تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان به سادگی ممکنه!

0

با گذشت روزها و سال‌ها از تولد فرزندانمان شاهد رشد روزانه آن‌ها هستیم و به همین دلیل نیز به عنوان والدین، در هر لحظه نسبت به شرایط متفاوتی در زندگی آن‌ها احساس مسئولیت می‌کنیم. طبیعی است که بخشی از مهم‌ترین شرایط داشتن یک زندگی آرام و ایده‌آل برای کودکان، فراهم شدن فضایی امن و راحت در خانه است. به همین دلیل هم هست که طراحی دکوراسیون اتاق خواب فرزندانمان بسیار بیشتر از چیزی که تصور می‌کنید اهمیت دارد.

بخش مهمی از این طراحی به زمانی مربوط می‌شود که فرزند شما دوران کودکی را پشت سر گذاشته و حالا به عنوان یک نوجوان با چالش‌های این سن و سال روبه‌رو می‌شود. در این مطلب از وب‌سایت استادکار با شما هستیم تا به طور مفصل به موضوع تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان بپردازیم و ببینیم که چگونه می‌توان فضایی راحت، امن و زیبا برای فرزند نوجوان خود فراهم کنیم.

تخت خواب را عوض کنید

یکی از مهم‌ترین کارهای تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان آن است که فضای کودکانه اتاق را کمی تغییر داده و از شکل و شمایل کودکانه دور کنید. برای این منظور هم تغییر تخت خواب، بهترین انتخاب است. بنابراین اگر سرویس خواب کودک شما تا به حال با طرح مرد عنکبوتی، بتمن، ماشین و… بوده وقت آن است که دستی به سر و روی اتاق بکشید و تخت خواب را تغییر دهید.

یادتان باشد فرقی ندارد که حرف شما طراحی دکوراسیون اتاق خواب دخترانه باشد یا طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه! مهم این است که بتوانید فضایی راحت، زیبا و در عین حال مطابق سلیقه را برای فرزند خود فراهم کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم با توجه به سلیقه فرزند خود، رنگ‌هایی تأثیرگذار و مناسب انتخاب کنید. با این کار، روحیات فرزند خود را نیز تقویت کرده و رشد خواهید داد.

بیشتر بدانید: ترند دکوراسیون اتاق کودک ۲۰۲۲ برای خلاقیت و شادی بیشتر

یک تخت خواب قرمز چوبی در دکوراسیون اتاق نوجوان
با انتخاب یک تخت خواب مناسب می‌توانید فضا را برای نوجوان خود مهیا کنید.

یک فضای دنج طراحی کنید

از آنجایی‌که معمولاً نوجوان‌ها دوست دارند فضایی دنج و آرام در اتاقشان داشته باشند، بهتر است شما هم در تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان خود به این موضوع توجه کنید. برای این منظور حتی می‌توانید گوشه‌ای از اتاق خواب او را انتخاب نموده و با یک طراحی جذاب به کمک یک چادر کوچک و یا انبوهی از بالش‌ها به آن زیبایی و راحتی بیشتری ببخشید.

گوشه‌ای دنج و راحت روی یک تختخواب دو طبقه چوبی
احتمالاً نوجوان شما هم عاشق آن است که گوشه‌ای دنج و راحت در اتاق خواب برای خودش داشته باشد!

گالری دیواری بسازید

حالا که فرزند شما به سنین نوجوانی رسیده و دیگر آن قدری بزرگ شده که مفهوم هنر را درک کند و برای کارهای هنری نیز ارزش قائل شود، بهتر است به فکر طراحی گالری دیواری باشید. برای این راهکار کافیست تابلوهای زیبایی را انتخاب کنید و آن‌ها را روی دیوار قرار دهید.

به خاطر داشته باشید در طراحی این دیوار، نیازی نیست تابلوها با هم هماهنگ و یکدست باشند، بلکه گاهی مشابه و مرتبط نبودن آن‌هاست که فضایی متفاوت‌تر و زیباتر خلق می‌کند. توصیه می‌کنیم در طراحی دیوار از آثار هنری که فرزندتان در دوران کودکی ساخته نیز استفاده کنید یا حداقل از او بخواهید که خودش هم آثار هنری و تابلوهای اتاق را انتخاب کند.

دیواری که برای تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان تابلوهای فانتزی روی آن نصب شده
با نصب تابلوهایی زیبا بر روی دیوار، نقطه کانونی دیوار اتاق را انتخاب کنید.

دیوارها را دوباره طراحی کنید

معمولاً یکی از مهم‌ترین عناصر در طراحی دکوراسیون اتاق کودک، طراحی دیوار به سبک کودکانه است. احتمالاً شما هم در زمان کودکی فرزندتان از پوستر اتاق کودک یا کاغذ دیواری اتاق کودک استفاده کرده‌اید. به همین دلیل نیز لازم است در تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان خود دستی به سر و روی دیوارها بکشید و آن‌ها از حالت کودکانه‌شان خارج کنید.

پس توصیه یا بهتر است بگوییم پیشنهاد ما این است که به سراغ دیوارهایی ساده با رنگ‌هایی مثل سبز زیتونی، خاکستری، سفید، سرمه‌ای و… بروید. در نهایت نیز با انتخاب دیوارهایی تکی با رنگی دیگر، فضای متفاوت‌تر و جذاب‌تری خواهید داشت.

بیشتر بدانید: نظم‌دهی اتاق کودک با ایده‌های جالب و مادرانه

رنگ‌آمیزی خلاقانه دیوار اتاق نوجوان دو نفره با رنگ‌های آبی، طوسی و مشکی
بهتر است که برای اتاق نوجوان خود به سراغ دیوارهایی با رنگ‌هایی جذاب، ولی ساده بروید.

چند فضای ذخیره‌سازی مشخص کنید.

احتمالاً وقتی فرزند شما بزرگ‌تر می‌شود، وسایل بیشتری احتیاج خواهد داشت و در نتیجه، لازم است فضاهای ذخیره‌سازی بیشتری برای او فراهم کنید. پیشنهاد ما این است که در انتخاب این فضاها، قسمت‌هایی را نیز فراهم کنید که به عنوان بخشی از اتاق خواب باشند و در عین حال، زیبایی فضا را بیشتر کنند. دقیقاً مانند این تصویر.

دو کمد برای نگهداری وسایل و فضایی برای نشستن در اتاق خواب نوجوان
قطعاً فرزند شما با داشتن یک فضای ذخیره‌سازی منحصر به فرد، بسیار خوشحال خواهد شد.

مبل و صندلی بزرگ‌تر بیاورید

حالا وقت آن می‌رسد که مبل و صندلی‌های کودکانه را از اتاق بیرون ببرید و در تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان خود به سراغ صندلی‌هایی بزرگ‌تر بروید. بهتر است در زمان انتخاب این صندلی به سراغ رنگ و مدل‌هایی بروید که با کلیت طراحی اتاق خواب نوجوان شما تناسب داشته باشد و زیبایی آن را دو چندان کند.

بیشتر بدانید: اصول طراحی دکوراسیون اتاق کودک، بررسی رنگ اتاق تا تزیینات داخلی

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان با کاناپه، تخت دوطبقه و کاغذ دیواری رنگ شاد
حالا وقت آن می‌رسد که برای اتاق نوجوان خود به سراغ صندلی‌هایی بزرگ‌تر بروید.

فضایی برای بازی و سرگرمی تدارک ببینید

احتمالاً لازم است در تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان خود، فضایی را نیز برای سرگرمی و بازی فرزندتان پیدا کنید. این فضا می‌تواند با یک میز کوچک و یک یا دو صندلی در کنار آن نیز تأمین شود تا فرزند شما بتواند به راحتی روی آن، آثار هنری خود را بسازد، بازی کند یا تکالیفش را انجام دهد!

بیشتر بدانید: فنگ شویی اتاق کودک و اصول آن

یک بوم نقاشی در کنار میز و دو پاف مبل در اتاق نوجوان برای بازی و سرگرمی
بهتر است که در اتاق نوجوان خود، فضایی برای بازی و سرگرمی نیز اختصاص دهید.

یک نورپردازی مناسب انتخاب کنید

شب‌ها وقتی فرزندتان به اتاق خواب می‌رود تا بخوابد، احتمالاً در زمانی که شما مشغول خواندن داستان هستید، خوابش می‌برد! به همین دلیل نیز لازم است در زمان انتخاب نورپردازی اتاق خواب، به دنبال گزینه‌ای باشید که هم خودتان بتوانید آن را کنترل کنید و هم بتواند نور موردنیاز در اتاق را تأمین کند. برای این منظور می‌توانید از میزهای کوچکی در کنار تخت استفاده کنید و با کمک یک چراغ خواب کوچک روی آن، نور موردنیاز شب را برای فرزندتان مهیا نمایید.

یک چراغ خواب به شکل جغد کنار کودکی که روی تخت خوابیده
توصیه می‌کنیم با قرار دادن یک چراغ خواب در اتاق، نورپردازی مناسبی را برای شب مهیا کنید.

یک میز تحریر کوچک در اتاق قرار دهید

فرزند شما برای آنکه بتواند تکالیفش را انجام دهد یا با تمرکز بیشتری درس بخواند، به یک میز کوچک احتیاج خواهد داشت، به همین دلیل نیز می‌توانید با تهیه یک میز تحریر کوچک و جمع و جور در فضا، این نیاز را برای او به خوبی برطرف کنید.

یک صندلی چرخان فسفری که در جلوی میز تحریر قرار گرفته
با انتخاب یک میز تحریر مناسب برای اتاق نوجوان خود، انجام تکالیف را برایش راحت‌تر خواهید کرد.

فضا را با گیاهان آپارتمانی زیباتر کنید

حالا که دیگر خبری از وسایلی همچون میز تعویض پوشک و چیزهایی شبیه به آن نیست، احتمالاً فضای کافی دارید تا به اندازه کافی گلدان و گیاه آپارتمانی به اتاق خواب بیاورید و جانی دوباره به آن ببخشید. در زمان تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان می‌توانید از انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی استفاده کنید، با این حال، چند نکته مهم وجود دارد که نباید از قلم بیندازید:

  • گیاه آپارتمانی شما نباید برای کودکان و حیوانات خانگی مضر باشد.
  • گیاه آپارتمانی شما باید با نور موجود در اتاق خواب تناسب داشته باشد.
  • بهتر است فرزند شما، خودش مسئولیت نگهداری و آبیاری آن را بر عهده بگیرد.
یک گلدان گیاه آپارتمانی در کنار کودکی که به همراه عروسکش روی پاف نشسته و کتاب می‌خواند
گیاهان آپارتمانی می‌توانند فضای اتاق نوجوان شما را زیباتر کنند.

کلام آخر

قطعاً با تمامی نکاتی که تا به اینجا گفتیم متوجه شده‌اید که تبدیل اتاق کودک به اتاق نوجوان کار چندان ساده‌ای نیست و لازم است که در انجام آن به کوچک‌ترین جزئیات نیز توجه کنید. با این حال، این موضوع بدان معنا نیست که باید هزینه‌هایی هنگفت برای این طراحی کنار بگذارید. کافی است کمی هوشمندانه عمل کنید و هزینه‌ها را به حداقل برسانید.

منبع: hgtv

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =