راهنمای کامل نگهداری و تمیز کردن مبل چرم

0

مبلمان چرم بین بسیاری از افراد محبوب هستند. این نوع مبلمان به خانه شما چهره گرانقیمت‌تر و شیک‌تری می‌بخشند. علاوه بر این‌ها، مبل چرم در فصل زمستان گرم و در فصل تابستان خنک هستند چرا که یک محصول طبیعی به شمار می‌رود. با این اوصاف انتخاب مبل چرم یک سرمایه گذاری خواهد بود، چرا که شما یک مبل زیبا و گران در خانه دارید که علاوه بر اینکه چهره خانه شما را به یک چهره لوکس و جذاب تبدیل می‌کند در فصول مختلف نیز کارایی خوبی خواهد داشت. مهم‌تر از همه، چرم مدت زمان طولانی‌تری نسبت به سایر پارچه مبلی ها دوام خواهد آورد. اما به شرطی که به خوبی از آن مراقبت کرده و نحوه نگهداری از مبل چرم را بدانید. در این مطلب ضمن بیان عوامل آسیب رسان به مبلمان چرمی، نحوه نگه داری از مبلمان چرم را نیز مرور خواهیم کرد.

چه عواملی سبب آسیب به مبلمان چرمی می شوند؟

 • عدم نظافت و گردگیری دوره ای
 • ریختن مواد مختلف روی مبل چرم از قبیل آب، آب میوه، ادکلن و…
 • استفاده از خدمات خشکشویی برای مبل چرم
 • قرار داد وسایل سنگین روی بخش های چرمی مبل
 • بریدگی و خراش برداشتن در تماس با وسایل و اشیاء نوک تیز

علت ترک خوردن مبل چرم چیست؟

چرمی که استفاده می‌کنید چه برای مبلمان خانه باشد چه برای وسایلی از قبیل کیف و کفش و … همگی اگر از جنس طبیعی و با کیفیت باشند از دباغی بخشی از پوست خام جانوران به دست می‌آیند. با اینکه طی فرآیند دباغی پوست فسادپذیر جدا شده از جانور به یک ماده پایدار و انعطاف‌پذیر برای مصارف گوناگون تبدیل می‌شود اما باید توجه داشته باشید که در سطح بدن جانور این پوست مدام در حال تغذیه شدن بود و بافت زنده خود را حفظ می‌کرده اما در حال حاضر بافت موجود در آن دیگر خاصیت اولیه خود را ندارد و در طول زمان در اثر تابش نور خورشید، گرما، سایش و خشکی زیاد می‌تواند ترک بخورد و آسیب ببیند. از همین رو نظافت، روغن‌کاری و استفاده از واکس‌های مخصوص جزو مهم‌ترین روش‌های نگهداری از کالاهای چرمی به حساب می‌آیند.

راهنمای کامل نگهداری از مبل چرم
اغلب حیوانات خانگی عادت دارند پنجه‌هایشان را به وسایل خانه بکشند. اگر حیوان خانگی دارید و می‌خواهید مبل چرم در خانه داشته باشید یا همیشه ناخن‌های حیوان خانگی خود را کوتاه کنید یا از چرم محافظت شده که مقاوم‌تر است استفاده کنید.

نحوه نگهداری از مبل چرم و جلوگیری از ترک خوردن آن

ساده‌ترین راه برای جلوگیری از ترک خوردن مبل چرم نظافت مرتب آن است، قبل از هر چیز به برچسب یا دفترچه راهنمای مبل خود مراجعه کنید، معمولاً اطلاعاتی در ارتباط با نحوه تمیز کردن مبل در آن ذکر شده است. توجه کنید که تمیز کردن مبل چرم بسیار ساده است و نیازی به مواد خاصی ندارد مگر اینکه آسیبی دیده باشد یا لکه خاصی روی آن افتاده باشد. در غیر این صورت اغلب مواقع تمیز کردن مبلمان چرم طبق روال زیر انجام می‌گیرد. در ادامه نگاهی داریم به مراحل تمیز کردن و نگهداری از مبل چرم:

 1. مبل چرمی خود را تمیز نگاه دارید

  همان‌طور که گفتیم ساده‌ترین راه نگه‌داری از مبلمان چرمی نظافت مرتب آن است برای این کار می‌توانید از یک دستمال تمیز و ترجیحاً از جنس میکروفیبر استفاده کنید. با پاک کردن هفتگی گردوغبار نشسته بر روی مبل شما به راحتی یکی از عوامل ترک خوردن مبل چرمی را نیز از بین می‌برید. نکته‌ای که در ارتباط با تمیز کردن مبل چرمی وجود دارد این است که نباید از انواع برس لباس و یا هر نوع وسیله زبری برای تمیز کردن چرم استفاده کنی

 2. از جاروبرقی کمک بگیرید

  از جاروبرقی با سری برس دار برای جاروکشیدن و جمع کردن هرگونه خاک و آشغال از لابه‌لای بدنه مبل چرمی استفاده کنید. درز و شکاف مبل چرم خود را به طور کامل جارو کنید، مکش جاروبرقی باعث می‌شود ذرات گردوغبار باقی‌مانده در لابه‌لای مبل نیز کاملاً از بین برود.

 3. در صورت مشاهده لکه، سرعت عمل داشته باشید

  هنگامی که لکه‌ای روی مبل شما شکل می‌گیرد باید بلافاصله با یک دستمال نم دار آن را تمیز کنید، در مورد لکه‌های چرب بهترین راه استفاده از ترکیب آب گرم و صابون است. توجه کنید پس از شستشوی ناحیه آلوده باید بلافاصله با یک دستمال خشک آن را پاک‌کنید. چرا که باقی‌مانده قطرات آب نیز به خودی خود باعث ایجاد لکه روی مبل چرم شما خواهد شد. اگر لکه همچنان بر جا مانده باید حتماً از اسپری‌ها و شوینده‌های مخصوص چرم استفاده کنید. توجه کنید که اسپری‌های چند منظوره نیز حتی می‌توانند باعث آسیب به بافت چرم مبل شما شوند، بنابراین بهتر است فقط از پاک‌کننده مخصوص استفاده کنید.

 4. از واکس مخصوص مبل چرم استفاده کنید

  برای استفاده از واکس مخصوص مبل چرم می‌بایست ابتدا توسط یک پارچه و یا پد مخصوصی که معمولاً همراه آن است سطح موردنظر خود را از گردوغبار پاک‌کنید. هنگام استفاده از واکس چرم دقت کنید که سطوح دیگر را کثیف نکنید. ظرف محتوی واکس را قبل از مصرف به‌خوبی تکان دهید و با استفاده از بخش اسفنجی و فشار روی سطح موردنظر مقداری از مایع واکس را خارج کنید و سپس به خوبی آن را روی تمام سطوح پخش کنید.

  بیشتر بدانید حل مشکل پوسته شدن مبل چرمی

راهنمای کامل نگهداری از مبلمان چرم
معمولا گردگیری هفتگی با یک دستمال تمیز و خشک می‌تواند برای تمیز و سالم نگه داشتن مبل چرم کافی باشد.

نکات اضافی جهت نگهداری از مبلمان چرم

 • همانند چوب، چرم نیز هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت رنگ پریده و خشک می‌شود و ترک می‌خورد. بنابراین نباید مبلمان چرمی را در نزدیکی منبع دما همانند شومینه یا بخاری قرار دهید. همچنین مبل چرمی باید جایی قرار بگیرد که در معرض تابش مستقیم آفتاب نیز نباشد.
 • برای تمیز کردن و شستشوی مبل چرم نباید از هر مایع شوینده شیمیایی یا حتی مواد طبیعی استفاده کنید چرا که ممکن است به روی بدنه مبل شما لک بیفتد. بنابراین بسیار مهم است که از مواد صحیح برای تمیز کردن این نوع مبل استفاده کنید. هرگز مواد چرب، آمونیاک، صابون یا پولیش به مبل چرم نزنید.
 • اگرچه مبلمان چرمی بسیار مقاوم هستند اما این جنس مبل در برابر خراش و اجسام تیز حساس هستند. بنابراین اگر حیوان خانگی دارید باید بیشتر مراقب مبلمان چرم خود باشید یا از چرم محافظت شده استفاده کنید که مقاومت بیشتری از چرم معمولی دارد.
 • در صورتیکه به خوبی از مبل چرم مراقبت کرده باشید و گردگیری مرتب انجام داده باشید شاید فقط لازم باشد هر ۶ ماه یا حتی ۱۲ ماه یک‌بار نسبت به تمیز کردن مبلمان چرمی با مواد مخصوص اقدام کنید.
 • همیشه از مواد مخصوص چرم برای برق انداختن بدنه مبلمان چرم خود استفاده کنید.
 • پیش از اینکه بخواهید با هر محلولی نسبت به تمیز کردن مبلمان چرم اقدام کنید در قسمتی از مبل که در دید نیست آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید آسیبی به رویه چرم آن نمی‌زند.
 • اگر نمی‌توانید خودتان لکه مبل را از بین ببرید تلاش بیهوده نکنید و دائم از ترکیبات مختلف استفاده نکنید. با این کار ممکن است به مبل چرم خود آسیب برسانید. بهتر است در چنین شرایطی از افراد متخصص و باتجربه نسبت به تمیز کردن و لکه بری مبل چرمی کمک بگیرید.
راهنمای کامل نگهداری از مبلمان چرم
مبلمان چرم می‌تواند چهره‌ای لوکس و رسمی به فضای خانه شما ببخشد.

راهکار از بین بردن لکه از بدنه مبل چرم

 • اغلب لکه‌های روی مبلمان چرمی در اثر چربی به روی آن ایجاد می‌شوند. برای از بین بردن لکه‌ها می‌توانید از ترکیب آب و الکل استفاده کنید. الکل برای از بین بردن لکه جوهر از روی چرم نیز کاربرد دارد. فقط کافی است یک تکه پنبه را به الکل آغشته کرده و به روی لکه بکشید تا از بین برود. سپس با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.
 • لاک پاک‌کن بدون استون یا خمیردندان (در صورتی که ژلی نباشد) نیز می‌توانند گزینه‌های دیگری برای از بین بردن لکه از روی بدنه مبلمان چرمی باشند. اما حتماً پیش از استفاده این مواد را امتحان کنید که موجب رنگ پریدگی بدنه مبل چرمی شما نشوند.
 • اگر لکه چربی به روی مبل چرمی رنگ روشن افتاده بود از جوش شیرین استفاده کنید. مقداری پودر جوش شیرین به روی لکه بریزید و بگذارید چند ساعت بماند. جوش شیرین به خوبی چربی را به خود جذب می‌کند و از بین می‌برد. سپس می‌توانید پودر جوش شیرین را با جاروبرقی از روی مبل جمع کنید و به روی لکه دستمال خشک یا مرطوب بکشید.
مبل‌شویی در منزل

مبل‌شویی در منزل

 • خشکشویی مبلمان اداری و نشیمن خانگی
 • شستشوی مبلمان و خشکشویی مبل در منزل
 • شستشوی مبل سلطنتی، استیل، راحتی، کاناپه و انواع مبل خارجی
 • شستشوی مبل چرم مصنوعی، سفید و رنگی و...
دریافت این خدمت از استادکار
راهنمای کامل نگهداری از مبل چرم
مبل رنگ روشن زودتر لکه‌ و کثیفی را نمایان می‌کند به همین دلیل لازم است زودتر از مبل‌های تیره‌تر نسبت به لکه بری آن اقدام کنید.

جمع بندی

مبلمان چرم معمولا انتخاب خوبی برای بسیاری از خانه‌ها هستند. این مبلمان شیک و بسیار زیبا فضای خانه را لوکس و در عین حال مدرن نشان می‌دهد. اما از سوی دیگر تمیزکردن مبلمان چرم با تمیزکردن مبلمان پارچه‌ای فرق می‌کند و نباید از هر ماده و محلولی برای تمیزکردن و لکه بری آن استفاده کنید. باید دقت داشته باشید که مبلمان چرم نیازی به تمیزکردن و شستشوی مداوم ندارند. گردگیری هفتگی آن با یک دستمال خشک می‌تواند تا ماه‌ها این نوع مبل را تمیز و زیبا نگه دارد. در صورتیکه چیزی روی مبل ریخته شد همان لحظه نسبت به تمیزکردن آن اقدام کنید. در اغلب مواقع تمیزکردن بلافاصله مبل مانع لکه افتادن روی آن خواهد شد و دیگر نیازی نیست بخواهید از مواد و محلول‌های مختلف برای لکه بری مبل چرم کمک بگیرید. همچنبن دقت داشته باشید که حتما از مواد پاک کننده مخصوص چرم استفاده کنید تا با استفاده از شوینده‌های قوی و مضر برای چرم موجب پوسته پوسته شدن مبل چرمی نشوید.

نظر شما درباره مبل چرم چیست؟ آیا نگهداری و تمیزکردن آن طوری است که بتواند گزینه خوبی برای تمامی خانه‌ها باشد؟

تعمیرات مبلمان و سرویس خواب

تعمیرات مبلمان و سرویس‌خواب

 • تعمیر مبلمان اداری، راحتی، استیل، چرمی، پارچه ای و...
 • ساخت سرویس خواب، کمد، ویترین و تمامی منسوجات چوبی
 • تعمیر و تغییر مدل رویه مبلمان
 • رنگ کاری مبلمان و منسوجات چوبی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 3 =