ایده‌هایی برای ساخت میز چوبی توسط خودتان

3

دنبال ایده خوب و ساده برای ساخت یک میز چوبی مطالعه یا میز غذاخوری برای فضای کوچک خانه خود می‌گردید؟ در این پست استادکار قصد داریم ایده‌هایی آسان برای ساخت میز چوبی به عنوان میزکار و مطالعه، میز غذاخوری و روش ساخت میز چوبی برای گریل را ارائه کنیم. با ما همراه شوید.

۸ ایده ساده برای ساخت میز چوبی مطالعه، ناهار خوری و..

ساخت میز چوبی چندان هم سخت نیست. کافی است اصول اولیه برای ساخت چارچوب و نصب اتصالات چوبی را به خوبی یاد بگیرید. در این پست استادکار ضمن آموزش نحوه ساخت میز چوبی برای باربیکیو، چند ایده ساده و راحت برای ساخت میز کار و مطالعه، میز ناهار خوری و.. ارائه شده است. با کمی خلاقیت می‌توانید مدل‌های جدیدی برای میز چوبی خانه خود طراحی کنید.

۱- ساخت میز چوبی با پایه‌های فلزی

اگر خیلی از کارهای نجاری سر در نمی‌آورید؛ یک میز چوبی با پایه های لوله آهنی انتخاب خوبی برای ساخت یک میز کوچک مطالعه است. کافی است اتصالات لوله‌ای مورد نیاز خود را تهیه کنید و دست به کار شوید.

ساخت میز چوبی
ایده برای ساخت میز چوبی با پایه‌های لوله‌ای
ساخت میز چوبی
اتصالات و لوله‌های مورد نیاز فولادی در سایز ۳/۴ اینچ هستند.
ساخت میز چوبی
نحوه وصل کردن لوله‌ها و اتصالات

۲- میزهای شناور

دیوارهای نزدیک به هم در راهروی خانه یا قناسی‌های منزل‌تان دقیقا مکان مناسبی برای نصب یک میز کار شناور هستند. همچنین اگر برای انجام کارهای کامپیوتری‌تان به محلی برای قرار دادن لپ تاپ نیاز دارید ولی فضای کوچک خانه مانعی برای استفاده از یک میز کار بزرگ است؛ میزهای دیواری شناور ایده خوبی هستند.

ساخت میز چوبی
میز شناور دیواری

۳- میز غذاخوری چوبی

استفاده از میزی با چوب طبیعی نه تنها روح تازه‌ای به زندگی‌تان می‌‌بخشد بلکه اگر خودتان سعی کنید یک میز ساده چوبی بسازید تا حد زیادی در هزینه‌هایتان صرفه جویی می‌شود. یک میز ناهار خوری ساده می‌تواند ایده مناسبی برای شروع به نجاری باشد.

ساخت میز چوبی
میز ناهار خوری چهار نفره چوبی

۴- میز کار چوبی

ساخت میز چوبی
میز چوبی با پایه‌هایی به شکل قفسه‌های روباز مناسب برای اتاق کار و قرار دادن فایل‌های اطلاعاتی
ساخت میز چوبی
میز چوبی ساده با پایه های فانتزی به صورت ضربدر
ساخت میز چوبی
میز چوبی با پایه‌های فلزی
ساخت میز چوبی
میز چوبی با پایه‌ای به شکل قفسه کتابخانه مناسب برای اتاق کار و مطالعه

۵- میز کوچک مطالعه

میزهای مطالعه دیواری را در سایزها و فرم‌های متنوعی میتوانید تهیه کنید. این میزها اغلب با استفاده از پیچ‌های مخصوص به دیوار متصل می‌ شوند و دارای گونیاهای فلزی یا چوبی نگهدارنده هستند. از این میزهای دیواری میتوان به عنوان میز غذاخوری در خانه‌های کوچک نیز استفاده کرد.

ساخت میز چوبی
نمونه‌ای از میز کنجی دیواری و کم عرض

۶- میز کنجی

این میزها فضای کمی را اشغال می‌کنند و انتخاب خوبی به عنوان میز کار و کامپیوتر در خانه‌های کوچک هستند.

ساخت میز چوبی
میز کنجی برای استفاده شخصی در خانه‌های کوچک

۷- میز ماشین خیاطی

اگر اهل خیاطی کردن هستید، حتما به یک میز و صندلی مناسب نیاز دارید. ضمن اینکه مزیت این میز قرار گرفتن چرخ خیاطی در داخل محفظه میز است که کار کردن با آن را برای‌تان آسان‌تر می‌کند. همچنین میتوانید وسایل خیاطی خود را در کشوهای رو باز و قفسه‌های آن جای دهید.

ساخت میز چوبی
میز مخصوص ماشین خیاطی

۸- میز آرایش چوبی

یک نمونه از میز آرایش چوبی با رویه شیشه‌ای که دارای کشوهای مخفی است. این مدل را میتوانید به صورت دیواری نیز بسازید.

ساخت میز چوبی
میز آرایش کوچک

آموزش نحوه ساخت میز چوبی ساده؛ یک تیر و سه نشان!

برای ساخت میز چوبی دو روش مرسوم وجود دارد. می‌توانید ابتدا یک چهار چوب برای سطح رویه میز بسازید و پایه‌ها را در اطراف آن به رویه اصلی سطح متصل کنید و یا با استفاده از دو نگهداره (بست چوبی به صورت افقی) سطح میز را بسازید. در این آموزش از روش دوم استفاده می‌کنیم. مزیت این روش در این است که بست‌ها کاملا به دو طرف میز مماس بوده و کار نهایی شکیل‌تر و زیباتر می‌شود.

ساخت میز چوبی ساده
نحوه ساخت میز چوبی ساده

گام اول: آماده کردن چوب‌ها

برش زدن اندازه چوب‌ها و جنس چوب وابسته به سلیقه شما است و می‌تواند متفاوت باشد. در ابتدا باید بخش رویه میز را بسازید. همچنین به چهار پایه و تعدادی تخته برای کناره‌های میز نیاز دارید. چوب‌های مورد نیاز خود را از نجاری‌ها یا فروشندگان چوب (کلی و جزئی) تهیه کنید.

ساخت میز چوبی
برای درست کردن رویه میز می‌توانید از به هم چسباندن چند تخته چوب در ابعاد یکسان و پیچ کردن آن به سطح زیرین چارچوب استفاده کنید. چهار پایه، دو تکه چوب اضافی برای کناره‌های میز و بخش پشتی آن و دو چوب برای ساخت اتصال (نگهدارنده) افقی پایه‌های میز نیاز دارید.

گام دوم: درست کردن رویه میز

برای ساخت میز چوبی چهار تخته مخصوص سطح میز را کنار هم قرار داده و با چسب چوب به هم بچسبانید. از ابزارهای پِرس برای نگه داشتن و خشک شدن چوب استفاده کنید. سپس در هر لبه عرضی رویه میز یکی از تخته‌های بست زیری (نگهدارنده) را متصل کنید.

ساخت میز چوبی ساده
دو نگهدارنده افقی میز را در دو طرف قرار دهید. چوب‌های سطح رویه میز را روی آن بگذارید و طوری تنظیم کنید که لبه سطح میز با اتصال زیرین کاملا در یک راستا قرار داشته باشد.

گام سوم: نصب پایه‌ها

سطح رویه میز را برگردانید و هر یک از پایه‌ها را در یکی از کنج‌ها به بست‌های عرضی (اندازه این بست‌های چوبی ۶ در ۱۲ سانتی متر با ارتفاعی کمتر از ارتفاع پایه‌های میز است) مرحله قبل متصل کنید. در صورت تمایل برای نصب طبقه روی میز، ارتفاع مناسب برای طبقه را علامت زده و بست چوبی برای قرار دادن طبقه را به هر دو پایه میز وصل کنید (اختیاری).

ساخت میز چوبی گریل
نحوه اتصال پایه‌ها به میز و علامت زدن اتصالات نگهدارنده پایه برای ایجاد طبقه (اختیاری)

در مرحله آخر دو تکه چوبی را که برای دو طرف سطح میز در نظر گرفته‌اید به بست‌های زیری میز متصل کنید. به همین راحتی ساخت میز چوبی شما به پایان رسیده است.

چطور میز چوبی را به میز باربیکیو یا گریل تبدیل کنیم؟

در پست قبلی استادکار روش ساخت انواع باربیکیو آجری، سنگی و چوبی را آموزش دادیم. به نظرتان چطور می‌توان همین میز چوبی ساده را به یک میز گریل یا باربیکیو تبدیل کرد که حسابی هم به درد دورهمی‌های آخر هفته‌تان می‌خورد؟! روش ساخت میز چوبی گریل دقیقا مشابه دستور العمل بالا است فقط باید چند تغییر کوچک به آن اضافه کنید:

ساخت میز چوبی
ساخت میز چوبی برای باربیکیو

۱- برای ساخت میز گریل باید به اندازه سطح میز نیز توجه کنید. پس در گام اول برای انتخاب چوب علاوه بر سلیقه خود و جنس چوب، اندازه تابه کوره ذغال را نیز در نظر بگیرید.

۲- ۵ تخته اضافی و سه بست چوبی دیگر برای ساخت طبقه زیرین میز  و نصب بست زیر میز نیاز دارید.

۳- تعدادی لوله آهنی و اتصالات مطابق شکل تهیه کنید. ابتدا با الکل صنعتی آن‌ها را تمیز کنید و سپس با اسپری آن‌ها را رنگ کنید. از این لوله‌ها برای درست کردن جای دستمال آشپزخانه و یا قرار دادن ظرف و .. روی بدنه میز چوبی گریل استفاده می‌شود.

ساخت میز چوبی
اتصالات و لوله‌های لازم برای ساخت جای دستمال، کارد آشپزخانه و وسایل باربیکیو

۴- برای درست کردن سطح رویه میز بعد از نصب اتصالات، کمی کوچکتر از اندازه تابه کوره ذغال یک دایره روی سطح میز بکشید به اندازه قطر دایره با مداد روی چوب را علامت بزنید. با کمی فاصله از قطر دایره در بخش زیرین رویه میز تخته بست دیگری (مطابق شکل) نصب کنید.

ساخت میز چوبی
محل قرارگیری نگهدارنده و بست‌ زیر سطح میز و اندازه زدن روی پایه‌ها برای نصب طبقه

۵- برای قرار دادن کوره ذغالی؛ قسمتی را که برای گذاشتن کوره ذغالی روی میز علامت زده بودید، برش زده سپس دور دایره را سمباده بزنید. اگر برش شما درست انجام شده باشد قسمت پایین کوره ذغالی به خوبی داخل میز چوبی قرار می‌گیرد.

برای ایمنی بیشتر؛ تعدادی میخ در قسمت داخلی قطر دایره برش خورده متصل کنید تا از برخورد مستقیم کوره ذغالی به بدنه میز چوبی جلوگیری شود.

۶- برای قفسه چوبی زیر میز؛ تخته‌هایی که برای ساخت طبقه زیرین میز آماده کرده‌اید را روی بست‌ها و نگهدارنده‌های پایه قرار داده و با میخ محکم کنید.

ساخت میز چوبی
اتصال تخته‌های طبقه زیرین میز

در قسمت پایان کار:

 • میله مخصوص نگهدارنده دستمال و لوازم باربیکیو را با کمک پیچ به بدنه میز گریل نصب کنید.
 • میز گریل را با یک لایه از رنگ پلی یورتان مخصوص چوب بپوشانید.
 • کوره مخصوص ذغال را کاملا بشویید و تمیز کنید. سپس با یک لایه رنگ ضد حرارت مخصوص فلزات بپوشانید. به این ترتیب میتوانید داخل این کوره گرد ذغال بریزید و توری گریل را برای کباب کردن گوشت و سبزیجات روی آن قرار دهید.

ساخت میز چوبی آشپزخانه

برای میز آشپزخانه دیگر نیازی به نصب تابه کوره ندارید. ولی در صورت تمایل می‌توانید لوله‌های آهنی را به عنوان نگهدارنده جای ملاقه و ابزار آشپزی نصب کنید. وجود طبقه زیر میز برای گذاشتن ظروف و قابلمه مناسب است. همچنین با اندکی خلاقیت می‌توانید قفسه زیرین را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنید و یا برای آن درب بگذارید. اگر برای ساخت میز از چوب ام دی اف استفاده می‌کنید می‌توانید به سلیقه خود میز MDF آشپزخانه را رنگ بزنید.

نظرات و پیشنهادات

آیا تا به حال میز چوبی ساخته‌اید؟ شما کدام یک از ایده‌های ساخت میز چوبی ساده این پست را برای منزل خود انتخاب می‌کنید؟ تجربیات و پیشنهادات خود را درباره انواع میز و نوع چوبی که میتوان در ساخت آن استفاده کرد را در بخش نظرات پست استادکار با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:  Instructables | Thesprucecrafts

نجاری و تعمیرات چوب

نجاری و تعمیرات چوب

 • تمامی خدمات نجاری و ساخت سازه های چوبی
 • طراحی ساخت و نصب سرویس های چوبی
 • طراحی و ساخت کمد دیواری، سرویس خواب، بوفه، دراور، ویترین، میز، صندلی
 • تعمیر و نصب انواع مصنوعات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار
3 نظرات
 1. نگار می گوید

  عالی ممنونم

 2. نادر می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه پروژه‌ای رو گرفتم که پیچ‌های لازم برای اون پروژه از جهان پیچ صنعت تهییه شده و از نوع پیچ استیل هست. حالا برای تهیه مهره خواستم ببیم اگر اقدام به خرید مهره خشکه برای این پیچ‌ها کنم مشکلی ایچاد نمیشه یا حتما باید مهره هم استیل باشه؟؟!

 3. محمد می گوید

  ممنون از مطلب مفیدی که در سایتتون قرار دادین. استفاده از نکاتی که نوشتین، میتونه خیلی بهمون کمک کنه. اعتقادم اینه که باید از سایت هایی که محتواهای خوب دارن، حمایت بشه. من صاحب سایت برچسب هستم. در صورت تمایل می تونیم در زمینه رپورتاژ رایگان با هم تعامل داشته باشیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + ده =