طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار

0

بسیاری از افراد شاغل، زمان زیادی از روزشان را در محل کار می‌گذرانند، بنابراین طبیعی است که دوست داشته باشند، هنگامی ‌که قدم به دفتر کارشان می‌گذارند، از محیط حس خوبی بگیرند و به نوعی احساس کنند به خانه دومشان وارد شده‌اند. دکوراسیون دفتر کار و طراحی داخلی شرکت در صورتی که صحیح، اصولی و خلاقانه اجرا شود، می‌تواند بهره‌وری و انگیزه پرسنل را بالا ببرد و باعث شود افراد با میل و رغبت فراوان به محیط کارشان قدم بگذارند.

در صورتیکه به دنبال تغییر و بازسازی دکوراسیون داخلی شرکت‌تان هستید و یا نیاز به ایده‌هایی برای بهبود طراحی داخلی شرکت خود دارید، با ما همراه باشید. در این مقاله به دلایل اهمیت طراحی داخلی شرکت و دکوراسیون دفتر کار، اصول مهم در طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار و برخی از جدیدترین مدل‌های دکوراسیون شرکت پرداخته‌ایم. با استادکار همراه باشید .

چرا طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار مهم است؟

طراحی داخلی هنر و علم توسعه محیط داخلی یک ساختمان برای رسیدن به محیطی سالم‌تر، زیباتر و خوشایندتر برای ساکنان آن محیط است. طراحی داخلی فارغ از محل و کارکرد آن، حس و حال افراد، نگرش آن‌ها نسبت به اطراف‌شان و انگیزه‌هایشان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که ساختن فضایی خوشایند برای صاحبان، پرسنل و مشتریان کسب و کارها، این روزها دیگر یک اقدام لوکس محسوب نمی‌شود، بلکه تبدیل به امری ضروری شده است.

طراحی داخلی شرکت و دفتر کار از دو نظر بسیار اهمیت دارد، یکی از منظر کارکنان و پرنسل و دیگری از منظر مشتریان و مراجعین. می توانید برای کسب اظلاعات بیشتر در مورد انواع کاغذ دیواری هم بخوانید .

از آنجاییکه پرسنل یک شرکت بخش بزرگی از روز خود را در دفترشان می‌گذرانند، بسیار حیاتی است که محیطی برای آن‌ها طراحی و تهیه شود که کارامد، از نظر بصری زیبا، راحت و انگیزه دهنده باشد. تمامی ‌این موارد بهره‌وری و کارایی افراد را بالا می‌برد. در واقع بهتر است که دکوراسیون شرکت طوری طراحی شود که محیط را تبدیل به فضایی کند که کارمندان برای حضور در آن مشتاق هستند، نه اینکه به اجبار در آن حضور پیدا کنند.

از طرف دیگر، مراجعین و مشتریانی که به محیط داخلی یک شرکت وارد می‌شوند، با دیدن طراحی و دکوراسیون داخلی شرکت، دیدی اولیه از آن پیدا می‌کنند. در واقع دکوراسیون یک شرکت، راوی داستان آن کسب و کار، میزان حرفه‌ای بودن و موفق بودن آن است. برای مثال به احتمال قوی دکوراسیون دفتر بیمه‌ای که قدیمی، بهم ریخته و نازیبا باشد، همین حس‌ها را در رابطه با شرکت به مشتری می‌دهد و بالعکس.

اگر در اینترنت سری به وب سایت‌های شرکت‌ها و کسب و کارهای موفق و معروف دنیا بزنید، خواهید دید که تمامی‌ آن‌ها زمان، هزینه و انرژی زیادی برای طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کارشان صرف می‌کنند، زیرا به اهمیت آن واقف هستند.

شرکت‌ها و کسب و کارهای موفق و معروف دنیا اهمیت زیادی به طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کارشان می‌دهند.
شرکت‌ها و کسب و کارهای موفق و معروف دنیا اهمیت زیادی به طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کارشان می‌دهند.

اصول مهم در طراحی دفتر کار

اگر به دنبال انجام طراحی داخلی برای شرکت خودتان و یا هر نوع کسب و کاری هستید، باید حتما موضوعات کارایی، هویت برند، خلاقیت، خاص بودن، بودجه و برنامه‌ریزی را در این کار در نظر داشته باشید. در ادامه برخی از این نکات را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

  • رنگ

طراحی داخلی شرکت مانند طراحی داخلی خانه انعطاف زیادی ندارد اما مقوله رنگ در آن همانقدر مهم است. رنگ در حس و حال کلی فضا تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. برخی از رنگ‌ها می‌توانند انرژی افراد را بالا ببرند و خلاقیت‌شان را افزایش دهند، در حالی که برخی رنگ‌های دیگر، حس و حالی مغموم به محیط می‌دهند. بنابراین هنگام انتخاب رنگ برای دکوراسیون شرکت، حتما دقت زیادی به خرج دهید.

بیشتر بدانید ایده‌های ارزان و جذاب برای طراحی داخلی آشپزخانه

رنگ سفید یا نقره‌ای می‌تواند برای طراحی دفتر کار لاکچری مناسب باشد و حس و حالی لوکس به فضا بدهد.
رنگ سفید یا نقره‌ای می‌تواند برای طراحی دفتر کار لاکچری مناسب باشد و حس و حالی لوکس به فضا بدهد.
  • نورپردازی

نور محیط یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر کارایی افراد است که البته در بسیاری از اوقات دست کم گرفته می‌شود. نورپردازی بد در دفتر کار می‌تواند باعث تقلیل بینایی افراد و ایجاد سردرد شود. همچنین فضاهای تاریک و کم نور، حس و حال افراد را به سمت افسردگی خواهند برد.

نورپردازی می‌تواند در دکوراسیون دفتر اداری مدرن بسیار تاثیرگذار باشد.
نورپردازی می‌تواند در دکوراسیون دفتر اداری مدرن بسیار تاثیرگذار باشد.
  • تقسیم فضاها

سعی کنید تا حد امکان، در طراحی دفتر کارتان، از فضاهای مختلف از جمله دفاتر شخصی، اتاق‌های طوفان فکری، اتاق کنفرانس، اتاق غذاخوری، اتاق استراحت و … استفاده کنید.

ددفاتر شخصی، اتاق‌های طوفان فکری، اتاق کنفرانس، اتاق غذاخوری، اتاق استراحت و … از نمونه‌های تقسیم فضا در یک دفتر کار شیک و مدرن هستند.

  • استفاده از گیاهان

استفاده از عوامل طبیعی مثل گیاهان در طراحی داخلی شرکت، هم سلامت روحی و هم سلامت جسمی‌ افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سعی کنید در فضای داخلی شرکت حتما از گل و گیاه استفاده کنید. در صورت امکان از پنجره‌های بزرگ و نورگیر نیز در محیط کار خود بهره بگیرید تا نور طبیعی را در محیط وارد کنید.

بیشتر بدانید مزایای سقف کاذب آکوستیک

استفاده از عوامل طبیعی مثل گیاهان در طراحی داخلی شرکت، هم سلامت روحی و هم سلامت جسمی‌ افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
استفاده از عوامل طبیعی مثل گیاهان در طراحی داخلی شرکت، هم سلامت روحی و هم سلامت جسمی‌ افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جدیدترین مدل‌ها و ترندها در طراحی داخلی محل کار

اگر به دنبال ایده برای دکوراسیون دفتر کار خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مطلب را بخوانید تا با جدیدترین مدهای طراحی داخلی دفتر کار و یا اصطلاحا “ترندها” آشنا شوید و از آن‌ها ایده بگیرید.

حریم شخصی در طراحی داخلی دفتر کار

در چند سال گذشته، فضاهای کاری باز و اشتراکی که در آن پرسنل در کنار یکدیگر کار می‌کنند، رواج زیادی داشته‌اند.

اما تحقیقات نشان می‌دهند که طراحی چنین فضایی بدون داشتن “فضاهای حمایتی مناسب”، خلاقیت را می‌کشد. برخی افراد در فضاهای شلوغ و پر انرژی به راحتی و حتی با انگیزه بیشتر کار می‌کنند. در حالیکه برخی دیگر به خصوص افراد درونگرا در چنین فضایی، تمرکز و بهره‌وری خود را از دست می‌دهند و نیاز به دفتری با حریم خصوصی‌تر دارند.

در صورتیکه تمایل به طراحی چنین دفتر کاری دارید، بسیار مهم است که فضاهایی خصوصی‌تر نیز در آن نظر بگیرید.

بیشتر بدانید چگونه می توانیم یک مبل ال متناسب با خانه خود بخریم؟

فضاهای کاری باز و اشتراکی که در آن پرسنل در کنار یکدیگر کار می‌کنند، از ترندهای چند سال اخیر هستند.
فضاهای کاری باز و اشتراکی که در آن پرسنل در کنار یکدیگر کار می‌کنند، از ترندهای چند سال اخیر هستند.

تنوع وسایل و مبلمان در دکوراسیون داخلی شرکت

یکی از ترندهای اخیر در طراحی دفتر کار، به وجود آوردن محیطی ناهمگن با مبلمان و وسایل متنوع برای فعالیت‌های مختلف است. اتاق‌های انتظار با تخته‌های هوشمند برای کار گروهی، اتاق‌های خصوصی کوچک برای وظایف خصوصی‌تر یا وظایفی با نیاز به تمرکز بالا، میزهای مخصوص کار ایستاده … همه از مصادیق این تنوع هستند. این که به تیم خود اجازه بدهید در محیطی کار کنند که برای همه نوع کار و شخصیت وسایل متنوعی دارد، بسیار انگیزشی و خلاقانه خواهد بود.

یکی از ترندهای اخیر در طراحی دفتر کار، به وجود آوردن محیطی ناهمگن با مبلمان و وسایل متنوع برای فعالیت‌های مختلف است.
یکی از ترندهای اخیر در طراحی دفتر کار، به وجود آوردن محیطی ناهمگن با مبلمان و وسایل متنوع برای فعالیت‌های مختلف است.

طراحی محیط کاری به صورت ارگونومیک

تا به حال از خود پرسیده‌اید که آیا شما و هم تیمی‌هایتان ابزار مناسب برای کار بدون آسیب رساندن به چشم‌ها، ستون فقرات و به طور کلی سلامتی‌تان را دارید یا خیر؟ اگر خودتان تا به حال به حس بدن‌تان هنگام کار توجه نکرده‌اید، باید بدانید شاخه‌ای از علم وجود دارد که حواسش به این موضوع هست. به علمی که وظیفه‌اش توجه به راحتی و کارایی افراد در محیط کار از طریق استفاده از ابزار مناسب است، مهندسی ارگونومیک می‌گویند.

البته شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از افراد فکر می‌کنند که نیازی به این ابزارهای ارگونومیک ندارند و آن‌هایی هم که نیاز به این وسایل را حس می‌کنند، می‌گویند که مدیران‌شان این وسایل را برایشان فراهم نمی‌کنند.

ارگونومیک کردن محیط کار، سطوح مختلفی دارد. یک محیط کار کاملا ارگونومیک باید میزهای کاری با صندلی‌های قابل تنظیم، میزهای کار مناسب کار ایستاده، کیبورد مخصوص و بازوی مانیتور برای تنظیم ارتفاع مانیتور داشته باشد. نگران نباشید! ما می‌دانیم که فراهم کردن تمامی ‌این موارد، قطعا هزینه بالایی را برای مدیران به همراه خواهد داشت. پیشنهاد ما به شما این است که از “کم” شروع کنید و در دفتر کارتان، حداقل صندلی‌های قابل تنظیم و کیبورد مخصوص را فراهم کنید. همچنین توصیه می‌کنیم که به این وسایل به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید. قطعا کارمندی که از نظر فیزیکی در شرایط مناسبی است و از ضعف بینایی و یا درد کمر رنج نمی‌برد، بهره بیشتری برای کسب و کار به همراه خواهد داشت.

یک محیط کار کاملا ارگونومیک باید میزهای کاری با صندلی‌های قابل تنظیم، میزهای کار مناسب کار ایستاده، کیبورد مخصوص و بازوی مانیتور برای تنظیم ارتفاع مانیتور داشته باشد.
یک محیط کار کاملا ارگونومیک باید میزهای کاری با صندلی‌های قابل تنظیم، میزهای کار مناسب کار ایستاده، کیبورد مخصوص و بازوی مانیتور برای تنظیم ارتفاع مانیتور داشته باشد.

در نظر گرفتن محل نگهداری وسایل در شرکت

فراهم کردن فضای مناسب برای نگهداری وسایل کارمندان، این فرصت را به آنان می‌دهد تا فضای کاری خودشان مثل میز کارشان هم مرتب و منظم بماند. از انجاییکه یک میز کار شلوغ و به هم ریخته، قطعا تمرکز و بهره‌وری فرد را پایین می‌آورد، یکی از ترندهای جدید طراحی دفتر کار، توجه به ایجاد فضاهای مخصوص نگهداری وسایل و استفاده از وسایل سازماندهی است.

اگر می‌خواهید میز کار کارمندان‌تان تمیز و مرتب بماند، حتما در شرکت محلی برای نگهداری وسایل شخصی افراد در نظر بگیرید.
اگر می‌خواهید میز کار کارمندان‌تان تمیز و مرتب بماند، حتما در شرکت محلی برای نگهداری وسایل شخصی افراد در نظر بگیرید.

سخن آخر

در این مطلب ضمن توضیح درباره اهمیت طراحی داخلی دفتر کار، برخی از اصولی که باید در طراحی داخلی شرکت به آن توجه داشته باشید را به همراه برخی از ترندهای جدید طراحی داخلی شرکت‌ها در سراسر دنیا را بیان کردیم.

به طور کلی در صورتیکه قصد انجام طراحی داخلی برای شرکت خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما خود را  در زمینه ترندهای جدید طراحی داخلی به روز نگه دارید و با یک فرد متخصص نیز برای بهترین و بهینه‌ترین ایده‌های مناسب با شرایط شما مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =