کاربردهای سنگ اسلب (سنگ اره) در دکوراسیون داخلی

0

استفاده از سنگ برای تزیینات داخلی و بیرونی خانه در سال‌های اخیر بسیار رایج و محبوب شده است. سنگ‌ها از مواد مقاوم هستند و سنگ اسلب طبیعی علاوه بر زیبایی در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگونی موجود است. در این پست برخی از ایده‌های مربوط به استفاده از سنگ اسلب در طراحی دکوراسیون منزل ارائه شده است. با ما همراه باشید.

طراحی داخلی منزل با سنگ اسلب طبیعی

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای سنگ طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل مربوط به آشپزخانه و حمام است. همانطور که در پست مربوط به فلسفه وابی سابی گفته شد؛ افراد زیادی به داشتن یک زندگی همگام با طبیعت و در حین حال مدرن تمایل نشان می‌دهند. استفاده از سنگ‌های اسلب با برش‌های طبیعی راه میانبری برای دسترسی آسان به این سبک زندگی است. کاربرد سنگ اسلب در طراحی دکوراسیون داخلی جدید و نوظهور نیست. بلکه میتوان زیبایی سنگ طبیعی را در غرفه بارسلون مربوط به سال ۱۹۲۹ میلادی که توسط Mies van der Rohe طراحی شده، مشاهده کرد که یکی از شاهکارهای سنگ طبیعی در دیزاین به شمار می‌رود.

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
در طراحی غرفه بارسلون، ابعاد عجیب و غریبی از سنگ‌های انیکس قرمز، مرمر و سنگ تراورتن به همراه چند نمونه دیگر استفاده شده است. Mies van der Rohe با بکاربردن این حجم از سادگی و زیبایی به گفته خود «محدوده‌ای ایده‌آل و مملو از آرامش» را خلق کرد.

اگر با دیدن این تصویر به هیجان آمده‌اید؛ خوب است که با برخی از کاربردهای سنگ اره طبیعی در طراحی داخلی خانه آشنا شوید.

آشپزخانه مدرن با سنگ اسلب طبیعی

از سنگ‌های اسلب باید در نقاط مرکزی استفاده کرد. جایی که کمترین دید ممکن را دارد ولی در عین حال پرزرق و برق است. سنگ‌های اسلب سفید رنگ مانند تکه‌های بزرگ برف و یخ‌اند با رگه‌هایی که در هیچ دو تکه یکسان نیستند. تقریباً پیدا کردن دو تکه سنگ با رگه‌هایی مشابه غیرممکن است. در عین حال این تفاوت‌ها به افزایش زیبایی بصری طراحی داخلی کمک می‌کند. از سنگ طبیعی برای طراحی کانتر آشپزخانه، سنگ اپن یا رویه کابینت، جزیره آشپزخانه و به عنوان جایگزین کاشی پشت گاز رومیزی استفاده می‌شود.

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
یونگ ها، طراح و عضو هیت مدیره انجمن ملی طراحی آشپزخانه و حمام نیویورک معتقد است: خانه‌هایی که هوشمندانه طراحی شده باشند به استفاده از مواد منحصر به فرد و خارق العاده تمایل دارند. او اضافه می‌کند که استفاده از سنگ اسلب در طراحی بسیار مورد توجه است. با وجود اینکه استفاده از کوارتز در طراحی داخلی همیشه جذاب بوده سنگ مرمر به ویژه رنگ سفید ساده آن نیز به مرور محبوب شده است.

برای آشپزخانه از سنگ‌های روشن با رگه‌های تیره‌تر استفاده کنید. زیرا هم تمیز نگاه داشتن آن‌ها ساده‌تر است و هم اثر انگشت روی آن به سختی دیده می‌شود.

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
یکی دیگر از کاربردهای سنگ طبیعی در آشپزخانه برای پوشاندن دیوارهای بالایی است. میتوانید قفسه‌های شناور چوبی و روباز را روی آن نصب کنید.

حمام سنگی؛ با کاشی خداحافظی کنید

سنگ‌های اسلب را میتوان در سطح گسترده برای طراحی کف، دیوار حمام و سرویس بهداشتی بکار برد. یک محفظه شیشه‌ای دوش حمام را با شیرآلات طلایی روی یک تخته سنگ طبیعی مرمر تصور کنید. کاشی کاری‌های سنتی هر چقدر هم زیبا باشند در این میان حرفی برای گفتن ندارند.

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
سینک و کابینت روشویی سرویس بهداشتی، پوشش دیوارها و کف حمام و دستشویی از دیگر نواحی‌ است که میتوانید از سنگ اسلب در آن استفاده کنید.
سنگ اسلب در حمام
اعتدال در طراحی بعد از خلاقیت حرف اول را می‌زند. زیبایی سنگ‌های اسلب طبیعی زمانی دو چندان می‌شود که در ترکیب با سایر عناصر بکار برده شوند. میتوانید برای رسیدن به این تعادل از درب‌های فولادی برای حمام و یا قفسه‌های فلزی برای روشویی استفاده کنید.

از اسلب در کفپوش‌ها با احتیاط استفاده کنید. معمولا کاشی‌ها در مناطق مرطوب ایمن‌تر هستند و یک دست بودن سنگ‌های طبیعی میتواند لغزنده و خطرناک باشند.

۸ ایده طراحی دیوار خانه با سنگ اسلب

۱- دیوار تراس

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
اگر یک تراس مدرن و جمع و جور دارید که با دیوارهای خالی محصور شده است برای ایجاد فضایی دلپذیر از اسلب برای بخشی از دیوار آن استفاده کنید. با کمک سنگ گرانیت میتوانید محلی برای نگهداری گلدان‌هایتان روی دیوار ایجاد کنید.

۲- ایجاد دیوارهای بزرگ

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
اگر یک فضای سر پوشیده در خارج از ساختمان اصلی خانه دارید که به عنوان اتاق نشیمن دوم از آن استفاده می‌کنید، با یک ترکیب رنگ زیبا و دوست داشنتی از سنگ اسلب میتوانید دکوراسیون و مبلمان آن را هماهنگ کنید و از وجود یک فضای تک با دکوراسیونی خاص و منحصر به خود لذت ببرید.

۳- تقابل سنت و مدرنیته

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
برای بازسازی خانه‌های روستایی از دیوارها و ستون‌های سنگی استفاده کنید. رنگ نوستالژیک آبی که به درب و پنجره‌های خانه‌های قدیمی شمالی زده میشد این بار با رویکردی جدید در تیرک‌های افقی سقف و ستون‌های سنگی جلوه‌ای خیره‌کننده دارد.

۴- دیوار اتاق نشیمن

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
استفاده از تخته سنگ اسلب طبیعی در دیوار اتاق نشیمن یک نقطه کانونی ایجاد می‌کند. وابسته به نوع سنگ و الگویی که روی دیوار استفاده می‌شود میتواند حسی از ظرافت یا استحکام همراه با زیبایی را به بیننده القا کند.

۵- دیوار سنگی با نمای چوبی

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
این دیوار سنگی است که بیشتر مردم آن را با نمای چوبی اشتباه می‌گیرند. تکه‌های چوب که با ظرافت برش خورده‌اند، تصویری از شومینه را به ذهن‌مان می‎آورند. این طراحی با الهام از بافت چوب و سنگ اثری شیک و خلاقانه را به ارمغان آورده است.

۶- دیوارسنگی با تمرکز نور

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
روشنایی که روی این دیوار سنگی استفاده شده، با ایجاد تمایز بصری توجه را روی بافت، رنگ و طراحی شکل دیوار متمرکز می‌کند. این سبک از دیوار برای حیاط خلوت یا دیوارهای باغچه مناسب هستند.

۷- ترکیبی از ظرافت و رنگ

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
این دیوار زیبا در میانه خانه را نگاه کنید. با استفاده از سنگ‌هایی در تناژها و سایه‌هایی مختلف، یک پازل رنگی از قهوه ای تا آبی خاکستری را به عنوان طرح اصلی دیوار خلق کرده است.

۸- تصویر یک قاب عکس سنگی

سنگ اسلب در دکوراسیون خانه
اگر فکر می‌کنید دیوارهای خانه یکنواخت و خسته کننده است؛ از الگوی تغییر دیوار برای تنوع استفاده کنید. سنگ‌های رنگی مختلف را روی دیوار نصب کنید و با اندکی نورپردازی به فضای خانه روح ببخشید.

آیا سنگ اسلب به اسید موجود درخوراکی‌ها و مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهد؟

برخی افراد معتقدند که سنگ‌های اسلب به موادی نظیر گوجه فرنگی، آب پرتقال و.. که دارای خاصیت اسیدی هستند، واکنش نشان می‌دهند. کارلا استون طراح داخلی آشپزخانه و حمام می‌گوید: در واقع تنها سنگ‌های آهکی به مواد شیمیایی و اسیدی واکنش نشان می‌دهند در حالی که این اتفاق هرگز برای سنگ‌های اسلب پر کاربرد در طراحی مانند کوارتز، گرانیت، سنگ صابون (Soapston) و سنگ لوح (Slate) نمی‌افتد. زیرا این سنگ‌ها مانند مرمر، سنگ آهک (limestone)، تراورتن، انیکس و دولومیت جزو سنگ‌های سیلیسی رسوبی به شمار می‌روند.

نظرات و پیشنهادات

آیا حالا برای نصب یک سنگ اسلب طبیعی در نوسازی بعدی خانه خود آماده هستید؟ تجربیات و پیشنهادات خود برای استفاده از سنگ اره در طراحی دکوراسیون داخلی را در بخش نظرات سایت استادکار با ما به اشتراک بگذارید.

منابع: Decorartsnow | Homify

بنایی ساختمان

بنایی ساختمان

  • خرده کاری بنایی
  • تعمیرات جزئی ساختمان
  • تخریب و بازسازی با کمترین گرد و خاک
  • گچ کاری، سیمان کاری، سفت کاری و نازک کاری
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − یازده =