آشنایی با انواع مبل راحتی

0

انواع مبلمان منزل را می‌توان در دو دسته کلاسیک و راحتی قرار داد. مبل های راحتی به واسطه تنوع در اندازه، طرح و رنگ خود و نیز نرمی و راحتی خاصی که هنگام نشستن روی آن‌ها به فرد دست می‌دهند بسیار پرطرفدار هستند. تقریباً در هر خانه‌ای می‌توان یک دست مبل راحتی پیدا کرد. به لحاظ تولیدی نیز به طور مداوم جدیدترین مدل های مبل راحتی ساخته و روانه بازار می‌شوند.

در این مطلب ابتدا می‌خواهیم شما را با انواع مبل راحتی آشنا کنیم و سپس ویژگی ‌های مبل راحتی باکیفیت را بیان کنیم. در بخش آخر نیز راهنمای خرید مبل راحتی بیان شده تا خرید یک مبلمان راحتی شیک و با کیفیت را تجربه کنید، با استادکار همراه باشید.

مبل راحتی چیست؟

مبل ها در واقع وسیله و محلی برای نشستن یک یا چند نفر هستند. محل قرار گرفتن مبل ها می‌تواند خانه، اداره و یا حتی مکان های عمومی باشد. با این حال کاربرد اصلی آن‌ها در اتاق نشیمن، اتاق ناهار خوری و دیگر نقاطی از خانه است که برای پذیرایی از مهمان در نظر می‌گیرید. اسکلت و ساختار مبل ها معمولاً از جنس چوب یا فلز است که توسط روکش هایی از جنس های مختلف پوشیده می‌شوند.

به طور کلی مبل ها را می‌توان به دو دسته کلاسیک و راحتی تقسیم بندی کرد. البته تقسیم بندی های جداگانه ای برای هرکدام از این دو نیز وجود دارد. برای مثال مبل های سلطنتی را در دسته مبل کلاسیک قرار می‌دهند.

مشخصات مبل راحتی

اما مبل راحتی چیست؟ مبل های راحتی اولین بار حدود دو قرن پیش در آمریکا عرضه و استفاده می‌شدند. در مجموع ویژگی‌هایی ظاهری وجود دارند که انواع مبل راحتی را از مبل کلاسیک متمایز می‌کنند برای مثال:

 1. برعکس مبل کلاسیک بدنه بیشتر انواع مبل راحتی از جنس چوب یا فلز نیست. بلکه اسکلت داخلی آن‌ها از جنس چوب بوده و با روکشی از مواد مختلف مثل پشم شیشه و انواع پارچه یا چرم سطح آن ها پوشیده شده است.
 2. ارتفاع همه‌ی مدلهای مبل راحتی کمتر از مبل های کلاسیک بوده و فاصله کمی از سطح زمین دارند.
 3. ویژگی بارز دیگر مبل راحتی وجود دسته پهن و قطور است که آن را با مبل های کلاسیک که عمدتاً دسته چوبی یا فلزی دارند متمایز می‌کند.
 4. محل نشیمن انواع مبل راحتی به نسبت مبل های کلاسیک بسیار نرم‌تر بوده و بالشت و کوسن هایی از جنس خود در کنار آن وجود دارد.

بیشتر بدانید دلیل نشت نمک در ماشین ظرفشویی

مجموعه ویژگی‌های ذکر شده در بالا موجب ایجاد حس راحتی و نرم‌تر بودن محل نشستن می‌شود به نحوی که فرد این میزان راحتی را در هیچکدام از انواع مبل کلاسیک تجربه نمی‌کند.
مجموعه ویژگی‌های ذکر شده در بالا موجب ایجاد حس راحتی و نرم‌تر بودن محل نشستن می‌شود به نحوی که فرد این میزان راحتی را در هیچکدام از انواع مبل کلاسیک تجربه نمی‌کند.

ویژگی‌های یک مبل راحتی خوب چیست؟

در ارتباط با شکل، اندازه، وزن و کیفیت بهترین نوع مبل راحتی عوامل مختلفی مثل جنس مصالح به کار رفته در آن، وزن نهایی مبل، جنس و کیفیت روکش مبل، نحوه طراحی و ساخت مبل و عوامل دیگر دخیل هستند. در ادامه مهم‌ترین خصوصیات یک مبل راحتی با کیفیت ذکر شده است.

 1. جنس مصالح به کار رفته و کیفیت ساخت مبل راحتی

جنس چوب بکار رفته در بدنه مبل راحتی، طول عمر بالای آن نقش مستقیم دارد. چوب گردو، توسکا، راش، روس و بلوط پرکاربردترین و پرطرفدارترین چوب انواع مبل راحتی جدید هستند. هر کدام از این جنس چوب ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و درنهایت قیمت نهایی محصولی که از آن‌ها ساخته می‌شود نیز متفاوت است. در این میان چوب روس (که معمولاً از جنس نراد و یا کاج است) به واسطه‌ی مقاومت خوب و قیمت مناسبی که دارد، انتخاب اول تولیدکنندگان مبل است.

 1. جنس روکش و کیفیت دوخت مبل راحتی

جنس روکش مبل راحتی می‌تواند هم از انواع پارچه‌های کتان، مخمل و یا دیگر انواع پارچه باشد و همین ‌که از جنس چرم داشته باشد. در این میان در سال‌های اخیر پارچه‌هایی از جنس های ترکیبی نیز تولیدشده‌اند که از مقاومت خوبی برخوردارند به طور کلی جنس روکش مبل راحتی می‌بایست در برابر کشش نسبی، تابش نور خورشید و فشار تا حد امکان مقاوم باشد.

علاوه بر این مبل راحتی با روکش چرم باید دارای بخش‌های غیرمسطح باشد تا از تعریق بیش از حد جلوگیری کند. در کنار این موارد نحوه دوخت یک مبل راحتی با کیفیت به نحوی است که به سختی قابل رویت است و الیاف با دوام و مستحکم در دوخت آن استفاده شده است. همه این موارد در نهایت بهترین طراحی مبل راحتی را به وجود می‌آورد. برای مطالعه بیشتر مقاله آشنایی با انواع پارچه مبل و راهکارهای تشخیص پارچه مبل با کیفیت را مطالعه کنید.

 1. ارتفاع مبل راحتی از سطح زمین

ارتفاع مبل راحتی از سطح زمین باید به صورتی باشد که کف پاهای شخصی که روی آن می‌نشیند به طور کامل روی زمین باشد و در عین حال احساس راحتی کند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که مبل راحتی نه انقدر بلند باشد که شخص مجبور شود پاهای خود را کشیده کند و نه آنقدر کوتاه باشد که زانوها بعد از نشستن از سطح نشیمن‌گاه مبل راحتی بالاتر باشد. رعایت نکردن این موارد در طولانی مدت می‌تواند به بدن فرد مخصوصاً مفصل‌های زانو آسیب برساند.

 1. طراحی استاندارد مبل راحتی

یک مبل راحتی استاندارد از بخش‌های مختلفی مثل دسته، تکیه‌گاه، فنر و… تشکیل شده است که طراحی هر کدام باید مطابق با آناتومی بدن انسان باشد. برای مثال طراحی تکیه‌گاه مبل راحتی باید به نحوی باشد که هنگامی که فرد روی آن می‌نشیند گودی کمر پوشش داده شود. علاوه بر این ارتفاع این ناحیه باید طوری باشد که علاوه بر اینکه تکیه‌گاه مناسبی برای شانه‌ها باشد، قسمتی از گردن فرد را نیز پوشش دهد.

 1. وزن نهایی مبل راحتی

وزن نهایی مبل راحتی نباید خیلی زیاد باشد تا موقع حمل‌ونقل آن مشکل ایجاد نشود. با این حال به کیفیت چوب به کار رفته در آن نیز توجه کنید، یکی از نشانه‌های مبل راحتی بی‌کیفیت وزن بسیار سبک آن به دلیل استفاده از چوب نامرغوب است.

لازم است روی مبل راحتی بنشینید تا میزان فرورفتگی آن را ارزیابی کنید.
به پنج مورد از ویژگی‌های یک مبل راحتی با کیفیت اشاره شد. به عنوان نکته اضافی توجه داشته باشید که نرمی و راحتی همه بخش‌های یک مبل باید هم به قدری باشد که کاملاً احساس راحتی کنید و در عین حال نه انقدر نرم باشد که چوب به کار رفته در زیر آن را حس کنید؛ بنابراین لازم است روی مبل راحتی بنشینید تا میزان فرورفتگی آن را ارزیابی کنید.

انواع مبل راحتی

 1. کاناپه

یکی از محبوب‌ترین انواع مبل های راحتی کاناپه‌ها هستند. این مدل مبل راحتی، معمولاً در اندازه‌های دو یا سه نفر تولید و به فروش می‌رسند. طراحی و ساخت کاناپه‌ها به نحوی است که به سادگی افراد می‌توانند روی آن لم داده و در حالی که دست‌ها و بازوان خود را روی آن قرار داده‌اند استراحت کنند.

کاناپه‌ها به واسطه اندازه، طرح و رنگ‌بندی خود یکی از مهم‌ترین نقش‌ را در چیدمان صحیح مبل و دکوراسیون داخلی مخصوصاً در بخش پذیرایی خانه دارند. از این نوع مبل راحتی معمولاً در اتاق نشیمن و در روبه روی تلویزیون استفاده می‌شود. با این حال استفاده از آن ها مختص محیط خانه و آپارتمان نبوده و در لابی هتل‌ها، شرکت‌ها، اتاق‌های انتظار و همچنین مراکز عمومی نیز دیده می‌شوند. پیشنهاد می کنیم راهنمای خرید کاناپه را بخوانید .

هنگام خرید کاناپه به اندازه آن توجه کنید چرا که ممکن است در طول روز به یک استراحت کوتاه نیاز داشته باشید. انواع دو متری آن نیز وجود دارد که می‌توانید تهیه و خریداری کنید.
هنگام خرید کاناپه به اندازه آن توجه کنید چرا که ممکن است در طول روز به یک استراحت کوتاه نیاز داشته باشید. انواع دو متری آن نیز وجود دارد که می‌توانید تهیه و خریداری کنید.
 1. لاوسیت (لاوست)

لاوسیت یا لاوست از انواع دیگر مبل راحتی است که به زبان انگلیسی به آن Loveseat گفته می‌شود. این نوع مبل راحتی معمولاً برای دو نفر ساخته شده و نسبت به کاناپه‌ها اندازه جمع و جورتر دارند. علت نام‌گذاری آن ها نیز به واسطه همین راحتی و نزدیکی است که دونفری که از آن استفاده می‌کنند در کنار هم تجربه می‌کنند.

به طور عمومی به این نوع مبل راحتی کاناپه دو نفره نیز می‌گویند اما در دسته‌بندی‌های مختلف این دو نوع مبل جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند. محل قرارگیری آن‌ها معمولاً در جلوی تلویزیون است و مصرف‌کنندگان اصلی آن ها زوج‌های جوان هستند. استفاده از آن‌ها در دیگر جاهای خانه مثل اتاق پذیرایی و اتاق خواب نیز مرسوم است.

لاوسیت نوعی مبل راحتی کوچک است که استفاده از آن در دکوراسیون آپارتمان‌های کوچک اروپایی و سبک مدرن جایگاه ویژه‌ای دارد
لاوسیت نوعی مبل راحتی کوچک است که استفاده از آن در دکوراسیون آپارتمان‌های کوچک اروپایی و سبک مدرن جایگاه ویژه‌ای دارد. با این حال در کشور ما معمولاً از آن‌ها در اتاق‌خواب‌ها استفاده می‌شود و خریداران استفاده از کاناپه‌ها را ترجیح می‌دهند.
 1. مبل راحتی L شکل

مبل راحتی ال شکل یکی از پرطرفدارترین انواع مبل راحتی چه در ایران و چه در دیگر نقاط دنیا به حساب می آید. استفاده از مبل راحتی L شکل در چند سال اخیر با توجه به بیشتر شدن آپارتمان‌ها با متراژ نه چندان بالا و همچنین گسترش دکوراسیون مدرن در خانه ها افزایش یافته است. هندسه این‌گونه مبل راحتی سبب شده که با اشغال فضایی کم در گوشه‌ای از خانه، امکان استفاده تعداد افراد بیشتری را از مبل راحتی ‌ایجاد کند. محل قرارگیری مبل راحتی ال شکل عموماً در گوشه اتاق نشیمن است.

در حال حاضر مبل راحتی L شکل در انواع مختلفی مثل مدل تختخواب شو مدل های جمع شونده در بازار وجود دارد.
در حال حاضر مبل راحتی L شکل در انواع مختلفی مثل مدل تختخواب شو مدل های جمع شونده در بازار وجود دارد. این تنوع در خط در طراحی، رنگ و ساخت مبل راحتی ال شکل سبب شده که انتخاب مناسبی برای خانه‌های کوچک باشند.
 1. مبل راحتی تختخواب شو

مبل راحتی تختخواب شو در دسته مبل راحتی کمجا قرار می‌گیرد که در عین داشتن زیبایی و کیفیت یک مبل راحتی، با چند حرکت مکانیکی ساده تبدیل به یک تخت خواب نرم و راحت می‌شود. معمولاً از این مدل مبل راحتی جدید در خانه‌های معمولی استفاده نمی‌شود و بیشتر مناسب واحدهای کوچک هستند.

مصرف‌کنندگان اصلی مبل راحتی تختخواب شو افراد ساکن در خانه‌های دانشجویی، پانسیون ها و یا اتاق‌های استراحت شرکت‌ها هستند. در واقع استفاده از این مدل مبل راحتی شیک باعث حداکثر صرفه‌جویی در فضای محل قرارگیری آن می‌شود و هم‌زمان نیاز به تختخواب را نیز برطرف می‌کند.

مبل راحتی تختخواب شو را می‌توانید برای اتاق خواب یا اتاق کار منزل خود نیز استفاده کنید.
مبل راحتی تختخواب شو را می‌توانید برای اتاق خواب یا اتاق کار منزل خود نیز استفاده کنید. این مدل مبل راحتی با توانایی تبدیل خود به تخت خواب سبب می‌شود که میزان زیادی از فضای اتاق شما از حالت اشاره شده خارج شود.
 1. مبل راحتی فانتزی

منظور از مبل راحتی فانتزی، طرح‌ها و مدل های جدیدی از انواع مبل راحتی است ست که در قالب شکل‌های متنوع هندسی و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند. استفاده از این نوع مبل راحتی برای دکوراسیون ساختمان دقت بسیار زیادی می‌طلبد.

علت این موضوع این است که این ساختار هندسی خاصی که یک مبل راحتی فانتزی می‌تواند داشته باشد در عین حال که می‌تواند کاملاً متناسب با دکوراسیون داخلی منزل شما باشد و آن را ویژه و متفاوت کند، انتخاب نادرست آن باعث ناهماهنگی میان دکوراسیون منزل شما می‌شود. به همین دلیل معمولاً این نوع مبل فانتزی بنا به سفارش و طراحی مشتری ساخته می‌شوند. پیشنهاد ما نیز این است اگر قصد استفاده از این نوع مبل را دارید با یک متخصص طراح داخلی مشورت کنید.

مدلهای مبل راحتی فانتزی را اغلب جوانانی انتخاب می‌کنند که از ایجاد تفاوت و تضاد در محیط خانه هراسی ندارند.
مدلهای مبل راحتی فانتزی را اغلب جوانانی انتخاب می‌کنند که از ایجاد تفاوت و تضاد در محیط خانه هراسی ندارند. با این وجود با کمی ذوق هنری و خلاقیت و در نظر گرفتن تناسب میان دکوراسیون خانه می‌توان از انواع مختلفی از مدل‌های مبل راحتی فانتزی استفاده کرد.

راهنمای خرید مبل راحتی

توجه به کیفیت و استحکام مبل راحتی

 به هنگام خرید مبل راحتی شاید به این بیاندیشید برای مدتی کوتاه یا موقت از آن استفاده خواهید کرد اما باید بدانید میانگین استفاده از یک مبل راحتی بیش از ۷ سال در کشورهای اروپایی گزارش شده است.

این عدد در کشور ما به واسطه قدرت خرید پایین‌تر می‌تواند حتی چندین سال بیشتر نیز باشد؛ بنابراین به هنگام خرید مبلمان راحتی چوبی به کیفیت و استحکام مبل توجه کنید و حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی مبلی که قرار است خریداری کنید بشینید. در طی این مدت زمان می‌توانید از فروشنده اطلاعات کاملی را درباره جنس چوب، جنس پارچه و نحوه دوخت پارچه مبل به دست آورید. علاوه بر این وضعیت گارانتی مبل راحتی را نیز جویا شوید. پس از این مدت زمان از روی مبل راحتی بلند شوید و به تغییرات آن توجه کنید.

 • مبل راحتی با کیفیت پس از بلند شدن شما باید حالت اولیه خود را در مدت زمانی کوتاه به دست آورد.
 • وضعیت طراحی مبل را در نظر بگیرید. دوباره روی آن بشینید وضعیت مهره های کمر و میزان فرورفتگی خود را ارزیابی کنید. این موضوع اهمیت بسیاری دارد چرا که در طولانی مدت ممکن است موجب کمردرد و حتی انحراف مهره های بدن شود.
 • برای انتخاب بهترین جنس پارچه مبل مقاله راهنمای کامل انتخاب زیباترین مدل های پارچه مبلی را مطالعه کنید
سبک بودن مبل راحتی که انتخاب می‌کنید یک ویژگی نسبی است.
سبک بودن مبل راحتی که انتخاب می‌کنید یک ویژگی نسبی است. چرا که استفاده از مصالح کم کیفیت و چوب نامرغوب می‌تواند یکی از دلایل سبک بودن مبل باشد. برای بررسی موضوع می‌توانید یک طرف مبل را بلند کنید و کمی تکان دهید و مطمئن شوید که اتصالات آن سست و شل نباشد.

در نظر گرفتن فضای مناسب برای  قرار دادن مبل راحتی

 طول، عرض  و حتی  ارتفاع مبل راحتی شما باید متناسب با ابعاد و دکوراسیون اتاقی باشد که قصد دارید  مبل را در آنجا استفاده کنید. به هنگام خرید مبل راحتی ال شکل حتما به‌ محل قرار گیری قفسه و پنجره‌ها توجه کنید. به لحاظ زیبایی شناسی بهتر است ارتفاع مبل راحتی شما بالاتر از پنجره خانه‌ی آپارتمان نباشد.

نکته بعد ترکیب دکوراسیون خانه است، دکوراسیون خانه شما به چه سبکی است؟ اگر سبک خانه شما کلاسیک و سنتی  است پیشنهاد می‌کنیم از انواع مبل راحتی کلاسیک که دسته‌های خمیده دارند استفاده کنید. برای دکوراسیون جدید و مدرن نیز سادگی و هندسه مستقیم خطوط را برای مبل راحتی خود در نظر بگیرید.

اگر فضای اتاق یا خانه شما کوچک است پیشنهاد ما استفاده از انواع مبل راحتی ال شکل در گوشه خانه است.
اگر فضای اتاق یا خانه شما کوچک است پیشنهاد ما استفاده از انواع مبل راحتی ال شکل در گوشه خانه است. علاوه بر این می‌توانید از انواع مبل راحتی بدون دسته نیز استفاده کنید این مدل مبل های راحتی باعث وسعت بخشیدن به فضای اتاق شما نیز می‌شود.

انتخاب رنگ مناسب مبل راحتی

 ممکن است مبل راحتی منتخب شما ویژگی‌های ظاهری از نظر کیفیت و طراحی خوبی داشته باشد اما رنگ و طرح پارچه‌ای که از آن برای ساخت مبل استفاده شده مناسب دکوراسیون منزل شما نباشد. برای مثال مبل راحتی گلدار انتخاب مناسبی برای دکوراسیون مدرن و تک رنگ نیست.

البته انتخاب رنگ مبل موضوعی کاملاً وابسته به سلیقه شما است اما پیشنهاد ما این است که قبل از خرید مبل راحتی رنگی مقاله انتخاب رنگ پارچه مبل برای فضاهای مختلف داخلی را مطالعه کنید.

 رنگ مبل راحتی خود را می‌توانید در تناسب با فضای هال منزل و توجه به ترکیب رنگ‌های به کار رفته در آن، به دست بیاورید.
رنگ مبل راحتی خود را می‌توانید در تناسب با فضای هال منزل و توجه به ترکیب رنگ‌های به کار رفته در آن، به دست بیاورید. پیشنهاد ما به کار بردن رنگ مات برای پارچه مبل و استفاده از کوسن‌های رنگی متناسب با ترکیب رنگ فضا، برای یکپارچه‌سازی دکوراسیون داخلی منزل شما است.

مبل راحتی چند نفره بخرم؟

 در پاسخ به اینکه مبل راحتی چند نفره تهیه کنید نباید فقط تعداد اعضای خانواده را در نظر بگیرید. اگر در منزل شما رفت و آمد زیادی می‌شود پیشنهاد ما استفاده از انواع مبل راحتی ال شکل است و اگر زوجی هستید که بیشتر در کنار هم زندگی می‌کنید و مهمان کمی دارید می‌توانید از ترکیب دو مبل راحتی تک نفره و یک کاناپه دو نفره استفاده کنید.

همان‌طور که گفتیم مبل ال مناسب خانه‌های پرتردد و پر تعداد است.
همان‌طور که گفتیم مبل ال مناسب خانه‌های پرتردد است. نکته مهم اما درباره انواع مبل راحتی این است که توجه داشته باشید کیفیت مبل شما خیلی مهم‌تر از جادار بودن آن است؛ بنابراین اولویت خود را انتخاب مبل با کیفیت قرار دهید.

نکات اضافی خرید مبل راحتی

 • مبل راحتی که انتخاب می‌کنید  باید  فاقد گوشه‌های نوک‌تیز  یا پایه‌های بیرون زده باشد. توجه به این موضوع احتمال آسیب به ساکنین را در حین رفت و آمد  از بین می‌برد.
 • برای شستشوی انواع مبل راحتی به تگ شستشوی مبل توجه کنید. سعی کنید انواع مبل راحتی دارای تگ شستشو WS که هم قابلیت شستشو با آب و هم محلول‌های شوینده را دارند،  تهیه کنید.
 • در میان انواع مبل راحتی دسته‌ای دیگر به نام مبل نیمه راحتی نیز وجود دارد. این نوع مبل راحتی علاوه بر  اینکه محلی برای نشستن و استراحت کردن افراد  هستند، جنبه رسمی‌تری دارند و می‌توان از آن ها به عنوان محلی برای پذیرایی از مهمانان استفاده کرد.
 • به جنس روکش و یا پارچه مبل توجه کنید.  به عنوان یک قاعده کلی روکش مبل راحتی شما می‌بایست  سه ویژگی مهم را شامل بافت محکم، وزن نسبی سنگین و مقاومت در برابر سایش داشته باشد.
 • برخی از انواع مدل های مبل راحتی از چوب در نمای بیرونی مبل استفاده می‌کنند که البته درصد بسیار کمی از آن را شامل می‌شود. بهترین نمای چوب در مبل را چوب‌های راش دارند که ساختار گره‌های چوبی زیبایی دارند.
 • در صورتی که خانه بزرگی دارید می‌توانید از ست مبلمان کلاسیک متناسب با مبل راحتی خود نیز برای تزئین دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. انواع مدل مبل کلاسیک راحتی وجود دارند که متناسب با مبلمان سلطنتی یا استیل هستند.

سخن پایانی

در این مطلب علاوه بر اینکه با انواع مبل راحتی آشنا شدید، مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید مبل راحتی می‌بایست به آن دقت کنید را بیان کردیم. شما چه نوع مبل راحتی در خانه دارید؟ به هنگام خرید آن به چه نکاتی توجه کردید؟ در بخش نظرات این مطلب منتظر استفاده بردن از تجربیات شما در ارتباط با خرید و استفاده از انواع مبل راحتی هستیم.

تعمیرات مبلمان و سرویس خواب

تعمیرات مبلمان و سرویس‌خواب

 • تعمیر مبلمان اداری، راحتی، استیل، چرمی، پارچه ای و...
 • ساخت سرویس خواب، کمد، ویترین و تمامی منسوجات چوبی
 • تعمیر و تغییر مدل رویه مبلمان
 • رنگ کاری مبلمان و منسوجات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار

منابع: hunker l timeless

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =