رنگ کاری نشیمن و اتاق پذیرایی: اصول و تصاویر آن

0

همانطور که می‌دانید رنگ کاری یکی از موارد بسیار مهم در دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. توازن میان رنگ‌ها، ایجاد فضای هارمونیک و عوامل دیگر مربوط به رنگ کاری فضاهای مختلف خانه و یا محیط کار تاثیر بسیار زیادی بر روحیه و روان انسان می‌گذارد. از این رو در این مطلب می‌خواهیم نگاهی اصولی به رنگ کاری نشیمن و اتاق پذیرایی بپردازیم تا با تکنیک‌ها و بهترین رنگ‌هایی که می‌توان برای این فضاها انتخاب کرد آشنا شویم.

بهترین رنگ برای نشیمن چیست؟

نزدیک سال نو است و تجدید نظر در دکوراسیون داخلی منزل می‌تواند گزینه خوبی برای نو و نوار کردن خانه باشد. یکی از مواردی که می‌توانید به آن فکر کنید رنگ کاری نشیمن و یا اتاق پذیرایی شما است. اما رنگ کاری نشیمن به چه صورت انجام می‌شود و چه رنگ‌هایی می‌تواند برای این فضا مناسب باشد؟ قطعا دانستن تکنیک‌های لازم در این باره به شما کمک می‌کند تا در فضای پر کاربرد خانه، یعنی فضای نشیمن، آرامش خاطر بیشتر داشته باشید و ساعات خوشی را با خانواده و دوستان خود بگذرانید. در ادامه ما به چند رنگ اصلی که بیشترین کاربرد را در این فضا دارد به عنوان رنگ‌های برتر برای رنگ کاری نشیمن اشاره می‌کنیم:

رنگ خاکستری در نشیمن

امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا سبک و سیاق خانه‌شان مدرن و امروزی باشد. پس اگر جز دسته افرادی هستید که سبک مدرن با مبلمان راحتی برای فضای نشیمن خود ایجاد کرده‌اید، رنگ پرطرفدار و محبوبی که می‌توانید برای رنگ کاری نشیمن خود انتخاب کنید، رنگ خاکستری است.

خاکستری جز رنگ‌های خنثی به شمار می‌رود و شما می‌توانید آن را با هر رنگی ست کنید و به صورت ترکیبی با یک رنگ دیگر برای رنگ کاری نشیمن از آن استفاده کنید و یا به صورت یک دست دیوارها را خاکستری کنید.

  • علاوه بر فضای نشیمن رنگ خاکستری می‌تواند گزینه مناسبی برای اتاق پذیرایی نیز باشد. تنها کافی است این رنگ را با رنگ‌های سنگین‌تر و رسمی‌تری مانند طلایی یا قهوه‌ای ترکیب کنید و برای رنگ کاری پذیرایی از آن استفاده کنید.
رنگ خاکستری پذیرایی
استفاده از رنگ یا پنل‌های دیواری طلایی و یا هر رنگ براق دیگر در کنار خاکستری می‌تواند گزینه مناسبی برای رنگ کاری پذیرایی باشد.

رنگ سبز در نشیمن

رنگ سبز جز دسته رنگ‌های هارمونیک و زنده است و به فضا روح و نشاط می‌بخشد. از آنجا که رنگ سبز جز دسته رنگ‌هایی است که به وفور در طبیعت دیده می‌شود می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل برای رنگ کاری نشیمن باشد زیرا فضای نشیمن را تبدیل به محیطی پر از آرامش و زیبایی می‌کند. اگر می‌خواهید انرژی و طبیعت را به خانه خود دعوت کنید به شما پیشنهاد می‌دهیم از رنگ سبز برای رنگ‌آمیزی دیوارهای نشیمن و حتی از گل و گیاه‌های رنگارنگ برای دکوراسیون این فضا استفاده کنید.

رنگ سبز در نشیمن
سرسبزی، نشاط و آرامش طبیعت را با سبز کردن دیوارهای نشیمن به خانه خود دعوت کنید تا بهترین ساعات زندگی خود را بتوانید در خانه خود سپری کنید.
  • از رنگ سبز نه تنها در رنگ کاری نشیمن بلکه در رنگ کاری پذیرایی نیز می‌توانید استفاده کنید. تنها کافی است اصول مربوط به چیدمان و فضای رسمی را در محیط پذیرایی رعایت کنید تا فضای زیبایی برای مهمانان خود ایجاد کنید.
رنگ سبز در پذیرایی
استفاده از رنگ سبز برای افرادی که ترجیحشان به داشتن پذیرایی لوکس و پر زرق و برق نیست می‌تواند گزین ایده‌آلی باشد.

رنگ آبی در نشیمن

رنگ آبی جز دسته رنگ‌های محبوب ایرانیان است و شما می‌توانید این محبوبیت را از معماری‌های قدیم تا معاصر دنبال کنید. در روانشناسی رنگ‌ها، آبی به عنوان یک رنگ آرام بخش معرفی شده است پس می‌توان برای خانه‌ای که صاحبان آن تمام روز مشغول کار هستند و خستگی و تنش زیادی را در طول روز متحمل می‌شوند، رنگ آبی را در رنگ کاری نشیمن آن‌ها اجرا کرد چرا که قطعا پس از گذراندن یک روز شلوغ و پر از استرس قرار گرفتن در فضای نشیمن آرامش بخش آبی می‌تواند گزینه خوبی باشد.

رنگ آبی نشیمن
شما می‌توانید رنگ آبی دیوار را با وسایل و مبلمانی به رنگ سفید، کرمی، قهوه‌ای و یا سفید ست کنید تا از حالت یکنواخت درآید و جذابیت بیشتری داشته باشد.
  • استفاده از رنگ آبی، بخصوص آبی درباری، در دکوراسیون داخلی پذیرایی نیز کاربرد دارد. شما می‌توانید برای جذابیت بیشتر فضای پذیرایی خود رنگ آبی دیوارها را با گچ‌بری‌های سفید ترکیب کنید.
رنگ آبی پذیرایی
ترکیب رنگ آبی با سفید یک ایده فوق‌العاده جذاب برای رنگ کاری پذیرایی است

رنگ بژ در نشیمن

رنگ بژ نیز جز دسته رنگ‌های ایده‌آل برای رنگ‌آمیزی فضای نشیمن است و بسیاری از طراحان داخلی این رنگ را نیز جز دسته رنگ‌های خنثی قرار داده‌اند. اگر جز دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید دکوراسیونی بسیار ساده، خام و سبک مینیمالیست را در فضای نشیمن داشته باشید، رنگ بژ برای رنگ کاری نشیمن می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. رنگ بژ را می‌توانید با سایه‌ها و مبلمانی به رنگ سفید و یا هر رنگ دیگری ترکیب کنید تا محیط خیره‌کننده و جذابی داشته باشید.

رنگ بژ در نشیمن
ترکیب رنگ بژ با متریال چوب و استفاده از رنگ‌های جانبی دیگری مانند سفید و یا کرمی می‌تواند نشیمن آرامش بخشی برای شما ایجاد کند.
  • رنگ بژ جز رنگ‌هایی است که می‌توان از کابردهای متنوع آن در فضای پذیرایی نیز استفاده کرد. اگر شما رنگ بژ دیوارها را با وسایل لوکس چیدمان کنید می‌توانید یک پذیرایی بسیار زیبا و جذاب داشته باشید.
رنگ بژ پذیرایی
ترکیب رنگ بژ با متریال‌هایی مانند سنگ و چرم می‌تواند برای فضای پذیرایی انتخاب مناسبی باشد.

رنگ مشکی در نشیمن

شاید برای شما تعجب آور باشد که چرا رنگ مشکی باید در لیست بهترین رنگ‌ها برای فضای نشیمن باشد. اما سخت در اشتباه هستید. رنگ مشکی نه تنها یک گزینه فوق‌العاده عالی برای رنگ کاری نشیمن مدرن است بلکه جذابیت محیط را دو چندان می‌کند. نشمین با دیوارهای مشکی اتمسفر بسیار رمانتیک و زیبایی در محیط ایجاد می‌کند. البته رنگ مشکی دیوارها به تنهایی نمی‌تواند خیره کننده و جذاب باشد بلکه انتخاب جزئی‌ترین مبلمان و همخوانی رنگ آن با مشکی نیز در اولویت است. علاوه وجود نور طبیعی زیاد در محیط می‌تواند هارمونی خوبی با دیوارهای مشکی اتاق نشمین داشته باشد.

رنگ مشکی در نشیمن
رنگ مشکی یک رنگ رمانتیک و زیبا برای نشیمن‌های مدرن و امروزی است
  • اگر می‌خواهید از رنگ مشکی در پذیرایی خود استفاده کنید آن را با رنگ‌های ضد خود مانند سفید ترکیب کنید تا محیطی خیره کننده برای پذیرایی از دوستان و آشنایان خود ایجاد کنید.
رنگ مشکی پذیرایی
انتخاب دو رنگ متضاد سیاه و سفید در کنار مبلمان چرم می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای پذیرایی باشد

اصول رنگ کاری نشیمن چیست؟

برای انتخاب رنگ دیوارها در فضای نشیمن شما باید از تکنیک‌ها و اصول خاصی استفاده کنید زیرا استفاده از هر رنگی در فضای نشیمن مجاز نیست و دنبال کردن اصول لازم به رنگ کاری نشیمن به شما کمک می‌کند در فضای خانه خود بهترین‌ها را تجربه کنید:

انتخاب رنگ بر اساس کاربرد فضا

یکی از مهم‌ترین اصولی که هنگام رنگ کاری هر فضایی از خانه باید به آن توجه کنید، در نظر گرفتن کاربرد فضا است. منظور از کاربرد فضا آن است که بدانید از فضای نشیمن چه استفاده‌ای می‌شود؟! قطعا فضای نشمین فضایی از خانه است که معمولا افراد خانواده در کنار هم جمع می‌شوند و ساعاتی را به گفتگو و یا تماشای تلویزیون می‌پردازند. کابرد این فضا برای اعضای خانواده بسیار زیاد است پس باید رنگی را برای رنگ‌آمیزی دیوارهای این محیط انتخاب کنید که سنبلی از آرامش و نشاط را در کنار هم داشته باشد و به صمیمیت میان اعضا اضا کند. انتخاب رنگ‌هایی مانند سفید، آبی، بژ، سبز و … می‌تواند انتخاب مناسبی برای رنگ کاری نشمین باشد.

انتخاب رنگ بر اساس کاربرد فضا
انتخاب رنگ نشیمن باید سنبلی از آرامش و نشاط داشته باشد.

رعایت اصل هارمونی رنگ‌ها

پیشنهاد ما به شما این است که اگر می‌خواهید دربراه هارمونی رنگ بیشتر بدانید به مطلب هارمونی رنگ‌ چیست نیز نگاهی بی‌اندازید. و اما رعایت اصل هارمونی نیز جز موارد مهمی است که باید به آن توجه کنید. اینکه کدام رنگ‌ها در کنار هم به فضای نشیمن معنا می‌بخشد و می‌تواند بر روی روان انسان تاثیر مثبت بگذارد را در هارمونی رنگ‌ها می‌توان پیدا کرد. داشتن اطلاعات کافی درباره انواع رنگ سرد و گرم و رنگ‌های مکمل در هارمونی رنگ برای افرادی که می‌خواهند از ترکیب دو یا سه رنگ در رنگ کاری نشیمن خود استفاده کنند، لازم است.

رعایت اصل هارمونی رنگ‌ها
رعایت اصل هارمونی برای ترکیب رنگ‌ها یکی از موارد بسیار ضروری در رنگ کاری نشمین است

انتخاب رنگ براساس وسعت فضا

اگر فضای نشیمن کوچکی دارید چه خوب است که با استفاده از تکنیک‌های لازم از رنگ‌های روشنی استفاده کنید که وسعت فضا را بیشتر نشان دهد و یا اگر نشمین شما پخی یا شکستگی زیادی در دیوارهایش دارد از رنگ‌هایی استفاده کنید که آن‌ها را پوشش دهد یا یکدست نشان دهد. برای انتخاب رنگ بر اساس وسعت فضا ما به شما پیشنهاد می‌دهیم از افراد با تجربه در زمینه رنگ آمیزی کمک بگیرید.

انتخاب رنگ بر اساس وسعت فضا
از رنگ‌های روشن برای بزرگتر نشان دادن فضای نشیمن استفاده کنید.

ست کردن رنگ دیوار با مبلمان

و اما اصل آخر که رعایت آن کمک می‌کند فضای خانه در عین زیبایی و جذابیت، نظم به خصوصی داشته باشد، استفاده از مبلمان و وسایلی است که با رنگ دیوارها همخوانی داشته باشد و یا برعکس اگر خانه چیدمان شده است سعی کنید از رنگ‌هایی برای رنگ کاری نشیمن استفاده کنید که هماهنگی با مبلمان داشته باشد.

ست کردن رنگ دیوار با مبلمان

سخن آخر:

رنگ کاری جز دسته کارهایی است که برای تغییر دکوراسیون خانه یک حرکت تاثیرگذار و جذاب است. پس اگر به دنبال ایجاد فضایی جدید و جذاب برای خانه خود هستید می‌توانید با رنگ کاری نشیمن یا پذیرایی خانه خود را نو و نوار و زیبا کنید.

منبع: ppgpaints

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

  • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
  • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
  • پتینه کاری دیوار
  • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =