طراحی لاندری روم در خانه‌های ایرانی

0

آیا تا به حال عبارت «لاندری روم» به گوشتان خورده است؟ اگر از طرفداران سبک زندگی لوکس و مدرن باشید، به طور حتم تا حدودی با طراحی لاندری روم و در نظر گرفتن یک اتاق لباسشویی برای خانه آشنایی دارید. هر چقدر بیشتر به سمت جلو حرکت می‌کنیم، دنیا هم بیشتر ما را به سمت یک زندگی مدرن و امروزی سوق می‌دهد و با ارائه راهکارها و روش‌های جدید به ما برای بهتر زندگی کردن کمک می‌کند. اضافه شدن یک اتاق به نام اتاق رختشورخانه یا لاندری روم به خانه‌های لوکس و جدید امروزی، موجب شده سبک زندگی بسیاری از ما تغییر کند و به شیوه‌های مدرن زندگی رو بیاوریم. در این مقاله از استادکار قصد داریم به شما بگوییم «لاندری روم» به چه معناست، چه کاربردی دارد و آیا برای خانه ایرانی شما مناسب است یا خیر؛ با ما همراه باشید.

لاندری روم به چه معناست و کاربرد آن چیست؟

لاندری روم (Laundry Room) یک عبارت انگلیسی و به معنای اتاق رختشورخانه است. در لاندری روم دستگاه ماشین لباسشویی، خشکشویی و تجهیزات مربوط به شستشو و خشک کردن لباس نگهداری می‌شود.

به طور معمول طراحی لاندری روم به شکلی است که دیواره‌های آن قفسه‌بندی می‌شوند تا لباس‌ها و لوازم مربوط به شستشو و خشک کردن را در آن‌ها قرار دهید. مکانی برای آویزان کردن لباس‌ها بعد از شستشو نیز وجود دارد که شرایط و نور مناسب برای خشک کردن لباس‌ها در آن فراهم شده است. برای داشتن یک لاندری روم به طور معمول یک اتاق جداگانه را برای این کار در نظر می‌گیرند.

در قدیم استفاده از انبار به جای لاندری روم بسیار رایج بود، اما امروزه با اختصاص دادن یک اتاق نزدیک به اتاق خواب یا حمام، شرایط استفاده از لاندری روم بسیار ساده‌تر شده است. خیلی از افراد در مراحل بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم به خانه قدیمی‌شان، مکانی را مخصوص شستشو و خشک کردن لباس در نظر می‌گیرند. این کار موجب می‌شود همه  مراحل شستن، خشک کردن و پهن کردن لباس‌ها در یک اتاق انجام شود و لازم نباشد لباس‌ها را از اتاقی به اتاق دیگر انتقال دهید.

وسایل و ملزومات لاندری روم

برای داشتن یک لاندری روم لازم است لوازم و تجهیزات زیر را فراهم کنید:

ماشین لباسشویی و خشک‌کن

قبل از هر چیزی شما باید در طراحی لاندری روم، مهم‌ترین بخش را به ماشین لباسشویی و خشک‌کن اختصاص دهید. برای این کار می‌توانید از یک ماشین لباسشویی ترکیبی و یا دوقلوی مجهز به خشک‌کن یا یک ماشین لباسشویی و یک ماشین خشک‌کن به صورت مجزا استفاده کنید. اگر از دو ماشین لباسشویی و خشک‌کن جدا استفاده می‌کنید، بهتر است هر دو دستگاه را در کنار هم قرار دهید تا استفاده از آن‌ها برای شما راحت‌تر باشد.

قفسه‌بندی مناسب

شما برای قرار دادن لوازم و تجهیزات شستشو، به قفسه‌بندی و کمدهای مناسبی در لاندری روم نیاز دارید. انواع شوینده‌ها، مواد سفیدکننده و لکه‌بر که برای شستشوی لباس از آن‌ها استفاده می‌کنید، همگی باید در قفسه‌ها و یا کابینت‌های داخل لاندری روم نگهداری شوند. می‌توانید یکی از قفسه‌ها را برای نگه داشتن چند حوله و پارچه میکروفیبر در نظر بگیرید و در صورت ایجاد نشتی و ریختن آب روی قفسه‌ها، به راحتی آن را پاک کنید. در یکی از قفسه‌های اتاق لباسشویی، دستمال کاغذی، پارچه و صابون قرار دهید و مطمئن شوید که هر آن‌ چیزی که ممکن است به آن نیاز پیدا کنید در داخل قفسه‌ها وجود دارد. با این راهکار دیگر مجبور نیستید برای برداشتن یک صابون یا دستمال به اتاق دیگری بروید.

نجاری و تعمیرات چوب

نجاری و تعمیرات چوب

 • تمامی خدمات نجاری و ساخت سازه های چوبی
 • طراحی ساخت و نصب سرویس های چوبی
 • طراحی و ساخت کمد دیواری، سرویس خواب، بوفه، دراور، ویترین، میز، صندلی
 • تعمیر و نصب انواع مصنوعات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار
قفسه‌بندی و کابینت‌کاری لاندری روم در خانه‌های کوچک
قفسه‌بندی و کابینت‌کاری مناسب در لاندری روم، برای نظم بخشیدن به لوازم و قرار دادن تجهیزات ضروری است.

رخت‌‌ خشک‌کن

بعد از شستن و خشک کردن لباس‌ها لازم است آن‌ها را چند ساعت روی رخت خشک‌کن پهن کنید تا هوا بخورند. به همین منظور لازم است فضای مناسبی را برای آویزان کردن لباس‌ها در نظر بگیرید. از طرف دیگر لباس‌های خشک شده و اتو شده باید داخل چوب لباسی در مکانی مناسب آویزان شود تا بعد همه آن‌ها را به محل مورد نظرتان، در اتاق انتقال دهید.

پیشنیازها و ملزومات طراحی لاندری روم یا اتاق رختشورخانه
در طراحی لاندری روم بهتر است یک فضا را برای آویزان کردن لباس‌ها در نظر بگیرید.

اتو

یکی دیگر از لوازم ضروری که باید در لاندری روم قرار دهید، اتو و میز اتو است. اگر قرار است در خانه خودتان یک لاندری روم داشته باشید، پس دیگر لازم نیست بعد از شستن و خشک کردن لباس‌ها به اتاق دیگری بروید و لباس‌هایتان را روی زمین پخش  و شروع به اتو زدن کنید. شما می‌توانید با قرار دادن اتو و تجهیزات مربوط به آن در اتاق رختشورخانه، مراحل کامل شستن تا اتوکشی لباس را در همین اتاق انجام دهید.

خیلی از افراد برای این‌که بهتر از فضا استفاده کنند، یک میز اتوی کشویی در کمدهای لاندری روم تعبیه می‌کنند. قرار دادن اتو در کمد، به خلوت و مرتب به نظر رسیدن اتاق لباسشویی کمک می‌کند. برای ساخت لاندری روم در خانه‌های کوچک به طور معمول برای هر وسیله در کمدها مکانی در نظر می‌گیرند تا فضا شلوغ و نامرتب به نظر نرسد و هر چیز به سادگی در جای خودش قرار بگیرد.

تجهیزات و میز اتوکشی در اتاق لباسشویی
برای استفاده بهتر از فضای لاندری روم می‌توانید میز اتو را به صورت کشویی داخل کابینت‌ تعبیه کنید.

سبد رخت چرک‌ها

اختصاص دادن یک سبد به لباس‌های کثیف موجب می‌شود هر چیزی سر جای خودش قرار بگیرد و ریخت و پاش در اتاق ایجاد نشود. اگر فضای کافی برای قرار دادن سبد رخت چرک‌ها دارید، می‌توانید یک سبد برای لباس‌های تیره و یک سبد برای لباس‌های روشن در نظر بگیرید. حتی اگر فضای بیشتری برای قرار دادن سبدهای لباس دارید، می‌توانید حوله، لباس‌های تیره و روشن و ملحفه‌هایتان را هم داخل سبد جداگانه‌ای قرار دهید تا مجبور نباشید زمانی را برای جدا کردن انواع پارچه و لباس اختصاص دهید.

لاندری روم به چه معناست؟
برای جدا کردن لباس‌ها تیره و روشن از هم، می‌توانید از چند سبد مجزا در لاندری روم استفاده کنید.

سینک ظرفشویی

داشتن یک سینک ظرفشویی در لاندری روم باعث می‌شود برای شستن دست‌ها و یا یک لکه که به تازگی روی لباستان ایجاد شده، مجبور نباشید به اتاق دیگری بروید. بهتر است اگر فضای کافی برای قرار دادن یک سینک ظرفشویی در لاندری روم را دارید، حتما این کار را انجام دهید.

تهویه و هوای تازه

برای جلوگیری از ایجاد بوی نم و رطوبت در لاندری روم و خشک شدن بهتر لباس‌ها، طراحی لاندری روم شما باید به گونه‌ای باشد که هوای تازه در اتاق جریان پیدا کند. بهتر است در زمان بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم به خانه‌تان به این نکته توجه کنید و اتاقی را برای این کار در نظر بگیرید که پنجره و نور کافی داشته باشد. در صورت نداشتن پنجره در اتاق لباسشویی، می‌توانید یک سیستم تهویه مناسب برای این اتاق تعبیه کنید.

نورپردازی مناسب

برای بررسی لکه‌ها و از بین بردن آن‌ها لازم است در نور کافی آن‌ها را ببینید. نور مناسب در لاندری روم اهمیت زیادی دارد. بهتر است برای تامین نور لاندری روم از چراغ‌های ال‌ای‌دی در زیر کابینت‌ها و یک لوستر مناسب برای اتاق استفاده کنید تا در همه بخش‌ها نور کافی داشته باشید.

اصول نورپردازی لاندری‌روم یا اتاق رختشویخانه
برای تامین نور مناسب در لاندری روم می‌توانید از چراغ‌ ‌ال‌ای‌دی در زیر کابینت‌ها‌ استفاده کنید.

آیا لاندری روم به درد خانه‌های ایرانی می‌خورد؟

شاید تصور کنید که داشتن یک لاندری روم در خانه چندان هم واجب نیست و چون با فرهنگ ما ایرانی‌ها تطابق ندارد، لازم نیست یک اتاق را فقط برای شستشو و خشک کردن لباس در نظر بگیریم. اما بهتر است بدانید که از قدیم نیز در خانه‌های ایرانی یک اتاق به نام اتاق رختشورخانه وجود داشت که همه مراحل شستشو در آن‌ انجام می‌شد. داشتن یک لاندری روم به شما کمک می‌کند سایر بخش‌‌های خانه مرتب‌تر به نظر برسند و از طرفی برای شستن و خشک کردن لباس‌ها لازم نباشد از اتاقی به اتاق دیگر بروید.

بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم
بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم به شما کمک می‌کند همه لباس‌های کثیف و لوازم شستشو را در یک مکان جداگانه جمع کنید و برای شستن و خشک کردن لباس‌ها مجبور نباشید از اتاقی به اتاق دیگر بروید.

امروزه بسیاری از خانه‌های ایرانی شکل و شمایل متفاوتی به خود گرفته‌اند. گرایش به زندگی مدرن موجب شده  سبک بسیاری از خانه‌ها تغییر کند و افراد نیز متناسب با آن، به زندگی راحت‌تر و امروزی‌تر گرایش پیدا کنند. به طور حتم استفاده از لاندری روم در خانه ایرانی، می‌تواند به شما کمک کند امور مربوط به شستشو را راحت‌تر انجام دهید و نظم و ترتیب بیشتری به سایر اتاق‌ها بدهید.

در شرایط عادی لباس‌های کثیف در حمام هستند، لباسشویی به احتمال زیاد در آشپزخانه قرار گرفته و اتو و خشک‌کن لباس نیز در اتاقی دیگر قرار دارند و این موضوع موجب از دست رفتن زمان شما می‌شود و روی ظاهر خانه نیز تاثیر می‌گذارد.

 در هر صورت چه قبول کنید و چه هنوز با استفاده از لاندری روم در خانه خودتان غریبه باشید، باید بدانید که قرار دادن همه تجهیزات مربوط به شستشو در یک مکان، کمک زیادی به راحتی شما می‌کند و در خانه‌های لوکس امروزی یک ضرورت محسوب می‌شود. به یاد داشته باشید که برای داشتن یک لاندری روم لازم نیست یک اتاق بزرگ را به این کار اختصاص دهید، استفاده از انبار به جای لاندری روم و یا بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم به بخشی از خانه که فضای مناسب‌تری دارد، می‌تواند ایده بی‌نظیری برای این کار باشد.

تنها موضوعی که لازم است در طراحی لاندری روم به آن توجه داشته باشید، فراهم کردن فضای کافی برای قرار دادن لوازم مورد نیازتان است و از مکانی برای این اتاق استفاده کنید که نور و هوای کافی داشته باشد.

استفاده از انبار به جای لاندری روم
برای تعبیه لاندری روم در خانه‌های کوچک می‌توانید از فضای انبار یا زیر پله‌ها استفاده کنید.
بنایی ساختمان

بنایی ساختمان

 • خرده کاری بنایی
 • تعمیرات جزئی ساختمان
 • تخریب و بازسازی با کمترین گرد و خاک
 • گچ کاری، سیمان کاری، سفت کاری و نازک کاری
دریافت این خدمت از استادکار

چند نمونه طراحی لاندری روم

در بسیاری از خانه‌ها اتاق زیر پله را یا انباری را به عنوان لاندری روم استفاده می‌کنند و در برخی خانه‌ها هم یک اتاق بزرگ و جادار به عنوان لاندری روم طراحی شده‌ است و ماشین لباسشویی و خشک‌کن و همه لوازم مربوط به آن را کنار هم قرار می‌دهند.

استفاده از افضای انباری و زیر پله برای اضافه کردن لاندری روم یا رختشورخانه
در زمان بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم، می‌توانید بخش انباری یا زیر پله را برای این اتاق در نظر بگیرید.

 مهم نیست شما بخش راهروی خانه‌تان را به لاندری روم اختصاص داده‌اید یا قصد بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم به خانه‌تان را دارید، به هر حال لازم است با چند ایده جذاب برای طراحی این بخش از فضای خانه آشنا شوید:

 • درست مثل چیزی که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، فضایی را به عنوان لاندری روم انتخاب کنید که هوا و تهویه مناسبی دارد. همان‌طور که می‌دانید شستشو و خشک کردن لباس‌ها موجب ایجاد نم و رطوبت در محیط می‌شود. اگر اتاق لباسشویی شما پنجره ندارد، بهتر است یک وسیله تهویه مناسب در آن نصب کنید و مطمئن شوید که هوای آن بیش از حد مرطوب نیست.
نورپردازی و نکات طراحی اتاق رختشورخانه در خانه‌های ایرانی
برای جلوگیری از تجمع نم و رطوبت در اتاق رختشورخانه، بهتر است یک اتاق پر نور با پنجره بزرگ را برای این کار انتخاب کنید.
 • برای انتخاب کابینت‌ها و قفسه‌بندی لاندری روم، همان اندازه که روی کابینت‌های آشپزخانه حساسیت نشان می‌دهید، دقیق و حساس باشید. به طور کلی چون لاندری روم اتاقی مخصوص شستشو و تمیز کردن لباس‌ها است، بهتر است از کابینت‌های رنگ سفید یا روشن برای آن استفاده کنید. سعی کنید برای همه لوازم و تجهیزات لاندری روم از رنگ روشن استفاده کنید.
استفاده از کابینت‌های سفید در طراحی لاندری روم
استفاده از کابینت‌های سفید در طراحی لاندری روم موجب می‌شود فضای شما تمیزتر و مرتب‌تر به نظر برسد.
 • از آن‌جایی که استفاده از رنگ روشن و سفید برای لاندری روم مناسب‌تر است، برای کمی رنگ بخشیدن به اتاق و زیباتر به نظر رسیدن لاندری روم، می‌توانید از تابلوهای مربوط به لباس و یا چند وسیله تزئینی رنگی در آن استفاده کنید.
دکوراسیون اتاق لباسشویی
استفاده از تابلوهای تزئینی یا چند وسیله رنگی در لاندری روم، می‌تواند فضای رختشورخانه شما را از یکنواختی خارج کند و زیبایی بیشتری به آن ببخشد.
 • اگر از تماشای ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی لذت می‌برید و به رنگ‌ها علاقه دارید، می‌توانید از چند کابینت‌ رنگی در لاندری روم استفاده کنید و حس و حال متفاوتی به آن ببخشید.
استفاده از کابینت‌های رنگی در فضای لاندری روم خانه
اگر از طرفداران دکوراسیون رنگی هستید، بهتر است نترسید و برای خاص‌‌تر شدن لاندری روم از کابینت‌های رنگی استفاده کنید.

درست مثل سبک و دکوراسیون خانه، لاندری روم هم می‌تواند با هر سبکی که شما دوست دارید، طراحی شود. شما می‌توانید از کابینت‌های سفید و مدرن در اتاق رختشورخانه خود استفاده کنید یا با نصب کابینت‌های چوبی و تزئینات خاص، فضای لاندری روم را به مکانی سنتی تبدیل کنید.

لاندری روم چیست؟ بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم یا رختشورخانه
درست مثل هر بخش دیگری در خانه‌تان، باید سبک دکوراسیون لاندری روم را نیز طبق سلیقه خودتان انتخاب کنید.

یک ایده جذاب برای طراحی لاندری روم این است که یک تخته سیاه در آن قرار دهید و لیست کارهایتان را روی آن بنویسید. نوشتن کارهایتان روی تخته سیاه، یک ایده جذاب برای سهولت در انجام کارها و یادآوری این موضوع است که کدام لباس‌ها نیاز به خشک کردن یا اتوکشی دارند و کدام لباس‌ها را نباید اتو کنید.

لوازم و دکوراسیون لاندری روم یا اتاق رختشویی
استفاده از تخته سیاه در لاندری روم به شما کمک می‌کند با نوشتن لیست کارها، بهتر امور را مدیریت کنید.

اگر لاندری روم شما در بخشی از خانه قرار دارد که دوست ندارید با وارد شدن به آن یک صحنه پر از ماشین لباسشویی و خشک‌کن و تجهیزات شستشو ببینید، می‌توانید یک پارتیشن یا درب کشویی بامبو جلوی تجهیزات مربوط به لاندری روم نصب کنید. در مواقعی که به آن‌ها نیاز ندارید هم با بستن درب جلوی آن‌ها از سایر بخش‌های اتاق لذت ببرید. این ایده به خصوص برای افرادی که بخش تراس خانه را به لاندری روم اختصاص داده‌اند، بسیار کاربردی است.

سازماندهی و بهبود فضای رختشورخانه یا اتاق لباسشویی در منزل
برای پوشاندن ماشین لباسشویی در لاندری روم می‌توانید از یک پارتیشن یا درب بامبو در جلوی آن استفاده کنید.

برای لاندری روم سعی کنید از کفپوش‌های ضدآب یا مقاوم در برابر رطوبت استفاده کنید. به طور کلی استفاده از سرامیک به خاطر شستشوی راحت، برای کف لاندری روم بسیار مناسب است. توجه داشته باشد که روی کف لاندری روم باید یک راه آب وجود داشته باشد تا اگر لازم به شستشو شد و یا آب از جایی نشت کرد، به راحتی بتوانید آن را خارج کنید.

انتخاب کفپوش مناسب برای لاندری روم
بهتر است برای کف لاندری روم از سرامیک یا کفپوش‌‌های ضدآب استفاده کنید.

کلام آخر

اصلی‌ترین موضوعی که باید در مورد لاندری روم در نظر داشته باشید، انتخاب مکانی مناسب برای آن است. تعبیه سیستم تهویه مناسب یا پنجره و نور کافی از ملزومات یک اتاق رختشورخانه است. به یاد داشته باشید که طراحی چند کابینت یا قفسه در لاندری روم هم به شما کمک می‌کند  همه لوازم مربوط به شستشو را در کنار هم قرار دهید. امروزه خیلی از خانه‌های بزرگ و لوکس در کشور طوری طراحی می‌شوند که از ابتدا اتاقی جداگانه برای لاندری روم دارند و این موضوع موجب شده عبارت لاندری روم بیشتر از گذشته به گوش بخورد.

اگر احساس می‌کنید نیاز به بازسازی خانه و اضافه کردن لاندری روم به خانه‌تان دارید، می‌توانید از استادکار کمک بگیرید. تیم ما با معرفی بهترین متخصصین بازسازی خانه به شما کمک می‌کند با یک طراحی بی‌نظیر، بهترین لاندری روم را در خانه‌تان بسازید.

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + هجده =