روش صحیح نظافت منزل در فصول مختلف سال

0

چطور همیشه خانه‌ای تمیز و پاکیزه داشته باشیم؟! اگر یک برنامه‌ریزی درست برای نظافت منظم داشته باشید، نظافت خانه در فصل بهار، تابستان، پاییز یا زمستان با همدیگر فرقی ندارند. معمولا در چک لیست‌های نظافت خانه یک سری کارهای روتین مثل گردگیری هفتگی، شستشوی لباس‌ها، جاروبرقی کشیدن و.. به چشم می‌خورد. با عمل به این روش‌ها شاید خانه‌تان در ظاهر تمیز شده باشد ولی هنوز حجم بزرگی از کثیفی و غبار وجود دارد که از چشم افراد تیزبین دور نمی‌ماند. با ما همراه باشید تا نکات کلیدی و پنهان نظافت منزل در فصل های مختلف سال را با هم مرور کنیم.

۱۱ نکته کلیدی و پنهان نظافت منزل در فصل های چهارگانه

طبق آمارهای سازمان حفاظت از محیط زیست (EPA)، کیفیت هوای محیط‌های داخلی می‌تواند تا پنج برابر آلوده‌تر از هوای فضای باز باشد. این میزان از آلودگی به طبع روی افزایش آلودگی و گرد غبارهای وسایل منزل نیز تاثیرگذار است. برای سازماندهی نظافت منزل در فصل های مختلف سال پیشنهاد می‌شود علاوه بر موارد زیر از راهنمای نظافت سریع برای افراد پر مشغله استفاده کنید.

۱- سطل‌های زباله منزل را شسته و ضدعفونی کنید

سطل‌های زباله آشپزخانه و سرویس بهداشتی که اغلب در تمام فصل سال درب آن‌ها را بسته نگه می‌داریم، بهشت میکروب‌ها هستند. بنابراین در برنامه نظافت منزل در فصل جدید، فرصت خوبی است تا ابتدا آن‌ها را شسته و سپس ضدعفونی کنید. یک روش مناسب و ایمن برای استریل کردن سطل‌های زباله استفاده از محلول رقیق شده هیدروژن پراکسید یا ترکیبی از آب و سرکه (نیمی آب و نیمی سرکه) است. البته روش رایج دیگر استفاده از ماده سفید کننده همراه با آب است (یک واحد ماده سفیدکننده و شش واحد آب). ولی روش‌ اول جزو بهترین راهکارهای محیط زیستی ایمن به شمار می‌رود.

نظافت منزل در زمستان
با وجود اینکه اغلب داخل سطل زباله پلاستیک می‌گذارید، باید زمانی هم برای شستشو و ضد عفونی کردن سطل‌های زباله در نظر بگیرید.

هیچ وقت هیدروژن پراکسید را با سرکه مخلوط نکنید. ترکیب این دو یک اکسید مخرب و بسیار خطرناک است.

اجازه دهید یک ساعت سطل زباله خیس بخورد و سپس با برس آن را بشویید. در صورت امکان اجازه دهید در برابر نور مستقیم خورشید یا هوای آزاد خشک شود. این کار باعث نابودی میکروب‌ها می‌شود.

۲- شوت‌های مخصوص نظافت سرویس بهداشتی را ضدعفونی کنید

شوت را از نگهدارنده شوت سرویس بهداشتی جدا کنید و با آب خیس کنید. سپس آن‌ها را در یک سطل آب گرم حاوی یکی از محلول‌های زیر قرار دهید.

 • یک قسمت سفید کننده و شش قسمت آب
 • دو یا سه فنجان جوش شیرین
 • ترکیب مساوی از سرکه و آب

اجازه دهید شوت و نگهدارنده چند ساعتی در محلول باقی بمانند. سپس آن‌ها را آبکشی کرده و در معرض هوای آزاد خشک کنید.

۳- قسمت‌های زیرین و پشت مبلمان را گردگیری کنید

اگر مبلمان چرمی دارید حتما لکه‌های رطوبت را که پشت مبل می‌نشیند از نزدیک دیده‌اید. برای سایر مبلمان نیز لازم است که تمیزکردن قسمت‌های پشت و زیرین آن‌ها را در لیست نظافت منزل در فصل جدید بگنجانید. برای این کار با کمک فردی دیگر مبلمان را جابه‌جا کنید ابتدا پشت آن را جاروبرقی بکشید و سپس آن‌ها را بچرخانید تا بتوانید کف مبل را هم تمیز کنید.

پارچه زیرین مبل اغلب نازک است. برای تمیز کردن گرد و غبار زیر مبل بیش از حد به پارچه آن فشار نیاورید. با یک دستمال مرطوب با ملایمت روی آن بکشید تا غبارها از بین بروند.

نظافت منزل در زمستان
در نظافت هفتگی منزل معمولا کارهایی مثل تمیز کردن زیر مبلمان انجام نمی‌شود و به تمیزکاری‌های ماهانه یا فصلی موکول می‌گردد. نظافت منزل در فصل جدید فرصت خوبی برای گردگیری و غبار زدایی بخش زیرین و کف مبلمان است.

۴- بالای درها، کنج‌های دیوار و تابلوها را تمیز کنید

کانتر آشپزخانه و میزها تنها وسایل مسطح منزل نیستند که نیاز به نظافت دارند. در لیست نظافت منزل در فصل جدید باید توجه ویژه‌ای به گردگیری بالای درها و کنج‌های دیوار کرد. روی هر سطح افقی و مسطحی گرد و غبار می‌نشیند بخشی از این مکان‌ها عبارت است از:

 • داخل و بالای چارچوب‌های درب
 • پایه‌های صندلی‌ها و میزها
 • تابلوها، قاب عکس و آیینه
 • داخل کابینت‌های آشپزخانه و کانتر
 • قفسه‌ها و کتاب‌ها
 • مانیتورهای کامپیوتر و تلویزیون
 • لامپ‌، لوستر و سایر وسایل روشنایی
نظافت منزل در زمستان
گرد و خاک روی همه لوازم منزل وجود دارد، حتی لوازم روشنایی نظیر آباژور و لامپ‌ها نیز به نظافت دوره‌ای نیاز دارند. در چک لیست نظافت منزل در فصل جدید تمیز کردن پایه‌ها و زوایای داخلی مبلمان و پایه‌های میزها را فراموش نکنید.

۵- پشت یخچال را جاروبرقی بکشید

تمیز کردن یخچال به صورت دوره‌ای می‌تواند شما را از هزینه‌های مربوط به تعمیرات آن در دراز مدت معاف کند. پس اگر نمی‌خواهید یخچال جواب‌تان کند و خرج روی دست‌تان بگذارد در چک لیست نظافت منزل در فصل جدید تمیزکاری کندانسور کویل را فراموش نکنید. کندانسور کویل (مبدل حرارتی) اغلب در پشت یخچال قرار دارد. ابتدا یخچال را از برق جدا کنید. سپس با یک قلمو یا جاروبرقی گرد و خاک روی آن و همچنین کف را بگیرید. شاید لازم باش برای تمیز کردن مقداری یخچال را جابه‌جا کنید. همچنین از تمیز بودن مخزن یا دریچه فریزر اطمینان کسب کنید.

ممکن است کندانسور کویل در زیر یخچال قرار داشته باشد. در این صورت باید آن را از قسمت جلوی دستگاه تمیز کنید. صفحه زیرین آن را برای دسترسی به کویل‌ها بیرون بکشید. سپس آن‌ها را برس بکشید و محفظه زیرین را نظافت کنید.

در هنگام نظافت کویل، می‌توانید از یک تکه مقوا برای جلوگیری از ایجاد خراش روی کف استفاده کنید.

۶- به ورودی خانه و متعلقات جای کفشی نظم دهید

قفسه مخصوص جلا دادن و کفش‌های واکس زده را از کفش‌هایی که روزانه استفاده می‌کنید، جدا کنید. کفش‌ها و بوت‌هایی که مرطوب هستند و نیاز به زدودن گل و لای دارند را در قفسه کفش نگذارید. می‌توانید یک صندلی یا نیمکت برای در آوردن کفش در نظر بگیرید. همچنین تهیه یک فرچه کفش پاک‌کن نیز هزینه زیادی ندارد.

نظافت منزل در زمستان
از جای کفش‌ها بازدید کنید. کفش‌هایی که نمی‌پوشید را در گنجه بگذارید. سعی کنید کفش‌هایی که از باران خیس و یا کثیف شده را قبل از قرار دادن در جاکفشی تمیز کنید. یک صندلی یا نیمکت برای پوشیدن راحت‌تر کفش در نظر بگیرید.

۷- نظافت پنجره‌ها و دیوارهای اصلی را فراموش نکنید

یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد کثیفی شیشه پنجره میزان نور روزانه داخل منزل را به اندازه بیست درصد کاهش می‌دهد. بنابراین در لیست نظافت منزل در فصل جدید خود تمیزکردن پنجره‌ها را از یاد نبرید. با استفاده از دستورالعمل زیر به صورت کامل از شر کثیفی‌های درون و بیرون پنجره راحت شوید. همچنین این روش برای محیط زیست هم بی‌خطر است.

 • یک چهارم فنجان سرکه سفید
 • نصف قاشق چای‌خوری مواد شوینده
 • دو فنجان آب

پارچه را با این مواد آغشته کرده و شیشه‌ها را به راحتی تمیز کنید.

برای تمیز کردن دیوارهای داخلی خانه از مواد شوینده و اسفنج استفاده کنید. اگر دیوارهای نشیمن و اتاق خواب کاغذ دیواری است مواد شوینده مناسب آن را از لوازم طراحی و دکوراسیون منزل تهیه کنید.

۸- پره‌های پنکه سقفی و محفظه هوکش را نظافت کنید

با اینکه پره‌های پنکه سقفی در حال حرکت بسیار عالی به نظر می‌رسند ولی زمانی که بیکار هستند بزرگترین منبع گرد و خاک را به خود اختصاص می‌دهند. گرد و غبار معمولا روی سطح بالایی آن قرار می‌گیرد که در معرض دید نیست. یک روبالشتی قدیمی را روی پره پنکه قرار دهید، با عقب جلو کردن آن گرد و خاک به جای ریختن روی موها، فرش و مبلمان‌تان در داخل روبالشتی جمع می‌شوند.

برای تمیز کردن محفظه هواکش نیز ابتدا آن را در آورده و با یک برس فضاهای مشبک آن را تمیز کنید و سپس مجدداً نصب نمایید.

۹- فیلتر هود آشپزخانه را عوض کنید

نظافت فیلتر هود را در چک لیست خانه تکانی فصلی جای دهید. فیلترهای هود آشپزخانه را باید به صورت دوره‌ای عوض کنید. اگر تا کنون از این کار غافل بوده‌اید؛ چک لیست نظافت منزل در فصل جدید خود را مجدد بررسی کنید. فیلترهای هود بسته به نوع هود دارای انواع مختلفی هستند. برای هودهای قدیمی چیزی شبیه فیلتر جاروبرقی و به رنگ سفید در ابعاد مشخص هستند که آن‌ها را بعد از باز کردن درب هود با فیلتر قبلی میتوان جایگزین کرد. در هودهای جدید فیلتر هود به صورت صفحه‌های مشبک است که باید آن را با آب گرم و مواد شوینده تمیز کرده و مجددا نصب نمایید.

نظافت منزل در زمستان
در لیست نظافت منزل در فصل جدید حتما زمانی برای تعویض فیلترهای لوازم برقی نظیر هود، جاروبرقی یا پاک کردن محفظه‌هایی که از چشم پنهانند، بگذارید.

۱۰- ظروف دکوری و گلدان‌ها را تمیز کنید

شاید فرصت نکنید در گردگیری‌های هفتگی تمامی ظروف تزئینی و گلدان‌ها را بشویید ولی نظافت منزل در فصل جدید فرصت مناسبی برای رسیدگی به این کار است. همچنین اگر از گل‌های مصنوعی در گلدان‌ها استفاده می‌کنید، بهتر است حداقل سالی یک بار آن‌ها را با مواد شوینده تمیز کنید.

نظافت منزل در فصل های مختلف
برای نظافت در فصل جدید ظروف داخل دکوری و بوفه، تابلوهای قابل شستشو و گل‌های مصنوعی خانه را تمیز کنید.

۱۱- نظافت و تعمیرات!

 • شیرآلاتی که چکه می‌کنند و خراب هستند را در اولین فرصت تعویض کنید.
 • اگر برای نظافت منزل در فصل زمستان آماده می‌شوید، وسایل گرمایشی مثل بخاری، آبگرمکن و پکیج را سرویس کرده و رادیاتورها را هواگیری کنید.
 • برای نظافت منزل در فصل تابستان، توری‌های پنجره را تعمیر کنید و گل‌ها و درختان را سمپاشی کنید.
 • برای نظافت منزل در فصل پاییز و زمستان به تعمیرات بام و سقف خانه بپردازید تا با شروع بارندگی‌ها خیال‌تان از بابت آن راحت باشد.
 • گاراژ و انباری خانه را نظافت کنید.
 • سمپاشی خانه را حداقل سالی دو بار انجام دهید تا از شر حشرات موذی آسوده باشید.
 • در خانه‌های آپارتمانی، تراس حکم حیاط خلوت را دارد. نظافت منزل در فصل جدید فرصت خوبی برای تمیز کردن و تغییر دکوراسیون تراس و بالکن است.

چرا شستن فرش‌ها در نظافت فصلی مهم است؟

فرش گرد و خاک محیط خانه را به خود جذب می‌کند. همچنین این گرد و خاک می‌توانند موجب ایجاد آلرژی برای ساکنین خانه به ویژه کودکان شوند.از همین رو برای خانواده‌های شلوغ و پر رفت و آمد، نظافت منزل در فصل تابستان و زمستان با شستشوی فرش عجین شده است. بهتر است شستن فرش را به لیست نظافت در فصل زمستان خود اضافه کنید. زیرا:

 1. زمستان معمولا خشک‌ترین فصل سال است. به همین دلیل رطوبت و قارچ‌ها شانس کمتری برای نفوذ به الیاف فرش را دارند.
 2. فصل بهار و تابستان باید از چندین هفته قبل‌تر برای قالیشویی نوبتی را رزرو کنید، چون تعداد افراد زیادی در نوبت هستند. ولی در اواسط زمستان می‌توانید قالی‌های خود را در اسرع وقت به نحوی مطلوب بشویید.
 3. شلوغی قالیشویی‌ها در فصل‌های تابستان و بهار بر نرخ قیمت آن نیز تاثیر می‌گذارد. پس نظافت منزل در زمستان را با شستن فرش همراه کنید تا از منفعت اقتصادی آن نیز بهره‌مند شوید.
نظافت منزل در زمستان
برای خانواده‌های عیال‌واری که بچه کوچک در منزل دارند، شستشوی قالی و پرده‌ها بهتر است که دو بار در سال انجام شود. پرزها و الیاف پرده و قالی در صورتی که با گرد و غبار فراوان پوشیده شوند ضمن اینکه بر کیفیت هوای محیط داخل خانه اثر منفی می‌گذارند میتوانند باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی و آلرژی در افراد حساس‌تر مانند سالمندان و کودکان شوند.

نظرات و پیشنهادات

اگر برای نظافت منزل در فصل جدید برنامه‌ریزی کرده‌‌اید؛ نکات این پست روش ها و ایده‌های خوبی برای تمیزکاری در اختیارتان می‌گذارد. اگر نکات جدیدی برای قرار دادن در چک لیست نظافت منزل در فصل جدید به ذهن‌تان رسید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − پانزده =