به ترجمه و نویسندگی، آن هم در حوزه‌های مختلف، علاقه بسیار زیادی دارد. رشته تحصیلی‌اش این علاقه را چندین و چند برابر کرده و به همین دلیل هم همچنان در این مسیر حرکت می‌کند. طلوع شاعر است و علاقه بسیار زیادی هم به انواع و اقسام حوزه‌های هنری دارد. ورزش می‌کند و سعی می‌کند که کتاب خواندن را نیز فراموش نکند.