۱۵ راهکار ساده در دکوراسیون داخلی منزل کوچک را بشناسید

1

دکور کردن خانه‌های کوچک اغلب کار دشواری است. چرا که در این خانه‌ها فضای کافی برای تغییر دکوراسیون یا قرار دادن وسایل اضافی نخواهید داشت. همین موجب می‌شود در بسیاری از مواقع برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک به مشکل بخورید. در چنین مواقعی، استفاده از هر سانتی‌متر فضای خانه اهمیت پیدا می‌کند. شما باید بتوانید از یک خانه کوچک نهایت استفاده را ببرید. راهکارهایی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید دکوراسیون داخلی منزل کوچک را به راحتی انجام دهید. پس اگر خانه کوچکی دارید و می‌خواهید تغییری در فضای آن ندهید با استادکار همراه باشید چون قرار است ایده‌های مختلف زیادی به همراه 15 راهکار دکوراسیون داخلی منزل کوچک را با شما به اشتراک بگذاریم.

همیشه فضای خانه را مرتب نگه دارید

علاوه بر اینکه مرتب بودن خانه یکی از اصول فنگ شویی دکوراسیون خانه است، این کار کمک خواهد کرد فضای بیشتری برای مانور دادن داشته باشید. به خصوص در خانه‌های کوچک، هر چه اتاق‌ها مرتب‌تر و خلوت‌تر باشند فضای خانه شما بزرگتر به نظر خواهد رسید.

دکوراسیون خانه کوچک | دکوراسیون خانه های 50 متری
هرچه فضاهای خانه مرتب‌تر و خلوت باشد، فضای خانه بزرگتر به نظر می‌رسد و علاوه بر این، امکان تغییر دکوراسیون و چیدمان نیز فراهم می‌شود.

از دیوارها برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک کمک بگیرید

بسیاری از افراد فقط از فضای کف خانه برای چیدمان و دکور کردن استفاده می‌کنند، این در حالی است که دیوارها نیز فضای کافی برای وسایلی همچون قفسه کتاب یا قفسه لوازم خانگی دارند. حتی در اتاق‌هایی که در کنار دیوار نیز مبلمان چیده شده است، از طاقچه‌های چوبی برای قرار گرفتن وسایل تزیینی استفاده می‌کنند. دیوارها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک نقش بسیار پر اهمیت و مهمی دارند که در ادامه باز هم به آن پرداخته خواهد شد.

پس اگر تا الان از دیوارها غافل شده‌اید، همین حالا به دنبال یک طرح جذاب برای ایجاد قفسه دیواری باشید. مهم نیست حتما از قفسه‌های گران قیمت استفاده کنید بلکه با کمی خلاقیت خودتان هم می‌توانید قفسه دیواری بسازید و دکور خانه‌تان را نو و تازه کنید.

دکوراسیون خانه های کوچک | قفسه‌های دیواری برای چیدمان وسایل دکوری و کتاب‌ها | دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
قفسه‌های دیواری می‌تواند محل خوبی برای چیدمان وسایل دکوری و کتاب‌ها باشد.

در دکوراسیون منزل کوچک از فضای زیر پله‌ غافل نشوید

اگر خانه شما پله به طبقه دیگری دارد، حتما از فضای زیر پله استفاده کنید. حالا شاید بپرسید چطور می‌توان از فضای زیر پله استفاده کرد و چه کاربردی دارد؟ ما به شما می‌گوییم که خیلی ساده است. به طور مثال می‌توانید در این فضا کشو یا کمدی برای قرار گرفتن کفش‌ها بسازید. کمدو قفسه‌های پنهان زیر پلکان خانه یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک دوبلکس است. علاوه بر این، می‌توانید با یک چیدمان ساده چند قفسه کتاب ایجاد کنید و زیر پله را تبدیل به یک مکان آرام و دنج برای کتاب‌خوانی کنید، حتی در برخی موارد که فضای کافی برای چیدمان در زیر پله وجود دارد می‌توانید یک میز کوچک برای دورهمی‌های دوستانه در آنجا قرار دهید. به نظر جذاب است، مگر نه؟

راهکارهای دکوراسیون داخلی منزل کوچک | استفاده از فضای زیرپله
ایجاد کمد یا قفسه مخفی یکی از روش‌های رایج برای استفاده از فضای زیر پله در دکوراسیون خانه کوچک است.

پرده اتاق‌ها را هر چه می‌توانید بالاتر نصب کنید

یک راز کوچک اما بسیار کاربردی میان بسیاری از طراحان برای دکوراسیون خانه های کوچک است که می‌خواهیم با شما در میان بگذاریم و آن راز این است که هرچه پرده را به سقف نزدیک‌تر بزنید، سقف خانه بلندتر به نظر می‌رسد. این نکته مهم را هنگام خرید پرده اتاق پذیرایی و یا نصب پرده در نظر بگیرید. چرا که بزرگتر نشان دادن اتاق پذیرایی که جای پرترددی نسبت به سایر نقاط خانه است، بسیار پر اهمیت خواهد بود.

بیشتر بدانید طراحی داخلی چیست؟

دکوراسیون خانه های کوچک آپارتمانی | نصب پرده در خانه های کوچک | خرید پرده اتاق پذیرایی
هرچه پرده اتاق را نزدیک تر به سقف نصب کنید، سقف خانه بلندتر به نظر می رسد.

روی وسایل هوشمند هزینه کنید

منظور از وسایل هوشمند وسایلی نظیر مبل یا تخت خواب است که فضایی پنهان برای وسایل شما خواهند داشت. یک تختخواب که زیر آن کشو یا کمدی پنهان و کوچک دارد می‌تواند نیاز به تهیه یک کمد دیواری در یک اتاق خواب کوچک را از بین ببرد. یا یک مبلمان که دسته آن کشویی است و شما می‌توانید برخی وسایل نظیر پیش دستی یا قاشق‌ها را در آن قرار دهید، در دکوراسیون داخلی منزل کوچک بسیار هوشمندانه خواهد بود.

دکوراسیون یک خانه کوچک | دکوراسیون داخلی منزل کوچک | تختخواب در دکوراسیون داخلی اتاق خواب کوچک
تخت خوابی که فضایی برای قرار گرفتن کتاب ها و یا لباس ها داشته باشد در دکوراسیون داخلی اتاق خواب کوچک بسیار کارآمد خواهد بود.

آینه، دکوراسیون داخلی منزل کوچک را بزرگ جلوه می‌دهد

انعکاسی که آینه ایجاد می‌کند موجب می‌شود خانه شما بزرگتر به نظر برسد. علاوه بر این، آینه تاثیر بسیاری در نورپردازی منزل نیز دارد. بنابراین برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک تا می‌توانید از آینه استفاده کنید. مثلا یک آینه بزرگ در راهروی ورودی به دیوار بزنید. یا از آینه‌های کوچک طرح‌دار به عنوان دکوری استفاده کنید یا یک دیوار را با آینه تراش تزیین کنید.

استفاده از آینه تراش برای دکوراسیون خانه های کوچک آپارتمانی یکی از راهکارهای بزرگ جلوه دادن خانه است.
استفاده از آینه تراش برای دکوراسیون خانه های کوچک آپارتمانی یکی از راهکارهای بزرگ جلوه دادن خانه است.

نهایت استفاده را از فضای داخل کمدتان ببرید

اغلب اوقات کفش‌ها فضای زیادی از شما می‌گیرند. به خصوص اگر در ورودی خانه، فضای کافی برای یک جاکفشی مناسب و بزرگ نداشته باشید. اما شما همچنان می‌توانید از فضای داخل کمد اتاق خوابتان نهایت استفاده را ببرید. طبقه پایین کمد را به قفسه‌هایی برای قرار دادن کفش‌ها تبدیل کنید و یا روی در کمد جایی برای آویختن لباس، کیف یا سایر لوازمتان در نظر بگیرید. شما می‌توانید بدون اینکه فضای داخل کمدتان شلوغ شده و نظم خود را از دست بدهد، استفاده بیشتری از آن ببرید.

استفاده بهینه از فضای کمد دیواری کوچک | طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک
از فضای داخل کمد خود می توانید استفاده‌های بهینه داشته باشید.

از وسایل رنگی استفاده کنید

از اینکه بخواهید در دکوراسیون خانه های کوچک آپارتمانی از وسایل رنگی و طرح‌های متنوع استفاده کنید، نترسید. کوسن‌های رنگی روی مبل بگذارید یا روتختی اتاق خوابتان را با طرحی رنگارنگ انتخاب کنید. رنگ‌های شاد و جذاب می‌توانند یک خانه کوچک و گرفته را شاداب و سرزنده کنند. یک ایده عجیب اما خلاقانه این است که سقف اتاق را رنگی متفاوت از دیوارها بزنید. فراموش نکنید که هر چه رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون یک خانه کوچک روشن‌تر باشد، فضا بزرگتر جلوه می‌کند، البته به شرط آنکه هارمونی رنگ‌ها نیز رعایت شود.

نحوه چیدمان خانه های کوچک | ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه کوچک | هارمونی رنگ ها
مبلمان رنگارنگ، کفپوش، سقف و فرش رنگ روشن علاوه بر اینکه به اتاق پذیرایی و هر فضای دیگری از خانه کوچک رنگ و رویی شاد و تازه می بخشند، باعث بزرگ جلوه دادن فضا نیز می‌شوند.

تقارن را در دکوراسیون داخلی منزل کوچک رعایت کنید

تغییر دکوراسیون و نحوه چیدمان خانه های کوچک یک بازی سرگرم کننده است؛ البته اگر به آن علاقه داشته باشید. یکی از بازی‌های شما در راستای دکوراسیون منزل کوچکتان، می‌تواند قرینه‌سازی باشد. برای این کار، کافیست وسایل هم‌شکل را روبه‌روی هم قرار دهید. به عنوان مثال، در یک اتاق پذیرایی که دو مبل بزرگ وجود دارد، هر دو مبل را روبه‌روی هم قرار دهید. این قرینه شدن، انعکاس هماهنگی در فضا پخش می‌کند که موجب بزرگ‌تر به نظر رسیدن خانه می‌شود. علاوه بر این، تقارن نظمی در اتاق ایجاد می‌کند که تماشای آن ذهن را آرام خواهد کرد.

تقارن در دکوراسیون داخلی منزل کوچک | چیدمان خانه کوچک عروس
وسایل یک شکل را آینه یکدیگر قرار دهید تا نظم و هارمونی در چیدمان وسایل خانه ایجاد شود.

وسایل مورد علاقه‌تان را در سایزهای کوچک تهیه کنید

اگر به دکوراسیون خانه علاقه داشته باشید حتما هر زمان به بازار می‌روید، دوست دارید وسایل گوناگونی برای تغییر دکوراسیون منزل خود تهیه کنید. اما متاسفانه فضای خانه شما جا برای تمامی وسایلی که در بازار می‌بینید، نخواهد داشت. بنابراین بهتر است شما وسایلی را که انتخاب می‌کنید، در سایز کوچک‌تری تهیه کنید. به عنوان مثال، میز کوچک کنار مبل می‌تواند فقط جا برای قرار گرفتن یک یا دو فنجان داشته باشد. در هر حال خانه شما فضا برای قرار گرفتن یک میز عسلی بزرگ نخواهد داشت. بنابراین باید نسبت به فضایی که دارید وسایل کوچک‌تری در نظر بگیرید.

از وسایل و اکسسوری منزل شیک اما با سایز کوچک در چیدمان خانه های کم جا استفاده کنید.
از وسایل و اکسسوری منزل شیک اما با سایز کوچک در چیدمان خانه های کم جا استفاده کنید.

با گل و گیاه به خانه رنگ ببخشید

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه نه تنها موجب تصفیه شدن هوای خانه می‌شود بلکه گل‌ها تصویری زیبا و لذتبخش در خانه ایجاد می‌کنند. در دکوراسیون داخلی منزل کوچک، گل‌ها بیش از سایر خانه‌ها به چشم می‌آیند. آن‌ها به خانه رنگ می‌دهند و طراوت و شادابی خاصی در فضا پخش می‌کنند. گل‌ها همچنین جاگیر نیز نخواهند بود و نیازی نیست حتما یک گلدان بزرگ تهیه کنید. شما می‌توانید یک گلدان کوچک روی میز اتاق پذیرایی، اپن آشپزخانه یا میز غذاخوری بگذارید و یا از گلدان‌های سقفی برای پرورش گیاهان سبز استفاده کنید و ببینید چه تاثیر شگفت انگیزی در دکوراسیون داخلی منزل کوچک شما ایجاد خواهند کرد.

استفاده از گل و گیاه در چیدمان خانه های معمولی | گلدان کوچک روی میز اتاق پذیرایی، اوپن آشپزخانه یا میز غذاخوری
حتما نیاز نیست از گلدان های بزرگ استفاده کنید. یک گلدان کوچک نیز به همان اندازه به فضای خانه شما طراوت و تازگی خواهد بخشید.

دیوارها را در دکوراسیون داخلی منزل کوچک فراموش نکنید

پیش‌تر به استفاده از فضای دیوارها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک اشاره کردیم. دیوارهای خانه شما بیش از آنچه شما تصور می‌کنید می‌توانند به شما کمک کنند دکوراسیونی زیبا و چشم گیر داشته باشید. آویختن تابلوهای زیبا، تزیینات مختلف، آینه و حتی رنگ کردن یا کاغذ دیواری کردن آن، همه می‌توانند ایده‌هایی برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک باشد. به خوبی فکر کنید و ببینید در خانه خود چطور می‌توانید از دیوارها بیشترین استفاده را ببرید.

استفاده از فضای دیوارها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک | آموزش چیدمان منزل کوچک
استفاده از فضای دیوارها برای دکور کردن خانه بسیار خلاقانه خواهد بود.

رنگ سفید به دیوارها بزنید

رنگ سفید برای دیوارهای خانه بسیار ایده کلاسیک و کاربردی است. این کار دلیل خاصی دارد. رنگ سفید موجب می‌شود فضای خانه شما روشن‌تر و در نتیجه بزرگ‌تر نیز دیده شود.

رنگ روشن موجب می شود فضای خانه بزرگتر دیده شود. | رنگ آمیزی دیوار خانه های کوچک | نقاشی خانه های کوچک
رنگ روشن موجب می‌شود فضای خانه بزرگتر دیده شود.

برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک از نور طبیعی استقبال کنید

با توجه به اینکه خانه شما چند پنجره دارد، می‌توانید از کوچک‌ترین پنجره خانه نیز برای بزرگ‌تر نشان دادن خانه کوچک خود استفاده کنید. مثلا می‌توانید پرده‌های شفاف‌تری برای اتاق خود تهیه کنید که نور طبیعی از آن عبور کند و فضای خانه با نور طبیعی خورشید روشن شود. یا در طول روز پرده را کنار بزنید و بگذارید که پنجره‌ها نیز در دکوراسیون داخلی منزل کوچک شما نقش ایفا کنند.

استفاده از نور طبیعی در دکوراسیون داخلی منزل کوچک | نور طبیعی در دکوراسیون داخلی خانه کوچک
بگذارید نور طبیعی به خانه بتابد و فضای کوچک خانه را روشن و بزرگتر جلوه دهد.

از گوشه‌ و کنار دکوراسیون داخلی منزل کوچک استفاده کنید

وقتی فضای کمی در خانه دارید، هر گوشه از خانه شما باید کاربرد داشته باشد. شما باید با توجه به فضایی که این گوشه‌ها ایجاد کرده‌اند، انتخاب کنید که چه وسیله کاربردی در آن‌جا قرار دهید. مثلا یک جاکفشی کوچک و یک گلدان، یک یخچال کوچک برای خنک نگه داشتن غذاها در آشپزخانه. یا هر وسیله کاربردی دیگری که می‌تواند کمک کند فضای خانه شما بزرگ‌تر و کاربردی‌تر شود.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
استفاده بهینه از فضای داخلی خانه های کوچک | نحوه چیدمان خانه های کوچک | دکوراسیون داخلی خانه کوچک
از گوشه و کنار خانه کوچک خود به شکلی کاربردی و بهینه استفاده کنید.

چیدمان خانه کوچک عروس

تا به اینجا شما را با ترفندها و آموزش چیدمان منزل کوچک آشنا کردیم، حال می‌خواهیم چند نکته کلیدی و مهم به تازه عروس‌هایی که کلی ذوق و شوق برای چیدمان خانه خود دارند، بگوییم. از آنجا که اکثر عروس خانم‌ها، ممکن است خانه اولشان کوچک باشد مهم است هنگام خرید جهیزیه و چیدمان آن در خانه کوچک به چند نکته توجه داشته باشند. اولین و مهم‌ترین نکته این است که مهم نیست اگر مبلمان سلطنتی نداشته باشید. بله، اگر شما صاحب یک خانه کوچک هستید نیازی به خرید مبل سلطنتی ندارید چون همانطور که می‌دانید مبلمان استیل و سلطنتی در فضای بزرگ جلوه می‌کند. در نتیجه در خانه کوچک نه تنها زیبا به نظر نمی‌رسد بلکه دست و پاگیر است.

دومین نکته مربوط به چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه‌ی خانه‌های کوچک است. بهتر است هنگام خرید وسایل آشپزخانه به دنبال مهم‌ترین و کاربردی‌ترین‌ها باشید و وسایل غیر ضروری را فاکتور بگیرید تا فضای آشپزخانه منظم به نظر برسد.

سومین نکته این است که سعی کنید به سراغ رنگ‌های روشن در خرید وسایل خانه باشید تا خانه کوچکتان گرم و صمیمی و نیز بزرگ‌تر جلوه کند.

چیدمان خانه کوچک عروسی | ترفندها و آموزش چیدمان منزل کوچک | چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه خانه‌های کوچک
استفاده از وسایل کاربردی چند منظوره و یا وسایل کم‌جا می‌تواند فضای آزاد بیشتری در خانه ایجاد کند

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک

همانطور که می‌دانید در حال حاضر بسیاری از خانه‌های ایرانی کوچک هستند. در نتیجه بر خلاف چیدمان خانه های معمولی که دستمان برای دکوراسیون آن باز است، باید برای دکوراسیون خانه های کوچک آپارتمانی محتاط‌ و هوشمندانه جلو برویم. از این رو بهتر است برای چیدمان خانه کوچک خود از وسایل زیاد استفاده نکنیم و سعی کنیم با همان وسایل کم اما با خلاقیت خودمان بهترین نوع چیدمان را ایجاد کنیم. علاوه بر این با استفاده از ترفندهای بزرگ جلوه دادن خانه مثل استفاده از رنگ روشن روی کف و سقف خانه، استفاده از آینه، نورپردازی و یا استفاده از مبلمان چند منظوره یا وسایل توکار یک دکوراسیون شیک برای منزل کوچک خود ایجاد کنیم.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک | دکوراسیون خانه های کوچک آپارتمانی | ترفندهای بزرگ جلوه دادن خانه
برای داشتن دکوراسیون شیک در خانه کوچک خود می‌توانید با استفاده از وسایل کم اما با تلفیق رنگ‌های مختلف و دکوری‌های نمادین به سبک ایرانی خانه خود را دکور کنید

دکوراسیون خانه های 50 متری

شاید با خودتان بگویید تمام حرف‌ها و ایده‌های من برای آموزش چیدمان منزل کوچک، برای خانه‌های نهایت 60 متری است اما در این بخش ما به شما نکات طلایی را می‌گوییم تا حتی یک خانه 50 متری یا کوچکتر (که تقریبا ممکن نیست) را بتوانید دکور کنید. مهم‌ترین نکته برای دکوراسیون خانه های کوچک ایجاد خطای دید و توجه در نقاط کانونی خانه است. مثلا استفاده از یک ترکیب رنگی متضاد در خانه باعث می‌شود فضای خانه در مرکز توجه قرار بگیرد و یا به کار بردن یک مدل کفپوش با طرح خاص که کشیدگی کف خانه را بر اساس خطای انسانی بزرگتر نشان می‌دهد و یا ایجاد فرورفتگی‌های مختلف در دیوارهای خانه برای فضاسازی همگی از نکاتی است که می‌تواند فضای خانه 50 متری شما را بزرگتر نشان دهد. هر چه بیشتر درباره فضاسازی در خانه و تکنیک‌های آن بدانید، ایده‌های بیشتری برای دکوراسیون خانه کوچک در ذهنتان جوانه می‌زند.

دکوراسیون خانه های 50 متری | آموزش چیدمان منزل کوچک | دکوراسیون داخلی منزل کوچک
استفاده از روش و ترفندهای خطای دید در دکوراسیون داخلی خانه کمک می‌کند تا فضای خانه کوچک نیز بزرگ به نظر برسد.

سخن پایانی

دکوراسیون داخلی منزل کوچک خیلی ساده نیست. خانه‌های کوچک فضای کمی در اختیار شما قرار می‌دهند که باید خلاقانه در آن وسایل خود را بچینید. اما نکته کلیدی که وجود دارد استفاده کاربردی از هر قسمت خانه است. معمولا وسایل کاربردی و چندکاره بسیاری در بازار یافت می‌شوند که مخصوص دکوراسیون داخلی منزل کوچک طراحی شده‌اند. اگر خانه کوچکی دارید حتما به دنبال چنین وسایلی بگردید چرا که تا حد زیادی به شما کمک می‌کند بتوانید همه چیز را مرتب در جای خود قرار دهید و نگران کوچک بودن فضای خانه نباشید. کمک گرفتن از رنگ‌ها، نور و این گونه نکات نیز می‌تواند کمک کند دکوراسیون خانه کوچک شما بسیار چشمگیر و زیبا شود. راستی، اگر شما هم ترفندی برای بزرگ جلوه دادن خانه یا دکوراسیون خانه کوچک می‌شناسید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

1 نظر
  1. مرتضی می گوید

    مطالب مفید و جامع بود
    ——

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + یازده =