نورپردازی آشپزخانه و کابینت : ایده‌ها و آموزش اجرای آن

0

آشپزخانه‌ها به‌عنوان قلب خانه نیاز به نورپردازی متفاوت‌تری نسبت به سایر اتاق‌های خانه دارند. اهمیت نورپردازی آشپزخانه در ایجاد روشنایی کافی هنگام آشپزی است. همچنین با کمک نورپردازی مناسب می‌توان آشپزخانه را به محلی روشن، زیبا و دعوت‌کننده برای اهالی خانه و میهمانان تبدیل کرد و لذت خوردن غذا دورهم را دوچندان نمود. در این مقاله نکات و روش‌های نورپردازی آشپزخانه را برای ساختن فضایی روشن و زیبا بررسی می‌کنیم.

روش‌های نورپردازی آشپزخانه و کابینت

 1. نورپردازی به روش لایه‌لایه

هنگام طراحی نورپردازی آشپزخانه از اهمیت لایه‌های روشنایی غافل نشوید. مفهوم نورپردازی به روش لایه‌لایه بر به کار بردن چند منبع نور کوچک‌تر در کنار منبع نور اصلی استوار است. یک لوستر یا آویز بزرگ را به‌عنوان منبع نور اصلی از سقف بیاویزید. در کنار آن از منابع نور کوچک‌تر در محل‌هایی که آماده‌سازی غذا را انجام می‌دهید یا بالای ظرف‌شویی آشپزخانه استفاده کنید. این کار مانع تابش زننده نیز می‌شود.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
نورپردازی به روش لایه لایه
 1. توجه به ارتفاع منابع نور

برای آن‌که آشپزخانه شما بزرگ‌تر به نظر برسد و چیدمان حرفه‌ای داشته باشد، باید فاصله‌ای حداقل معادل با ۷۵ تا ۸۰ سانتی‌متر میان پایین‌ترین نقطه آویز روشنایی و کانتر یا میز آشپزخانه وجود داشته باشد. اگر به دنبال خرید رویه کانتر مناسبی برای آشپزخانه خود هستید مقاله « انواع کانتر آشپزخانه» می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
فاصله میان قسمت پایینی آویز و کانتر باید حداقل ۸۰ سانتی متر باشد.
 1. انتخاب بر اساس اندازه‌ها

مناسب‌ترین نوع نورپردازی آشپزخانه را بر اساساً اندازه فضای آشپزخانه و مساحت کانتر پیدا کنید. به بسیاری از کانترهایی که وسط آشپزخانه قرار دارند می‌توان دو یا سه آویز کوچک اضافه کرد. اگر آشپزخانه شما بزرگ است می‌توانید این تعداد را افزایش دهید یا از آویزهای بزرگ‌تر استفاده نمایید.

 1. استفاده از فضای دیوارها

در آشپزخانه‌هایی که فضای دیوارهایشان به‌اندازه کافی بزرگ است می‌توان از منابع نور جانبی که به دیوار نصب‌شده باشند استفاده نمود. این کار علاوه بر تأمین روشنایی آشپزخانه جلوه زیبایی به آشپزخانه می‌دهد و باعث می‌شود آشپزخانه شما منحصربه‌فرد به نظر برسد. لامپ‌های دیواری به یکپارچگی نورپردازی آشپزخانه کمک می‌کنند. از لامپ‌هایی با وات پایین برای این منظور استفاده نمایید.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
استفاده از آویز دیواری در آشپزخانه
 1. روشن کردن نقاط مهم

اگر تمایل دارید در آشپزخانه خود دکور بچینید یا دوست دارید بعضی نقاط آشپزخانه شما برجسته‌تر و چشم‌گیرتر باشد، بهتر است این نقاط را در نورپردازی آشپزخانه خود  لحاظ کنید. نقاط مهم آشپزخانه را با روشن‌تر کردن آن قسمت‌ها چشمگیرتر نمایید. تمرکز روشنایی روی نقاط زیبای آشپزخانه به محیط آشپزخانه شما عمق و بُعد می‌بخشد. به‌عنوان‌مثال اگر در میان کابینت‌های خود یک ویترین دارید که در آن کلکسیونی از ظروف کریستال یا چینی نگهداری می‌کنید با کمک نوع مناسب لامپ‌های LED می‌توانید نورپردازی جالب و مناسبی برای آن ویترین ایجاد نمایید.

تلاش کنید توجهات را از بعضی قسمت‌ها مثل ظرف‌شویی آشپزخانه دور کنید. چون هیچ‌کس دوست ندارد توجه میهمانانش به کوهی از ظرف‌های نشسته جلب شود! در عوض نقاط زیباتر آشپزخانه خود را پیدا کنید و با نورپردازی مناسب آن‌ها را روشن‌تر نمایید.

سیم کشی و برق کاری

سیم‌کشی و برق‌کاری

 • سیم‌کشی رو‌کار و تو‌کار
 • سیم کشی برق سه فاز و تک فاز
 • خدمات برقکاری و سیم کشی برق خانگی و صنعتی
 • تعویض و نصب کلید و پریز برق
دریافت این خدمت از استادکار
نورپردازی آشپزخانه و کابینت
روشن کردن ویترین و نقاط زیبای آشپزخانه
 1. استفاده از لوستر چند شاخه

اگر سیم‌کشی آشپزخانه شما به‌گونه‌ای است که امکان آویختن تنها یک منبع روشنایی را دارید، نگران نباشید. با انتخاب یک آویز چند شاخه‌ای مناسب می‌توانید به همان اندازه استفاده از چند آویز، نورپردازی آشپزخانه مناسبی داشته باشید.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
استفاده از لوستر چندشاخه برای انواع جزیره آشپزخانه
 1. استفاده از سه آویز در کنار یکدیگر

اما اگر سیم‌کشی آشپزخانه به شما اجازه استفاده از چند آویز را در کنار هم می‌دهد استفاده از سه آویز یکسان در کنار هم در مرکز آشپزخانه را امتحان نمایید. آویزهای روشنایی در مجموعه‌ای از سبک‌ها از کلاسیک گرفته تا مدرن را در بر می‌گیرند. می‌توانید بسته به میزان روشنایی که برای نورپردازی آشپزخانه نیاز دارید از لامپ‌هایی که وات بالا یا پایین دارند استفاده نمایید.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
استفاده از سه آویز یکسان در کنار یکدیگر
 1. منابع روشنایی در زیر کابینت‌ها

برای انجام کارهای آشپزخانه نظیر خواندن دستورالعمل‌های آشپزی و خرد کردن سبزیجات، استفاده از منابع روشنایی که در حدفاصل سر و سطح کانتر قرارگرفته باشند مناسب است. این نوع منابع روشنایی را می‌توان در زیر کابینت‌ها قرار داد چون این فضا برای قرار دادن منبع روشنایی کافی برای انجام کارهای آشپزخانه ایدئال است. لامپ‌هایی که به‌صورت نواری در کنار هم قرارگرفته‌اند انتخاب محبوبی برای نورپردازی کابینت‌ها است. اگر مایلید از جدیدترین مدل های کابینت باخبر شوید خواندن مطلب «معرفی بهترین مدل‌ های کابینت آشپزخانه» را از دست ندهید.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
استفاده از لامپ های LED نواری در زیر کابینت ها
 1. استفاده از لامپ‌های قابل تنظیم

هیچ‌کس دوست ندارد در تاریکی و سایه کار کند، برای همین لامپ‌هایی که جهتشان قابل تنظیم است برای نورپردازی آشپزخانه مناسب هستند. در حقیقت لامپ‌های قابل تنظیم به‌سرعت در حال محبوب شدن در میان مردم هستند زیرا علاوه بر صرفه‌جویی در انرژی می‌توان با تغییر جهت آن‌ها هر نقطه‌ای از اتاق را روشن نمود. نصب کردن این نوع لامپ‌ها نیز ساده است و با صرف یک روز تعطیل آخر هفته می‌توانید آن‌ها را نصب نمایید.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
استفاده از لامپ هایی که می توان جهت آن ها را تنظیم نمود.
 1. استفاده از آویزهایی با سبک خاص

از این‌که برای نورپردازی آشپزخانه و دکوراسیون آن از لوسترها و آویزهای بزرگ و با سبک خاص استفاده کنید هراسی نداشته باشید. چه آویز جدید شما به سبک کلاسیک ساخته‌شده باشد، چه مدرن، استفاده از یک آویز درشت و چشمگیر در مرکز آشپزخانه می‌تواند زیبایی آن را دوچندان کند.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
استفاده از آویزهای مدرن و با سبک خاص در آشپزخانه
 1. جلوگیری از شلوغ شدن آشپزخانه

هنگامی نورپردازی آشپزخانه اگر دقت به خرج ندهید ممکن است فضای آشپزخانه بیش‌ازحد شلوغ و نورانی شود. تلاش کنید یک آویز اصلی بزرگ (یا سه آویز یکسان در یک ردیف) داشته باشید و از یکی دو آویز یا چراغ دیواری کوچک‌تر درجاهایی که نیاز به روشنایی بیش‌تر دارند استفاده نمایید. اگر برای روشن کردن کانترها به لامپ‌های بیش‌تری احتیاج داشتید از لامپ‌های نصب‌شده در زیر کابینت‌ها استفاده کنید.

 1. نورپردازی طبقه‌های آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما دارای طبقه‌های روباز است در پشت و زیر طبقه‌ها از لامپ‌های LED تکی یا نواری استفاده کنید. این کار نور کافی برای روشن کردن اشیاء روی طبقات را فراهم می‌کند.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
روشن کردن طبقات روباز آشپزخانه با لامپ های کوچک LED
 1. در نظر گرفتن رنگ وسایل آشپزخانه

هنگام انتخاب آویزها و چراغ‌های آشپزخانه به رنگ آشپزخانه و وسایل آشپزخانه خود فکر کنید. ازآنجاکه رنگ سفید و نقره‌ای نور را بازتاب می‌کند، اگر بیشتر قسمت‌های آشپزخانه شما به این دو رنگ است بهتر است از لامپ‌هایی با قدرت کمتر استفاده نمایید. اما اگر از رنگ‌های تیره‌تر مثل قهوه‌ای، سیاه و خاکستری بیشتر در آشپزخانه خود استفاده کرده‌اید لازم است نورپردازی قوی‌تری فراهم کنید.

نورپردازی آشپزخانه و کابینت
در صورتی که در آشپزخانه بیش تر از رنگ های تیره استفاده کرده اید، نورپردازی قوی تری را فراهم کنید.

سخن آخر

آشپزخانه‌ها تنها محلی برای پخت‌وپز نیستند، بلکه مکانی هستند که اعضای خانواده دورهم جمع می‌شوند تا در فضایی صمیمی به‌ صرف غذا بپردازند. بنابراین نورپردازی آشپزخانه مهم است و باید برای ایجاد فضایی زیبا در آشپزخانه تلاش کنیم. در این مقاله ۱۳ ایده برای نورپردازی آشپزخانه معرفی نمودیم. شما اجرای کدام ایده را برای آشپزخانه خود مناسب‌تر می‌دانید؟

خدمات کابینت سازی استادکار

کابینت‌سازی

 • طراحی و ساخت کابینت آپارتمان، فروشگاهی و دکوری
 • طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه مدرن و کلاسیک
 • ساخت کابینت ام دی اف، های گلاس، ترموود، چوبی و فلزی
 • تعمیر و نصب کابینت دیواری و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 2 =