دنیای کاغذهای دیواری بسیار گسترده و متنوع  است. این موضوع را هنگامی بیشتر درک می‌کنید که قصد خرید کاغذ دیواری داشته باشید. بیشتر مردم خیلی ساده وارد فروشگاه ها می‌شوند و از فروشنده یک کاغذ دیواری شیک را می‌خواهند. در همین زمان است که فارغ از کیفیت‌های متنوع کاغذهای دیواری، با طیف گسترده‌ای از انواع طرح و رنگ نیز روبرو می‌شوند. پیشتر در مقاله هنگام خرید کاغذ دیواری چه نکاتی را باید مدنظر داشت، به موارد لازم برای خرید کاغذ دیواره برای نقاط مختلف خانه اشاره شد. در این مطلب با توجه به اهمیت آشپزخانه به‌طور اختصاصی به بررسی نحوه انتخاب کاغذ دیواری آشپزخانه اشاره خواهیم کرد. با استادکار همراه باشید.

انواع کاغذ دیواری آشپزخانه و نحوه انتخاب آن‌ها

در انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری آشپزخانه هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید از انواع کاغذهای دیواری استفاده کنید اما به هنگام خرید کاغذ دیواری برای آشپزخانه بهتر است موارد زیر را نیز در نظر بگیرید.

  • کاغذ دیواری قابل شستشو آشپزخانه

برای ساکنین شهرهای مرطوب مشکل نم گرفتن دیوارها همیشه وجود دارد. علاوه بر این محیط آشپزخانه خود نیز باعث تشدید این موضوع می‌شود. انتخاب اول بیشتر افراد برای جلوگیری از این مشکل، نصب کاشی یا سرامیک در دیوارهای آشپزخانه است. با این حال نسل جدیدی از کاغذ های دیواری وجود دارند که به آن‌ها کاغذ دیواری ضد رطوبت یا کاغذ دیواری قابل شستشو گویند. شما می‌توانید از کاغذ دیواری قابل شستشو آشپزخانه برای نقاطی مانند فضای بین کابینت‌ها، پشت سینک و … استفاده کنید.

بنابراین به هنگام خرید کاغذ دیواری آشپزخانه اولویت خود را خرید کاغذ دیواری قابل شستشو قرار دهید. این نوع کاغذ دیواری معمولاً از جنس روکش وینیلی، پلاستیک و یا PVC هستند. به همین دلیل قیمت گران تری نسبت به دیگر انواع دیوارپوش ها دارند، اما بسیار کاربردی هستند. قیمت کاغذ دیواری قابل شستشو بر اساس مقاومت آن به آب تعیین می‌شود، بر این اساس این نوع کاغذ دیواری با قابلیت شستشوی کم، متوسط و زیاد تولید و عرضه می‌شوند.

بیشتر بدانید راهنمای انتخاب کاغذ دیواری حمام

پرطرفدارترین مدل‌های این نوع کاغذ دیواری آشپزخانه مدل‌های طرح کاشی یا آجر و سنگ است.
کاغذ دیواری قابل شستشو آشپزخانه را در انواع و اقسام طرح و رنگ می‌توانید تهیه کنید. پرطرفدارترین مدل‌های این نوع کاغذ دیواری آشپزخانه مدل‌های طرح کاشی یا آجر و سنگ است.
  • کاغذ دیواری اپن آشپزخانه

رنگ و طرح‌های کاغذ دیواری اپن آشپزخانه و یا آشپزخانه جزیره دار نیز محدود نیستند. نکته‌ای که به هنگام خرید کاغذ دیواری برای آشپزخانه اپن باید در نظر بگیرید، توجه به ممتد بودن دکوراسیون خانه است. منظور این است دکوراسیون آشپزخانه اپن به نحوی است که به نقاط دیگر خانه که با آن در تماس است مربوط است. به همین دلیل هارمونی طرح و رنگ انتخابی کاغذ دیواری اپن آشپزخانه اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

اگر دکوراسیون خانه شما سبکی سنتی دارد، برای آشپزخانه اپن می‌توانید از طرح‌های عمودی یا گل‌های پیچیده در هم استفاده کنید.
اگر دکوراسیون خانه شما سبکی سنتی دارد، برای آشپزخانه اپن می‌توانید از طرح‌های عمودی یا گل‌های پیچیده در هم استفاده کنید. معمولاً این طرح‌ها با سایر وسایل اتاق شما از جمله فرش یا مبلمانی که طرح سنتی دارند هماهنگی خواهند داشت.
  • کاغذ دیواری روی کاشی آشپزخانه

بسیاری از آشپزخانه‌های ایرانی دیوارهای کاشی‌کاری شده دارند. معمولا نیز مدت‌ زمان زیادی این کاشی‌ها روی دیوار آشپزخانه‌ها قرار می‌گیرند. بنابراین بد نیست اندکی به دنبال تنوع بخشیدن به فضای آشپزخانه‌تان باشید. سوال اینجا است که آیا می‌توان کاغذ دیواری را روی کاشی نصب کرد؟ پاسخ کوتاه این سؤال بله است.

اما شرایطی نیز وجود دارد که باید رعایت کنید. برای نصب کاغذ دیواری روی کاشی آشپزخانه دو راه وجود دارد. راه اول این است که با ضربه روی تمام کاشی‌ها و شکستن بخش‌هایی از آن پستی‌ و بلندی ایجاد کنید تا چسب مخصوص کاغذ دیواره کاملاً داخل فرورفتگی‌های بوجود آمده برود و به این صورت کاغذ دیواری با استحکام بیشتری به کاشی بچسبد.

راه حل دوم این است که کل سطوح کاشی‌کاری شده را بتونه کنید و سپس کاغذ دیواری را روی آن بچسبانید. البته راه حل سومی نیز وجود دارد و آن این است که کلاً کاشی‌ها را تخریب و جدا کنید!

اما علت اینکه نمی‌توان از کاغذ دیواری مستقیماً روی کاشی استفاده کرد این است که به علت رطوبت آشپزخانه بعد از مدتی کاغذ دیواری از روی کاشی جدا می‌شود. احتمال رخ دادن این اتفاق مخصوصاً در نواحی مرطوب و سردسیر بسیار زیاد است.

 سطح زیرین کاغذ دیواری باید به‌طور کامل فاقد تو رفتگی و برآمدگی باشد
نکته‌ای که در ارتباط با  نصب کاغذ دیواری روی کاشی آشپزخانه مطرح است این است که سطح زیرین کاغذ دیواری باید به‌طور کامل فاقد تو رفتگی و برآمدگی باشد تا چسبیدن کاغذ دیواری به بهترین شکل صورت گیرد.
  • کاغذ دیواری آشپزخانه کوچک

انتخاب کاغذ دیواری برای  آشپزخانه کوچک  کمی دشوار است. یکی از راه‌های بزرگ‌تر نشان دادن خانه استفاده از طرح‌های مختلف با کاغذ دیواری است. با این وجود برای آشپزخانه کوچک استفاده زیاد از کاغذ دیواری توصیه نمی‌شود.  استفاده بیش از اندازه از کاغذ دیواری آشپزخانه کوچک موجب تنگ‌تر نشان دادن فضا و کوچک‌تر شدن آن می‌شود.  بنابراین بهتر است فقط یک دیوار را برای استفاده از کاغذ دیواری آشپزخانه کوچک انتخاب کنید  که معمولاً برای این کار فضای بین کابینت‌ها را در نظر می‌گیرند. علاوه بر این بهتر است از رنگ‌های روشن برای استفاده در آشپزخانه کوچک استفاده کنید.

برای مثال می‌توانید  دیوار سفید یا خاکستری خود را با کاغذ دیواری روشن طرح دار  بپوشانید. استفاده از ترکیب رنگ سفید و مشکی نیز دکوراسیون مدرن بسیار محبوب است و آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. به‌طورکلی سعی کنید فضای آشپزخانه آپارتمان کوچک را ساده نگه دارید تا شلوغ و کوچک به نظر نرسد. علاوه بر این استفاده از تکنیک های نورپردازی مناسب آشپزخانه نیز محیط آن را پویاتر و دلرباتر نشان می‌دهد. اگر کابینت‌های آشپزخانه شما تناسبی با کاغذ دیواری ‌های رنگ روشن ندارند پیشنهاد می‌کنیم که مطلب نحوه رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه را مطالعه بفرمایید.

بیشتر بدانید راهنمای کامل انتخاب کاغذ دیواری برای مغازه

برای خرید کاغذ دیواری فقط برای یک قسمت از دیوار آشپزخانه خانه بهتر  است سایر نقاط خانه را نیز در نظر بگیرید تا کاغذ دیواری را انتخاب کنید
برای خرید کاغذ دیواری فقط برای یک قسمت از دیوار آشپزخانه خانه بهتر  است سایر نقاط خانه را نیز در نظر بگیرید تا کاغذ دیواری را انتخاب کنید که به‌طورکلی به سبک خانه شما بیاید. هرچند این کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد که بخواهید خانه شما یک شکل جامع داشته باشد یا خیر اما در نظر گرفتن این نکته نیز می‌تواند در خرید کاغذ دیواری به شما کمک کند.
  • کاغذ دیواری سه بعدی آشپزخانه

کاغذ دیواری سه بعدی یکی از جدیدترین مدل‌های کاغذ دیواری آشپزخانه است که البته به جز آشپزخانه مکان های ایده‌آل دیگر برای نصب کاغذ دیواری سه بعدی وجود دارد. تصاویر سه بعدی روی این نوع کاغذ دیواری توسط چاپگرهای مخصوصی چاپ می‌شوند و از فاصله سه تا چهار متری کاملاً برجسته به نظر می‌آیند. در واقع همین نمایش ساختار برجسته و طرح‌های متنوع آن سبب شده محبوبیت زیادی داشته باشند چرا که انواع طرح‌های هندسی و یا الهام گرفته از طبیعت مثل گل‌های سه بعدی زیبا را می‌توان با آن خلق کرد. از دیگر مزایای استفاده کاغذ دیواری سه بعدی آشپزخانه، بزرگ‌تر نشان دادن محیط آشپزخانه و ایجاد فضایی سرزنده، خاص و بسیار شیک و متفاوت است.

اما نکته‌ای که به هنگام خرید کاغذ دیواری سه بعدی آشپزخانه باید در نظر بگیرید توجه به هارمونی طرح و رنگ کاغذ دیواری با دکوراسیون خانه و آشپزخانه است. برای مثال اگر دکوراسیون خانه شما حالتی رومانتیک دارد، می‌توانید از طرح‌های گلدار یا گل‌هایی با خطوط ریز در رنگ‌های پاستلی استفاده کنید.

استفاده از سنگ های دکوراتیو و یا پنل‌های آجری و سنگی نمایی فوق‌العاده به دیوارهای بین کابینت‌ها و بالای سینک می‌بخشد ولی هزینه‌این نوع دیوارپوش ها بسیار بالا است.
استفاده از سنگ های دکوراتیو و یا پنل‌های آجری و سنگی نمایی فوق‌العاده به دیوارهای بین کابینت‌ها و بالای سینک می‌بخشد ولی هزینه‌این نوع دیوارپوش ها بسیار بالا است. کاغذ دیواری سه بعدی آشپزخانه با  طرح پنل‌های آجری با هزینه‌ای بسیار کمتر زیبایی یکسانی را آشپزخانه شما می‌بخشد.

سخن پایانی

در این مطلب به انواع کاغذ دیواری آشپزخانه پرداختیم و مهم‌ترین نکاتی را که به هنگام خرید آن‌ها باید رعایت کنید ذکر کردیم. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید خودتان کاغذ دیواری را نصب کنید نگاهی به مطلب راهنمای نصب کاغذ دیواری  بیاندازید و آن را مطالعه کنید و اگر می‌خواهید از افراد خبره برای این کار کمک بگیرید بد نیست بدانید هزینه نصب و اجرای کاغذ دیواری چطور محاسبه می‌شود. به عنوان نکته آخر نیز بهتر است قبل شستشوی کاغذ دیواری آشپزخانه خود مقاله راهنمای شستشوی کاغذ دیواری  را مطالعه کنید.

خدمات قابل ارائه در سرویس نصب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری

  • اجرا و نصب کاغذ دیواری های خارجی و ایرانی
  • اجرای کاغذ دیواری پذیرایی، اتاق خواب و سه بعدی
  • اجرای کاغذ دیواری روی سقف
  • زیرسازی دیوار و سقف برای اجرای کاغذ دیواری
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: grundig

زهرا طاهریان
زهرا طاهریان | نویسنده در وبلاگ استادکار | زهرا د رموضوعات متنوعی همچون خانه و ساختمان، دکوراسیون و چیدمان، خانه داری و نظافت، تاسیسات و تعمیرات، زیبایی و سلامت مطالب کاربردی تهیه می‌کند.