انواع قفسه بندی: از کمد دیواری تا انبار

2

قفسه بندی یا جداسازی فضاها از دیرباز تاکنون در تمام فضاها اجرا شده است و کاربرد بسیار زیادی دارد. در واقع قفسه بندی جهت ایجاد نظم و یکپارچگی در میان وسایل مختلف نقش بسزایی را ایفا می‌کند. از این جهت تصمیم گرفته‌ای شما را با انواع قفسه بندی در این مقاله آشنا کنیم پس با استادکار همراه شوید.

قفسه بندی چیست؟

اگر در خاطرتان باشد و یا از بزرگان فامیل شنیده باشید در زمان قدیم برای هر کدام از وسیله‌ها بقچه، صندوقچه کوچک و یا گنجه برای چیدمان و جدا کردن وسایل استفاده می‌کردند. امروزه تمام آن وسایل قدیمی تبدیل به فرم جدیدی به نام قفسه شده است که برای نگهداری و جدا کردن وسایل مختلفدر فضاهای مختلف استفاده می‌شود. قفسه بندی انواع مختلفی دارد که بسته به جنس و مدل آن کاربردهای متنوعی دارد و در حال حاضر از انواع قفسه بندی در هر مکانی از خانه گرفته تا فروشگاه‌ها و انبارهای بزرگ استفاده می‌شود.

قفسه بندی چیست؟

قفسه بندی فلزی چیست؟

قفسه بندی فلزی یکی از رایج‌ترین انواع قفسه بندی است که معمولا در فروشگاه، اداره و یا انبارها کاربرد دارد. یکی از مزایای قفسه بندی فلزی برای چیدمان محصولات بر روی آن، تاثیر مثبتی است که در ذهن مشتری می‌گذارد. همانطور که قبل‌تر هم به آن اشاره کردیم قفسه بندی سبب ایجاد نظم در محیط می‌شود. از این رو مشتری با دیدن نظم و ترتیب محصولات و قفسه بندی شدن مجزا با خیالی آسوده خرید خود را انجام می‌دهد و مشتاق می‌شود تا از قفسه‌های بیشتری نیز دیدن کند. علاوه بر این قفسه بندی فلزی استحکام بالایی نیز دارد و در ابعاد بسیار وسیع نیز تولید می‌شود و هزینه آن نسبت به قفسه‌های چوبی کمتر است از این رو در بسیاری از فضاهای بزرگ مانند فروشگاه یا انبار از آن استفاده می‌شود.

قفسه بندی فلزی چیست؟

معرفی انواع قفسه بندی:

قفسه بندی کمد دیواری:

اهمیت به چیدمان کمد دیواری‌ها به خصوص کمد دیواری اتاق خواب بسیار اهمیت دارد. در واقع با ایجاد نظم داخل کمد دیواری علاوه بر اینکه می‌توانید فضاسازی بیشتری انجام دهید، امکان پیدا کردن چیزهای مختلف نیز برای شما آسان می‌شود. یکی از راه‌های نظم بخشیدن به فضای کمد دیواری، استفاده از انواع قفسه بندی است. فرقی ندارد کمد دیواری شما بزرگ است یا کوچک مهم این است که شما با قفسه بندی دیگر مشکل کمبود جا یا گم شدن وسایل خود را نخواهید داشت.

انواع مدل قفسه بندی برای کمد دیواری:

اگر کمد دیواری متعلق به اتاق خواب شما است، قطعا وسایل زیادی برای جای دادن در آن دارید. برای قفسه بندی شما می‌توانید از اکسسوری‌های مختلف که شبیه به قفسه، میله یا تخته جداکننده ساخته شده است، استفاده کنید. به طور مثال اگر می‌خواهید داخل کمد دیواری انواع کفش، لباس و وسایل جانبی قرار دهید برای هر کدام یک مدل خاص قفسه انتخاب کنید و سعی کنید با چیدمانی منظم آن‌ها را داخل فضای کمد دیواری نصب کنید.

انواع مدل قفسه بندی برای کمد دیواری

یکی دیگر از انواع قفسه بندی که می‌تواند کاربرد زیادی برای فضای داخل کمد دیواری داشته باشد، کشوهای بازشو پیش ساخته است که به آسانی داخل کمد نصب می‌شود. مزیت این نوع قفسه بندی کشویی که معمولا به صورت ریلی داخل کمد دیواری نصب می‌شود این است که فضای نسبتا بزرگی دارد و شما به راحتی می‌توانید تمام وسایل جانبی خود را داخل آن قرار دهید.

انواع مدل قفسه بندی برای کمد دیواری

یکی دیگر از انواع قفسه بندی برای داخل کمد دیواری استفاده از پنل‌های طولی کناف است که به صورت پیش ساخته در بازر وجود دارد و شما می‌توانید به ارتفاع کمد دیواری خود آن‌ها را سفارش دهید. این پنل‌ها حکم جداکننده دارند و شما می‌توانید به طور مثال لباس‌های روزمره خود را از لباس‌های مجلسی با این پنل‌ها جدا کنید.

انواع مدل قفسه بندی برای کمد دیواری:

قفسه بندی کابینت و آشپزخانه:

یکی از معضلات روزمره‌ای که معمولا بسیاری از خانم‌ها در طول روز با آن مواجه می‌شوند کمبود فضای کافی در محیط آشپزخانه و کابینت‌ها است. علاوه بر این گاهی مواقع در یک کشو یا کابینت برای مدتی طولانی به دنبال وسیله مورد نظر هستید ولی آن را پیدا نمی‌کنید. اینگونه بی نظمی‌ها معمولا در بسیاری از آشپزخانه‌ها دیده می‌شود و جای نگرانی نیست اگر شما نیز با آن مواجه شده‌اید. برای جلوگیری و یا از بین بردن چنین بی نظمی‌های به شما پیشنهاد می‌دهد از مدل‌های مختلف انواع قفسه بندی الگو بردارید. شما با قفسه بندی فضای درون کشوها و کابینت‌ها آشپزخانه به راحتی می‌توانید چیدمانی زیبا برای وسایل آَپزخانه خود ایجاد کنید.

انواع مدل قفسه بندی برای کشو و کابینت آشپزخانه:

اگر جز دسته خانم‌هایی هستید که از ریخت و پاش‌های زیاد درون فضای آشپزخانه کلافه شده‌اید و می‌خواهید یک سر و سامان اساسی به فضای آشپزخانه خود دهید، پیشنهاد می‌دهد اگر فضای کافی در آَپزخانه خود دارید حتما یک سوپرمارکت ایجاد کنید. سوپر مارکت شامل مجموعه‌ای از انواع قفسه بندی است که به صورت منظم در چند ردیف ایجاد شده است و شما می‌توانید انواع حبوبات، ظروف اضافی و خرید‌های خود را درون سوپر مارکت آَپزخانه که به صورت یک کمد است، قرار دهید. اگر آشپزخانه کوچکی دارید نیز می‌توانید این سوپر مارکت را به یک کابینت منتقل کنید و یا از قفسه بندی‌های دیواری استفاده کنید و سعی کنید ظروف و وسایل کاربردی را روی آن چیدمان کنید.

انواع مدل قفسه بندی برای کشو و کابینت آشپزخانه

 

یکی دیگر از انواع قفسه بندی که می‌توان به راحتی آن را در آشپزخانه‌هایی که پیشخوان یا جزیره دارند، اجرا کرد، نوعی کابینت و کشو است که در زیر پیشخوان آشپزخانه به کار می‌رود. از آن‌جا که در بسیاری از خانه‌های پیشخوان تنها حکم تزئیینی و زیبایی را دارد پس چه بهتر که در کنار زیبایی، کاربرد را نیز به آن اضافه کنیم. با قفسه بندی زیر پیشخوان و قرار دادن یک درب بر روی آن شما می‌توانید فضای بیشتری را در آشپزخانه نیز ایجاد کنید.

انواع مدل قفسه بندی برای کشو و کابینت آشپزخانه

حتما برای شما نیز پیش آمده است که هنگام برداشتن چاقو، ملاقه یا قاشق مورد نظر تمام کشو آشپزخانه را به هم بریزید تا بتوانید وسیله مورد نظر را پیدا کنید. برای جلوگیری از چنین بی نظمی شما می‌توانید از اکسسوری‌های نظم دهنده که معمولا به صورت ورق‌های پلاستیکی یا سیلیکونی هستند کشو خود را قفسه بندی کنید تا به راحتی برای هر وسیله‌ای جای مشخصی ایجاد کنید.

انواع مدل قفسه بندی برای کشو و کابینت آشپزخانه

یکی از کابینت‌های ضروری در هر آشپزخانه‌ای که نیاز به قفسه بندی دارد، کابینت زیر ظرفشویی است. معمولا این کابینت جز یکی از شلوغ‌ترین کابینت‌ها است زیرا تمام وسایل شوینده، پارچه‌ها و حتی سطل زباله در این کابینت قرار گرفته است. از این رو بهتر است به فکر قفسه بندی برای این کابینت نیز باشید. برای قفسه بندی این کابینت شما را با ساده‌ترین راه یعنی قفسه بندی با سبد آشنا می‌کنم. شما می‌توانید با انتخاب چند سبد پلاستیکی با سایزهای متفاوت به کابینت خود نظم ببخشید و یا می‌توانید با استفاده از پنل‌های چوبی که به اندازه، سایز و شکل‌های متفاوت برش خورده نیز استفاده کنید. برای این کار ابتدا بایستی فضای کابینت را اندازه‌گیری کنید. سپس با مشورت با یک نجار با تجربه از او بخواهید قفسه بندی‌های چوبی در داخل فضا برای شما ایجاد کند و هر بخش را مخصوص وسیله خاصی قرار دهید. با این کار نه تنها نظم در آشپزخانه زیاد می‌شود بلکه زیبایی و جلوه خاصی نیز به آچهره آشپزخانه شما نیز بخشیده می‌شود.

انواع مدل قفسه بندی برای کشو و کابینت آشپزخانه

برای آشنایی با انواع چیدمان کابینت برای داشتن آشپزخانه‌ای زیبا پیشنهاد می‌کننیم مطلب چیدمان کابینت را از دست ندهید!

قفسه بندی انباری خانه:

معمولا تمام وسایل اضافی در هر خانه‌ای به اتاق انباری منتقل می‌شود و از آن‌جا که رفت و آمد به انباری کم و شخصی است معمولا اهمیت زیادی به این فضا داده نمی‌شود اما وای به آن روزی که شما وسیله‌ای نیاز داشته باشید که در انباری باشد و زیر هزاران وسیله دیگر قرار گرفته باشد. در چنین مواقعی معمولا افراد هیچ چاره‌ای به جز بهم ریختگی بیشتر پیدا نمی‌کنند. از این رو به شما پیشنهاد می‌دهید به فضای انباری خانه خود نیز اهمیت بدهید. شما با یک حرکت بسیار ساده و راحت و قفسه بندی فضای داخلی انباری می‌توانید این محیط را همیشه تمیز نگاه دارید. می‌توان از انواع قفسه بندی چوبی و یا فلزی برای انباری استفاده کرد. قطعا قفسه‌های چوبی استحکام بیشتر دارند پس اگر بیشتر وسایل داخل انباری سنگین هستند از قفسه‌بندی چوبی استفاده کنید. برای قفسه بندی انباری خانه، بسته به میزان فضایی که در اختیار دارید می‌توانید از انواع قفسه بندی دیواری و یا مستقل استفاده کنید.

اگر جز دسته افرادی هستید که معمولا ابزارهای مورد نیاز خود را نیز در انباری خانه نگهداری می‌کنید می‌توانید بر روی بخشی از دیوار با استفاده از قفسه‌های آویز دار، تمام ابزارهای خود را آویزان کنید و در کنار نیز کشوهای کوچکی برای نگهداری وسایل کوچکتر نیز ایجاد کنید.

قفسه بندی انباری خانه

قفسه بندی برای کتابخانه

امروزه در فضای هر خانه‌ای یک کتابخانه، هر چند کوچک، به چشم می‌خورد. کتابخانه به عنوان یکی از مبلمان می‌تواند نقش بسزایی در دکوراسیون داخلی خانه بگذارد از این رو باید به بهترین شکل ممکن طراحی شود. امروزه انواع بسیار مختلفی از کتابخانه‌های کوچک و بزرگ، فانتزی و یا چوبی در بازار دیده می‌شود که هر کدام به نوبه خود زیبا و کاربردی هستند. در کنار مدل‌های آماده شما می‌توانید خودتان نیز با ارائه چندین الگو از انواع قفسه بندی کتابخانه دلخواه خود را ایجاد کنید.

انواع مدل قفسه بندی کتابخانه:

یکی از مدل‌های بسیار ساده و در عین حال زیبا و کاربردی ایجاد قفسه‌هی کتاب چوبی در بالای میز کار یا مطالعه است. این مدل قفسه بندی کتابخانه برای خانه‌هایی که فضای کوچکی دارند بسیار مناسب است و از طرفی امکان دسترسی به آن نیز آسان است.

انواع مدل قفسه بندی کتابخانه

اگر تعداد کتاب‌های شما زیاد است و در فضاهای خصوصی مانند اتاق خواب جاسازی نمی‌شود، می‌توانید کتابخانه خود را به نشیمن خصوصی انتقال دهید. برای این کار می‌توانید یک دیوار را انتخاب کنید و با اندازه‌گیری دقیق آن را علامت گذاری کرده و سپس قفسه بندی از نوع چوبی بر روی دیوار نصب کنید. علاوه بر این برا اینکه کتابخانه شما با رنگ و دکوراسیون داخلی منزل شما همخوانی داشته باشد، می‌توانید اقفسه‌ها را به رنگ مبلمان خود در بیارورید.

انواع مدل قفسه بندی کتابخانه

استفاده از کتابخانه با قفسه بندی چوبی در کنار داشتن یک دکوراسیون چوبی برای منزل می‌تواند نهایت زیبایی و صمیمت را در فضای خانه ایجاد کند. پس مطلب ۸ ایده برای ایجاد یک دکوراسیون چوبی منزل شیک را نیز دنبال کنید تا با سبک دکوراسیون چوبی نیز آشنا شوید.

کتاب یکی از عناصری است که وجودش در هر فضایی باعث روح بخشید به آن فضا می‌شود. در نتیجه بهتر است فضاهای غیر کاربردی خانه خود را تبدیل به کتابخانه کنید. به طور مثال زیر پله جز یکی از فضاهای غیر قابل استفاده در هر خانه‌ای است. از این رو شما می‌توانید با قفسه بندی زیر پله یک کتابخانه کوچک و نقلی برای خانه خود ایجاد کنید و داخل قفسه‌ها را با کتاب‌های رنگارنگ خود پر کنید.

انواع مدل قفسه بندی کتابخانه

یکی دیگر از انواع مدل قفسه بندی برای ایجاد کتابخانه استفاده از فضای بلا استفاده کانتر آشپزخانه است. اگر فضای زیر کانتر آشپزخانه شما بلا استفاده باقی مانده است چه بهتر که با یک قفسه بندی چوبی آن را تبدیل به یک کتابخانه کوچک کنید. حتی می‌توانید در کنار کتاب از وسایل دکوری برای جلوه بیشتر نیز استفاده کنید.

انواع مدل قفسه بندی کتابخانه

قفسه بندی فروشگاهی:

از خانه و فضاهای کوچک که بگذریم، به فضاهای بزرگی مانند فروشگاه می‌رسیم که جز یکی از محیط‌های پر رفت و آمد در طول روز است. قفسه بندی در فروشگاه از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا باید توجه مشتری به امکانات و محصولات فروشگاه جلب شود. همانطور که هر انسانی از یک فضای شلئغ و بهم ریخته در حال فرار است، به فضاهای زیباو منظم نیز جذب می‌شود. در نتیجه محیط فروشگاه را باید با ایجاد قفسه بندی‌های متنوع و حتی رنگی زیباتر و جذاب‌تر کرد. معمولا برای قفسه بندی فروشگاه از انواع قفسه بندی فلزی استفاده می‌کنند و بسته به اندازه فضا قفسه‌ها را چیدمان می‌کنند.

انواع مدل قفسه بندی کتابخانه

سخن آخر:

تاثیری که نظم و ترتیب بر روی ظاهر یک فضا می‌گذارد غیر قابل توصیف است. اگر بتوانید در یک فضا علاوه بر زیباسازی نظم را نیز نگاه دارید، قطعا هم برای خودتان و هم دیگران شگفتی زیادی به ارمغان می‌آورد. در این مقاله سعی شد به یکی از روش‌های نظم بخشیدن به فضا با معرفی انواع قفسه بندی بپردازیم. قطعا روش‌های متعدد دیگری برای نظم بخشیدن به فضاهای داخلی وجود دارد در نتیجه مامنتظر شنیدن پیشنهادت شما در این باره خواهیم بود. شما می‌توانید ایده‌های ناب خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نجاری و تعمیرات چوب

نجاری و تعمیرات چوب

 • تمامی خدمات نجاری و ساخت سازه های چوبی
 • طراحی ساخت و نصب سرویس های چوبی
 • طراحی و ساخت کمد دیواری، سرویس خواب، بوفه، دراور، ویترین، میز، صندلی
 • تعمیر و نصب انواع مصنوعات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار
بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار
2 نظرات
 1. محمد می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من تو تراس خونه ام یه فرورفتگی jوی دیوار با عرض 55 سانت، ارتفاع 260 سانتی متر و عمق 38 سانتی متر دارم .ممنون میشم اگر من رو راهنمایی کنید که چجور می تونم این قسمت رو قفسه بندی کنم.

 2. - دیلی مارکت

  […] کردن رنگ به آشپزخانه هستند؛ به ویژه اگر در آشپزخانه قفسه های دیواری باز، پگ بورد و کابینت‌های شیشه‌ای دارید که […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =