۴ ایده کاربردی برای دکوراسیون تلفیقی سنتی و مدرن

1

ایرانیان از گذشته در جستجوی آن بودند که زندگی را با عناصر دیرین و دینی ترکیب کنند و تمام اقدامات انجام شده در این راستا، حقیقتی استوار داشته است. در معماری مدرن، معمار در تلاش است که مردم را با وجود تمام دغدغه‌ها و استرس‌های زندگی خودشان ،دعوت به آرامش و اندیشیدن کند. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

مهمتربن نکته در دکوراسیون، ترکیب و هارمونی(هماهنگی) است.

دکوراسیون تلفیقی سنتی و مدرن، شامل چه عناصری هستند؟

آیا می‌توان جهان سنتی و مدرن را از طریق معماری، به هم پیوند داد؟ جواب این است: بله! تلاش می‌کنیم در این مطلب درباره پیوند این دو صحبت کنیم و ایده‌هایی برای شروع آن، ارائه دهیم. همانطور که گفته‌شد، اصول دکوراسیون منزل تشکیل شده است از اجزایی همچون رنگ، بافت و ترکیب فضا و مکان. از طرفی شناخت این اجزا و مهمتر از آن ترکیب و هارمونی آنها، هنر و سلیقه در دکوراسیون را تعریف می‌کند.

عناصر سنتی مواردی همچون کاشی ، ارسی، حوض و فواره، جوی، هشتی، و… هستند. این عناصر عمدتا برآمده از معماری قاجار و دوره‌‌ی اول معماری پهلوی هستند. در سوی دیگر، عناصر دکوراسیون مدرن، شامل  مبل، کاغذ دیواری، شومینه، کانتر آشپزخانه و… است.

سنتی یا مدرن؟

این موضوع ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده‌است. امروزه آدم‌ها تمایل دارند پلی به گذشته بزنند، به طوری که زمان استراحت و در کنار خانواده را، در محیطی نوستالژیک و خاطره‌ساز سپری کرده و از محیط تکراری و خشک مدرن که متداول است، دور باشند. در سوی دیگر نباید از گرایش مردم به مدرنیسم غافل شویم. فردی که در سال های اخیر به دنیا آمده و معماری سنتی ایران را تجربه نکرده و در خانه‌ی سنتی و هشتی‌دار زندگی نکرده‌است، نمی‌تواند در محیطی سنتی و یا به تعبیر خودش قدیمی زندگی کند.

بیشتر بدانید اصول دکوراسیون منزل

چطور زندگی مدرن امروز خودمان را با اضافه کردن چند عنصر سنتی، طوری جهت دهیم
این قدم مهمی است که  باید با توجه به سبک زندگی خودتان انتخاب کنید. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چطور زندگی مدرن امروز خودمان را با اضافه کردن چند عنصر سنتی، طوری جهت دهیم که رنگ و بوی دوران گذشته و آرامش آن دوران را در خود داشته باشد.

ایده‌های ترکیب دکوراسیون داخلی مدرن و سنتی

میتوان عناصر دکوراسیون داخلی ایرانی اصیل را، به راحتی به خانه راه داد. برای مثال:

 • استفاده از کاشی ایرانی

برای آشپزخانه خانه‌تان می‌توانید به جای کاشی‌های مدرن ، از کاشی سنتی و دورگیری شده با نقوش تذهیب استفاده کنید
برای آشپزخانه خانه‌تان می‌توانید به جای کاشی‌های مدرن ، از کاشی سنتی و دورگیری شده با نقوش تذهیب استفاده کنید. تذهیب شیوه‌ی ‌نقاشی نقوش قالی و کاشی کاری سنتی ایرانی است. کاشی های سنتی انواع مختلفی دارند و به راحتی میتوان آن‌ها از بازار تهیه کرد. چشم‌نواز ترین کاشی ایرانی، کاشی شکسته است که تهیه کردن آن زمانبر است و هزینه ی بالایی دارد. از طرفی می‌توانید از کاشی های از قبل پرداخته شده، استفاده کنید. این کاشی‌ها هم هزینه ی کمتری دارند و هم به راحتی قابل نصب هستند.
 • استفاده از فواره

در فضای کم رفت‌وآمد خانه‌تان، فواره‌ای کوچک تعبیه کنید. ماهی قرمز در حوض، می‌تواند نوازشگر چشمان شما باشد. حتما از رطوبت و صدای آهنگین و آرامشبخش قطرات آب لذت می‌برید.
در فضای کم رفت‌وآمد خانه‌تان، فواره‌ای کوچک تعبیه کنید. ماهی قرمز در حوض، می‌تواند نوازشگر چشمان شما باشد. حتما از رطوبت و صدای آهنگین و آرامشبخش قطرات آب لذت می‌برید.
 • استفاده از قالی دستباف

از انتخاب قالی و فرش مناسب هم نباید غافل بود چرا که از دیرباز، این دستپرداخته‌های اصیل در خانه‌های ما، نوازشگر جسم و روان ایرانیان بوده‌اند.
از انتخاب قالی و فرش مناسب هم نباید غافل بود چرا که از دیرباز، این دستپرداخته‌های اصیل در خانه‌های ما، نوازشگر جسم و روان ایرانیان بوده‌اند.
 • استفاده از ارسی

رکیب رنگ‌های ارسی و دکوراسیون داخلی شما بسیار شگفت انگیز خواهد بود
می‌توان از شیشه های رنگی برای پنجره استفاده کرد. در معماری ایرانی به این نوع پنجره‌ها، اُرسی می‌گویند. ترکیب رنگ‌های ارسی و دکوراسیون داخلی شما بسیار شگفت انگیز خواهد بود، مخصوصا زمانی که شعاع نور خورشید، رنگ های این شیشه‌ها را به داخل خانه بتاباند، آن زمان است که ترکیب رنگ دکوراسیون شما خودنمایی خواهد کرد.

حرف آخر

در پایان از این نکته نباید غافل بود که دکوراسیون منزل شما، نمایانگر ذوق و سلیقه‌ی شماست. این به آن معناست که هرآنکه به دیدار شما می‌آید ذهنیتش تحت تاثیر دکور شما قرار خواهد گرفت. چه دلپذیر است، اینکه آن ذهنیت، موازی با خاطرات و احوالات شما باشد. دور از انتظار نیست که مهمان شما از این ترکیب غنی شگفت‌زده شود و لب به تعریف و تمجید بگشاید. به هر صورت ترکیب این دو، یعنی سنت و مدرنیسم هیچ زمانی از ذهن ما ایرانی ها جدا پذیر نیست. تلفیق عناصر سنتی و مدرن کار سختی نیست، بلکه نیازمند خلاقیت و سلیقه است. پیشنهاد می کنیم درباره اصول طراحی دکوراسیون داخلی رستوران سنتی نیز مطالعه کنید.

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

 • بازسازی و تعمیرات ساختمان
 • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
 • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
 • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
 1. مرتضی آزمایشی می گوید

  درود بر شما.
  ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − یک =